مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

0

بیشتر بیماران آنژیوپلاستی برای یک شب در بیمارستان می مانند (معمولا در بخش مراقبت های ویژه قلب و یا بخش ویژه برای بیمارانی که تحت کاتتریزاسیون قلبی و آنژیوپلاستی قرار گرفته اند) و بعد از آن مرخص می شوند. مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب ( آنژیوپلاستی ) چیست؟

معمولا به منظور مراقبت بعد از فنر زدن قلب ، بیماران باید با یک نفر جهت همراهی از بیمارستان تا منزل هماهنگ کنند. بعد از انجام فرآیند، غلاف یا غلاف ها کنار گذاشته می شوند و فشار در محل عمل برای ۱۵-۵ دقیقه اعمال می شود تا حفراتی که در شریان ها به دلیل الحاق غلاف ها ایجاد شدند، بسته شوند.

پوششی از گاز در محل قرار میگیرد و بیمار ۶-۴ ساعت به پشت می خوابد تا انعقاد طبیعی خون، حفرات شریان ها را ببندد.

متناوبا حفراتی که در شریان فمورال ایجاد شده اند، می توانند بلافاصله بعد از کاتتریزاسیون به وسیله ی بخیه بسته شوند یا توسط کلاژن پر شوند. اگر هر کدام از این مسیرها استفاده بشوند بیمار می تواند در عرض یک ساعت پس از آنژیوپلاستی بنشیند و  چند ساعت بعد شروع به راه رفتن کند.

بعد از آنژیوپلاستی

در طول این مدت بیماران از نظر بازگشت درد قفسه سینه تحت نظر هستند. چرا که درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی گاهی می تواند نشانگر انسداد مجدد شریان تحت جراحی قرار گرفته، باشد.

قبل از ترک بیمارستان، بیماران اطلاعاتی در مورد درمان طولانی مدت که ممکن است به پیشگیری از بیماری های عروق کرونری در آینده کمک کنند و همچنین آموزش هایی راجع به اینکه آن ها چه موقع و به چه وسعت می توانند بعد از آنژیوپلاستی فعالیت طبیعی خود را از سر گیرند، دریافت می کنند.

باید از بلند کردن بار سنگین و فعالیت های شدید برای چند روز بعد از آنژیوپلاستی اجتناب شود تا مطمئن شویم که شریان ها به طور مناسب التیام یافته اند.

اگر می خواهید همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بدانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

سایر توصیه ها به میزان موفقیت فرآیند بالن زدن قلب و وجود انسدادهای دیگر بستگی دارد. بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته اند به دلیل درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی درمان را با آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقاد به طور نامحدود بعد از انجام فرآیند ادامه می دهند.

تعداد داروهایی که بیمار بعد از کاتتریزاسیون قلبی باید استفاده کند، خصوصا داروهایی که قبلا جهت درمان درد قفسه سینه ناشی از انسداد استفاده میشد، معمولا کاهش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که برخی بیماران به اثرات درمان با آسپرین مقاوم هستند. از مراقبت بعد از استنت گذاری قلب ، آزمایشات خونی منظم میباشد که باید برای سنجش پاسخ بیمار انجام شود. نتیجه این تست ها می توانند جهت تنظیم دوز آسپیرین یا تغییر داروها استفاده شوند.

مصرف قرص آسپرین

مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب

مراقبت بعد از آنژیوپلاستی یا همان فنر گذاشتن قلب که به آن مراقبت بعد از استنت گذاری قلب نیز گویند، اینگونه است که معمولا بیمار را به مدت ۲۴ ساعت در سی سی یو نگه می دارند تا اگر اتفاقی برای فنر یا قلب رخ داده باشد، مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر آنژیوگرافی از طریق دست انجام شده باشد، معمولا طی ۵ تا ۶ ساعت، مچ بند یا کاف به تدریج بادش خالی می شود تا خونریزی شریان متوقف شود.

اگر این کاف، خیلی سفت باشد و دست دچار خونمردگی یا کبودی شود، حتما می بایست بیمار به پرستار اطلاع دهد بالعکس این مساله نیز وجود دارد یعنی اگر این مچ بند شل بسته شده باشد طوری که از زیر آن خونریزی مشاهده شود، نیز می بایست به مراقب اطلاع دهد.

بعد از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شد، افرادی که از طریق دست آنژیوپلاستی شده اند به مدت ۳-۴ روز بسته های بیشتر از ده کیلوگرم را جا به جا نکنند، رانندگی نکنند و معمولا دو روز بعد می توانند دست را شست وشو داده و حمام روند.

اگر یک استنت جاگذاری شده باشد، معمولا پلاویکس روزی یکبار برای دو تا چهار هفته تجویز می شود. پلاویکس دارویی قوی شبیه آسپبرین است که ریسک پیشرفت تشکیل لخته خون داخل استنت را در طول هفته های اول بعد از جاگذاری فنر، کم می کند .به این دلیل که پلاویکس شدیدا در جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی مهم است. بیماران باید این دارو را بعد از ترک بیمارستان به عنوان یک نسخه دریافت کنند.

مصرف پلاویکس بعد از آنژیوپلاستی بسیار مهم است. بارها دیده شده بیماران فراموش کرده اند یا به علت گرانی آن را خریداری نکرده اند؛ توجه داشته باشید که عدم مصرف پلاویکس بعد از آنژیوپلاستی می تواند بسیار خطرناک باشد و سبب ایجاد لخته درون استنت شود. اگر چنین اتفاقی بیافتد علاوه بر بی نتیجه بدون آنژیو، جان بیمار نیز ممکن است به خطر بی افتد.

مصرف آسپرین و سایر داروهایی که پزشک تجویز می کند، نیز بسیار اهمیت دارد.

هر گونه درد بعد از آنژیوپلاستی مخصوصا دردی که با فعالیت تشدید می شود، دردی که با تعریق سرد همراه است باید جدی گرفته شود و بیمار سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند؛ چرا که با وجود مصرف دارو، ممکن است مجددا لخته ایجاد شود.

علاوه بر ایجاد لخته، عوارض دیگری نیز ممکن است در اثر استنت گذاری ایجاد شود که خود را به صورت تنگی نفس و یا درد نشان دهد.

در حالت کلی تا ۶ ماه اول پس از آنژیوپلاستی مراقب هر گونه درد و یا تعریق سرد باشید و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

در جولای ۲۰۰۹ انجمن غذا و دارو آمریکا قرص پراشوگرل را برای کاهش ریسک لخته خون در بیماران آنژیوپلاستی تآیید کرد. این دارو می تواند ریسک حمله قلبی یا سکته را در طول آنژیوپلاستی کاهش دهد.

پراشوگرل در بسته بندی سیاه رنگ هشداری، نشانگر آن است که دارو میتواند خونریزی های جدی و گاهی مرگ آور به بار بیاورد که نباید در بیماران با سابقه سکته و حمله ایسکمی گذرا یا خونریزی غیر قابل کنترل استفاده بشود.

برای چند هفته بعد از آنژیوپلاستی بیماران ممکن است کبودی کوچک و نسبتا بی درد یا توده در محل جاگذاری غلاف ها داشته باشند. اگر احساس درد یا حساسیت پیشرفت کند، پزشک باید سریعا در جریان قرار گیرد. این ممکن است نشانه ای از عفونت یا خونریزی در محل باشد؛ چراکه عروق به طور مناسب بسته نشده اند.

سایر موارد که پیگیری سریع پزشکی می خواهد شامل موارد زیر است:

⚠ سرد شدن

⚠ تب

⚠ درد یا بی رنگی در پا

⚠ لرزش

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی نسبتا بی خطر است، عوارضی مانند موارد زیر ممکن است رخ دهد از جمله:

حمله قلبی

# عوارض حساسیتی نسبت به رنگ با پایه ید

# آریتمی

# خونریزی در محل ورود

# حمله قلبی –سکته

# عفونت در محل ورود

# نارسایی کلیه

# پارگی شریان

واکنش های حساسیتی به رنگ با پایه ید، از کهیر گرفته تا شوک آنافیلاکسی ممکن است اتفاق افتد که می تواند شامل جوش، ادم ریوی، انسداد عروقی، شوک و مشکلات تنفسی باشد.

شوک انافیلاکسی تهدید کننده حیات است و به رسیدگی سریع متخصص قلب و عروق نیاز دارد. بیماران با دیابت یا سابقه بیماری های کلیه نیز رنگ با پایه ید را تحمل نمی کنند و در معرض آسیب یا نارسایی کلیه هستند.

به ندرت بالون باد شده آنژیوپلاستی می تواند دیواره رگ را پاره کند که اگر اتفاق بیفتد، عمل جراحی بای پس به صورت اورژانسی انجام می شود.

و در نهایت ریسک مرگ در طول آنژیوگرافی به فاکتورهایی از جمله: محل انسداد در شریان کرونری، میزان سختی انسداد، سابقه حملات قلبی بیمار و میزان کارکرد مناسب قلب بستگی دارد.

ترجمه: سمیه نجاتی فر

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، من ۳ ماه پیش آنژیوپلاستی کردم و ۴ تا استنت در ۳ رگ برام گذاشتن . تا قبل از آنژیو پلاستی هیچ مشکلی نداشتم . اما بعد از آنژیوپلاستی دیگه روی آرامش و سلامتی را ندیدم . بعد از آنژیوپلاستی لا وجود اینکه گیاهخوار هستم خونم یه مشکل عجیب پیدا کرده و با اینکه پلاویکس و آسپرین میخورم اما به قدری گرانروی یا ویسکوزیته اش بالا رفته که تنگی نفس گرفتم خصوصا زمانی که دراز میکشم یا غذا میخورم تشدید میشه تنگی نفس ، سردرد دارم ، ضعف شدید میگیرم به طوری که دیگه احساس میکنم جون تو بدنم نیست ، اصلا یک وضعیت عجیب دارم ، گاهی سرگیجه دارم ، واقعا نمیدونم چکار کنم ، هیچ ویتامین و ماده معدنی کم و زیاد نیست تو خونم ، کلسترول و قند و تری گلیسرید هم خیلی زیر نرماله ، پیش دکتر خودم که میرم میگه نمیدونم مشکل چیه ، دکترای دیگه هم میگن چون پیش یکی دیگه استنت گذاشتی ما نمیپذیریمت ، پیش پزشکای داخلی ، فوق تخصص ریه و طب سنتی و زالو و ... هم رفتم نتیجه نگرفتم . حالم روز به روز بدتره ، پای راستم تمام اون قسمتی که زیر جوراب قرار میگیره زیر پوست حالت مثل خون مردگی گرفته یا دون دون قرمز شده ،فکر کنم به همین زودیا سکته کنم از خدمتتون مرخص بشم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   به نظر مشکل شما اضطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نسدید جهت معاینه و بررسی مجدد با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نیری جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من ۲۰روز پیش با درد سینه نصفه شب به دکتر مراجعه کردم وبلافاصله با امبولانس به بیمارستان و انژیو شدم و ۱فنر برام گذاشتن،۳۰س اله هسنم ۱_میخواستم ببینم فنر عوارضش چیه و بعد از گذاشتن فنر ایا قلب به حالت قبل از گذاشتن فنر برمیگرده یا باید مرقبت های ویژه ای کرد
  ۲-درد بسیار خفیفی هم روی استخوان سینه دارم دست میزنم درد میکنه البته خودم فکر میکنم به خاطر فشار دستگاه اکو میباشد چون محمکم فشار میدادن ایا دلیل خاصی داره
  انشاالله جامعه پزشکان به این شب های عزیز سرتون سلامت باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   فنر میتونه دچار گرفتگی بشه و شاید هم نشه

   عارضه دیگه ای نداره

   باید دارو مصرف کنید و روش زندگی و تغذیه سالم و ورزش 

 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 16 ماه پیش آنژیوشدم ودوتاازرگهمو بالن وفنرگذاشتن دکتربه من گفته نمک راکلا قطع کنم وتیروییدکم کارهم دارم آیا به نظرشما چرا باید کلا نمک نخورم فشارمن هم پایینه البته داروهامو مرتب میخورم ونمک راهم خیلی کم مصرف میکنم مشکلی برام پیش نخواهد آمد. ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   قطع کامل نمک ممکن نیست

   به میزان کم مصرف کنید

 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 65 سال دارم حدود 16 ماه هست که آنژیوشدم ودوتارگ گرفتگی داشته با بالون وفنربازشده فقط میخواستم ببینم نمک راچرا کلا ازرژیم غذایی بایدحذف کرد ضمنا تیرویید کم کارهم دارم وفشارخون ندارم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   باید نمک کم شود 

   نیاز به حذف نیست

 • تصویر کاربر قربانی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 65سال دارم 16 ماه پیش آنژیوکردم دورگ یکی اصلی ودیگری فرعی تا85 درصدبسته بود بازکردنند وافنروبالن گذاشتن یکسال پلاویکس خوردم وبعدش الان اسویکس میخورم دکترم گفته تا 6ماه دیگربایدبخوری میگن برای کبد ضررداره به نظرشما مشکلی پیش نخواهدآمد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   هیچ ضرری برای کبد نداره

   به توصیه پزشکتون عمل کنید

درحال دریافت اطلاعات