به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

0

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راهدار شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  حدود یک ماه پیش جراحی تیروئید (نودل) انجام دادم .ماکزیمم فشار خونم همیشه بین 9-10بود ولی الان بین 12.5-13 شده و خیلی حس پریشانی و گر گرفتگی دارم. یک آزمایش تیروئید بعد از عمل انجام دادم که متخصص غدد به من گفت روند کار تیروئید به سمت کم کاری است ولی فعلا نرمال است و باید صبر کنی تا سه ماه دیگر و دارویی جهت پیشگیری به من نداده.
  آیا علت نوسان فشار خونم به دلیل تیروئیدم است یا علت دیگری دارد. و اینکه الان باید دارو کنترل فشار خون استفاده کنم . بی نهایت سپاسگزارم از پاسخ گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   فشار فعلا در حد نرماله

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرضیه شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر بنده به مدت یک سال نیم هست که اطراف سینه چپم درد میکنه.البته درد نیست مثل گرفتگی اصلا قابل توصیف نیست.دردس منو اذیت نمیکنه فقط میترسم ایست قلبی کنم....پشتم و دست چپپم به همین صورت درد میگیره دوساله شبا فکر میکنم ایست قلبی میکنم و خواهم مرد نوار قلب گرفتن گفتن سالم هست
  لطفا راهنمایی کنید
  سی ساله و
  متاهل
  و صاحب یک فرزند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   این دردها قلبی نیست اینها اضطرابیه باید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فشار خون بالا دارم 15به بالا .قرص انالاپریل20 روزی 2تا.ومتورال50استفاده میکنم از قرص پلی پیل چطوری استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   نیاز به مصرف پلی پیل نیست

 • تصویر کاربر مونس شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ضمن عرض تشکر از زحمات محققان و دانشمندان عزیز سرزمین دانش خیز مان ایران
  سئوال بنده این است چه ارتباطی بین افتادگی دریچه میترال و فشارخون وجود دارد آیا ممکن است باعث پرفشاری خون شود ؟ بنده الان نزدیک به 20 سال است سابقه پرفشاری خون دارم و بعداز اسکن های مختلف و سیتی آنژیو و اکو کاردیوگرافی افتادگی دریچه میترال کاملا محرز بوده است . این داروی ترکیبی جوابگوی تپش قلب و کاهنده فشارخون بالا میباشد ؟ لازم بیاد آوری است مجموع مصرفی داروهایم انالاپریل 20 روزی دو عدد، املودیپین 5 روزی دو عدد وآ اس آ 80 شبی یک عدد و متورال 50 روزی سه عدد ، اترواستاتین 20 شبی یک عدد میباشد . آیا داروی پلی پیل ای جوابگوی این تعداد دارو با دوز تعریف شده میباشد ؟ ممنونم که راهنمایی نمایید..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   خیر ارتباط نداره

   خیر

 • تصویر کاربر عرب شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  پدرم ۵۳ ساله هستن ۴ ماه است که عمل قلب باز کردن و ۵ رگ گرافت شد هیچ بیماری دیگری از جمله فشارخون و دیابت و چربی و غیره ندارند.
  داروهای تجویزی بعداز عمل توسط جراحشون آسپرین ۸۰.آتروواستاتین ۲۰ .و متورال نصف صبح و شب.ایشون گفتن این داروهارو تا آخر عمرشون مصرف کنن و از این به بعد به متخصص قلب مراجعه کنند.
  ولی تقریبا یک هفته پیش به علت سردی دست هاو ضربان پایین و فشار پایین و گاهی بی حالی به متخصص قلب مراجعه کردیم گفتن متورال رو حذف کنید و به جای آتروواستاتین از رزواستاتین ۲۰ استفاده بشود.الان یک هفته است متورال نمیخورن و رزوا استفاده میشود ضربان گاهی به ۱۰۰ میرسد و اغلب ۹۰ هست گاهی احساس فشار در تمام سینه تا گلو رو دارند ولی خیلی کم.نگران هستیم که چون جراح گفته بود همیشه متورال رو بخورن و الان حذف شده براشون مشکلی پیش نیاد با توجه به افزایش ضربان آیا لازم هست متورال بخورن یا داروی دیگری مثل کانکور یا پلی پیل یا داروی جایگزین دیگری استفاده بشود.فشارخونشون اغلب ۶۵/۹۵ است و نهایتا در سیستول ۱۱۰ میشود.
  کلسترول ۱۱۱ / تری گلیسرید ۷۸/درضمن tsh 0.4 میباشد. ممنون میشم با این شرح حال راجعبه داروهایی که لازمه ایشون مصرف کنند و هر توصیه ای برای طول عمر بیشتر دارید راهنماییمون کنید با توجه به اینکه مشهد هستیم متاسفانه امکان مراجعه حضوری خدمت شما برامون فراهم نیست ممنون میشم در صورت امکان زودتر نظرتون رو بفرمایید راجعبه ضربان و داروها نگرانیم.تشکر بی کران از وقتی که برامون میذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   متورال هر ۱۲ ساعت ۱/۴ استفاده کنید و به متخصص داخلی قلب در شهر خودتون مراجعا کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر