دکتر محمد حسین نجفی

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

۴/۵ - (۲۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آذر دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام قبلا سوالمرا راجع به فشارخون مطرح کردم دارای فشارخون کنترل نشده هستم و در حال حاضر از سه نوع قرص لوزارتان و املودیپین و تیازید مصرف می کنم سوالم اینکه ایا می تونم از قرص پلی پیل که شنیدم در ایران نیز تولید میشه به جای همه اینها استفاده کنم ؟ از زحمات دکتر سپاس فراوان دارم و ارزوی سلامتی پایدار براشون دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر تركيبش به همين صورت و دوز باشه مانعي نداره
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عمل قلب باز از جناغ دردش بیشتره یا از توارکتومی؟کدام زودتر خوب میشه؟جناغ سینه دردش مزمن هست؟توراکتومی چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   فرقي نداره
   بهتره جراحاون تصميم بگيره
 • تصویر کاربر نسرین شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر. مادر من حدود دو هفته پیش سکته مغزی کرد. دست و پا سمت چپش از کار افتاد. تکلمش هم تحت تاثیر قرار داد. حدود ۳ روز از بیمارستان مرخص شده. پای سمت چپش شدیدا ورم کرده. زمان بستری از پاش سونوگرافی گرفتن گفتن لخته خون تو پاش هست که با داروی زالربان برطرف می شه. می خواستم بدونم با توجه به ورم پا نیاز به پیگیری مجدد نیس و اگر پای مادر رو بالا قرار دهیم لخته حرکت نمی کنه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بهتره مجدد به پزشكشون مراجعه كنيد
   خير حركت نميكنه
 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر دارایی فشار خون بالا هستم واز لوزار به امیلودپین پنج میلی تبدیل شد اابته با راهنمایی شما بسیار عالی بود ومدت 8ماه مصرف کردم که با تحریک لثه دچار شدم و دارو رو به والسارتان 80 صبح وشب عوض کردم به خوبی امیلودپین نیست ولی کمی کنترل شده مشکل اینجا جهت اختلال نعوظ تدالافیل مصرف دارم و بعد از انزال دچار سردرد ضرباندار سر و سست شدن و لرزش پا میشم حدودا دو دقیقه که احتمالا از افت فشار خون ممکنه باشه حالا با توجه به مشکل فوق درخصوص این مشکل چه پیشنهادی دوارید سن 52 دیابتی نیستم چربی رو مرز غلظت خون رو مرز تست پروستات سالم اگر هم تدالافیل مصرف نکنم اصلا نعوظ ندارم از مساعدت کمال تشکر رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا به داروي فشار ارتباط نداره
   بهتره به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با سلام . من 34 ساله با وزن 98 کیلوگرم و حدودا 2 الی 3 ماهه که دچار فشار خون بالا شدم که یکی از رگهای قلبم ضخیم شده . و الانم داروهایی از قبیل املوپرس و والسارتان 80 مصرف میکنم . میخواستم بدونم با وجود این شرایطم میتونم برم بدنسازی انجام بدم یا نه ؟؟؟ البته منظورم از بدنسازی حجم دادن بدن نیست . در حد قوی شدن عضلات و در حد خوش فرم و خوش اندام بودن منظورمه . نه اینکه بخوام هیکلم رو بزرگ و سنگین کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدطورانی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  تنگی‌دریچه‌میترال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  من ۳۴سالمه مدتیه فشار خون پایینیم روی ۱۰هستش دکتر قرص والسارتان صبح نصف برام تجویز کردن
  از وقتی قرص میخورم همش سرگیجه دارم به طوری که نمیتوان کارهایم را انجام بدم و همش باید دراز بکشم وقتی راه میرم انگار میخوام بیفتم یا به یک طرف کشیده میشم ممکنه از صرف دارو باشه یا علت دیگر دارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر Alireza4121 شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دكترنجفي من چندسال است ازقرص آتنولول 50 استفاده ميكنم پرهيزهم دارم ولي فشارم همچنان ١5به بالا است راهنماييم كنيد. من 56 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر