دکتر محمد حسین نجفی

فیستول شریان وریدی (AV) اتصال غیر طبیعی بین یک سرخرگ و یک سیاهرگ است. به طور معمول، جریان خون از شریان ها توسط مویرگ های شما به وریدهایتان می رسد. مواد مغذی و اکسیژن در خون شما از طریق این مویرگ ها به بافتهای بدنتان وارد می شود. با فیستول شریان وریدی، جریان خون به طور مستقیم از یک شریان به ورید، با دور زدن برخی مویرگ ها وارد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت زیر مویرگ، خون مغذی کاهش یافته ای را دریافت می کند.

علائم فیستول شریان وریدی

فیستول شریان وریدی کوچک، در پاها، بازوها، ریه ها، کلیه و مغز شما اغلب هیچ علایم و نشانه ای نخواهند داشت و معمولا نیازی به درمان و نظارت توسط پزشک ندارد. اما فیستول شریان وریدی بزرگتر می تواند علائم و نشانه هایی را ایجاد کند:

تورم رگ پشت ساق پا– رگ های برآمده متمایل به رنگ ارغوانی که شما می توانید از طریق پوست خود آنها را ببینید، شبیه به وریدهای واریسی

– تورم در دستها و پاها

– کاهش فشار خون

– خستگی

نارسایی قلبی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریان وریدی ریوی) یک بیماری جدی است و می تواند باعث موارد زیر شود:

✔ آبی رنگ شدن پوست

✔ چماقی شدن انگشتان

✔ سرفه خونی

فیستول شریان وریدی در دستگاه گوارش شما می تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش گردد.

علت فیستول شریان وریدی

علل فیستول های شریانی عبارتند از:

۱- کاتتریزاسیون قلبی

فیستول شریان وریدی ممکن است به عنوان یک عارضه ناشی از روشی به نام کاتتریزاسیون قلبی ایجاد گردد. در طول کاتتریزاسیون قلبی، یک لوله دراز نازک به نام کاتتر وارد شریان یا ورید ناحیه کشاله ران، گردن یا بازو می شود و از طریق رگ های خونی به سمت قلب هدایت میگردد.

اگر سوزن مورد استفاده در کاتتریزاسیون از شریان و ورید در طول مراحل عبور کند و شریان گشادتر گردد (اتساع)، این می تواند یک فیستول شریانی ایجاد کند که به ندرت اتفاق می افتد.

۲- آسیب هایی که پوست را سوراخ می کنند.

فیستول شریانی ناشی از زخمممکن است یک فیستول شریانی پس از آسیب ناشی از سوراخ شدن پوست مانند اصابت گلوله یا زخم چاقو توسعه یابد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که زخم شما در قسمتی از بدنتان که در آن مکان یک ورید و شریان در کنار هم قرار دارند، ایجاد شود.

۳- به دنیا آمدن با یک فیستول شریان وریدی

برخی از افراد با یک فیستول شریان وریدی (مادرزادی) به دنیا می آیند. اگر چه علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، در فیستول های شریانی وریدی مادرزادی شریان ها به درستی در رحم رشد نمی یابند.

۴- اختلالات ژنتیکی

فیستول شریان وریدی در ریه ها (فیستول شریانی ریوی) می تواند با یک بیماری ژنتیکی (بیماری اوسلر وبر-راندو که همچنین با عنوان تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی شناخته می شود) ایجاد گردد. اختلالات ژنتیکی سبب می شود تا رگ های خونی در سراسر بدن شما بصورت غیر طبیعی رشد یابند. این مورد به خصوص در ریه ها ایجاد می شود.

۵- ایجاد جراحی (روش فیستول AV)

افرادی که در مراحل آخر نارسایی کلیه می باشند ممکن است یک فیستول شریانی وریدی برای آسانتر انجام شدن دیالیز در این افراد با جراحی ایجاد گردد. اگر یک سوزن دیالیز برای چندین بار وارد ورید شود، ورید ممکن است زخمی شده ( اسکار) و تخریب گردد.

عوارض فیستول شریان وریدی

در صورت عدم درمان، یک فیستول شریانی می تواند منجر به عوارضی گردد که برخی از آنها می توانند جدی باشند.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی جدی ترین عارضه فیستول شریانی بزرگ است. از آنجایی که جریان خون شما با سرعت بیشتری از طریق فیستول شریان وریدی نسبت به یک مسیر عادی جریان خون از شریان ها، مویرگ ها و وریدها عبور میکند، پمپ های قلب شما برای جبران این افت فشارخون (نارسایی قلبی با خروجی بالا نامیده میشود) سختتر کار می کنند . با گذشت زمان، افزایش شدت و پمپاژ قلب شما می تواند عضله قلب شما را ضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی گردد.

لخته شدن خون

لخته پا یا لخته وریدیفیستول شریان وریدی در پاها می تواند باعث تشکیل لخته های خونی گردد که به صورت بالقوه منجر به ترومبوز وریدهای عمقی ( لخته در وریدهای پا )  که یک بیماری دردناک و بالقوه تهدید کننده حیات می باشد، می شود. اگر این لخته به ریه های شما حرکت کند، آمبولی ریوی ایجاد می کند. بسته به جایی که فیستول شما درآن قرار دارد، حتی می تواند به سکته مغزی منجر شود.

درد پا

فیستول شریان وریدی همچنین می تواند باعث درد در پاهای شما شده (درد پا هنگام راه رفتن ) و یا می تواند دردی که قبلا داشته اید را بدتر نماید.

⛔ خونریزی

ناهنجاری های شریانی ممکن است سبب خونریزی از جمله از دستگاه گوارش شوند.

فیستول شریانی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص فیستول شریان وریدی، پزشکتان با استفاده از یک گوشی پزشکی به صدای جریان خون در منطقه ای که او فکر می کند شما ممکن است فیستول داشته باشید، گوش می کند. جریان خون از طریق یک فیستول شریان وریدی ممکن است صدایی شبیه به صدای کلیک کردن و یا صدای دستگاه سوفل ایجاد کند.

اگر پزشک شما صدای سوفل دستگاهی می شنود، شما ممکن است تست های دیگری را برای تایید این صدا که توسط یک فیستول شریانی ایجاد می شود را انجام دهید. این می تواند شامل:

— سونوگرافی دوبلکس

سونوگرافی دوبلکس یکی از روش های رایج و بسیار موثر برای بررسی یک فیستول شریان وریدی در رگ های خونی پاها و یا بازوهای شما می باشد. در سونوگرافی دوبلکس، ابزاری به نام ترنس دیوسر بر پوست منطقه مشکوک فشرده میشود. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا تولید میکند که از سلول های قرمز خون جهش می یابد. سونوگرافی دوبلکس می تواند میزان سرعت جریان خون را با اندازه گیری سرعت تغییرات در هر گام ( تناوب ) تخمین بزند.

— توموگرافی کامپیوتری (CT) آنژیوگرام

سی تی آنژیوگرافیسی تی آنژیوگرافی اجازه می دهد تا پزشک متخصص قلب و عروق شما را بررسی کند تا اگر جریان خونی از کنار مویرگ ها میگذرد، آنها را ببیند. شما یک رنگ تزریقی دریافت خواهید کرد تا تصاویر CT قابل مشاهده شده و با حرکت دستگاه CT در اطراف شما تصاویری از عروق شما گرفته میشود تا پزشک تنگ شدگی را متوجه شود. این تصاویر پس از آن به یک کامپیوتر برای نمایش به پزشک ارسال می گردد.

— آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)

اگر دکتر فکر کند که ممکن است شما یک فیستول شریان وریدی در یک شریان عمیق تر در زیر پوست خود داشته باشید، پزشکتان ممکن است یک MRI از شما بخواهد. این آزمایش اجازه می دهد تا پزشکتان بتواند بافت نرم بدن شما را ببیند.

از روش های مشابه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز میتوان استفاده کرد که شامل استفاده از یک رنگ خاص میشود که در ایجاد تصاویر از رگ های خونی شما کمک کننده خواهند بود. در طول MRI یا MRA، شما بر روی یک میز در داخل یک دستگاه لوله مانند طولانی که یک میدان مغناطیسی تولید میکند، دراز میکشید. دستگاه MRI با استفاده از امواج رادیویی و مغناطیسی تصاویری از بافت های بدن شما ایجاد میکند. با استفاده از تصاویر این آزمایش، پزشک شما قادر به دیدن فیستول شریان وریدی خواهد بود.

درمان فیستول شریان وریدی

این امکان وجود دارد که پزشک شما تنها بر فیستول شریانی تان نظارت داشته باشد؛ به خصوص اگر آن کوچک بوده و هیچ مشکل سلامتی دیگری ایجاد نکند. برخی فیستول شریانی وریدی کوچک به تنهایی بدون درمان بسته می شوند.

اگر فیستول شریانی وریدی شما نیاز به درمان داشته باشد، پزشک یکی از روش های زیر را به کار می برد:

✅ سونوگرافی با هدایت فشرده Ultrasound-guided compression

اگر شما یک فیستول شریانی وریدی در پاهایتان دارید که به راحتی در سونوگرافی قابل مشاهده است، درمان با فشرده سازی هدایت سونوگرافی ممکن است یک گزینه برای شما باشد. در این درمان، پروب سونوگرافی با فشرده سازی فیستول و جلوگیری از جریان خون، به رگ های خونی آسیب دیده کمک می کند.

این روش تنها در حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. اما این روش فقط برای حدود یک در سه نفر کار می کند.

✅ کاتتر آمبولیزاسیون Catheter embolization

در این روش، یک کاتتر در شریان نزدیکی محل فیستول شریانی شما وارد می گردد. پزشکان از اشعه ایکس و روش های دیگر تصویربرداری برای هدایت کاتتر به فیستول شما استفاده کرده و یک سیم پیچ کوچک و یا استنت در محل فیستول برای تغییر مسیر جریان خون قرار می دهند. بسیاری از مردم که کاتتر آمبولیزاسیون دارند در بیمارستان به مدت ۲۴ ساعت یا کمتر بستری میشوند و بعد از آن می توانند تمام فعالیت های روزانه خود پس از یک هفته مجددا از سر بگیرند.

✅ عمل جراحی

اگر فیستول شریانی وریدی بزرگ را نتوانند با کاتتر آمبولیزاسیون درمان کنند، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. نوع جراحی شما بستگی به اندازه و محل فیستول شریانی، متفاوت است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

4/5 - (11 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  آقای دکتر باتشکر از پاسخ تان این هم تصاویر تست ورزشم، خواستم بدونم شرایط قلب و عروقم چگونه است؟ دختری 23‌ساله هستم با فشار حدودا بین 10 تا 13 و بدون کلسترول ولی خب وقتی دچار اضطراب بشم چه در حال استراحت یا حرکت دچار نفس نفس زدن میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در حد قابل قضاوت نرماله

 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خوب هستین من میخاستم بپرسم قلب من گاها ریپ میزنه یک ثانیه آروم میزنه بعدش سه چهار تند بعدش درست میشه وقتی بهش زیاد فکر میکنم زیادتز میشه. اگر سوالمو خوندین خواهشا بهم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پاسختون دا ه شد

 • تصویر کاربر عابدی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام و درود . آیا من می توام‌قهوه سبز را هم زمان با اینکه وارفارین‌ میخورم مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   با وهرفارین تداخل داره

 • تصویر کاربر Ali شنبه ۲۸ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،
  حدود ۴۰،۵۰ روز پیش ناگهان مچ دست راستم ورم کرد و ب شدت درد میکرد ک با روشهای سنتی و بستن و ماساژ دادن بعد دو روز دردش کاهش پیدا کرد،اما دوباره بعد چند روز دردش شروع شد طوری ک نمیتونستم با دستم کار کنم و گاهی هم ورم میکنه هنوزم همینطوریه دو روز خوبه و دوباره ورم و دردش شروع میشه،الان ی هفته ست ک علاوه بر دست راستم کف پای راستم هم درد میکنه طوری ک راه رفتن برام سخت شده و کوچیکترین ضربه ب دست و پام منی رو ک خوابم ب شدت سنگینه بیدار میکنه و و درد دستم بیخوابم میکنه،درد کف پام هم از انگشت هام تا وسط کف پامه،میشه راهنمایی کنید ایا مشکل خاصیه یا ن و اینکه پیش چ دکتری برم برای تشخیص و درمان؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید حتما معاینه شوید

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Me دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  امروز با تکرار زیاد و پشت سرهم انگشت کنار شست پایِ من دچار تیر کشیدن و درد ناگهانی شد میخواستم دلیلش رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درگیری عصب پا هست

   اگر تکرار شد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بنیامین سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر . مدت طولانی هست به دلیل درد در ناحیه ساق و ماهیچه ساق پا ، مچ پا ، کف پا ، طوری که ساعاتی که پیاده روی می کنم از شدت درد زیاد قادر به ادامه راه نیستم به خصوص اینکه از شدت درد شب ها خوابم نمی بره . با زدن ضربه به ماهیچه ساق پا سعی می کنم تسکین بدم پاهام رو . و کف دست و پام هم معمولا بی حس هستند . بالا و زیر پنجه پام به همین صورت درد می کنه و سرد و بی حس هست . لطف می کنید راهنماییم کنید ؟ و اینکه به چه دکتری باید برای درمان مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درگیری عروقی یا عصبی پا باشه

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  مادرم 6ماهپس از انژیوگرافی قلب ک از پا انجام شد ران پاش بشدت ورم کرده و سفت شده ک پس از مراجعه ب دکتر قلبش وی را در بیمارستان بستری کردن و گفتند ک چون پس از انژیوگرافی زیاد پیاده روی کردن لخته خونی در رگ ایجاد شده ک درحال مراقبت و درمان میباشد . سوال بنده این هستش ک چ بایستی بکنیم هنگ کردیم و نمیدونیم چ کنیم و دکترش اطمینان داده ک ورم پاش میخوابه .تراخدا راهنماییمون بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   عکس سونو داپلر پا رو بفرستید

 • تصویر کاربر پارس چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت
  مردی هستم 48 ساله با نود کیلو وزن و قد 175 ٬سالها از درد در قسمت چپ سینه رنج میبرم و بارها به پزشک مراجعه کردم . و حتی در سال 93 آنژیو گرافی کردم (نتیجه پیوست شد)و پزشک تاکید کردند مشکل خاصی نیست و فقط آسپرین مصرف کنید.با توجه به اینکه فشار خون و اضطراب موروثی نیز دارم سالها از دارو هایی مثل انالاپریل٬ متورال٬ پاراکستین علاوه بر آسپرین استفاده میکردم .که به علت کمبود پاراکستین ٬ ای سیتالوپرام جایگزین آن شد. از اوایل سال 98 احساس تپش قلب در من بوجود آمد و پس از انجام هولتر (نتیجه پیوست شد)مشخص شد که آریتمی دارم و حتی نزد فوق تخصص الکترو فیزیولوژیست رفتم که ایشان توصیه کردند متوهگزال مصرف کنم.و یکی از پزشکان توصیه کرد سیتالوپرام را نیز حذف کنم که به تدریج حذف کردم.نهایتا در حال حاضر از ترکیب زیر استفاده میکنم.
  1-آنالاپریل 5 روزی یک عدد 2- متوهگزال 23.75 روزی یک عدد 3-آسپرین 80 روزی یک عدد 4- اتور استاتین 20روزی یک عدد همگی فقط صبح ها مصرف میشود.
  مشکل این است که در بعضی روزها و بعضی ساعات آریتمی قلب تشدید شده به طوری که قابل احساس است و آزار دهنده از طرفی احساس درد شدید در سمت چپ سینه که حتی به پشت و ستون فقرات هم میزند. فشار خون نیز طی سه روز گذشته حدود 13.8 روی 9.8 آیا اقدام دیگری باید انجام دهم .لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اریتمی ادامه دارو میشه دوز دارو رو زیاد کرد و اگر جواب نداد میشه کانون اریتمی رو ابلیت کرد

   در ضمن برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  حدود ۲ سال است که اول پشت پاشنه پای چپ متورم و قرمز شد به مرور زمان پاشنه پا متورم و سپس کل کف هر دو پا بخصوص زیر انگشتان متورم و دردناک است و بالای ساق کمی متورم و احساس سفتی که الان راه رفتن برایم مشکل و دردناک شده ‌
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

   البته ممکنه نارسایی وریدی باسه

   جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام دکتر می خواستم بدونم که استفاده از بخاری برقی در زیر کرسی برای پا وآتروز ضرری نداره آخه میگن رطوبت داره. باتشکر????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   من اطلاعی در مورد چنین چیزی ندارم

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟