دکتر محمد حسین نجفی

بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از دیگر شرایط خاص است. بزرگ شدن قلب در تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه قابل مشاهده است. ممکن است کاردیومگالی به طور موقت به دلیل فشار بدن در شرایطی مثل: بارداری، یا به دلیل یک بیماری پزشکی مانند تضعیف عضله قلب، بیماری عروق کرونر، مشکلات دریچه ای قلب یا ریتم غیر طبیعی قلب ایجاد شده باشد.

بزرگ شدن قلب ممکن است با اصلاح علت آن قابل درمان باشد. درمان بزرگ شدن قلب می تواند به کمک دارو، روش های پزشکی یا عمل جراحی باشد.

 

علائم بزرگ شدن قلب چیست؟

در برخی افراد، دلایل بزرگ شدن قلب هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نمی کند. برخی افراد ممکن است این علائم و نشانه ها را داشته باشند:

– تنگی نفس

– ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)

– تورم (ادم)

تشخیص زود هنگام بزرگ شدن قلب، درمان آسان تری را در پی خواهد داشت، اگر شما در مورد قلب خود نگران هستید با پزشک متخصص قلب و عروق در این باره صحبت کنید.

علت بزرگ شدن قلب

علت های بزرگ شدن قلب چیست؟

کاردیومگالی می تواند با هر شرایطی که باعث می شود تا قلب شما پمپاژ سخت تر از حد معمول داشته باشد و یا آسیب عضله قلب، ایجاد می شود. گاهی اوقات بزرگ شدن قلب و تضعیف آن به دلایل ناشناخته ای است (ایدیوپاتیک).

بیماری قلبی مادرزادی ، آسیب ناشی از حمله قلبی یا ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) می تواند باعث بزرگ شدن قلب شما گردد. سایر شرایط مرتبط با بزرگ شدن قلب عبارتند از:

1- فشار خون بالا

قلب شما ممکن است مجبور به پمپاژ سخت تر برای ارائه خون به سایر قسمت های بدن شده که باعث بزرگ و ضخیم شدن عضلات آن می گردد.

فشار خون بالا می تواند باعث بزرگی بطن چپ شده که در نهایت عضله قلب را تضعیف می گرداند. فشار خون بالا نیز ممکن است حفره های بالایی از قلب شما را (دهلیز) بزرگ سازد.

2- بیماری دریچه قلب

 چهار دریچه در قلب شما حفظ جریان خون را در مسیر درست بر عهده دارند. اگر دریچه ها توسط شرایطی آسیب ببینند، از قبیل تب روماتیسمی، نقایص قلبی، عفونت (اندوکاردیت عفونی)، اختلالات بافت همبند، برخی داروها و یا پرتو درمانی برای سرطان، قلب شما ممکن است بزرگ شود.

3- بیماری عضله قلب یا کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی از آنجا که این ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب پیشرفت می کند، قلب تان را ممکن است بزرگ سازد؛ چرا که این قلب بزرگ شده شما، سعی در پمپاژ برای فراهم ساختن خون به بدن را دارد.

4- فشار خون بالا در شریان اتصالی به قلب و ریه (فشار خون بالای ریوی)

 قلب شما ممکن است نیاز به پمپاژ سخت تر برای حرکت خون بین ریه ها و قلب تان را داشته باشد. در نتیجه، در سمت راست از قلب شما ممکن است بزرگ شدگی ایجاد گردد.

5- احتباس مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد)

تجمع مایع در کیسه اطراف (پریکارد) که قلب را احاطه می کند، ممکن است باعث شود تا قلب شما در رادیوگرافی قفسه سینه بزرگ به نظر برسد.

6- تعداد کم سلول های قرمز خون (کم خونی)

کم خونی یک بیماری است که در آن به اندازه کافی سلول های سالم قرمز خون برای حمل اکسیژن کافی به بافت های تان وجود ندارد. در صورت عدم درمان، کم خونی مزمن می تواند به یک ضربان قلب سریع یا نامنظم تبدیل شود. قلب شما باید خون بیشتری را برای کمبود اکسیژن در خون پمپ کند.

7- اختلالات تیروئید

 هر دو اختلال کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و غدد تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند به مشکلات قلبی از جمله بزرگ شدن قلب منجر شود.

8- آهن بیش از اندازه در بدن (هموکروماتوز)

هموکروماتوزیس یک اختلال است که در آن بدن شما به درستی نمی تواند آهن را متابولیزه نماید. این جریان باعث می شود تا ساخت آن در ارگان های مختلف، از جمله قلب شما صورت گیرد. این امر سبب بزرگی بطن چپ به دلیل تضعیف عضله قلب می شود.

9- بیماری های نادر مانند آمیلوئیدوز

 آمیلوئیدوز وضعیتی است که در آن پروتئین های غیر طبیعی در خون گردش یافته و ممکن است در قلب رسوب کنند. در این حالت عملکرد قلب شما تداخل یافته و باعث بزرگی قلب شما می شود.

چه عواملی بزرگی قلب را تهدید می کند؟

اگر شما هر گونه از عوامل خطر زیر را دارا می باشید ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگی قلب قرار داشته باشید:

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری داشتن فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب قرار می دهد.

 • سابقه خانوادگی بزرگ شدن قلب یا کاردیومیوپاتی

 اگر یک عضو خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و یا برادر، دچار بزرگ شدن قلب باشند، شما بیشتر مستعد ابتلا به پیشرفت این بیماری هستید.

 • انسداد عروق قلب (بیماری عروق کرونر)

با این شرایط، پلاک های چربی در عروق قلب، مانع عبور جریان خون از طریق رگ های قلب شده که می تواند به حمله قلبی منجر شود. هنگامی که یک بخش از عضله قلب می میرد، قلب شما پمپاژ سخت تری برای دریافت خون کافی و ارسال به سایر نقاط بدن تان دارد که باعث بزرگی آن می گردد.

 • بیماری مادرزادی قلبی

VSD-بیماری-مادرزادی-قلبی اگر شما با یک بیماری که بر روی ساختار قلب تان تاثیر گذاشته به دنیا آمده اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب باشید.

 • بیماری های دریچه قلب

 قلب دارای چهار دریچه شامل: آئورت، میترال، ریوی و تریکوسپید می باشد که برای هدایت جریان خون از طریق قلب تان باز و بسته می شود. بیماری که به دریچه آسیب برساند، ممکن است باعث بزرگی قلب شود.

 • حمله قلبی

 حمله قلبی خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب را افزایش می دهد.

آیا بزرگ شدن قلب خطرناک است؟

خطر ابتلا به عوارض ناشی از کاردیومگالی به بخشی از قلب که بزرگ شده و علت آن بستگی دارد. عوارض بزرگ شدن قلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

هری ریختن دل⛔ نارسایی قلبی

 یکی از جدی ترین نوع بزرگ شدن قلب، بزرگی بطن چپ است که خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد. در نارسایی قلبی، عضلات قلب تضعیف می شود و کشش بطن (گشاد شدن) به نقطه ای می رسد که قلب نمی تواند خون موثر را در سراسر بدن پمپ کند.

⛔ لخته شدن خون

 داشتن قلب بزرگ شده ممکن است شما را بیشتر مستعد تشکیل لخته های خونی در دیواره قلب کند. اگر لخته وارد جریان خون شما شود، می تواند جریان خون به اندام های حیاتی را مسدود نموده، حتی باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود. لخته خونی که در سمت راست قلب شما گسترش یافته ممکن است به شش ها حرکت کند و یک وضعیت خطرناک به نام آمبولی ریوی را ایجاد کند.

⛔ سوفل یا صدای سمعی قلب

برای افرادی که دچار بزرگی قلب هستند، دو تا از چهار دریچه قلب به نام دریچه میترال و سه لختی ممکن است به درستی بسته نشوند؛ چرا که گشاد شده و منجر به جریان رو به عقب خون می شوند. این جریان ایجاد شده صدایی به نام سوفل قلبی تولید می کند. اگرچه لزوما مضر نیست، سوفل قلبی باید توسط پزشک تحت نظارت قرار گیرد.

⛔ ایست قلبی و مرگ ناگهانی

برخی از انواع بزرگ شدن قلب می تواند به اختلال در ریتم ضربان قلب شما منجر شوند. ریتم قلب خیلی آهسته، حرکت آرام خون و یا بیش از حد سریع را در پی دارد و اجازه نمی دهد تا تپش قلب با ریتم طبیعی انجام شود. این مشکل می تواند منجر به غش و یا در برخی موارد، ایست قلبی و یا حتی مرگ ناگهانی گردد.

کاردیومگالی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما علائم کاردیومگالی را دارید، پزشکتان تست و معاینات فیزیکی را برای تعیین اینکه آیا قلب شما بزرگ شده یا نه و همچنین برای پیدا کردن علت بیماری شما انجام می دهد. این آزمایشات ممکن است شامل:

 • اکوکاردیوگرام

 • تست نوار قلب

 • تست استرس یا تست ورزش

 • سی تی اسکن قلبی (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

 •  تصویر رادیوگرافی از قفسه سینه

 • اگر قلب شما بر روی تصویر قفسه سینه بزرگ دیده شود، آزمایشات دیگر معمولا برای پیدا کردن علت آن مورد نیاز خواهند بود.رادیوگرافی قلب
 • آزمایش خون

پزشک قلب ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح معینی از مواد در خون تان که ممکن است به یک مشکل قلبی اشاره کند، تجویز نماید. آزمایش خون همچنین می تواند به تحت کنترل قرار گرفتن شرایط توسط پزشکتان برای بررسی روند بروز علایم کمک کند.

 • کاتتریزاسیون قلبی و بیوپسی

در این روش، یک لوله نازک (کاتتر) در کشاله ران شما وارد شده و از طریق رگ های خونی به قلب وارد می گردد. سپس از قلب تان یک نمونه کوچک (بیوپسی) برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، برداشته می شود.

درمان کاردیومگالی چیست؟

برای درمان بزرگ شدن قلب می توان از دارو و یا جراحی استفاده کرد. علاوه بر این برای پیشگیری از پیشرفت بیماری نیز می بایست نکاتی را مدنظر قرار داد.

✅ درمان دارویی کاردیومگالی

اگر کاردیومیوپاتی یا نوع دیگری از بیماری قلبی علت بزرگ شدن قلب شما باشدپزشکتان ممکن است داروهایی را به شما جویز نماید. این ممکن است شامل:

مصرف آتنولول در بارداری  – دیورتیک ها برای کاهش میزان سدیم و آب در بدن شما، که می تواند به کاهش فشار در شریان ها و قلب شما کمک کنند، تجویز می شوند.

– آنزیم مهار کننده تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) برای کاهش فشار خون شما و بهبود قابلیت پمپاژ قلب تان است.

– مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB ها) مزایای مهار کننده های ACE برای کسانی که نمی توانند مهار کننده های ACE را مصرف کنند، ارائه می نماید.

– بتابلوکرها برای کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب هستند.

– دیگوکسین برای کمک به بهبود عملکرد پمپاژ قلب و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی است.

– ضد انعقادها برای کاهش خطر لخته شدن خون است که می توانند از حمله قلبی یا سکته مغزی پیشگیری کنند.

– ضد آریتمی ها برای نگه داشتن ضربان قلب شما در یک ریتم طبیعی تجویز می شوند.

✅درمان بزرگی قلب با جراحی

اگر داروها، به اندازه کافی برای درمان بزرگ شدن قلب شما مناسب نباشند، روش های پزشکی یا عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

هزینه باتری قلب✔ دستگاه های پزشکی برای تنظیم ضربان قلب

برای نوع خاصی از بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی اتساعی)، یک ضربان ساز برای هماهنگی انقباضات بین بطن چپ و راست ممکن است لازم باشد. در افرادی که ممکن است در خطر جدی آریتمی باشند، دارو درمانی و یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) ممکن است یک گزینه مناسب محسوب شود.

اگر علت اصلی بزرگ شدن قلب شما ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی باشد، ممکن است شما نیاز به انجام روش هایی برای بازگشت ریتم منظم قلب و یا برای نگه داشتن قلب از ضربان بیش از حد سریع داشته باشید.

✔ جراحی دریچه قلب

✔ عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی قلب بازاگر بزرگ شدگی قلب شما به بیماری عروق کرونر مربوط باشد، پزشکتان ممکن است عمل جراحی بای پس عروق کرونر را توصیه نماید.

✔کمک دستگاه بطن چپ (LVAD)

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی هستید، شما ممکن است این پمپ مکانیکی کاشتنی را برای کمک به پمپاژ ضعیف قلب خود نیاز داشته باشید. اگر شما نامزد دریافت پیوند قلب، به عنوان یک درمان طولانی مدت برای نارسایی قلبی هستید ممکن است درحالی که منتظر پیوند قلب هستید، LVAD کاشتنی دریافت کنید.

✔ پیوند قلب

اگر داروها نمی توانند علائم شما را کنترل کنند، پیوند قلب می تواند گزینه نهایی باشد.

✅ کنترل بزرگی قلب با شیوه زندگی و راه حل های خانگی 

حتی اگر درمانی برای شرایط شما وجود ندارد، شما می توانید با انجام راهکارهایی شرایط خود را بهبود بخشید. پزشکتان ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی برای شما توصیه کند که شامل موارد زیر گردد:

داروی ترک سیگار

 

 • ترک سیگار
 • از دست دادن وزن اضافی
 • محدود کردن نمک در رژیم غذایی
 • کنترل دیابت
 • نظارت بر فشار خون
 • ورزش متوسط، با پزشک خود در مورد مناسب ترین برنامه فعالیت بدنی صحبت کنید.
 • اجتناب و یا قطع مصرف الکل و کافئین
 • سعی کنید به داشتن هشت ساعت خواب شبانه

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

3.9/5 - (7 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  M:
  سلام

  اقای دکترخسته نباشید

  من افتادگی خفیف دریچه میترال دارم

  باتپش قلب

  رفتم دکتربهم قرص دادگفت این هارو بخوریه ماه ورپامیل 40 سوتالول 80 خوردم که حالم بدترشده

  اول ضربانم فقط قلبم میزد الان این قرص ها انداختم ضربان یه جوری کوبنده میزنه به شکمم هم تکون میخوره خیلی اذیتم میکنه

  رفتم دکترهولترزدم اومدم دکتربهم قرص پرفشاری خون داده کونکور 25داده بهم

  باقرص برای اسیداوریک

  الان هم مصرف میکنم اثری نمیبنم میخواستم ببینم اثری نمیبنم الان من چیکارکنم من فقط میخواستم یه داروی یه کاری کنم ضربانم به شکمم نزنه یعنی تا الان این طوری نشده بودم این قرص ها بهتون گفتم خوردم این طورشدم د خداخیرتون بده زندگی شده برام عذاب منو راهنمایی کنید محسن:
  خوب میکنه برای پرفشاری خون داده بهم

  من واذیت میکنه برای تپش شکم چیکارکنم اعورت اریسم که نیست به شکمم میزنه من فردی لاغراندام هستم سونوگرافی ازاعورت هم گرفتم اعورت شکمی به قطر14mmداردوپلاک واریسم ندارد بعددکترقلب هم گفت مشکلی نداره ایاضربان شکمی مربوط به اعصاب هم هستش درحال حاضرقرص متورال50 هم و اسپیرین 80 روزی مصرف میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید شماهم جواب دادید عکس های سونوگرافی هم فرستادم ازاعورت بود گفتید مشکلی نیست واقا دکتراعصاب هم رفتم قرص گاباتین 100 واقای دکتر مشکل اصلی من توراه رفتنه راه که میره قلبم تیرمیکشه تعادلم وازدست میده من چیکار باید کنم تست ورزش بادفترچه تامین اجتماعی کجامیگیرین واقعا این درد قلب خسته ام کرده قرص هام مو کم کرده یه متورال 50 میخورم فقط دکترالان فشارم 12 روی 8 هستش فقط فقط من پیامی که دادم واسه مشکل راه رفتن هستش خواهش یه راهنمای کنید منو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مشکل شما به نظر اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت بررسی با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر صبا پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  من ۳۲ ساله هستم با مشکل بلند شدن و سیاهی رفتن چشم به دکتر مراجعه کردم تشخیص بزرگی قلب دادن قرص کنکور ۵ و لوزارتان تجویز کردن ولی با خوردنش دچار افت ضربان میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره دارو رو قطع کنید و به فوق الکتروفیزیولوژی مراحعه کنید و تست تیلت شوید

   مصرف مایعات و کمی نمک رو زیاد کنید

  2. تصویر کاربر صبا پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   ببخشید فشارم ۱۴ تا ۱۶،نمک بخورم فشارم بالا نمیره،تنگی آئورت مارزادی ام دارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   پس نمک نخورید

   علایمتون ممکنه به خاطر دریچه باشه

   حتمااا باید مراجعه کنید

  4. تصویر کاربر صبا پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   ببخشید دکتر فشار ۱۴ تا ۱۶ با مصرف نمک مشکلی پیش نمیاد،تنگی آئورت مادرزادی دارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مراجعه کنید

  6. تصویر کاربر صبا پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سپاسگزارم????خداوند به شما سلامتی عطا کند
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   ممنون

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  همسر من که 35 سالشونه و باطری قلب تک حفره ای دارن و کارکرد قلب 20
  چند ماهی هست که جواب آزمایش های pt متفاوت میشه. تنظیم نمیشه تحت نظر دکتر هستن اما هنوز تنظیم نشده. میخام بدونم این مشکل ساز میشه؟ چرا تنظیم نمیشه یبار 4.7 میاد یبار 1.7 و........
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گاهی تنظیم inr سخت میشه و باید رژیم غذایی تقریبا ثابتی داشته باشن

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شمات پزشگ عزیز آقای دکتر من یه سوال کوتاه دارم از خدمتتون آقا دکتر کسی که تست ورزش بره و تا ضربان 179 یعنی 92 درصد آزمون همچی نرمال باشه آیا نیازه هولتر 24 ساعته بره برا پی وی سی یا من وسواس شدم برم نیازه رفتن هولتر وقتی تست ورزش رفتم اکوام رفتم همچی نرماله؟ دکتر من گفت برا تو اضطرابه پانیکه....باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   هولتر یک چیز رو نشون میده و تست چیز دیگر

   تصمیم گیری به علایم مربوطه

   برای اصطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسترن یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام
  برادر من ۱۸سالشه و حدود ۵ یا ۶ ماهی هست که در هر ۷یا۸ روز یک بار با حالت خفگی و عرق شدید و ضعف فشار از خواب بیدار میشه و دیروز توی مدرسه دچار این‌حمله شده و تعادلش رو از دست داده و دچار آسیب شده.
  میشه لطفا راهنمایی کنید که مشکل چیه و چطور باید رفع بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنند و معاینه و اکو و شاید هم تست تیلت شوند

 • تصویر کاربر صبا یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .من درد دست و و پشت قفسه سینه دارم هرزگاهی وهمینطور گاهی تپش قلب...حدود یه هفته هست که کف دست چپم احساس میکنم سر شده حس نداره عین بی حسی دست تو سرما....چندین باره نوار قلب دادم سالم بوده و همینطور تست ورزش دکترا میگن مشکلی نداره ولی من هرزگاهی درد قفسه سینه هم داره انگار سوزندرون قفسه سینم میچرخه نمیدونم مشکلم چیه اندوسکوپی معده هم انجام دادم سالم بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل اصطرابی داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر مشکلتون ادامه داشت با مدارک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر صبا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   مادرم در سن 36 سالگی بدون داشتن هیچ سابقه قلبی ای ایست قلبی کردن ایشون هم حدود دو هفته ای این علایم رو داشتن و نوار قلب و ازمایشاتشون سالم بود من در تام مراجعات پزشکیم ایم موضوع رو عنوان کردم ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   سالیانه به پزشک مراجعه کنید و تست و بررسی انجام دهید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام مادرم دچار نارسايي قلب هستند و تپش قلب ١٠ هست و نياز به ICD هستند ايا شما ميتونيد تهيه كنيد براشون بزاريد و هزينه اش بفرماييد ممنون الان مادرم در بيمارستان امام حسين بخش سي سي يو هست ميتونم انتقالش بدم بيمارستان شما خواهشن راهنمايي ام كنيد حالشون خيلي خرابه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر 

   من امکانشو ندارم

   به فوق epsمراجعه کنید

 • تصویر کاربر الیاس جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام آقای بنده تست ورزش انجام دادم دکتر ازهری تو اصفهان بهم گفت شماwpwدارید در صورتی که بنده اصلاهیچ گونه تپش‌ و دردی ندارم در یه صورتی هم میترسم که برم و قلبم را دست کاری کنند نظر شما را ووست داشتم جویا بشم!سپاس از لطف و همکاریتون!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   این مساله لزوما علامت دار نیست

   به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم 76سال داردوقرص فشار لوزار25شبی یک عدد مصرف میکند وبیشتراوقات فشارش روی13است مدت یکماه است که دچارتنگی نفس وسنگینی قفسه سینه شده دراکووعکس مشخص شد که بزرگی قلب دارد ولی دکتردارویی ندادوگفت ضخامت دیواره قلب ازفشارخون است ایامادرم نبایددارویی مصرف کندواین وضعیت خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ايشون بايد فورا به متخصص قلب مراجعه كنند و اكو و تست ورزش شوند
 • تصویر کاربر نامدار سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. مادرمن ۲ سال پیش به علت مصرف مصرف زیاد سالبوتامول دچار ضربان ۱۷۰ شد وریه آب آورد ... مدتی قرص دیگوگسین. متورال .فوروزماید و آمیودارون استفاده کرده در آخرین چکاپ ضربان ۷۵ بود و دکتر رضایت داشت به یکباره ضربان بین ۴۰ تا۵۰ نوسان پیدا کرد... متورال و دیگوگسین قطع شد... دکتر گفت آمیودارون بیشتر اثر داره و آن راهم قطع کرد الان ۳ هفته هست نصف آمیودارون۲۰۰ هر روز میخورد قطع شده چقدر طول میکشه تا اثر آمیودارون بره و ضربان بالا بره... بین ۴۰ تا ۵۰ نوسان داره؟چقدر امکان داره نیاز به باطری بشه؟هیچ علامت بالینی نداره... با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اصلا به اين شكل نميشه نظر داد
   بيمار و مدارك بايد ديده شوند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟