مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

بیشتر بیماران آنژیوپلاستی برای یک شب در بیمارستان می مانند (معمولا در بخش مراقبت های ویژه قلب و یا بخش ویژه برای بیمارانی که تحت کاتتریزاسیون قلبی و آنژیوپلاستی قرار گرفته اند) و بعد از آن مرخص می شوند. مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب ( آنژیوپلاستی ) چیست؟

معمولا به منظور مراقبت بعد از فنر زدن قلب ، بیماران باید با یک نفر جهت همراهی از بیمارستان تا منزل هماهنگ کنند. بعد از انجام فرآیند، غلاف یا غلاف ها کنار گذاشته می شوند و فشار در محل عمل برای ۱۵-۵ دقیقه اعمال می شود تا حفراتی که در شریان ها به دلیل الحاق غلاف ها ایجاد شدند، بسته شوند.

پوششی از گاز در محل قرار میگیرد و بیمار ۶-۴ ساعت به پشت می خوابد تا انعقاد طبیعی خون، حفرات شریان ها را ببندد.

متناوبا حفراتی که در شریان فمورال ایجاد شده اند، می توانند بلافاصله بعد از کاتتریزاسیون به وسیله ی بخیه بسته شوند یا توسط کلاژن پر شوند. اگر هر کدام از این مسیرها استفاده بشوند بیمار می تواند در عرض یک ساعت پس از آنژیوپلاستی بنشیند و  چند ساعت بعد شروع به راه رفتن کند.

بعد از آنژیوپلاستی

در طول این مدت بیماران از نظر بازگشت درد قفسه سینه تحت نظر هستند. چرا که درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی گاهی می تواند نشانگر انسداد مجدد شریان تحت جراحی قرار گرفته، باشد.

قبل از ترک بیمارستان، بیماران اطلاعاتی در مورد درمان طولانی مدت که ممکن است به پیشگیری از بیماری های عروق کرونری در آینده کمک کنند و همچنین آموزش هایی راجع به اینکه آن ها چه موقع و به چه وسعت می توانند بعد از آنژیوپلاستی فعالیت طبیعی خود را از سر گیرند، دریافت می کنند.

باید از بلند کردن بار سنگین و فعالیت های شدید برای چند روز بعد از آنژیوپلاستی اجتناب شود تا مطمئن شویم که شریان ها به طور مناسب التیام یافته اند.

اگر می خواهید همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بدانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

سایر توصیه ها به میزان موفقیت فرآیند بالن زدن قلب و وجود انسدادهای دیگر بستگی دارد. بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته اند به دلیل درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی درمان را با آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقاد به طور نامحدود بعد از انجام فرآیند ادامه می دهند. در مورد نحوه مصرف آسپیرین با پزشک خود مشورت کنید، چرا که آسپیرین و فشار خون مرتبط با هم است.

تعداد داروهایی که بیمار بعد از کاتتریزاسیون قلبی باید استفاده کند، خصوصا داروهایی که قبلا جهت درمان درد قفسه سینه ناشی از انسداد استفاده میشد، معمولا کاهش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که برخی بیماران به اثرات درمان با آسپرین مقاوم هستند. از مراقبت بعد از استنت گذاری قلب ، آزمایشات خونی منظم میباشد که باید برای سنجش پاسخ بیمار انجام شود. نتیجه این تست ها می توانند جهت تنظیم دوز آسپیرین یا تغییر داروها استفاده شوند.

مصرف قرص آسپرین

مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب

مراقبت بعد از آنژیوپلاستی یا همان فنر گذاشتن قلب که به آن مراقبت بعد از استنت گذاری قلب نیز گویند، اینگونه است که معمولا بیمار را به مدت ۲۴ ساعت در سی سی یو نگه می دارند تا اگر اتفاقی برای فنر یا قلب رخ داده باشد، مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر آنژیوگرافی از طریق دست انجام شده باشد، معمولا طی ۵ تا ۶ ساعت، مچ بند یا کاف به تدریج بادش خالی می شود تا خونریزی شریان متوقف شود.

اگر این کاف، خیلی سفت باشد و دست دچار خونمردگی یا کبودی شود، حتما می بایست بیمار به پرستار اطلاع دهد بالعکس این مساله نیز وجود دارد یعنی اگر این مچ بند شل بسته شده باشد طوری که از زیر آن خونریزی مشاهده شود، نیز می بایست به مراقب اطلاع دهد.

بعد از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شد، افرادی که از طریق دست آنژیوپلاستی شده اند به مدت ۳-۴ روز بسته های بیشتر از ده کیلوگرم را جا به جا نکنند، رانندگی نکنند و معمولا دو روز بعد می توانند دست را شست وشو داده و حمام روند.

اگر یک استنت جاگذاری شده باشد، معمولا پلاویکس روزی یکبار برای دو تا چهار هفته تجویز می شود. پلاویکس دارویی قوی شبیه آسپبرین است که ریسک پیشرفت تشکیل لخته خون داخل استنت را در طول هفته های اول بعد از جاگذاری فنر، کم می کند .به این دلیل که پلاویکس شدیدا در جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی مهم است. بیماران باید این دارو را بعد از ترک بیمارستان به عنوان یک نسخه دریافت کنند.

مصرف پلاویکس بعد از آنژیوپلاستی بسیار مهم است. بارها دیده شده بیماران فراموش کرده اند یا به علت گرانی آن را خریداری نکرده اند؛ توجه داشته باشید که عدم مصرف پلاویکس بعد از آنژیوپلاستی می تواند بسیار خطرناک باشد و سبب ایجاد لخته درون استنت شود. اگر چنین اتفاقی بیافتد علاوه بر بی نتیجه بدون آنژیو، جان بیمار نیز ممکن است به خطر بی افتد.

مصرف آسپرین و سایر داروهایی که پزشک تجویز می کند، نیز بسیار اهمیت دارد.

هر گونه درد بعد از آنژیوپلاستی مخصوصا دردی که با فعالیت تشدید می شود، دردی که با تعریق سرد همراه است باید جدی گرفته شود و بیمار سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند؛ چرا که با وجود مصرف دارو، ممکن است مجددا لخته ایجاد شود.

علاوه بر ایجاد لخته، عوارض دیگری نیز ممکن است در اثر استنت گذاری ایجاد شود که خود را به صورت تنگی نفس و یا درد نشان دهد.

در حالت کلی تا ۶ ماه اول پس از آنژیوپلاستی مراقب هر گونه درد و یا تعریق سرد باشید و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

در جولای ۲۰۰۹ انجمن غذا و دارو آمریکا قرص پراشوگرل را برای کاهش ریسک لخته خون در بیماران آنژیوپلاستی تآیید کرد. این دارو می تواند ریسک حمله قلبی یا سکته را در طول آنژیوپلاستی کاهش دهد.

پراشوگرل در بسته بندی سیاه رنگ هشداری، نشانگر آن است که دارو میتواند خونریزی های جدی و گاهی مرگ آور به بار بیاورد که نباید در بیماران با سابقه سکته و حمله ایسکمی گذرا یا خونریزی غیر قابل کنترل استفاده بشود.

برای چند هفته بعد از آنژیوپلاستی بیماران ممکن است کبودی کوچک و نسبتا بی درد یا توده در محل جاگذاری غلاف ها داشته باشند. اگر احساس درد یا حساسیت پیشرفت کند، پزشک باید سریعا در جریان قرار گیرد. این ممکن است نشانه ای از عفونت یا خونریزی در محل باشد؛ چراکه عروق به طور مناسب بسته نشده اند.

سایر موارد که پیگیری سریع پزشکی می خواهد شامل موارد زیر است:

⚠ سرد شدن

⚠ تب

⚠ درد یا بی رنگی در پا

⚠ لرزش

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی نسبتا بی خطر است، عوارضی مانند موارد زیر ممکن است رخ دهد از جمله:

حمله قلبی

# عوارض حساسیتی نسبت به رنگ با پایه ید

# آریتمی

# خونریزی در محل ورود

# حمله قلبی –سکته

# عفونت در محل ورود

# نارسایی کلیه

# پارگی شریان

واکنش های حساسیتی به رنگ با پایه ید، از کهیر گرفته تا شوک آنافیلاکسی ممکن است اتفاق افتد که می تواند شامل جوش، ادم ریوی، انسداد عروقی، شوک و مشکلات تنفسی باشد.

شوک انافیلاکسی تهدید کننده حیات است و به رسیدگی سریع متخصص قلب و عروق نیاز دارد. بیماران با دیابت یا سابقه بیماری های کلیه نیز رنگ با پایه ید را تحمل نمی کنند و در معرض آسیب یا نارسایی کلیه هستند.

به ندرت بالون باد شده آنژیوپلاستی می تواند دیواره رگ را پاره کند که اگر اتفاق بیفتد، عمل جراحی بای پس به صورت اورژانسی انجام می شود.

و در نهایت ریسک مرگ در طول آنژیوگرافی به فاکتورهایی از جمله: محل انسداد در شریان کرونری، میزان سختی انسداد، سابقه حملات قلبی بیمار و میزان کارکرد مناسب قلب بستگی دارد.

ترجمه: سمیه نجاتی فر

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  لب بالایی من در سمت چپ افتادگی داره.کم حجم تره.چیکار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمیده سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام،مادرم یک هفته ای هستش که انزیوپلاستی شده ،دو رگ گرفتی داشت که دوعدد استنت قلب وچهار فنر براش استفاده شده،ولی بعد یک هفته هنوز گرفتی پشت داره وگاهی تپش قلب و بعضی اوقات هم سردی کف پا ،خواستم بپرسم که طبیعی هستش یا باید مجدد به دکتر مراجعه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   علل متعددی باعث این علایم میشه

   بیمار حتما باید مجدد معاینه شوند

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام من 20 ماه پیش آنژیوشدم دوتارگ فنروبالن زدن وفعلا مشکلی ندارم چون دیسک کمردارم آب درمانی میرم خواستم ببینم سونا رفتن برای من ضررندارد؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بهتره تغییر دمای چشم گیر براتون اتفاق نیفته و در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین قرار نگیرید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر جواب سوال قبلی شماره 77265 رااگرمقدورهست بدهیدچون حدود 20روزشده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   لطفا سوالتون رو مجدد مطرح کنید

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مادرم 50 روز هست استنت دارویی گذاشتن گرفتگی رگ 90 درصد بود یک رگ بین 25/5تا 50 درصد بهش دست نزدن آروغ شدید میزنن آیا با استنت دارویی آروغ زدن بهبود میابد یا خیر؟ برای اون رگ اقدامی لازم هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   آروغ به رگ قلب و استنت ارتباط نداره

   به متخصص گوارش مراجعه کنید

   تنگی زیر ۵۰ درصد فقط دارو نیاز داره و کار بیشتری نمیخواد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  باسلام من 20 ماه پیش انژیوکردم ودوتارگم بسته بوده که بالن وفنرگذاشتن وفعلا مشکلی ندارم وداروهایم رامرتب مصرف میکنم چون دیسک کمردارم میرم استخر برای آب درمانی میخواستم ازآقای دکتربپرسم که اگرسونا خشک یابخارهم بروم مشکلی ندارد ؟ البته به مدت چنددقیقه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   مشکلی نداره

   اما بهتره تغییر دمای جدی و زیاد برای بدنتون اتفاق نیفته

 • تصویر کاربر احمدیان چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 5 ماه قبل آنژیوپلاستی کردم و هر روز دارو مصرف می کنم ولی بعضی مواقع بصورت نقطه ای درد قفسه سینه دارم که اغلب هم در قسمت چپ قفسه میباشد خواهشمند است راهنماییفرمایید که خوب شدنی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام معمولا درد نقطه ای درد قلبی نیست

    اما بهتره به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر رفیعی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر..همسر من قبلا ترمبوز مغزی داشت حدود 1/5 سال پیش بعد از اینکه این مشکلشون برطرف شد،سردرداشون خوب نشد ،سردرد،سرگیچه تهوع و ناراحتی چشمی براشون ب وجود اومد توی mri چیزی رو نشون نمیده اما توی mrv که به تازگی گرفتیم و گزارشی که دادن گویا سیاهرگ سمت راست مغزشون متاسفانه 9 میلیمتر انسداد داره.
  سن ایشون هم 30 سال هست.تعدادی که دکتر بردم همه نظرات مختلفی داشتن درحال حاضر فلاویکس میخوره که خون رقیق تر بشه،اما یک دکتر میگه دارو که به رگ کاری نداره فقط خون رو رقیق میکنه،باید آنژیوپلاستی بشه و تعدادی میگن که چون جوون هست و بعد از آنژیو باید مادام العمر دارو بخوره!حیفه و گناه داره و این صحبت ها پس آنژیوپلاستی نشه
  اما ایشون 1/5 هست که از فشار سردرد از همه فعالیت های روزانش مونده و ما واقعا احتیاج به درمان این موضوع داریم.میخواستم نظر شما رو بدونم البته متوجهم که اینطوری نمیشه نظر داد و سوال دومم این هست که ایا شما ایشون رو ویزیت میفرمایین یا خیر!(به علت اینکه مربوط به سر هست میگم).در حال حاضر که این متن رو برای شما مینویسم 12 روز از داروی فاویکسشون مونده که بعد از باید درمورد درمانشون یا تجدید نظر بشه یا با دارو ادامه بدن،منتظر پاسخ شما هستم..
  ممنون از توجه شما
  یا حق
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این مساله به حوزه کار نورولوژیست مربوط میشه و متاسفانه من نمیتونم نظر بدم

 • تصویر کاربر فرخ شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من 37سالمه سال 93 MI کردم ویکی از عروق را استنت زدم وبه گفته دکتر معالجم یکی از رگهای دیگر 50 درصد گرفتگی دارد و تابه حال پلاویکس مصرف میکنم. میخواستم علت طولانی بودن مصرف پلاویکس چیست؟ وتا چه موقع باید مصرف شود تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   حداقل یک سال

   مصرف بعد از یکسال بستگی به شرایط بیمار داره

 • تصویر کاربر Samira.gh یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.پدرم(60 ساله)حدود 5 ماه قبل آنژیوپلاستی شدند و استنت گذاری در یک رگ انجام شد..هر دو ماه هم ویزیت شده و نوار قلب و معابنه انجام میشود و مشکلی ندارند.اخیرا در ایستادن طولانی دچار سرگیجه خفیف میشوند ک با نشستن بهبود می یابند.آیا مشکل جدی؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه افت فشار باشه

   بهتره از این نظر بررسی شوند و اگر افت فشار دارند داروهای فشار کمی کمتر شود

درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر