به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

0

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Khoneabi شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، مبتلا بهذسنرم نفروتیک، نارسایی کلیه هستم وفشارم همیشه متغیره.، لوزار روزی دوتا وآملو پرس روزی یک عدد میخورم و با کم و زیاد شدن فشارم به دستور دکترم قرصها را کم و زیاد میکنم، راضی نیستم آقای دکتر، چربی همددارم آیا میتونم با در نظر گرفتن نارسایی از این قرص استفاده کنم بجای سه چهارتا، البته زیر نظر پزشکم، ممنونم من اصفهان هستم.57 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلابله میتونید

 • تصویر کاربر قریشی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من مشگل فشار خون روپوش سفید رو دارم .وقتی برای چکاپ سالانه محل کارم میرم مشگل بر میخورم .خودم تو منزل فشارم رو میگیرم خوبه هنگام چکاپ اینجوری هستم اقای دکتر چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   هولتر بلندید و اگر فشار نرمال باشه نیاز به کاری ندارید

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ...دکتر تصاویر هلتر 48 ساعته فشار خونم واستون میفرستم لطفا تحلیل بفرمایید و دستورات لازم...ممنونم...در ضمن من یبار که عصبی شدم و استرسی فشارم تا 16 بالا رفته بود ولی یهو اومد پایین رو 13..این واقعه بعد استرس بازی ایران بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   پاسختون رو قبلا دادم

  2. تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام...دکتر جان من جایی ندیدم پاسختون...میشه لطف کنید تصاویر فرستادم ببینید و اینجا دوباره جوابم بدید...سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   فشار ها گاهی بالا و گاهی نرماله

   اگر اضطراب دارید درمان کنید و مجدد سه ماه بعد هولتر ببندید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حقیقت پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فشار خون بالا هستم و روزانه ۲ بار قرص لوزار ۵۰ مصرف میکنم و ۱ آسپرین اخیرا مداوم فشارم ۱۳/۵ رو ۵ و حتی مینیموم ۳ میشه که حتی منجر به غش و بیهوشی شده لطفا بفرمایید که دلیل افت ناگهانی مینیموم فشارم چی میتونه باشه و چه اقدامی لازمه بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   دوز دارو رو نصف کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان...من جوان ۲۹ ساله ای هستم که قبلا ازتون سوال پرسیدم ک مثلا چند روز قبل قلبم بعد دیدن بازی ایران تند تند میزد و سرم درد گرفت رفتم اورزانس فشارم گرفت گفت ۱۶ هست و امپول بم زد ۱۳ شد...فرمودید بنظر میرسه استرسیه...رفتم متخصص قلب تست ورزش و اکو کرد گفت منفی و طبیعیه و برون ده قلب ۶۵ تا۷۰...فسارم گرفت گفت ۱۵ رو ۸ هست احتمالا ستدروم روپوش سفید داری...دوباره گرفت ۱۳ شده بود رو ۸...گفت کاندید هولتر ۴۸ ساعتی...رفتم هولتر ۴۷ ساعت دستم بستم البته گه‌گاه بازش میکردم قبل نیم ساعت که نوبت گرفتنش بود...حال جواب ازمایشم امده حداکثر فشارم ۱۳.۵ روی ۹۵ اونم باز تو خود مطب همونجا که استرس داشتم و حداقلش ۹ روی ۶...ضربانم میانگین ۶۵...میانگین فشار روزم ۱۱۷بروی ۷۸و شبم ۱۰۷ بروی ۶۸....باید چکار کنم؟نیاز به دارو دارم؟اخه گه گاه مثلا یبار در ماه عصبی میشم یا استرس میگیرم و سردرد و فشارم میره ۱۵
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   باید جهت درمان اصطراب به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر