VSD شایع ترین بیماری مادرزادی قلب

در نقص دیواره بین بطنی یا VSD یک سوراخ بین حفره های پایین یعنی محفظه های پمپاژ و یا بطن های قلب وجود دارد.

از آنجا که در این حالت فشار بالاتری در سمت چپ قلب وجود دارد، اجازه می دهد تا خون اکسیژن دار از طریق این سوراخ از سمت چپ به سمت راست قلب جریان یابد و علاوه بر جریان طبیعی به ریه ها باز می گردد.

میزان جریان خون از بطن سمت چپ به راست به اندازه سوراخ و فشار بین بطن بستگی دارد. به عبارت دیگر، بالاترین میزان جریان به معنی فشار بیشتر بر روی قلب است. جریان خون غیر طبیعی مسئول سوفلی است که ممکن است شنیده شود.

به طور کلی بیماران با نقص مادرزادی قلبی VSD کوچک، علائم خاصی نشان نخواهند داد (آنها بدون علامت هستند) و مشکل ممکن است تنها زمانی پیدا گردد که یک سوفل پس از معاینات معمول قلب شنیده شود. بیماران با نقص قلبی مادرزادی VSD متوسط ممکن است به سرعت نفس بکشند که نشان از وزن گیری کم و آهسته غذا خوردن می باشد. این کودکان همچنین بسیار بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های قفسه سینه می باشند و زمانیکه سوراخ بزرگ است انتظار بیشتری به این شرایط می رود.

برای درمان نقص دیواره بین بطنی VSD با سوراخ متوسط یا بزرگ نیاز به درمان با دیورتیک ها برای کنترل احتباس مایعات و نیز کاهش حجم خون در گردش خون است. همچنین، مواد با کالری بالا یا لوله تغذیه کننده نیز ممکن است لازم باشد.

بسیاری از VSD ها خود به خود بسته خواهند شد و یا بسیار کوچکتر است، بنابراین از یک عمل طبیعی برای یک کودک با بیماری قلبی  نقص دیواره بین بطنی VSD کوچک و یا متوسط دست کشیده شده و قبل از تصمیم گیری به عمل جراحی، نظارت دقیق بر وضعیت او صورت خواهد گرفت. اگر اختلال رشد با وجود دارو و یا نگرانی در مورد افزایش فشار خون ریوی وجود داشته باشد، جراحی ممکن است لازم باشد. اگر یک VSD بزرگ موجود باشد، جراحی تقریبا همیشه توصیه می شود.

درمان بیماری های مادرزادی قلب

VSD شایع ترین بیماری مادرزادی قلب است، البته در صورتی که MVP و دریچه ی آئورت دو لتی را کنار بگذاریم، چرا که این دو از VSD شایع ترند.

در معاینه بیمار چون حجم افزایش می یابد ضربه ی پره کوردیوم هیپرکینتیک می شود و بیماران S3 دارند.

در سمع قلب سوفل هولوسیستولیک در LSB دارند و اگر شنت زیاد باشد ممکن است هنگام خروج از دریچه ی پولمونر یک سوفل ejection نیز ایجاد شود. در VSD دهلیز راست بزرگ نمی شود. شنت بیش از ۲ به ۱ در CXR موجب پلتورا در CXR می شود.

با تنگ شدن سوراخ، شدت سوفل افزایش می یابد. با افزایش فشار پولمونر شدت سوفل کاهش می یابد و ممکن است در این حالت سوفل فقط در ابتدای سیستول شنیده شود. نشانه دیگری که مطرح کننده هیپرتانسیون پولمونر است تشدید P2 می باشد.

VSD چون اکثرا بسته می شودضرورتا نیاز به جراحی ندارد. جراحی در مواردی انجام می شود که بیمار شنت بیش از ۲ به ۱ یا هیپرتانسیون پولمونر داشته باشد. در سندرم آیزن منگر نمی توان VSD را جراحی و ترمیم کرد.

بیماران دچار VSD و ASD اگر به دلیل هیپرتانسیون پولمونر شدید دچار معکوس شدن جهت شانت شدند سندروم آیزن منگر در نظر گرفته می شود. در این موارد نمی توان جراحی ترمیمی انجام داد، اما اگر هیپرتانسیون پولمونر به تنهایی ذکر شد (نه هیپرتانسیون پولمونر شدید) اندیکاسیون جراحی وجود دارد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فراهاني جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و روز به خير .١٨هفته باردارم ونتيجه اكو قلب جنين ام رو براتون ميفرستم لطفا راهنمايي كنين
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   در حوزه تخصص من نیست

   باید به فوق قلب اطفال و زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پرستو دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید جناب دکتر دخترم در دوماهگی asd2به اندازه 3mmتشخیص داده شد بعد در ۳ماهگی به ۲.۲ کاهش پیدا کرده بود در پتیان ۴ ماهگی بعد از اکو معلوم شد که در همان اندازه مانده .سوالم این بود که امکان داره روند کوچک شدن سوراخ ادامه پیدا کنه .دکتر گفتن گه اکوی بعدی در یک سالگی انجام بشود .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله ممکنه

 • تصویر کاربر مسیح پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام .نوزاد ۷روزه در اکو قلبی متوجه asdو vsdوph متوسط تابزرگ شدیم.باید جراحی بشه یافعلا صبرکنیم؟امیدی به بهبودی هست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید به فوق تخصص قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام امشب اومدیم دکتر پسر عمم اوردیم دو ماهشه و بهمون گفتن که یکی از رگ های عروقی قلبش گرفته شده و رگ های قلبش جا به جا شده
  ما سنندجیم
  بهمون گفتن که تا صبح نمیمونه و از سر دیگه بهمون گفتن که ببرینش بیمارستان شهید رجایی تهران ما نمیدونیم چیکار کنیم
  شمار جراح میخواییم فوق تخصص نوزادان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   الان فقط باید به بیمارستان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بارانا چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 23 هفته باردارم اکوی قلب جنین داد مشخص شد vsdپری ممبرانوس3.6میل و ای اس دی 4 میل داره.خیلی نگرانم آیا امکان داره خود به خود بسته بشن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   بله

   ولی با متخصص قلب اطفال مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات