دکتر محمد حسین نجفی

بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از دیگر شرایط خاص است. بزرگ شدن قلب در تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه قابل مشاهده است. ممکن است کاردیومگالی به طور موقت به دلیل فشار بدن در شرایطی مثل: بارداری، یا به دلیل یک بیماری پزشکی مانند تضعیف عضله قلب، بیماری عروق کرونر، مشکلات دریچه ای قلب یا ریتم غیر طبیعی قلب ایجاد شده باشد.

بزرگ شدن قلب ممکن است با اصلاح علت آن قابل درمان باشد. درمان بزرگ شدن قلب می تواند به کمک دارو، روش های پزشکی یا عمل جراحی باشد.

 

علائم بزرگ شدن قلب چیست؟

در برخی افراد، دلایل بزرگ شدن قلب هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نمی کند. برخی افراد ممکن است این علائم و نشانه ها را داشته باشند:

– تنگی نفس

– ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)

– تورم (ادم)

تشخیص زود هنگام بزرگ شدن قلب، درمان آسان تری را در پی خواهد داشت، اگر شما در مورد قلب خود نگران هستید با پزشک متخصص قلب و عروق در این باره صحبت کنید.

علت بزرگ شدن قلب

علت های بزرگ شدن قلب چیست؟

کاردیومگالی می تواند با هر شرایطی که باعث می شود تا قلب شما پمپاژ سخت تر از حد معمول داشته باشد و یا آسیب عضله قلب، ایجاد می شود. گاهی اوقات بزرگ شدن قلب و تضعیف آن به دلایل ناشناخته ای است (ایدیوپاتیک).

بیماری قلبی مادرزادی ، آسیب ناشی از حمله قلبی یا ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) می تواند باعث بزرگ شدن قلب شما گردد. سایر شرایط مرتبط با بزرگ شدن قلب عبارتند از:

1- فشار خون بالا

قلب شما ممکن است مجبور به پمپاژ سخت تر برای ارائه خون به سایر قسمت های بدن شده که باعث بزرگ و ضخیم شدن عضلات آن می گردد.

فشار خون بالا می تواند باعث بزرگی بطن چپ شده که در نهایت عضله قلب را تضعیف می گرداند. فشار خون بالا نیز ممکن است حفره های بالایی از قلب شما را (دهلیز) بزرگ سازد.

2- بیماری دریچه قلب

 چهار دریچه در قلب شما حفظ جریان خون را در مسیر درست بر عهده دارند. اگر دریچه ها توسط شرایطی آسیب ببینند، از قبیل تب روماتیسمی، نقایص قلبی، عفونت (اندوکاردیت عفونی)، اختلالات بافت همبند، برخی داروها و یا پرتو درمانی برای سرطان، قلب شما ممکن است بزرگ شود.

3- بیماری عضله قلب یا کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی از آنجا که این ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب پیشرفت می کند، قلب تان را ممکن است بزرگ سازد؛ چرا که این قلب بزرگ شده شما، سعی در پمپاژ برای فراهم ساختن خون به بدن را دارد.

4- فشار خون بالا در شریان اتصالی به قلب و ریه (فشار خون بالای ریوی)

 قلب شما ممکن است نیاز به پمپاژ سخت تر برای حرکت خون بین ریه ها و قلب تان را داشته باشد. در نتیجه، در سمت راست از قلب شما ممکن است بزرگ شدگی ایجاد گردد.

5- احتباس مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد)

تجمع مایع در کیسه اطراف (پریکارد) که قلب را احاطه می کند، ممکن است باعث شود تا قلب شما در رادیوگرافی قفسه سینه بزرگ به نظر برسد.

6- تعداد کم سلول های قرمز خون (کم خونی)

کم خونی یک بیماری است که در آن به اندازه کافی سلول های سالم قرمز خون برای حمل اکسیژن کافی به بافت های تان وجود ندارد. در صورت عدم درمان، کم خونی مزمن می تواند به یک ضربان قلب سریع یا نامنظم تبدیل شود. قلب شما باید خون بیشتری را برای کمبود اکسیژن در خون پمپ کند.

7- اختلالات تیروئید

 هر دو اختلال کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و غدد تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند به مشکلات قلبی از جمله بزرگ شدن قلب منجر شود.

8- آهن بیش از اندازه در بدن (هموکروماتوز)

هموکروماتوزیس یک اختلال است که در آن بدن شما به درستی نمی تواند آهن را متابولیزه نماید. این جریان باعث می شود تا ساخت آن در ارگان های مختلف، از جمله قلب شما صورت گیرد. این امر سبب بزرگی بطن چپ به دلیل تضعیف عضله قلب می شود.

9- بیماری های نادر مانند آمیلوئیدوز

 آمیلوئیدوز وضعیتی است که در آن پروتئین های غیر طبیعی در خون گردش یافته و ممکن است در قلب رسوب کنند. در این حالت عملکرد قلب شما تداخل یافته و باعث بزرگی قلب شما می شود.

چه عواملی بزرگی قلب را تهدید می کند؟

اگر شما هر گونه از عوامل خطر زیر را دارا می باشید ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگی قلب قرار داشته باشید:

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری داشتن فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب قرار می دهد.

 • سابقه خانوادگی بزرگ شدن قلب یا کاردیومیوپاتی

 اگر یک عضو خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و یا برادر، دچار بزرگ شدن قلب باشند، شما بیشتر مستعد ابتلا به پیشرفت این بیماری هستید.

 • انسداد عروق قلب (بیماری عروق کرونر)

با این شرایط، پلاک های چربی در عروق قلب، مانع عبور جریان خون از طریق رگ های قلب شده که می تواند به حمله قلبی منجر شود. هنگامی که یک بخش از عضله قلب می میرد، قلب شما پمپاژ سخت تری برای دریافت خون کافی و ارسال به سایر نقاط بدن تان دارد که باعث بزرگی آن می گردد.

 • بیماری مادرزادی قلبی

VSD-بیماری-مادرزادی-قلبی اگر شما با یک بیماری که بر روی ساختار قلب تان تاثیر گذاشته به دنیا آمده اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب باشید.

 • بیماری های دریچه قلب

 قلب دارای چهار دریچه شامل: آئورت، میترال، ریوی و تریکوسپید می باشد که برای هدایت جریان خون از طریق قلب تان باز و بسته می شود. بیماری که به دریچه آسیب برساند، ممکن است باعث بزرگی قلب شود.

 • حمله قلبی

 حمله قلبی خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب را افزایش می دهد.

آیا بزرگ شدن قلب خطرناک است؟

خطر ابتلا به عوارض ناشی از کاردیومگالی به بخشی از قلب که بزرگ شده و علت آن بستگی دارد. عوارض بزرگ شدن قلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

هری ریختن دل⛔ نارسایی قلبی

 یکی از جدی ترین نوع بزرگ شدن قلب، بزرگی بطن چپ است که خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد. در نارسایی قلبی، عضلات قلب تضعیف می شود و کشش بطن (گشاد شدن) به نقطه ای می رسد که قلب نمی تواند خون موثر را در سراسر بدن پمپ کند.

⛔ لخته شدن خون

 داشتن قلب بزرگ شده ممکن است شما را بیشتر مستعد تشکیل لخته های خونی در دیواره قلب کند. اگر لخته وارد جریان خون شما شود، می تواند جریان خون به اندام های حیاتی را مسدود نموده، حتی باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود. لخته خونی که در سمت راست قلب شما گسترش یافته ممکن است به شش ها حرکت کند و یک وضعیت خطرناک به نام آمبولی ریوی را ایجاد کند.

⛔ سوفل یا صدای سمعی قلب

برای افرادی که دچار بزرگی قلب هستند، دو تا از چهار دریچه قلب به نام دریچه میترال و سه لختی ممکن است به درستی بسته نشوند؛ چرا که گشاد شده و منجر به جریان رو به عقب خون می شوند. این جریان ایجاد شده صدایی به نام سوفل قلبی تولید می کند. اگرچه لزوما مضر نیست، سوفل قلبی باید توسط پزشک تحت نظارت قرار گیرد.

⛔ ایست قلبی و مرگ ناگهانی

برخی از انواع بزرگ شدن قلب می تواند به اختلال در ریتم ضربان قلب شما منجر شوند. ریتم قلب خیلی آهسته، حرکت آرام خون و یا بیش از حد سریع را در پی دارد و اجازه نمی دهد تا تپش قلب با ریتم طبیعی انجام شود. این مشکل می تواند منجر به غش و یا در برخی موارد، ایست قلبی و یا حتی مرگ ناگهانی گردد.

کاردیومگالی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما علائم کاردیومگالی را دارید، پزشکتان تست و معاینات فیزیکی را برای تعیین اینکه آیا قلب شما بزرگ شده یا نه و همچنین برای پیدا کردن علت بیماری شما انجام می دهد. این آزمایشات ممکن است شامل:

 • اکوکاردیوگرام

 • تست نوار قلب

 • تست استرس یا تست ورزش

 • سی تی اسکن قلبی (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

 •  تصویر رادیوگرافی از قفسه سینه

 • اگر قلب شما بر روی تصویر قفسه سینه بزرگ دیده شود، آزمایشات دیگر معمولا برای پیدا کردن علت آن مورد نیاز خواهند بود.رادیوگرافی قلب
 • آزمایش خون

پزشک قلب ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح معینی از مواد در خون تان که ممکن است به یک مشکل قلبی اشاره کند، تجویز نماید. آزمایش خون همچنین می تواند به تحت کنترل قرار گرفتن شرایط توسط پزشکتان برای بررسی روند بروز علایم کمک کند.

 • کاتتریزاسیون قلبی و بیوپسی

در این روش، یک لوله نازک (کاتتر) در کشاله ران شما وارد شده و از طریق رگ های خونی به قلب وارد می گردد. سپس از قلب تان یک نمونه کوچک (بیوپسی) برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، برداشته می شود.

درمان کاردیومگالی چیست؟

برای درمان بزرگ شدن قلب می توان از دارو و یا جراحی استفاده کرد. علاوه بر این برای پیشگیری از پیشرفت بیماری نیز می بایست نکاتی را مدنظر قرار داد.

✅ درمان دارویی کاردیومگالی

اگر کاردیومیوپاتی یا نوع دیگری از بیماری قلبی علت بزرگ شدن قلب شما باشدپزشکتان ممکن است داروهایی را به شما جویز نماید. این ممکن است شامل:

مصرف آتنولول در بارداری  – دیورتیک ها برای کاهش میزان سدیم و آب در بدن شما، که می تواند به کاهش فشار در شریان ها و قلب شما کمک کنند، تجویز می شوند.

– آنزیم مهار کننده تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) برای کاهش فشار خون شما و بهبود قابلیت پمپاژ قلب تان است.

– مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB ها) مزایای مهار کننده های ACE برای کسانی که نمی توانند مهار کننده های ACE را مصرف کنند، ارائه می نماید.

– بتابلوکرها برای کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب هستند.

– دیگوکسین برای کمک به بهبود عملکرد پمپاژ قلب و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی است.

– ضد انعقادها برای کاهش خطر لخته شدن خون است که می توانند از حمله قلبی یا سکته مغزی پیشگیری کنند.

– ضد آریتمی ها برای نگه داشتن ضربان قلب شما در یک ریتم طبیعی تجویز می شوند.

✅درمان بزرگی قلب با جراحی

اگر داروها، به اندازه کافی برای درمان بزرگ شدن قلب شما مناسب نباشند، روش های پزشکی یا عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

هزینه باتری قلب✔ دستگاه های پزشکی برای تنظیم ضربان قلب

برای نوع خاصی از بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی اتساعی)، یک ضربان ساز برای هماهنگی انقباضات بین بطن چپ و راست ممکن است لازم باشد. در افرادی که ممکن است در خطر جدی آریتمی باشند، دارو درمانی و یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) ممکن است یک گزینه مناسب محسوب شود.

اگر علت اصلی بزرگ شدن قلب شما ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی باشد، ممکن است شما نیاز به انجام روش هایی برای بازگشت ریتم منظم قلب و یا برای نگه داشتن قلب از ضربان بیش از حد سریع داشته باشید.

✔ جراحی دریچه قلب

✔ عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی قلب بازاگر بزرگ شدگی قلب شما به بیماری عروق کرونر مربوط باشد، پزشکتان ممکن است عمل جراحی بای پس عروق کرونر را توصیه نماید.

✔کمک دستگاه بطن چپ (LVAD)

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی هستید، شما ممکن است این پمپ مکانیکی کاشتنی را برای کمک به پمپاژ ضعیف قلب خود نیاز داشته باشید. اگر شما نامزد دریافت پیوند قلب، به عنوان یک درمان طولانی مدت برای نارسایی قلبی هستید ممکن است درحالی که منتظر پیوند قلب هستید، LVAD کاشتنی دریافت کنید.

✔ پیوند قلب

اگر داروها نمی توانند علائم شما را کنترل کنند، پیوند قلب می تواند گزینه نهایی باشد.

✅ کنترل بزرگی قلب با شیوه زندگی و راه حل های خانگی 

حتی اگر درمانی برای شرایط شما وجود ندارد، شما می توانید با انجام راهکارهایی شرایط خود را بهبود بخشید. پزشکتان ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی برای شما توصیه کند که شامل موارد زیر گردد:

داروی ترک سیگار

 

 • ترک سیگار
 • از دست دادن وزن اضافی
 • محدود کردن نمک در رژیم غذایی
 • کنترل دیابت
 • نظارت بر فشار خون
 • ورزش متوسط، با پزشک خود در مورد مناسب ترین برنامه فعالیت بدنی صحبت کنید.
 • اجتناب و یا قطع مصرف الکل و کافئین
 • سعی کنید به داشتن هشت ساعت خواب شبانه

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

3.9/5 - (7 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر عزیز آیا اطلاع دارید دستگاه سی تی انژیو مرکز قلب شهید رجایی تهران چقدر معتبر است ایا می شود به دستگاهشان اعتماد کرد تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بله معتبره
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما ايا سياهيي رفتن چشم ارتباطي به قلب و بيماري هاي قلبي دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ممكنه بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  خانمی 40 ساله هستم بر اثر مسمومیت بارداری سه سال قبل فشار خون گرفتم و با یک قرص لورزارتان 25 و نصف متورال 50 هر 12 ساعت مصرف می کنم و در حالیکه اکو و نوار هم گرفتم مشکلی نداشتم از 14 رو 8 پایین تر نیامده است .ایا لازم هست قرصی اضافه شود که فشار ماکزیمم پایین بیاید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام نصف قرص هيدروكلرتيازيد اضافه شود
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  من 2 ساله که بیماری ماسل بریج شدید دارم که بیشتر جراحان معروف گفتن عمل یه سری گفتن عمل نمیخاد .یه دکتر‌غیرجراح گفتش دارو مصرف کن منم دارم مصرف میکنم با فرم حداکثر روتین ...جدید که اکوی جدیدم رو با اکوی قبل شروع وتشدید ماسل بریج‌مقایسه میکنم دریچه های قلبم یکی یکی نارسایی خفیف گرفتن .جدیدا هم نارسایی دریچه پولمنلری اضافه شده که قبل ازتشدید بیماری تو اکوی اون موقع نبودش ...جدیدا هم سمت راست کمرم خیلی تیرمیکشه که اکو کردم متوجه نارسایی خفیف پولمنلری که جدیدا حادث شده شدم ...میخواستم بپرسم ایا این درد سمت راست کمرم که تیرمیکشه به خاطر این نارسایی خفیف درسچه پولمنالری هستش ؟ بنظرتون اگه بیماری زمینه ای خیلی شدید ماسل بریج رو عمل نکنم ممکنه دریچه هام نارسایی شدید بگیره که تنها امید به زندگیم ازبین بره ؟ عمل کنم ماسل بریج رو بهترنیست ؟ دوراهی بدی قرارگرفتم اقای دکتر شما رو به امام حسین ع كمکم‌ کنید دکترای خودم چیزی نمیگن میگن چیزی نیستش ولی میدونم چیزی داره میشه .....خودم فقط دارم‌نابود میشم اجرتون با امام حسین ع ..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نه درد كمر و نه نارسايي دريچه ارتباطي به ماسل بريج نداره
   اين مساله عمل نميخواد
   نارسايي خفيف در همه تا حدي وجود داره و اصلا مهم نيست
  2. تصویر کاربر احسان جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم دکترنجفی .
  3. تصویر کاربر احسان جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم‌ اقای دکترنجفی .
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر خدیجه پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  باسلام من 49ساله هستم تنگی دریچه میترال دارم به علت رماتیسم قلبی .وگشادی خیف دریچه ائورت.البته الان به تشخیص دکتر مهربانفر وارفارین مصرف میکنم میخواستم بدونم آیا میشود بدون عمل جراحی وبابالون زدن تنگی دریچه میترال راگشادترکنند وچندسال بعد عمل کنم البته من تنگ ینفس هم ندارم ونمونه اکومری رابرای شما میفرستم ممنونم ازلف شما .یعنی من میتونم با بالن زدن تنگی دریچه میترال راگشادترکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   براي شما خير
 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من افتادگی دریچه میترال دارم.چند روز است سرفه شدید دارم وبالا میاورم.میخواستم بدانم دود برای قلبم خیلی ضرر دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام من 26 سالمه مدتیه که دچار تنگی نفس میشم و احساس سنگینی ودرد در قلب دارم , با وجود گشادی دریچه میترال آیا این میتونه فقط به خاطر استرس باشه چون ناخودآگاه شده که استرس پیدا می کنم یا اینکه میتونه جدی باشه وپیگیر باشم.؟ چند ماهه که مصرف پرانول رو کنار گذاشتم و کم خونی مینور هم دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ميتونه اضطرابي باشه ولي بهتره تست ورزش براي اطمينان انجام دهيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من عمل باز انجام دادم از دندون درد رنج میبرم کپسوول مفنامیک مصرف میکنم برای قلبم ضرر دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير
   ميتونيد مصرف كنيد
 • تصویر کاربر حسبن سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  بسمه تعالی
  با سلام و احترام
  اینجالب ۴۱ ساله می باشم ،حدودا یک ماه پیش فشار سنگین روی سینم احساس کردم بعد چند دقیقه در به شانه زیر گردن چپ تا بازو و پشت کشیده شد و گاهی به سمت راست هم می زد،رفتم اورژانس نوار قلب گرفتن گعتن چیزی نیست و مرخصم کردن ولی نوار قلب رو به دو تا از همکارهام که ccuکار می کردن نشان دادن و گفتن باید سریع بستری بشی و گذشت تا اینکه دوباده همگن حالت بم دست داد و ایندفع آنزیم ck_md 24بود در ضمن مرتب فشارم بالا پایین می شه و زود خسته می شم و احساس سستی و ضعف می کنم . که نمی تونم راه برم .الان برای من طی تی انژیو درخواست دادن .آیا ممکنه تو سی تی آنژیو بیماری مشخص بشه و اگر ور سی تی آنژیو چیزی مشخص نشد باید آنژیوگرافی انجام بدم ؟
  در ضمن تا تیتروگلیسیرین می دادن اروم می شدم و تنفس بهتر می شد ولی وقتی اثر دارو از بین می رفت دوباره نفس سنگین می شد .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت و معاينه شويد
   ولي بررسي هاتون رو سريع انجام بديد
   اگر گرفتگي باشه تو يي تي معلوم ميشه
 • تصویر کاربر Arash یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت دکتر نجفی ، پدر من ۱۴ مرداد دچار سکته قلبی شدند. در بیمارستان دزفول آنژیوگرافی شده اند . یک متخصص گفتند باید جراحی باز شوند و ریسک بالایی هم دارد برای این بیمار . و متخصصی دیگر گفته استنت کافیه . پدر بنده علاوه بر این دچار شکستگی لگن شده اند و دیابت خفیف هم دارند . حالا من میخواهم بیارمش تهران که بستریش کنم واسه جراحی یا فنر . ولی چون جابجاییشون با توجه به شکستگی لگن سخت و خطرناکه . خواستم مستقیم ببریمش واسه بستری . ولی خودم قبلش میتونم مدارک یا آنژیوش رو بیارم نشون شما یا هر دکتری که شما فرمایش کردین بدم بعدش خودش را واسه بستری ببریم بیمارستان. فقط بیمه تکمیلی هم ندارن فقط تامین اجتماعی . اگر بشود بیمارستان رجایی یا ... بستری شوند. لطفا راهنمایی کنید جناب دکتر .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   با منشي صحبت و هماهنگ كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر