VSD شایع ترین بیماری مادرزادی قلب

در نقص دیواره بین بطنی یا VSD یک سوراخ بین حفره های پایین یعنی محفظه های پمپاژ و یا بطن های قلب وجود دارد.

از آنجا که در این حالت فشار بالاتری در سمت چپ قلب وجود دارد، اجازه می دهد تا خون اکسیژن دار از طریق این سوراخ از سمت چپ به سمت راست قلب جریان یابد و علاوه بر جریان طبیعی به ریه ها باز می گردد.

میزان جریان خون از بطن سمت چپ به راست به اندازه سوراخ و فشار بین بطن بستگی دارد. به عبارت دیگر، بالاترین میزان جریان به معنی فشار بیشتر بر روی قلب است. جریان خون غیر طبیعی مسئول سوفلی است که ممکن است شنیده شود.

به طور کلی بیماران با نقص مادرزادی قلبی VSD کوچک، علائم خاصی نشان نخواهند داد (آنها بدون علامت هستند) و مشکل ممکن است تنها زمانی پیدا گردد که یک سوفل پس از معاینات معمول قلب شنیده شود. بیماران با نقص قلبی مادرزادی VSD متوسط ممکن است به سرعت نفس بکشند که نشان از وزن گیری کم و آهسته غذا خوردن می باشد. این کودکان همچنین بسیار بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های قفسه سینه می باشند و زمانیکه سوراخ بزرگ است انتظار بیشتری به این شرایط می رود.

برای درمان نقص دیواره بین بطنی VSD با سوراخ متوسط یا بزرگ نیاز به درمان با دیورتیک ها برای کنترل احتباس مایعات و نیز کاهش حجم خون در گردش خون است. همچنین، مواد با کالری بالا یا لوله تغذیه کننده نیز ممکن است لازم باشد.

بسیاری از VSD ها خود به خود بسته خواهند شد و یا بسیار کوچکتر است، بنابراین از یک عمل طبیعی برای یک کودک با بیماری قلبی  نقص دیواره بین بطنی VSD کوچک و یا متوسط دست کشیده شده و قبل از تصمیم گیری به عمل جراحی، نظارت دقیق بر وضعیت او صورت خواهد گرفت. اگر اختلال رشد با وجود دارو و یا نگرانی در مورد افزایش فشار خون ریوی وجود داشته باشد، جراحی ممکن است لازم باشد. اگر یک VSD بزرگ موجود باشد، جراحی تقریبا همیشه توصیه می شود.

درمان بیماری های مادرزادی قلب

VSD شایع ترین بیماری مادرزادی قلب است، البته در صورتی که MVP و دریچه ی آئورت دو لتی را کنار بگذاریم، چرا که این دو از VSD شایع ترند.

در معاینه بیمار چون حجم افزایش می یابد ضربه ی پره کوردیوم هیپرکینتیک می شود و بیماران S3 دارند.

در سمع قلب سوفل هولوسیستولیک در LSB دارند و اگر شنت زیاد باشد ممکن است هنگام خروج از دریچه ی پولمونر یک سوفل ejection نیز ایجاد شود. در VSD دهلیز راست بزرگ نمی شود. شنت بیش از ۲ به ۱ در CXR موجب پلتورا در CXR می شود.

با تنگ شدن سوراخ، شدت سوفل افزایش می یابد. با افزایش فشار پولمونر شدت سوفل کاهش می یابد و ممکن است در این حالت سوفل فقط در ابتدای سیستول شنیده شود. نشانه دیگری که مطرح کننده هیپرتانسیون پولمونر است تشدید P2 می باشد.

VSD چون اکثرا بسته می شودضرورتا نیاز به جراحی ندارد. جراحی در مواردی انجام می شود که بیمار شنت بیش از ۲ به ۱ یا هیپرتانسیون پولمونر داشته باشد. در سندرم آیزن منگر نمی توان VSD را جراحی و ترمیم کرد.

بیماران دچار VSD و ASD اگر به دلیل هیپرتانسیون پولمونر شدید دچار معکوس شدن جهت شانت شدند سندروم آیزن منگر در نظر گرفته می شود. در این موارد نمی توان جراحی ترمیمی انجام داد، اما اگر هیپرتانسیون پولمونر به تنهایی ذکر شد (نه هیپرتانسیون پولمونر شدید) اندیکاسیون جراحی وجود دارد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمانه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین .دختر من در ۲ ماهگی asd2 به اندازه 3mmتشخیص داده شد یه ماه بعد دکتر دوباره چک کردن گفتن که گوشت آورده .سوالم این بود که این گفته دکتر یعنی سوراخ در حال بسته شدن هست یا مشکل دیگه ای باشه.ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   در حال بسته شدن هست

 • تصویر کاربر Sam دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  شوهرم سندرم کارتاژنر دارند و ناباروری داشتند به همین علت و آزمایش dfi اسپرمشان ۷۰% بود و خودم مشکلی نداشتمو در نهایت من با تکنیک زیفت و میکرواینجکشن بادار شدم و الان ۲۵ هفته هستم در سونو nt و آنومالی گفتند همه چی نرمال هست در آزمایش سل فری هم مشکلی وجود نداشت و کلا ریتم ضربان قلب هم منظم بوده ،با این تفاسیر آیا اکو قلب جنین لازم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   باید با فوق قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خانم من باردار است ، الان هفته 22 بارداری است ، در هفته 17 و 5 روز که رفتیم سونو گرافی غربالگری دوم دکتر سونو گفت همه چیز اوکی ولی بند ناف جنین تک شریانی است ، درضمن جنین دختر ، نوشت اکو کاردیو گرافی توصیه میشود ، رفتیم اکو ،پزشک قلب گفت همه؟چیز اوکی هست ، نگران نباشید ، قلب همه نوزادان این سوراخ رو داره و بعد تولد باید خودبه خود بسته بشه ، اگرم بسته نشه دارو میدیم بسته میشه ، ولی شما 10 روز اول تولد نوزاد بیاریدش واسه اکو دوباره که چک بشه ، میخواستم بدونم آیا نوزاد ما قراره در آینده مشکل قلبی داشته باشه؟؟؟خیلی نگرانم،آیا با نوزادای دیگه فرق داره ؟؟ آیا تا آخر عمر مشکل قلبی داره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   واقعا نمیشه دقیق گفت

   ولی احتمالش کمه با توجه به این سونو

 • تصویر کاربر Javad یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.جناب آقای دکتر من دوروز پیش صاحب یه فرزند پسر شدم که البته دو سه هفته زود بدنیا اومد.دکتر تشخیص بیماری قلب داد وبعد از اکو گفتن که قلبش دوتا روزنه یا سوراخ داره ولی زیاد بزرگ نیستن ولی خیلی نگرانم که واسش اتفاقی بیفته یا بزرگ بشه دچار مشکل بشه.تورو خدا آقای دکتر بفرمایید مشکلش خیلی جدیه...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   معمولا سوراخ های کوچک بسته میشه

   باید دایما ویزیت و به فواصل اکو شوند

 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه عکس از اکو قلب فرزندم را براتون ارسال میکنم ممنون میشم برام تشریح کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   عکس ارسال نشده

درحال دریافت اطلاعات