دکتر محمد حسین نجفی

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

۴/۵ - (۲۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی54ساله هستم 3سال پیش آنژیوکردم واستنت گذاشتم قرص متورال50دوباروقرص رزواستاتین20وآسپرین80روزانه مصرف میکنم میخواستم ببینم علت سوزش کف پاوانگشتان پا بهنگام استراحت وراه درمان آن چیست؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا اعصب اندام درگیر هست

   گابا پنتین ۱۰۰ شب ها استفاده کنید و بعدا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر واعظی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام من واعظی از بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی بنا به دستور پزشک معالجم صبح و شب نصف قرص والسارتان ظهر ها یک عدد آسپرین 80 و شب یک عدد آرتورستاتین 10 استفاده می کنم می خواستم آقای دکتر بفرمایند آیا می شود بجای این از از پلی پیل استفاده نمایم لازم به ذکر است سنم 65 سال و فشار خونم حدود 13.5 -9 و چربی اچ دی ال زیر 150 می باشد می باشد بعضی فقط روزها ظهر هنگام استراحت اساس می کنم فشارم بالا می رود بحدی که از خواب بیدار می شوم با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   داروی پلی پیل یک هیدروکلروتیازید هم در ترکیبش داره اگر فشار خون کنترل نمیشه و همچنان بالاست میتونید استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام من استنت بالن شدم قبلا سکته کردم ۲۰سال پیش،،الان اسپرین،اتروواستاتین۴۰،دیلتیازم،کاپتو پریل،پلاویکس مصرف میکنم اسپرین ۸۰را دوتا درروز میخورم،ایا میتونم قرص پلی پیل رو جایگزین اسپرین،واستاتینو کپتوپریل بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام خیر دارو هاتون رو به روال قبل فعلا مصرف کنید و بعدا با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  پشت شانه سمت چپم درد میکنه واحساس خواب رفتگی دست چپ دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

    سلام این نوع دردها معمولا قلبی نیست و عصبی عضلانی هست مسکن مصرف کنید اگر بهتر نشده جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر v57eo782366 شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  دو هفته پیش مراجعه کردم برای اندازه گیری فشار خون و 1710 بود و دکتر لوزارتان 25 تجویز کرد و نوار قلب و اکو نیز گرفت و بعد آزمایش خون دادم که تریگلیسیرید بالا دارم و اسکن قلب نیز تجویز کرد که مرحله اول را نیز انجام دادم سوالم این هست که لازمه اسکن قلب هم بشم ؟ در حال حاضر فشارم نرمال هستش نیازی به اسکن قلب هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام تصمیم گیری جهت انجام اسکن کاملاً به شرایط و علائم بیمار بستگی دارد و بدون معاینه بیمار نمی توان اظهار نظر و صحیح کرد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  مادرم تندتندفشارخونش بالامیره 19میشه 2ماه پیش براثرفشارخون بالاسکته خفیف سمت راست بدنش داشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه اینها علائم تنگی شریان کلیه،  فئوکروموسیتوما و یا اضطراب و پانیک باشه

   بیمار باید جهت معاینه مراجعه کند

 • تصویر کاربر فریدون جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من فشارم رو چند بار در طول روز میگیرم نرماله یعنی کمتر از ۱۲۰ روی هشتاد یا نهایتا میشه ۱۲۵ روی ۸۰
  اما حدکدا یک بار تو هفته یک حمله ی استرسی بهم وارد میشه و فشارم تا ۱۴۰ روی نود میره بالا حدود یک روز می مونه رو این فشار و دوباره میاد پایین. ضربان قلبم همیشه حدود شصت هست حتا تو اون زمان که حمله دادرم و فشارم بالاست. نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اینها میتونه حملات اضطراب باشد جهت کنترل به روانپزشک مراجعه کنید و اگر علی‌رغم درمان باز هم ه حملات ادامه داشت جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سارگل جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر‌میخواستم بدونم واسه سن 50 به بالا و60 سال برای جلوگیری از سکته قلبی و‌مغزی میشه پلی پیل استفاده کرد؟سابقه سکته ندارن ولی قلیان میکشن و خواهرش هم در اثر سکته فوت کرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   باید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر قاسم پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده 56 ساله و ضربان حدود 50 فشار 14 روی 9 چه قرص فشاری مصرف کنم که ضربان قلبم پایینتر نرود بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میتونید لوزارتان استفاده کنید

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  فشار خون سلام دکتر جان پسری هستم22ساله پس ازاینکه احساس سرگیجه واضطراب داشتم فشارخونم راچک کردم وبالابود اکثرمواقع14.5:8.5است ولی بعدازچنددقیقه که اضطرابم راکنترل میکنم 13روی7:5میشه همه ی ازمایشات راانجام دادم اکو وسونوگرافی نیزانجام دادم ولی مشکل نداشتم دربعضی مواقع شدت تپش قلبم زیادمیشه ولی تعدادضربان بالانمیره آیانیازبه مصرف دارو دارم ازاسترس شباخوابم نمیبره مچکرم❤️
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید اضطرابتون رو درمان کنید

   احتمالا فشار ندارید و با درمان اضطراب فشارتون کنترل میشه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر