دکتر محمد حسین نجفی

فیستول شریان وریدی (AV) اتصال غیر طبیعی بین یک سرخرگ و یک سیاهرگ است. به طور معمول، جریان خون از شریان ها توسط مویرگ های شما به وریدهایتان می رسد. مواد مغذی و اکسیژن در خون شما از طریق این مویرگ ها به بافتهای بدنتان وارد می شود. با فیستول شریان وریدی، جریان خون به طور مستقیم از یک شریان به ورید، با دور زدن برخی مویرگ ها وارد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت زیر مویرگ، خون مغذی کاهش یافته ای را دریافت می کند.

علائم فیستول شریان وریدی

فیستول شریان وریدی کوچک، در پاها، بازوها، ریه ها، کلیه و مغز شما اغلب هیچ علایم و نشانه ای نخواهند داشت و معمولا نیازی به درمان و نظارت توسط پزشک ندارد. اما فیستول شریان وریدی بزرگتر می تواند علائم و نشانه هایی را ایجاد کند:

تورم رگ پشت ساق پا– رگ های برآمده متمایل به رنگ ارغوانی که شما می توانید از طریق پوست خود آنها را ببینید، شبیه به وریدهای واریسی

– تورم در دستها و پاها

– کاهش فشار خون

– خستگی

نارسایی قلبی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریان وریدی ریوی) یک بیماری جدی است و می تواند باعث موارد زیر شود:

✔ آبی رنگ شدن پوست

✔ چماقی شدن انگشتان

✔ سرفه خونی

فیستول شریان وریدی در دستگاه گوارش شما می تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش گردد.

علت فیستول شریان وریدی

علل فیستول های شریانی عبارتند از:

۱- کاتتریزاسیون قلبی

فیستول شریان وریدی ممکن است به عنوان یک عارضه ناشی از روشی به نام کاتتریزاسیون قلبی ایجاد گردد. در طول کاتتریزاسیون قلبی، یک لوله دراز نازک به نام کاتتر وارد شریان یا ورید ناحیه کشاله ران، گردن یا بازو می شود و از طریق رگ های خونی به سمت قلب هدایت میگردد.

اگر سوزن مورد استفاده در کاتتریزاسیون از شریان و ورید در طول مراحل عبور کند و شریان گشادتر گردد (اتساع)، این می تواند یک فیستول شریانی ایجاد کند که به ندرت اتفاق می افتد.

۲- آسیب هایی که پوست را سوراخ می کنند.

فیستول شریانی ناشی از زخمممکن است یک فیستول شریانی پس از آسیب ناشی از سوراخ شدن پوست مانند اصابت گلوله یا زخم چاقو توسعه یابد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که زخم شما در قسمتی از بدنتان که در آن مکان یک ورید و شریان در کنار هم قرار دارند، ایجاد شود.

۳- به دنیا آمدن با یک فیستول شریان وریدی

برخی از افراد با یک فیستول شریان وریدی (مادرزادی) به دنیا می آیند. اگر چه علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، در فیستول های شریانی وریدی مادرزادی شریان ها به درستی در رحم رشد نمی یابند.

۴- اختلالات ژنتیکی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریانی ریوی) می تواند با یک بیماری ژنتیکی (بیماری اوسلر وبر-راندو که همچنین با عنوان تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی شناخته می شود) ایجاد گردد. اختلالات ژنتیکی سبب می شود تا رگ های خونی در سراسر بدن شما بصورت غیر طبیعی رشد یابند. این مورد به خصوص در ریه ها ایجاد می شود.

۵- ایجاد جراحی (روش فیستول AV)

افرادی که در مراحل آخر نارسایی کلیه می باشند ممکن است یک فیستول شریانی وریدی برای آسانتر انجام شدن دیالیز در این افراد با جراحی ایجاد گردد. اگر یک سوزن دیالیز برای چندین بار وارد ورید شود، ورید ممکن است زخمی شده ( اسکار) و تخریب گردد.

عوارض فیستول شریان وریدی

در صورت عدم درمان، یک فیستول شریانی می تواند منجر به عوارضی گردد که برخی از آنها می توانند جدی باشند.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی جدی ترین عارضه فیستول شریانی بزرگ است. از آنجایی که جریان خون شما با سرعت بیشتری از طریق فیستول شریان وریدی نسبت به یک مسیر عادی جریان خون از شریان ها، مویرگ ها و وریدها عبور میکند، پمپ های قلب شما برای جبران این افت فشارخون (نارسایی قلبی با خروجی بالا نامیده میشود) سختتر کار می کنند . با گذشت زمان، افزایش شدت و پمپاژ قلب شما می تواند عضله قلب شما را ضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی گردد.

لخته شدن خون

لخته پا یا لخته وریدیفیستول شریان وریدی در پاها می تواند باعث تشکیل لخته های خونی گردد که به صورت بالقوه منجر به ترومبوز وریدهای عمقی ( لخته در وریدهای پا )  که یک بیماری دردناک و بالقوه تهدید کننده حیات می باشد، می شود. اگر این لخته به ریه های شما حرکت کند، آمبولی ریوی ایجاد می کند. بسته به جایی که فیستول شما درآن قرار دارد، حتی می تواند به سکته مغزی منجر شود.

درد پا

فیستول شریان وریدی همچنین می تواند باعث درد در پاهای شما شده (درد پا هنگام راه رفتن ) و یا می تواند دردی که قبلا داشته اید را بدتر نماید.

⛔ خونریزی

ناهنجاری های شریانی ممکن است سبب خونریزی از جمله از دستگاه گوارش شوند.

فیستول شریانی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص فیستول شریان وریدی، پزشکتان با استفاده از یک گوشی پزشکی به صدای جریان خون در منطقه ای که او فکر می کند شما ممکن است فیستول داشته باشید، گوش می کند. جریان خون از طریق یک فیستول شریان وریدی ممکن است صدایی شبیه به صدای کلیک کردن و یا صدای دستگاه سوفل ایجاد کند.

اگر پزشک شما صدای سوفل دستگاهی می شنود، شما ممکن است تست های دیگری را برای تایید این صدا که توسط یک فیستول شریانی ایجاد می شود را انجام دهید. این می تواند شامل:

— سونوگرافی دوبلکس

سونوگرافی دوبلکس یکی از روش های رایج و بسیار موثر برای بررسی یک فیستول شریان وریدی در رگ های خونی پاها و یا بازوهای شما می باشد. در سونوگرافی دوبلکس، ابزاری به نام ترنس دیوسر بر پوست منطقه مشکوک فشرده میشود. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا تولید میکند که از سلول های قرمز خون جهش می یابد. سونوگرافی دوبلکس می تواند میزان سرعت جریان خون را با اندازه گیری سرعت تغییرات در هر گام ( تناوب ) تخمین بزند.

— توموگرافی کامپیوتری (CT) آنژیوگرام

سی تی آنژیوگرافیسی تی آنژیوگرافی اجازه می دهد تا پزشک متخصص قلب و عروق شما را بررسی کند تا اگر جریان خونی از کنار مویرگ ها میگذرد، آنها را ببیند. شما یک رنگ تزریقی دریافت خواهید کرد تا تصاویر CT قابل مشاهده شده و با حرکت دستگاه CT در اطراف شما تصاویری از عروق شما گرفته میشود تا پزشک تنگ شدگی را متوجه شود. این تصاویر پس از آن به یک کامپیوتر برای نمایش به پزشک ارسال می گردد.

— آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)

اگر دکتر فکر کند که ممکن است شما یک فیستول شریان وریدی در یک شریان عمیق تر در زیر پوست خود داشته باشید، پزشکتان ممکن است یک MRI از شما بخواهد. این آزمایش اجازه می دهد تا پزشکتان بتواند بافت نرم بدن شما را ببیند.

از روش های مشابه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز میتوان استفاده کرد که شامل استفاده از یک رنگ خاص میشود که در ایجاد تصاویر از رگ های خونی شما کمک کننده خواهند بود. در طول MRI یا MRA، شما بر روی یک میز در داخل یک دستگاه لوله مانند طولانی که یک میدان مغناطیسی تولید میکند، دراز میکشید. دستگاه MRI با استفاده از امواج رادیویی و مغناطیسی تصاویری از بافت های بدن شما ایجاد میکند. با استفاده از تصاویر این آزمایش، پزشک شما قادر به دیدن فیستول شریان وریدی خواهد بود.

درمان فیستول شریان وریدی

این امکان وجود دارد که پزشک شما تنها بر فیستول شریانی تان نظارت داشته باشد؛ به خصوص اگر آن کوچک بوده و هیچ مشکل سلامتی دیگری ایجاد نکند. برخی فیستول شریانی وریدی کوچک به تنهایی بدون درمان بسته می شوند.

اگر فیستول شریانی وریدی شما نیاز به درمان داشته باشد، پزشک یکی از روش های زیر را به کار می برد:

✅ سونوگرافی با هدایت فشرده Ultrasound-guided compression

اگر شما یک فیستول شریانی وریدی در پاهایتان دارید که به راحتی در سونوگرافی قابل مشاهده است، درمان با فشرده سازی هدایت سونوگرافی ممکن است یک گزینه برای شما باشد. در این درمان، پروب سونوگرافی با فشرده سازی فیستول و جلوگیری از جریان خون، به رگ های خونی آسیب دیده کمک می کند.

این روش تنها در حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. اما این روش فقط برای حدود یک در سه نفر کار می کند.

✅ کاتتر آمبولیزاسیون Catheter embolization

در این روش، یک کاتتر در شریان نزدیکی محل فیستول شریانی شما وارد می گردد. پزشکان از اشعه ایکس و روش های دیگر تصویربرداری برای هدایت کاتتر به فیستول شما استفاده کرده و یک سیم پیچ کوچک و یا استنت در محل فیستول برای تغییر مسیر جریان خون قرار می دهند. بسیاری از مردم که کاتتر آمبولیزاسیون دارند در بیمارستان به مدت ۲۴ ساعت یا کمتر بستری میشوند و بعد از آن می توانند تمام فعالیت های روزانه خود پس از یک هفته مجددا از سر بگیرند.

✅ عمل جراحی

اگر فیستول شریانی وریدی بزرگ را نتوانند با کاتتر آمبولیزاسیون درمان کنند، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. نوع جراحی شما بستگی به اندازه و محل فیستول شریانی، متفاوت است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

4/5 - (11 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حیدرضا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  باسلام- حدودا 3سال پیش از ناحیه ساق پاها منظورم اطراف جلویی زانوها دچار قرمزی بصورت لکه لکه شدم که با مراجعه به دکتر تشخیص دادن که واریسه.و من در این مدت 3 سال از جوراب واریس استفاده کردم تا اینکه اتفاقی وبا مطالعه به واسکولیت شک کردم وبا مراجعه به پزشک روماتولوژی تشخیص دادن که واسکولیت پوستی از نوع خاموش میباشد وقرص های پردنیزولون وهیدروکسی کلوکین تجویز شد.اولین کارم معاینه چشم ها بود که مشکلی نداشتن.میخواستم بپرسم آیا این بیماری ممکن در صورت خاموش بودن به اعضای دیگر مثلا قلب-ریه و.... سرایت کنه ومن متوجه نشم یا برای اطمینان چه کارهایی انجام بدم؟ باتشکرازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   واسکولیت انواع مختلف داره

   برخی انواع بله

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   واسکولیت انواع مختلف داره

   برخی انواع بله

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آوا سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷سالمه یه چند وقتیه احساس درد تو قفسه سینم میکنم ولی جدیدا بیشتر اذیتم میکنه حتی بعضی وقتا یه جا نشستم قلبم ضربان میگیره و نفس کشیدن برام سخت میشه یا موقع نشستن و پاشدنم همین طور گاهی اوقات بد جور درد میگیره و من فقط دستمو میزارم رو قلبم تا آروم شه و حالت تهوع هم همراه با ضربان بهم دست میده آیا این مشکل جدی هست؟باید پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد معاينه و بررسي شويد
   واي احتمال مشكل قلبي كمه و محتمل هست كه از اضطراب باشه
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با عرض سلام اقای دکتر تعداد ضربان قلب نرمال برای یک خانم 45 ساله که خیلی هم فعالیت ندارد وکارمند پشت میز نشین است به نظر شما چند باید باشد البته می دانم نرمالش بین 60 تا 100 است اما منظورم این که ضربان قلب چنین فردی در دقیقه اکثرا 63 وگاهی گاهی وقتها هم تا 66 می رود به نظرتان خوب است یا مشکل دارد منظورم این است که به 60 باید نزدیک باشد یا 100با تشکر باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نرماله
 • تصویر کاربر ماهان دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مصرف گل يا ماري جوانا چه اثري بر روي قلب و عروق ميگذارد آيا خوب است يا خير
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سام
   مضر است
 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  من دخترم 9 سالشه باعلاعم کندی قلب بردمش دکتر اکو گرفتن دکتر میگه قلب دخترتون رشت نکرده توجنینی مونده الان ام ار ای نوشته براش به نظرتون با قرص اینا خوب میشه یاباید چیکار کرد خیلی نگرانم تورو خدا جواب بدبد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مدارك رو ارسال كنيد
 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز. خسته نباشید . سوالی دارم از خدمتتون ممنون میشم پاسخم رو بدید . دکتر من مدت ۳ ماه هست ک متوجه شدم گوش چپم وزوز میکنه طوری ک همسرم وقتی گوشش رو میذاره روی گوشم صدای وز وز رو متوجه میشه و من خودم هم با رکوردر گوشی ضبطش کردم . صدای وزوز با ضرب آهنگ قلبم کم و زیاد میشه و فقط در حالتی ک سرم رو ب سمت راست میچرخونم یعنی حالت کششی به سمت راست ایجاب میشه. میخواستم بدونم ممکنه مبتلا ب آنوریسم مغزی رگی ک نزدیک ب گوش هست باشم . دکتر گوش مراجعه کردم گفتن ک از نظر گوش مشکلی ندارم . در ضمن دکتر من چند سالی هست ک تپس قلب دارم و مدت یک ساله ک قرص پروپرانول دوز ۲۰ مصرف میکنم . متشکر میشم اگر بزرگواری کنید و راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره اكو بشيد و اگر اضطراب داريد درمان كتيد
   در ضمن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر عليرضا دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بزرگوار جواني هستم ٢١ ساله نوار قلب و اكو كاملا سالم اما مشكل تپش و دلهره داشتم تست ورزش برام شروع شد ٢ تا pvc تو تست ورزش داشتم برام هولتر ٤٨ ساعته وصل شد خبري از يكدانه pvc نبود بلكه فقط 400 pac داشتم الان سوالم اينه ايا قلب من هردو كانون اضافي pac pvc را دارد يا فقط كانون دهليزي pac را دارد ؟ سوال دوم اين ضربان اضافي منشاشون از چيه سوال سوم ايا مقدار pac زياد گزارش شده و چگونه كلا از شرشون ميتونم خلاص شم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد اضطرابتون درمان بشه و پروپرانولول هر دوازده ساعت مصرف كنيد
   هر دو كانون
   معمولا اضطراب
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ضربان قلب پدر بنده حدودا 35 تا میزنه که پزشک باطری قلب رو توصیه کرده آیا با نصب این دستگاه مشکل حل میشه در ضمن بعد از نصب مشکلی از بابت کارهای روز مره و رانندگی ایجاد نمیکنه در ضمن الان با توجه به وضعیت بازار لوازم پزشکی کدوم مارک بهتره که خریداری کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بله
   مشكلي براي زندگي عادي نداره
   من از برند ها اطلاع ندارم
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام من حدود دوماه میشود که پاهام ورم کرده من قلبم را عمل باز کردم چون سوراخ مادر زادی داشت حالا هم تازه رفتم اکو کردم دکتر قلب میگه فشار ریه داری حدودا 50 هست ولی زیاد مشکل ساز نیست حالا به انواع آزمایشها رفتم کلیه وسایر قسمتها مشکل ندارن در ضمن معلم هستم میخواستم بدونم این ادم پاهام از چی میتونه باشه خطر ناکه؟؟؟در ضمن فشار خون هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نارسايي قلبي كليه واريس و چيزهاي ديگر مطرح است
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام پلاکت خونم و پایینه .بدنم کبود شده ..ره درمان چیه...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   فورا به فوق تخصص خون مراجعه كتيد
   اول بايد علت مشخص شه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟