دکتر محمد حسین نجفی

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

۴/۵ - (۲۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جبی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام بنده فشار خونم همیشه بالای 14-9می باشد البته در تاریخ 84عمل ادرنالکتومی دوطرفه شده ام وقرص پردنیزلون5 وفلودکورتیزو ل تادهم روزانه از هرکدا یک عددمی خورم درست بیست روز پیش درد شدید در وسط سینه ام گرفت رفتم دکتر بعد از عکس سی ی انژیو ونوار قلب وتست ورزشی و بهم فرمودند دوتا رگ شما گرفته است بایستی به پیش دکتر فوق تخص جه استنت من هم رفتم ویک رگم هم استنت گذاشتند وقرصای درحال مصرف بند ه الان لوازمیکس -لپوفیکس- دورکانتین -بیسوتا می باشه الان میتونم بجای این 4 قرص فقط روزانه پلی پیل استفاده کتم ودکتر فو تخصص قلب هم بهم گفت دلیل گرفتگی پردنیزلون وفشار بالامی باشد لطفا نتیجه رابفرمائید ایا میتونم پلی پیل مصرغ کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   بهتزه فعلا داروهارو جداگانه مصرف کنید

   برای فشار باید دوز داروهای ضد فشارتون بیشتر بشه

 • تصویر کاربر امامی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام- من 72 سال سن دارم و با تجویز دکتر 20 سال هست که روزی 1 عدد قرص آ اس آ میخورم و روزی 2 عدد قرص نیتروکانتین 6/4
  آیا امکان دارد قرص پلی پیل را جایگزین این دو قرص نمایم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   ترکیبات ان فرق دارد

 • تصویر کاربر جليل جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر بنده داروي اسپرين روزي ٢عدد پلاويكس ٢عدد انالاپريل ١عدد و هیدروکلروتیازید ١عدد و كانتريم١عدد ايا ميشود پلي پيل جايگزين كرد البته چهار رگم استند دارم و ٦٤ساله مدارك اخرين تست اكو استرس بعد از استند گذاري كه ١ ماه پيش انجام دادم با تشكر در صورت ممكن اقاي دكتر دارو جديد براي غلظت خون هم توصيه اي دارين متشكر ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   برای برخی دهروها بله

   ولی همه داروها مثلا پلاویکس  در پلی پیل نیست

 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام
  در طی روز که بیرون هستم فشار خون عادی است 13.5 یا 14 ولی شب کهبه خانه بر میگردم یا روزهای تعطیل به 15 و16 و17 میرود واگر شام بخورم بخصوص برنج تا صبح ناراحت هستم و بعضی اوقات س درد. ایمیل pos.iranian@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید هولتر فشار ببندید و اگر فشار در اکثر مواقع بالا باشد به معنی فشار خون است و باید دارو شروع شود

 • تصویر کاربر Miladmemarzadeh جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من به دستور شما دارم اتنولول مصرف میکنم نصف صبح نصف عصر بعد از 2 ساعت احساس میکنم فشار میافته گیجگاهم درد میگیره چشمام میسوزه سرم سبگ میشه سر گیجه میگیرم ، پاهام درد میگیره ، میشه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ابتدا باید اثبات شود که ایا واقعا در زمینه افت فشار هست یا نه

   باید هولتر فشار ببندید

   اگر واقعا افت فشار اتفاق نی افتد باید دوز دارو کاهش یابد

 • تصویر کاربر مهرزاد پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  فرق بین قرص ای و وی در‌چیه.وکدام یک برای‌مصرف‌بهتره.من مشکل خاصی ندارم.ایا می تونم صرفا‌بجهت پیشگیری‌پلی‌پیل‌رو‌مصرف‌‌کنم.وبهترین طریقه مصرفش‌چگونه هست. باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.یکی انالاپریل و دیگری والسارتان به علاوه یک سری داروهای دیگه دارند

   خیر ممکن نیست

 • تصویر کاربر جوان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام . بنده مردی هستم ۶۴ ساله سه سال پیش به دلیل تپش قلب ناشی از مشکلات خانوادگی و اضطراب ناشی از آن دکتر رفتم که انژیو شدم . مشکلی نداشتم . ولی دکتر به من قرص استاتین ۱۰ داده که روزی یک عددسه سالست میخورم چون ممکن است این قرص عوارضی داشته باشد نمیخواهم خوردن آنرا ادامه دهم چون مشکلی ندارم و کلسترول خونم نرمال هست .
  میتوانم خوردن آنرا کم کم قطع کنم ؟
  با تشکر از جواب شما .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر رگ باز بوده و چربی ندارید میتونید قطع کنید

 • تصویر کاربر عليزاده یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  ممنون از زحمات شما در پيشرفت توليد داروهاي تركيبي

  لطفا فرق برند پلي پيل اي. وپلي پيل وي چيست؟

  من قرص متورال ٥٠ ولوزار٢٥ هر روزيك عدد واسپرين بچه هم يك عدد در زمانه بحراني وتپش قلب هم يك عددپروپونالول ٢٠يا ٤٠مصرف ميكنم حالا چه نوع پلي پيل برام تجويز ميفرماييد
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ای انالاپریل و وی والسارتان داره

   شما ترکیب دارویی تون با ملی پیل جایگزین نمیشه مگر اینکه ترکیب داروویی عوص بشه

 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام بنده40ساله هستم و به طور ناگهانی دچار درد در دست چپ شدم به من ا اس ا دادن ولی مشگل گوارش شدید دارم دارویی جای ا اس ا وجود نداره که عوارض گوارشی نده ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   برای درد دست اسپرین تجویز نمی شود

   باید ابتدا علت مشخص شود

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر نجفی
  با سلام
  احتراما &quot; باستحضتار می رساند بنده سابقه سکته قلبی در خانواده ( پدر، پدر بزرگ) را دارم و کلسترول و تریگلیسرید بالا دارم و مدت 4 سال است که داروی اسپرین و رزووستادین مصرف میکنم . یک بار هم انژیوگرافی کرده ام.ایا من میدتوانم بجای این داروها، قرص polipil مصرف کنم ؟

  بی نهایت از لطف شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر