دکتر محمد حسین نجفی

فیستول شریان وریدی (AV) اتصال غیر طبیعی بین یک سرخرگ و یک سیاهرگ است. به طور معمول، جریان خون از شریان ها توسط مویرگ های شما به وریدهایتان می رسد. مواد مغذی و اکسیژن در خون شما از طریق این مویرگ ها به بافتهای بدنتان وارد می شود. با فیستول شریان وریدی، جریان خون به طور مستقیم از یک شریان به ورید، با دور زدن برخی مویرگ ها وارد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت زیر مویرگ، خون مغذی کاهش یافته ای را دریافت می کند.

علائم فیستول شریان وریدی

فیستول شریان وریدی کوچک، در پاها، بازوها، ریه ها، کلیه و مغز شما اغلب هیچ علایم و نشانه ای نخواهند داشت و معمولا نیازی به درمان و نظارت توسط پزشک ندارد. اما فیستول شریان وریدی بزرگتر می تواند علائم و نشانه هایی را ایجاد کند:

تورم رگ پشت ساق پا– رگ های برآمده متمایل به رنگ ارغوانی که شما می توانید از طریق پوست خود آنها را ببینید، شبیه به وریدهای واریسی

– تورم در دستها و پاها

– کاهش فشار خون

– خستگی

نارسایی قلبی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریان وریدی ریوی) یک بیماری جدی است و می تواند باعث موارد زیر شود:

✔ آبی رنگ شدن پوست

✔ چماقی شدن انگشتان

✔ سرفه خونی

فیستول شریان وریدی در دستگاه گوارش شما می تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش گردد.

علت فیستول شریان وریدی

علل فیستول های شریانی عبارتند از:

۱- کاتتریزاسیون قلبی

فیستول شریان وریدی ممکن است به عنوان یک عارضه ناشی از روشی به نام کاتتریزاسیون قلبی ایجاد گردد. در طول کاتتریزاسیون قلبی، یک لوله دراز نازک به نام کاتتر وارد شریان یا ورید ناحیه کشاله ران، گردن یا بازو می شود و از طریق رگ های خونی به سمت قلب هدایت میگردد.

اگر سوزن مورد استفاده در کاتتریزاسیون از شریان و ورید در طول مراحل عبور کند و شریان گشادتر گردد (اتساع)، این می تواند یک فیستول شریانی ایجاد کند که به ندرت اتفاق می افتد.

۲- آسیب هایی که پوست را سوراخ می کنند.

فیستول شریانی ناشی از زخمممکن است یک فیستول شریانی پس از آسیب ناشی از سوراخ شدن پوست مانند اصابت گلوله یا زخم چاقو توسعه یابد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که زخم شما در قسمتی از بدنتان که در آن مکان یک ورید و شریان در کنار هم قرار دارند، ایجاد شود.

۳- به دنیا آمدن با یک فیستول شریان وریدی

برخی از افراد با یک فیستول شریان وریدی (مادرزادی) به دنیا می آیند. اگر چه علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، در فیستول های شریانی وریدی مادرزادی شریان ها به درستی در رحم رشد نمی یابند.

۴- اختلالات ژنتیکی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریانی ریوی) می تواند با یک بیماری ژنتیکی (بیماری اوسلر وبر-راندو که همچنین با عنوان تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی شناخته می شود) ایجاد گردد. اختلالات ژنتیکی سبب می شود تا رگ های خونی در سراسر بدن شما بصورت غیر طبیعی رشد یابند. این مورد به خصوص در ریه ها ایجاد می شود.

۵- ایجاد جراحی (روش فیستول AV)

افرادی که در مراحل آخر نارسایی کلیه می باشند ممکن است یک فیستول شریانی وریدی برای آسانتر انجام شدن دیالیز در این افراد با جراحی ایجاد گردد. اگر یک سوزن دیالیز برای چندین بار وارد ورید شود، ورید ممکن است زخمی شده ( اسکار) و تخریب گردد.

عوارض فیستول شریان وریدی

در صورت عدم درمان، یک فیستول شریانی می تواند منجر به عوارضی گردد که برخی از آنها می توانند جدی باشند.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی جدی ترین عارضه فیستول شریانی بزرگ است. از آنجایی که جریان خون شما با سرعت بیشتری از طریق فیستول شریان وریدی نسبت به یک مسیر عادی جریان خون از شریان ها، مویرگ ها و وریدها عبور میکند، پمپ های قلب شما برای جبران این افت فشارخون (نارسایی قلبی با خروجی بالا نامیده میشود) سختتر کار می کنند . با گذشت زمان، افزایش شدت و پمپاژ قلب شما می تواند عضله قلب شما را ضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی گردد.

لخته شدن خون

لخته پا یا لخته وریدیفیستول شریان وریدی در پاها می تواند باعث تشکیل لخته های خونی گردد که به صورت بالقوه منجر به ترومبوز وریدهای عمقی ( لخته در وریدهای پا )  که یک بیماری دردناک و بالقوه تهدید کننده حیات می باشد، می شود. اگر این لخته به ریه های شما حرکت کند، آمبولی ریوی ایجاد می کند. بسته به جایی که فیستول شما درآن قرار دارد، حتی می تواند به سکته مغزی منجر شود.

درد پا

فیستول شریان وریدی همچنین می تواند باعث درد در پاهای شما شده (درد پا هنگام راه رفتن ) و یا می تواند دردی که قبلا داشته اید را بدتر نماید.

⛔ خونریزی

ناهنجاری های شریانی ممکن است سبب خونریزی از جمله از دستگاه گوارش شوند.

فیستول شریانی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص فیستول شریان وریدی، پزشکتان با استفاده از یک گوشی پزشکی به صدای جریان خون در منطقه ای که او فکر می کند شما ممکن است فیستول داشته باشید، گوش می کند. جریان خون از طریق یک فیستول شریان وریدی ممکن است صدایی شبیه به صدای کلیک کردن و یا صدای دستگاه سوفل ایجاد کند.

اگر پزشک شما صدای سوفل دستگاهی می شنود، شما ممکن است تست های دیگری را برای تایید این صدا که توسط یک فیستول شریانی ایجاد می شود را انجام دهید. این می تواند شامل:

— سونوگرافی دوبلکس

سونوگرافی دوبلکس یکی از روش های رایج و بسیار موثر برای بررسی یک فیستول شریان وریدی در رگ های خونی پاها و یا بازوهای شما می باشد. در سونوگرافی دوبلکس، ابزاری به نام ترنس دیوسر بر پوست منطقه مشکوک فشرده میشود. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا تولید میکند که از سلول های قرمز خون جهش می یابد. سونوگرافی دوبلکس می تواند میزان سرعت جریان خون را با اندازه گیری سرعت تغییرات در هر گام ( تناوب ) تخمین بزند.

— توموگرافی کامپیوتری (CT) آنژیوگرام

سی تی آنژیوگرافیسی تی آنژیوگرافی اجازه می دهد تا پزشک متخصص قلب و عروق شما را بررسی کند تا اگر جریان خونی از کنار مویرگ ها میگذرد، آنها را ببیند. شما یک رنگ تزریقی دریافت خواهید کرد تا تصاویر CT قابل مشاهده شده و با حرکت دستگاه CT در اطراف شما تصاویری از عروق شما گرفته میشود تا پزشک تنگ شدگی را متوجه شود. این تصاویر پس از آن به یک کامپیوتر برای نمایش به پزشک ارسال می گردد.

— آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)

اگر دکتر فکر کند که ممکن است شما یک فیستول شریان وریدی در یک شریان عمیق تر در زیر پوست خود داشته باشید، پزشکتان ممکن است یک MRI از شما بخواهد. این آزمایش اجازه می دهد تا پزشکتان بتواند بافت نرم بدن شما را ببیند.

از روش های مشابه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز میتوان استفاده کرد که شامل استفاده از یک رنگ خاص میشود که در ایجاد تصاویر از رگ های خونی شما کمک کننده خواهند بود. در طول MRI یا MRA، شما بر روی یک میز در داخل یک دستگاه لوله مانند طولانی که یک میدان مغناطیسی تولید میکند، دراز میکشید. دستگاه MRI با استفاده از امواج رادیویی و مغناطیسی تصاویری از بافت های بدن شما ایجاد میکند. با استفاده از تصاویر این آزمایش، پزشک شما قادر به دیدن فیستول شریان وریدی خواهد بود.

درمان فیستول شریان وریدی

این امکان وجود دارد که پزشک شما تنها بر فیستول شریانی تان نظارت داشته باشد؛ به خصوص اگر آن کوچک بوده و هیچ مشکل سلامتی دیگری ایجاد نکند. برخی فیستول شریانی وریدی کوچک به تنهایی بدون درمان بسته می شوند.

اگر فیستول شریانی وریدی شما نیاز به درمان داشته باشد، پزشک یکی از روش های زیر را به کار می برد:

✅ سونوگرافی با هدایت فشرده Ultrasound-guided compression

اگر شما یک فیستول شریانی وریدی در پاهایتان دارید که به راحتی در سونوگرافی قابل مشاهده است، درمان با فشرده سازی هدایت سونوگرافی ممکن است یک گزینه برای شما باشد. در این درمان، پروب سونوگرافی با فشرده سازی فیستول و جلوگیری از جریان خون، به رگ های خونی آسیب دیده کمک می کند.

این روش تنها در حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. اما این روش فقط برای حدود یک در سه نفر کار می کند.

✅ کاتتر آمبولیزاسیون Catheter embolization

در این روش، یک کاتتر در شریان نزدیکی محل فیستول شریانی شما وارد می گردد. پزشکان از اشعه ایکس و روش های دیگر تصویربرداری برای هدایت کاتتر به فیستول شما استفاده کرده و یک سیم پیچ کوچک و یا استنت در محل فیستول برای تغییر مسیر جریان خون قرار می دهند. بسیاری از مردم که کاتتر آمبولیزاسیون دارند در بیمارستان به مدت ۲۴ ساعت یا کمتر بستری میشوند و بعد از آن می توانند تمام فعالیت های روزانه خود پس از یک هفته مجددا از سر بگیرند.

✅ عمل جراحی

اگر فیستول شریانی وریدی بزرگ را نتوانند با کاتتر آمبولیزاسیون درمان کنند، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. نوع جراحی شما بستگی به اندازه و محل فیستول شریانی، متفاوت است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

4/5 - (11 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام باتشکر از شما جناب دکتر من چهل سالمه شبا تو خواب دایم بیدار میشم توی محیط بسته نفسم تنگ میشه باید چند بار تو خواب پادشم از اتاق بیرون برم نفس عمیق بکشم خواب خوبی ندارم درد ندارم قبلا تو معاینات بهم گفتن گشادی دریچه قلب داری گاهی وقتا نمیتونم ریه هامو پر از هوا کنم حس میکنم نصفه نفسم بالا نمی یاد فعلیتم خوبه تو روز مشکل ندارم فقط شب. خواهش میکنم راهنماییم بفرمایید
  زنده وسلامت باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گشادی دربچه اگر خفیف باشه مشکلی نداره و علایمتون رو توجیه نمیکنه

   اگر شدید باشه ممکنه مسوول علایمتون باشه

   گاهی هم علایم اضطرابیه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر من دی ماه 96 که میشود2سال قبل درپای چپم DvT وسیع داشتم که پای چپم تا ران پاکبودشده بود 10روزدربیمارستانبستری شدم مشکل بر طرف شد وحدود یکسال ونیم ازوارفارین استفاده کردم مشکلی هم نداشتم بعد دکتر گفت دیگرنیازی به وارفرین نداری واستفاده نکن متاسفانه بعداز4ماه احساس کردم دوباره پای چپچم درد میکند رفتم Di.Dimer دادم مقدار1670نشان داد دکتر برایم انوکسان 6000 تجویز کرده سوال من این است که من نه عمل جراحی داشتم نه شکستگی این عارضه چطور برای من پیش آمده یادآور میشم که کار من رانندگی هست باتشکراگرراهنماییمکنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   دی دایمر صرفا دلیل لخته نیست و باید سونو انجام د۶ید

   برخی افراد علل ژنتیکی انعقاد پذیری دارند باید حتما ازمایشهای مرتبط رو انجام بدید

 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  دو شبانه روز هست که از ناحیه پا به شدت رنج میبرم به طوری که نه میتونم بنشینم ،نه میتونم بایستم و نه میتونم دراز بکشم.از ناحیه پشت هر دو پا احساس میکنم رگهایم یا عظلاتم مثل اینکه گرفتن می کشن،به طوری که گلاب به روتون خیلی ببخشید توی دستشویی هم نمیتونم بنشینم.
  به دلیل مشگل مالی نتونستم ببرم دکتر خوددردانی میکنم قرص آستامینوفن کدئین و پروفن می خورم خوب میشه ولی همین که اثرش می ره بیچاره میشم باور کنید گریه منو درآورده.
  ممنون میشم به شمارم پیامی بدین راهنمایم کنید ممنونم.
  09120924761
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب پا درگیره

   فورا به متخصص مغز و اعصاب مراجعا کنید

   گاباپنتین ۳۰۰ مصرف کنید

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو روز هست که پاهامو دستام درد میکنه ولی بیشتر از همه پای سمت چپم از زانو به پایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید تا علت مشخص شود

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام
  من از کودکی در پای چپم ورم وجود داشته و زمانی که زخم میشد مواد لنفی به جای خون خارج میشد در چند وقت گذشته دو آزمایش آنژیوگرافی از عروق وریدی و شریانی انجام دادم که فیستول و avm به وضوح مشخص است
  آیا امکان دارد که همزمان هم لنف ادم داشته باشم و هم فیستول لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درسته احتمال کمه ولی ممکنه

 • تصویر کاربر نیل شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختری 33 ساله هستم به علت سندرم پلی کیستیک سالهای طولانی قرص ضدبارداری از جمله یاسمین و یاز می خورم و مجرد هسم حدود 2.5 ماه پیش ازمایش برای چکاپ دادم که برای اولین بار دیدم تریگلیسیرید 113 تا بلا است و کلسترول هم 80 بالا اس و 2.5 ماه غذای کم روغن و حجم غذای کمتر و حذف هر گونه شیرینی و شکر داشتم و در هفته 6 ساعت ورزش استقامتی داشتم (بدنسازی) بعد از ازمایش چند روز پیش مقدار تریگلیسیرید من هنوز39 تا اضافه است وکلسترول 5 عدد بالاست که دکتر گفن برای 3 ماه رزو استاتین بخورم؟ایا امکانش هست بدون دارو این مشکل رو حذف کنم یا خوردن دارو الزامی؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   میتونید به ورزش و رژیم ادامه بدید و مجددا سه ماه بعد ازمایش انجام دهید

 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام مدت 5 ماه است که هم زمان با ضربان قلبم صدای خش خش در گوش چپم می شنوم که آزار دهنده است . به متخصصین گوش . مغز و اعصاب و قلب و عروق مراجعه کردم . نوار گوش سونوگرافی عروق گردن سی تی آنژیو عروق گردن و MRI از سرم گرفته شده که هیچ موردی مشاهده نشده آیا ممکن است دلیل گرفتگی عروق مغزی یا فیستول در مغز باشد لطفا جهت ادامه درمان راهنمایی فرماِیید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

   گا۶ی عروق از نزدیک عضو شنوایی رد میشه

   اگر اضطراب دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 25سالمه چند هفتست تو ناحیه قلب احساس میکنم یچیزی حرکت میکنه ولی احساس درد ناحیه قلب ندارم قلب هم تو 1 دقیقه هشتاد بار میزنه مشکل جدیه یا نگرانی نداشته باشم ؟خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل قلبی  نیست

   ولی بهتره معاینه شوید

 • تصویر کاربر ف شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من مادرم سه چهار سال که آکسابین مصرف میکنن الان بخاطر کمر دردشون جراحی بشن و دکتر گفته هشت تا از مهره هاش باید تعویض شه و باید بیهوشی بشن که عملم سه چهار ساعت طول میکشه دکتر قلبشون گفته عمل پرخطریه از یه طرفم عمل نشن بی اختیاری ادرار میگیرن موندیم چی کار کنیم میخواستم نظرتون بدونم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   برای تصمیم گیری و تعیین ریسک عمل و اقدامات لازم باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر رحمان دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  دردپاهای من پشت ساق پاهام چیه لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل عروقی یا عصبی باشه

   باید معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر