مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

0

بیشتر بیماران آنژیوپلاستی برای یک شب در بیمارستان می مانند (معمولا در بخش مراقبت های ویژه قلب و یا بخش ویژه برای بیمارانی که تحت کاتتریزاسیون قلبی و آنژیوپلاستی قرار گرفته اند) و بعد از آن مرخص می شوند. مراقبت های لازم بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

معمولا پس از آنژیوپلاستی، بیماران باید با یک نفر جهت همراهی از بیمارستان تا منزل هماهنگ کنند. بعد از انجام فرآیند، غلاف یا غلاف ها کنار گذاشته می شوند و فشار در محل عمل برای ۱۵-۵ دقیقه اعمال می شود تا حفراتی که در شریان ها به دلیل الحاق غلاف ها ایجاد شدند، بسته شوند.

پوششی از گاز در محل قرار میگیرد و بیمار ۶-۴ ساعت به پشت می خوابد تا انعقاد طبیعی خون، حفرات شریان ها را ببندد.

متناوبا حفراتی که در شریان فمورال ایجاد شده اند، می توانند بلافاصله بعد از کاتتریزاسیون به وسیله ی بخیه بسته شوند یا توسط کلاژن پر شوند. اگر هر کدام از این مسیرها استفاده بشوند بیمار می تواند در عرض یک ساعت پس از آنژیوپلاستی بنشیند و  چند ساعت بعد شروع به راه رفتن کند.

بعد از آنژیوپلاستی

در طول این مدت بیماران از نظر بازگشت درد قفسه سینه تحت نظر هستند. چرا که درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی گاهی می تواند نشانگر انسداد مجدد شریان تحت جراحی قرار گرفته، باشد.

قبل از ترک بیمارستان، بیماران اطلاعاتی در مورد درمان طولانی مدت که ممکن است به پیشگیری از بیماری های عروق کرونری در آینده کمک کنند و همچنین آموزش هایی راجع به اینکه آن ها چه موقع و به چه وسعت می توانند بعد از آنژیوپلاستی فعالیت طبیعی خود را از سر گیرند، دریافت می کنند.

باید از بلند کردن بار سنگین و فعالیت های شدید برای چند روز بعد از آنژیوپلاستی اجتناب شود تا مطمئن شویم که شریان ها به طور مناسب التیام یافته اند.

سایر توصیه ها به میزان موفقیت فرآیند بالن زدن قلب و وجود انسدادهای دیگر بستگی دارد. بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته اند درمان را با آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقاد به طور نامحدود بعد از انجام فرآیند ادامه می دهند.

تعداد داروهایی که بیمار بعد از کاتتریزاسیون قلبی باید استفاده کند، خصوصا داروهایی که قبلا جهت درمان درد قفسه سینه ناشی از انسداد استفاده میشد، معمولا کاهش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که برخی بیماران به اثرات درمان با آسپرین مقاوم هستند .آزمایشات خونی منظم برای سنجش پاسخ بیمار باید انجام شود.نتیجه این تست ها می توانند جهت تنظیم دوز آسپیرین یا تغییر داروها استفاده شوند.

مصرف قرص آسپرین

اگر یک استنت جاگذاری شده باشد، معمولا پلاویکس روزی یکبار برای دو تا چهار هفته تجویز می شود. پلاویکس دارویی قوی شبیه آسپبرین است که ریسک پیشرفت تشکیل لخته خون داخل استنت را در طول هفته های اول بعد از جاگذاری فنر، کم می کند .به این دلیل که پلاویکس شدیدا در جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی مهم است. بیماران باید این دارو را بعد از ترک بیمارستان به عنوان یک نسخه دریافت کنند.

در جولای ۲۰۰۹ انجمن غذا و دارو آمریکا قرص پراشوگرل را برای کاهش ریسک لخته خون در بیماران آنژیوپلاستی تآیید کرد. این دارو می تواند ریسک حمله قلبی یا سکته را در طول آنژیوپلاستی کاهش دهد.

پراشوگرل در بسته بندی سیاه رنگ هشداری، نشانگر آن است که دارو میتواند خونریزی های جدی و گاهی مرگ آور به بار بیاورد که نباید در بیماران با سابقه سکته و حمله ایسکمی گذرا یا خونریزی غیر قابل کنترل استفاده بشود.

برای چند هفته بعد از آنژیوپلاستی بیماران ممکن است کبودی کوچک و نسبتا بی درد یا توده در محل جاگذاری غلاف ها داشته باشند. اگر احساس درد یا حساسیت پیشرفت کند، پزشک باید سریعا در جریان قرار گیرد. این ممکن است نشانه ای از عفونت یا خونریزی در محل باشد؛ چراکه عروق به طور مناسب بسته نشده اند.

سایر موارد که پیگیری سریع پزشکی می خواهد شامل موارد زیر است:

⚠ سرد شدن

⚠ تب

⚠ درد یا بی رنگی در پا

⚠ لرزش

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی نسبتا بی خطر است، عوارضی مانند موارد زیر ممکن است رخ دهد از جمله:

حمله قلبی

# عوارض حساسیتی نسبت به رنگ با پایه ید

# آریتمی

# خونریزی در محل ورود

# حمله قلبی –سکته

# عفونت در محل ورود

# نارسایی کلیه

# پارگی شریان

واکنش های حساسیتی به رنگ با پایه ید، از کهیر گرفته تا شوک آنافیلاکسی ممکن است اتفاق افتد که می تواند شامل جوش، ادم ریوی، انسداد عروقی، شوک و مشکلات تنفسی باشد.

شوک انافیلاکسی تهدید کننده حیات است و به رسیدگی سریع متخصص قلب و عروق نیاز دارد. بیماران با دیابت یا سابقه بیماری های کلیه نیز رنگ با پایه ید را تحمل نمی کنند و در معرض آسیب یا نارسایی کلیه هستند.

به ندرت بالون باد شده آنژیوپلاستی می تواند دیواره رگ را پاره کند که اگر اتفاق بیفتد، عمل جراحی بای پس به صورت اورژانسی انجام می شود.

و در نهایت ریسک مرگ در طول آنژیوگرافی به فاکتورهایی از جمله: محل انسداد در شریان کرونری، میزان سختی انسداد، سابقه حملات قلبی بیمار و میزان کارکرد مناسب قلب بستگی دارد.

ترجمه: سمیه نجاتی فر

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟
4.2 (84%) 10 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرداود پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدر من 5روز میشه که هک انژوگرافی شده هم قلبش عمل باز.تقریبا37سال هم میشه که سیگار مصرف میکنه و الان 50سالشه.ترک کردنشم سخته براش .میتونه به مقدار کم مصرف کنه.و اینکه سر شونه هاش و کمرش هنوز درد داره.دلیلش.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   سیگار به هر حال برای ایشون مصره

   دردشون ممکنه قلبی نباشه

   به مزشکشون مراجعه کنند

 • تصویر کاربرممد جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خواستم بپرسم خانم دیابتی۵۶ساله که یک رگ قلبش۶۰درصدگرفتگی داره وسابقه سکته مغزی حدود۲ونیم سال پیش داشته وتحت درمان داروهای پلاویکس وآسپرین به طور همزمان میباشد.آیا باید این دو دارو را تا آخر عمر ادامه بده؟ وایااین دو قرص باعث خونریزی مغزی در ایشون نمیشود؟باتشکروسپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   مبشه یکیشو قطع کرد

  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   مبشه یکیشو قطع کرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحسینی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم4ماه پیش با درد شدید قفسه سینه مواجه شد سریعا به بیمارستان مراجعه کردیم ولی دچار سکته قلبی شد و فورا آنژیوگرافی وفنر گذاشتن الان هم هر سه ماه پیش دکتر می رن من همش استرس دارم که ایا بازهم میتونه رگش بگیره یا دیگه خطری نداره لطفا جوابتو بدید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلتم

   امکانش هست

   ولی اگر دارو مصرف کنند امکانش کمتره

 • تصویر کاربرSadeghi سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود جناب آقای دکتر
  در ادامه رزو نوبت به دلیل اینکه از شهر ستان میایم و دم ظهر میرسیم
  فردا هم چهار شنبه هست آیا امکان ویزیت هست و دو روز بعدش تعطیل
  چون در شهر غریب هستیم
  و عکس مدارک و معرفی پزشک فوق تخصص همکار شما به مرکز قلب و تایید عمل بالن را به خدمتتان ارسال میکنم
  آیا در بیمارستان بقیه الله عمل رو انجام میدهید یا در بیمارستان دیگر لطفا پاسخ بدهید تا بتوانیم خدمت برسیم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرباران چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من ده روز پیش آنژیوپلاستی انجام دادن و در یکی از رگهای اصلی شان فنر گذاشته شده،هر از گاهی دردهای خفیفی در قلبش احساس میکنه...ضمن اینکه تپش قلبش بین 53 تا 60 است...میخواستم بدونم دردها و میزان تپش قلبش طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنیم.. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   برای اظهار نظر در مورد درد بیمار باید ویزیت شود و نوار بگیرد
   تعداد ضربان نرماله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر