دکتر محمد حسین نجفی

بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از دیگر شرایط خاص است. بزرگ شدن قلب در تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه قابل مشاهده است. ممکن است کاردیومگالی به طور موقت به دلیل فشار بدن در شرایطی مثل: بارداری، یا به دلیل یک بیماری پزشکی مانند تضعیف عضله قلب، بیماری عروق کرونر، مشکلات دریچه ای قلب یا ریتم غیر طبیعی قلب ایجاد شده باشد.

بزرگ شدن قلب ممکن است با اصلاح علت آن قابل درمان باشد. درمان بزرگ شدن قلب می تواند به کمک دارو، روش های پزشکی یا عمل جراحی باشد.

 

علائم بزرگ شدن قلب چیست؟

در برخی افراد، دلایل بزرگ شدن قلب هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نمی کند. برخی افراد ممکن است این علائم و نشانه ها را داشته باشند:

– تنگی نفس

– ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)

– تورم (ادم)

تشخیص زود هنگام بزرگ شدن قلب، درمان آسان تری را در پی خواهد داشت، اگر شما در مورد قلب خود نگران هستید با پزشک متخصص قلب و عروق در این باره صحبت کنید.

علت بزرگ شدن قلب

علت های بزرگ شدن قلب چیست؟

کاردیومگالی می تواند با هر شرایطی که باعث می شود تا قلب شما پمپاژ سخت تر از حد معمول داشته باشد و یا آسیب عضله قلب، ایجاد می شود. گاهی اوقات بزرگ شدن قلب و تضعیف آن به دلایل ناشناخته ای است (ایدیوپاتیک).

بیماری قلبی مادرزادی ، آسیب ناشی از حمله قلبی یا ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) می تواند باعث بزرگ شدن قلب شما گردد. سایر شرایط مرتبط با بزرگ شدن قلب عبارتند از:

1- فشار خون بالا

قلب شما ممکن است مجبور به پمپاژ سخت تر برای ارائه خون به سایر قسمت های بدن شده که باعث بزرگ و ضخیم شدن عضلات آن می گردد.

فشار خون بالا می تواند باعث بزرگی بطن چپ شده که در نهایت عضله قلب را تضعیف می گرداند. فشار خون بالا نیز ممکن است حفره های بالایی از قلب شما را (دهلیز) بزرگ سازد.

2- بیماری دریچه قلب

 چهار دریچه در قلب شما حفظ جریان خون را در مسیر درست بر عهده دارند. اگر دریچه ها توسط شرایطی آسیب ببینند، از قبیل تب روماتیسمی، نقایص قلبی، عفونت (اندوکاردیت عفونی)، اختلالات بافت همبند، برخی داروها و یا پرتو درمانی برای سرطان، قلب شما ممکن است بزرگ شود.

3- بیماری عضله قلب یا کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی از آنجا که این ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب پیشرفت می کند، قلب تان را ممکن است بزرگ سازد؛ چرا که این قلب بزرگ شده شما، سعی در پمپاژ برای فراهم ساختن خون به بدن را دارد.

4- فشار خون بالا در شریان اتصالی به قلب و ریه (فشار خون بالای ریوی)

 قلب شما ممکن است نیاز به پمپاژ سخت تر برای حرکت خون بین ریه ها و قلب تان را داشته باشد. در نتیجه، در سمت راست از قلب شما ممکن است بزرگ شدگی ایجاد گردد.

5- احتباس مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد)

تجمع مایع در کیسه اطراف (پریکارد) که قلب را احاطه می کند، ممکن است باعث شود تا قلب شما در رادیوگرافی قفسه سینه بزرگ به نظر برسد.

6- تعداد کم سلول های قرمز خون (کم خونی)

کم خونی یک بیماری است که در آن به اندازه کافی سلول های سالم قرمز خون برای حمل اکسیژن کافی به بافت های تان وجود ندارد. در صورت عدم درمان، کم خونی مزمن می تواند به یک ضربان قلب سریع یا نامنظم تبدیل شود. قلب شما باید خون بیشتری را برای کمبود اکسیژن در خون پمپ کند.

7- اختلالات تیروئید

 هر دو اختلال کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و غدد تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند به مشکلات قلبی از جمله بزرگ شدن قلب منجر شود.

8- آهن بیش از اندازه در بدن (هموکروماتوز)

هموکروماتوزیس یک اختلال است که در آن بدن شما به درستی نمی تواند آهن را متابولیزه نماید. این جریان باعث می شود تا ساخت آن در ارگان های مختلف، از جمله قلب شما صورت گیرد. این امر سبب بزرگی بطن چپ به دلیل تضعیف عضله قلب می شود.

9- بیماری های نادر مانند آمیلوئیدوز

 آمیلوئیدوز وضعیتی است که در آن پروتئین های غیر طبیعی در خون گردش یافته و ممکن است در قلب رسوب کنند. در این حالت عملکرد قلب شما تداخل یافته و باعث بزرگی قلب شما می شود.

چه عواملی بزرگی قلب را تهدید می کند؟

اگر شما هر گونه از عوامل خطر زیر را دارا می باشید ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگی قلب قرار داشته باشید:

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری داشتن فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب قرار می دهد.

 • سابقه خانوادگی بزرگ شدن قلب یا کاردیومیوپاتی

 اگر یک عضو خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و یا برادر، دچار بزرگ شدن قلب باشند، شما بیشتر مستعد ابتلا به پیشرفت این بیماری هستید.

 • انسداد عروق قلب (بیماری عروق کرونر)

با این شرایط، پلاک های چربی در عروق قلب، مانع عبور جریان خون از طریق رگ های قلب شده که می تواند به حمله قلبی منجر شود. هنگامی که یک بخش از عضله قلب می میرد، قلب شما پمپاژ سخت تری برای دریافت خون کافی و ارسال به سایر نقاط بدن تان دارد که باعث بزرگی آن می گردد.

 • بیماری مادرزادی قلبی

VSD-بیماری-مادرزادی-قلبی اگر شما با یک بیماری که بر روی ساختار قلب تان تاثیر گذاشته به دنیا آمده اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب باشید.

 • بیماری های دریچه قلب

 قلب دارای چهار دریچه شامل: آئورت، میترال، ریوی و تریکوسپید می باشد که برای هدایت جریان خون از طریق قلب تان باز و بسته می شود. بیماری که به دریچه آسیب برساند، ممکن است باعث بزرگی قلب شود.

 • حمله قلبی

 حمله قلبی خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب را افزایش می دهد.

آیا بزرگ شدن قلب خطرناک است؟

خطر ابتلا به عوارض ناشی از کاردیومگالی به بخشی از قلب که بزرگ شده و علت آن بستگی دارد. عوارض بزرگ شدن قلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

هری ریختن دل⛔ نارسایی قلبی

 یکی از جدی ترین نوع بزرگ شدن قلب، بزرگی بطن چپ است که خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد. در نارسایی قلبی، عضلات قلب تضعیف می شود و کشش بطن (گشاد شدن) به نقطه ای می رسد که قلب نمی تواند خون موثر را در سراسر بدن پمپ کند.

⛔ لخته شدن خون

 داشتن قلب بزرگ شده ممکن است شما را بیشتر مستعد تشکیل لخته های خونی در دیواره قلب کند. اگر لخته وارد جریان خون شما شود، می تواند جریان خون به اندام های حیاتی را مسدود نموده، حتی باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود. لخته خونی که در سمت راست قلب شما گسترش یافته ممکن است به شش ها حرکت کند و یک وضعیت خطرناک به نام آمبولی ریوی را ایجاد کند.

⛔ سوفل یا صدای سمعی قلب

برای افرادی که دچار بزرگی قلب هستند، دو تا از چهار دریچه قلب به نام دریچه میترال و سه لختی ممکن است به درستی بسته نشوند؛ چرا که گشاد شده و منجر به جریان رو به عقب خون می شوند. این جریان ایجاد شده صدایی به نام سوفل قلبی تولید می کند. اگرچه لزوما مضر نیست، سوفل قلبی باید توسط پزشک تحت نظارت قرار گیرد.

⛔ ایست قلبی و مرگ ناگهانی

برخی از انواع بزرگ شدن قلب می تواند به اختلال در ریتم ضربان قلب شما منجر شوند. ریتم قلب خیلی آهسته، حرکت آرام خون و یا بیش از حد سریع را در پی دارد و اجازه نمی دهد تا تپش قلب با ریتم طبیعی انجام شود. این مشکل می تواند منجر به غش و یا در برخی موارد، ایست قلبی و یا حتی مرگ ناگهانی گردد.

کاردیومگالی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما علائم کاردیومگالی را دارید، پزشکتان تست و معاینات فیزیکی را برای تعیین اینکه آیا قلب شما بزرگ شده یا نه و همچنین برای پیدا کردن علت بیماری شما انجام می دهد. این آزمایشات ممکن است شامل:

 • اکوکاردیوگرام

 • تست نوار قلب

 • تست استرس یا تست ورزش

 • سی تی اسکن قلبی (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

 •  تصویر رادیوگرافی از قفسه سینه

 • اگر قلب شما بر روی تصویر قفسه سینه بزرگ دیده شود، آزمایشات دیگر معمولا برای پیدا کردن علت آن مورد نیاز خواهند بود.رادیوگرافی قلب
 • آزمایش خون

پزشک قلب ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح معینی از مواد در خون تان که ممکن است به یک مشکل قلبی اشاره کند، تجویز نماید. آزمایش خون همچنین می تواند به تحت کنترل قرار گرفتن شرایط توسط پزشکتان برای بررسی روند بروز علایم کمک کند.

 • کاتتریزاسیون قلبی و بیوپسی

در این روش، یک لوله نازک (کاتتر) در کشاله ران شما وارد شده و از طریق رگ های خونی به قلب وارد می گردد. سپس از قلب تان یک نمونه کوچک (بیوپسی) برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، برداشته می شود.

درمان کاردیومگالی چیست؟

برای درمان بزرگ شدن قلب می توان از دارو و یا جراحی استفاده کرد. علاوه بر این برای پیشگیری از پیشرفت بیماری نیز می بایست نکاتی را مدنظر قرار داد.

✅ درمان دارویی کاردیومگالی

اگر کاردیومیوپاتی یا نوع دیگری از بیماری قلبی علت بزرگ شدن قلب شما باشدپزشکتان ممکن است داروهایی را به شما جویز نماید. این ممکن است شامل:

مصرف آتنولول در بارداری  – دیورتیک ها برای کاهش میزان سدیم و آب در بدن شما، که می تواند به کاهش فشار در شریان ها و قلب شما کمک کنند، تجویز می شوند.

– آنزیم مهار کننده تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) برای کاهش فشار خون شما و بهبود قابلیت پمپاژ قلب تان است.

– مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB ها) مزایای مهار کننده های ACE برای کسانی که نمی توانند مهار کننده های ACE را مصرف کنند، ارائه می نماید.

– بتابلوکرها برای کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب هستند.

– دیگوکسین برای کمک به بهبود عملکرد پمپاژ قلب و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی است.

– ضد انعقادها برای کاهش خطر لخته شدن خون است که می توانند از حمله قلبی یا سکته مغزی پیشگیری کنند.

– ضد آریتمی ها برای نگه داشتن ضربان قلب شما در یک ریتم طبیعی تجویز می شوند.

✅درمان بزرگی قلب با جراحی

اگر داروها، به اندازه کافی برای درمان بزرگ شدن قلب شما مناسب نباشند، روش های پزشکی یا عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

هزینه باتری قلب✔ دستگاه های پزشکی برای تنظیم ضربان قلب

برای نوع خاصی از بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی اتساعی)، یک ضربان ساز برای هماهنگی انقباضات بین بطن چپ و راست ممکن است لازم باشد. در افرادی که ممکن است در خطر جدی آریتمی باشند، دارو درمانی و یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) ممکن است یک گزینه مناسب محسوب شود.

اگر علت اصلی بزرگ شدن قلب شما ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی باشد، ممکن است شما نیاز به انجام روش هایی برای بازگشت ریتم منظم قلب و یا برای نگه داشتن قلب از ضربان بیش از حد سریع داشته باشید.

✔ جراحی دریچه قلب

✔ عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی قلب بازاگر بزرگ شدگی قلب شما به بیماری عروق کرونر مربوط باشد، پزشکتان ممکن است عمل جراحی بای پس عروق کرونر را توصیه نماید.

✔کمک دستگاه بطن چپ (LVAD)

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی هستید، شما ممکن است این پمپ مکانیکی کاشتنی را برای کمک به پمپاژ ضعیف قلب خود نیاز داشته باشید. اگر شما نامزد دریافت پیوند قلب، به عنوان یک درمان طولانی مدت برای نارسایی قلبی هستید ممکن است درحالی که منتظر پیوند قلب هستید، LVAD کاشتنی دریافت کنید.

✔ پیوند قلب

اگر داروها نمی توانند علائم شما را کنترل کنند، پیوند قلب می تواند گزینه نهایی باشد.

✅ کنترل بزرگی قلب با شیوه زندگی و راه حل های خانگی 

حتی اگر درمانی برای شرایط شما وجود ندارد، شما می توانید با انجام راهکارهایی شرایط خود را بهبود بخشید. پزشکتان ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی برای شما توصیه کند که شامل موارد زیر گردد:

داروی ترک سیگار

 

 • ترک سیگار
 • از دست دادن وزن اضافی
 • محدود کردن نمک در رژیم غذایی
 • کنترل دیابت
 • نظارت بر فشار خون
 • ورزش متوسط، با پزشک خود در مورد مناسب ترین برنامه فعالیت بدنی صحبت کنید.
 • اجتناب و یا قطع مصرف الکل و کافئین
 • سعی کنید به داشتن هشت ساعت خواب شبانه

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

3.9/5 - (7 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام 36 ساله ام درد متوسط تانسبتا شدید دراکثر مواقع درسمت قلبم دارم با انجام اکوی تخصصی دارای نارسایی خفیف دردریچه آیورت و نارسایی خفیف دردریچه میترال ونارسایی متوسط دردریچه تریکوسپید میباشم درضمن فشارریوی 39 میباشد مبتلا به فشارخون بالا بوده ولوزارتان25 روزی دونوبت ومتورال50 روزی دو نوبت نصف مصرف مینمایم تست ورزش خوب بوده است پزشکم باتوجه به نتایج اکوبه کنترل فشارخون وورزش تاکید نمودند ومنشا درد راغیر قلبی دانستند سوال بنده ازشما آیا باتوجه به نارسایی خفیف دودریچه ونارسایی متوسط یک دریچه به طور همزمان که دربالا ذکر شد وپرفشاری ریوی39به غیراز کنترل فشارخون نیاز به درمان خاصی اعم از دارویی یاغیر می باشد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر حاصلی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید....
  آقای دکتر من حدود چندماهی هست وقتی شبامیخوابم ساعت 3صبح بعضی وقت ها7صبح توخواب دچارطپش قلب شدید میشم میرم دکتر نوارمیگیرن میگن اشکال داره میفرستم بیمارستان آزمایش میگیرن میگن نرماله الان چند وقته خودم پیگیرهستم نوار واکو ودادم الان دکتر بهم استرس اکو باتزریق وپیشنهاد داده..اکو جوابش نرمال بود...
  به نظرتون تست ورزش انجام بدم یااسترس اکو؟؟؟؟؟
  من 31سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   تست ورزش انجام دهید

   تست خواب انجام دهید

   برای بررسی احتمال ریفلاکس مری به دکتر گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Niloofar سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت به خیر
  پدر من بیمار شما هستن غلامحسین شاهسون و داروهای رقیق کننده هم استفاده میکنن.
  سوال بنده اینه که الان میتونه دندان بکشه یا خیر؟ چه کاری باید انجام بده خون ریزی بند بیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   حضور ذهن ندارم

   باید پرونده رو ببینم

   با مطب تماس بگیرید

  2. تصویر کاربر Niloofar یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)
   دکتر سوال بنده اینه که میتونن پدر دندان بکشن یا خیر؟ ریواروکسابان_متورال_لوزار مصرف میکنن
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ریواروکسابان ۳ روز قطع شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ویسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعضی وقتا قلبم تیر میکشه و دقیقا رگی که پشت قلبمه یعنی قولنجم شاید 3 ساله خشک شده چیز سنگین و گرم میذارم روش ک نرم بشه به نظر شما ناراحتی قلبی دارم پدر و خانواده پدری هم بیشتر مشکل قلبی داشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این نوع دردهای تیرکشنده قلبی نیست

   اما با توجه به سابقه فامیلی حتما تست ورزش جهت بررسی دقیق تر انجام دهید

 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام مدت دوهفته می باشدکه درد قفسه سینه سمت چپ دارم البته پارسال آنژیو شدم وفقط دکتر به من روزی یک عدد آسپرین تجویز نمود الان که به دکتر دیگری مراجعه نمودم وگزارشی از حالم را به او دادم وسی دی آنژیورا مشاهده کرد وبه من گفت عروق ریز قلب شما خون به کندی عبور می کند وعروق ریز شما تنگ می باشد وهمین علت باعث درد قلبی شماست وهمچنین اسپاسم قلبی دارید وبعد از نوشتن آزمایش به من گفتن قرص چربی خون روزی یک عدد وآسپرین یک عدد و قرص دیلتیازم 60 روزی یک عدد(نصف صبح ونصف شب )استفاده نمایم خواستم بدانم آیا این تنگی عروق خطرناک است وبا همین قرصها قابل درمان ویا درمان به صورت دیگری که شما صلاح می دانید انجام گردد درضمن بنده36سالمه با67کیلو وزن .با تشکر از راهنمایی های شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گرفتگی عروق ریز تنها با تست یا اسکن مثبت و انژیو نرمال تایید میشه

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Sam پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهرزاده بنده درسنین هشت سالگی بااکو متوجه شدند که دکترگفت قلبشون کمی بزرگه حالا ده سال ازاین موضوع میگذره تابحال هیچ علائمی نداشتن ولی ماهمه ش نگرانیم نکنه چیزیش بشه وخودشم میترسیم بفهمه افسرده بشه میشه لطف کنید بگید خطری براش داره یانه چون خیلی نگرانیم و احتمالا مادرزادی اینطوربوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید دید دقیقا چی بوده

   به این شکل نمیشه نظر داد

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر سام جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.بنده تری گلیسرید خونم 570 هستش در ضمن فشار خونم هم بالاست برا فشار خونم قرص لوزارتان 50 یکی صبح و یکی هم شب مصرف میکنم و برای چربی خونم هم قرص جم فیبروزیل 450 هر روز دوعدد مصرف میکنم ولی تاثیری روی چربی خونم نداره میشه یه قرص خوب برای کاهش چربی خونم برام تجویز کنین.خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.فنوفیبرات ۲۰۰ مصرف کنید و رژیم غذایی و کاهش وزن و ورزش داشته باشید

 • تصویر کاربر سیاوش دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.جناب دکتر مادر بنده 50 سال مبتلا به فشار خون هستند با درد سینه به اورژانس مراجعه کردند,بعد از بررسی و انجام اکو ef قلبشون 30 % اعلام شده.انژیوگرافی هم انجام دادن و انژیوشون سالم بوده.تشخیص اکوکاردیومیوپاتی دادن و گفتن عضلات قلبشون شل شده و گشاد شده یه مقداری الان در طی درمان هستن.سوالم اینه که ایا طول عمر رو کوتاه میکنه مشکلشون؟و اینکه ایا با کاشت icd وضعیتشون بهتر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نمیشه گفت دقیقا

   Icd  در برخی از این افراد استفاده میشه و میتونه طول عمر رو طولاتی کنه

   به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Arsalan.fakhim شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام. جناب دکتر من 33ساله هستم و طی این 10سال اخیر بعلت مشکلات شخصی دچار استرس و تپش قلب مداوم بوده ام و تقریبا 4سالی است از لحاظ فیزیکی اندازه قلب من بزرگتر شده طوری که از اندازه سینه هام کاملا مشهود است ، این خطری جدی در بر دارد؟ متشکرم از الطاف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اندازه قلب از اندازه سینه مشخص نمیشه

   باید اکو انجام دهید

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  تپش قلب و تنگی نفس ...اسکن هسته ایی هم انجام دادم .گفت تنگی خفیف عروق قلبی تست ورزش و اکو هم اوکی بود..فقط 2 بار ای اف شدم بعد سینوس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   برای تصمیم گیری در مورد روند تشخیصی و درماتی باید بیمار و مدارک دیده شود

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟