تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

نارسایی وریدی به معنی گشادی یا برگشت خون در سیستم وریدی می باشد. در ادامه تمام دانستنی های لازم درباره نارسایی وریدی پا تشریح می شود.

علل نارسایی وریدی پا شامل اختلال دریچه های داخل وریدی و یا سابقه لخته در سیستم وریدی می باشند. اختلالات سیستم وریدی در ۵۰% افراد جامعه دیده می شود. این نارسایی در زنان شایع تر است.

نارسایی وریدی پا

تظاهرات نارسایی وریدی پا

اختلال سیستم وریدی می تواند به اشکال زیر باشد:

۱ – تلانژکتازی – عروق شبکه ای

در اثر نارسایی خفیف سیستم وریدی ایجاد می شوند، که به صورت عروق شبکه ای ریز قرمز- آبی رنگ داخل یا زیر جلدی هستند.

عروق شبکه ای یا تلانژکتاژی، نارسایی وریدی پا

۲ – عروق واریسی

این نوع از بیماری های وریدی، ورید های گشاد و برجسته زیرجلدی هستند که در سطوح اندام دیده می شوند و سایز بیش از۳ میلیمتر دارند.

عروق واریسی، نارسایی وریدی پا

۳ – نارسایی مزمن وریدی

نارسایی مزمن وریدی پا در زنان شایع تر است و به دلیل اختلال عملکرد دریچه های داخل سیستم، و برگشت خون به عقب می باشد. زمانیکه نارسایی وریدی پا شدید باشد، منجر به ورم، تغییرات پوستی و حتی زخم در اندام می شود.

تورم اندام ناشی از نارسایی وریدی، بیماری ها و نارسایی های وریدی

عوامل ایجاد نارسایی وریدی پا

عواملی مثل افرایش سن، سابقه خانوادگی، اختلالات لیگامانی اندام، ایستادن طولانی، زندگی بدون فعالیت و چاقی، سیگار، سابقه ضربه به اندام، سابقه لخته در سیستم وریدی، برخی بیماری های مادرزادی، حاملگی و مصرف داروهای استروژنی باعث افزایش احتمال بروز نارسایی وریدی پا و واریس می شوند.

عوامل پیشرفت نارسایی وریدی پا

عوامل موثر در پیشرفت بیماری ناشناخته است، اما معمولا در کسانیکه نارسایی سیستم وریدی دارند، سرعت و شدت پیشرفت بیماری بیشتر است.

علائم نارسایی وریدی پا

علایم در بیماری های وریدی متغیر است و بستگی به شدت بیماری دارد. علایم این بیماری عبارتند از:

⚠ درد

⚠ احساس سنگینی

⚠ تورم و سفتی اندام

⚠ پوست خشک یا ملتهب

⚠ خارش

⚠ انقباضات عضلانی

⚠ در موارد پیشرفته زخم اندام

نارسایی وریدی پا، تغییرات پوستی ناشی از واریس

درمان نارسایی وریدی پا

درمان بیماری به شدت بیماری بستگی دارد. هدف از درمان، از بین بردن علائم، کاهش تورم، بهبود علائم پوستی و بهبود زخم می باشد.

یک سری اقدامات محافظتی در همه بیماران توصیه می شود که عبارتند از:

۱ – بلند کردن پا

یکی از روش های درمان که به خصوص در موارد خفیف بیماری موثر است و باعث بهبود علایم می شود، بالا بردن پا به مدت ۳۰ دقیقه، ۳-۴ بار در روز است. این اقدامات باعث بهبود خونرسانی به پوست و بافت زیرجلدی شده و باعث کاهش تورم و کاهش التهاب می شود.

۲- ورزش

راه رفتن و خم کردن مچ پا، وزرش هایی ساده هستند که در موارد خفیف بیماری کاربرد دارند.

۳ – درمان فشاری (جوراب واریس )

پایه درمان نارسایی وریدی پا، درمان فشاری با جوراب واریس یا بانداژ اندام است. در این روش، فشار با درجات مختلف روی سطوح مختلف اندام ایجاد می شود.

در مراحل مختلف بیماری، میزان فشار به کار رفته متفاوت است. معمولا فشار مورد نیاز در بیماری های وریدی خفیف بین ۲۰-۳۰ و در موارد شدید بین ۳۰-۴۰ می باشد. با استفاده مرتب از جوراب واریس، درد، ورم و تغییرات پوستی برطرف شده و زخم های اندام بهبود می یابند.

در مطالعات دیده شده است که با استفاده از درمان فشاری، زخم ها تا ۹۷% بهبود پیدا می کنند. علت این تاثیرات، بهبود جریان خون و لنف می باشد. برای تاثیر هر چه بیشتر درمان فشاری، باید جوراب واریس بلافاصله بعد از بیدار شدن بیمار از خواب پوشیده شود و بیمار باید حداقل ۱۶ ساعت در روز آنرا به پا داشته باشد.

جهت تسهیل در پوشیدن جوراب، می توان قبل از پوشیدن، از مرطوب کننده و پودر بچه استفاده کرد. جوراب واریس تا حدی باعث خشکی پوست می شود، لذا بهتر است قبل و بعد از استفاده از جوراب از مرطوب کننده استفاده کرد.

۴- استفاده ار محصولات موضعی

۵-درمان ترکیبی ( درمان زخم و درمان فشاری واریس )

۶- درمان های سیستمیک

در مواردیکه بیماران به درمان های محافظتی جواب نمی دهند یا در کسانیکه این درمان ها را تحمل نمی کنند، کاربرد دارند.

بکار گیری و روش های درمان های تهاجمی کاملا به علایم، شدت بیماری، وجود ریفلاکس (برگشت خون در سیستم وریدی)، انتظارات بیمار، میزان پاسخ به درمان های محافظتی و احتمال پاسخ به درمان های تهاجمی دارد.

عروق شبکه ای

عروق شبکه ای، عروق داخل یا زیرجلدی هستند. درمان در این موارد اغلب جنبه زیبایی دارد. این عروق می توانند با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی (تزریق ماده محرک شیمیایی داخل ورید) درمان شوند. در روش اسکلروتراپی، با تزریق ماده شیمیایی محرک به داخل رگ، تخریب دیواره عروق اتفاق می افتد. این روش دراغلب موارد، نسبت به لیزر ارجح است.

عروق شبکه ای، اسکلروتراپی، نارسایی وریدی پا✳ عروق واریسی

عروق گشاد بیش از ۳ میلی متر زیرجلدی هستند. در این موارد، روش های مختلف درمان وجود دارد که بسته به شرایط بیمار می توان از آنها استفاده کرد. این روشها عبارتند از:

❇ جراحی

در این روش ورید به طور نسبی یا کامل برداشته می شود.

✳روش های گرمایی

در این روش ها، گرما باعث تخریب دیواره عروق می شود. در مورد عروق کوچک سطحی، می توان از لیزر سطحی برای تولید گرما استفاده کرد. اما در مورد عروق بزرگ، از روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی استفاده می شود که کاتتری داخل رگ شده و به روش لیزر یا رادیوفرکونسی گرما ایجاد کرده و دیواره عروق را تخریب می کند.

الف- لیزر داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با استفاده از امواج نوری لیزر، دیواره ورید تخریب می شود. مکانیسم اصلی تخریب دیواره عروق، جذب گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ می باشد. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بیمار به سرعت می تواند فعالیت های محدود انجام دهد و ۴-۳ روز بعد می تواند به سر کار بر گردد. بعد از درمان، بیمار باید جوراب واریس با فشار ۳۰-۲۰ بپوشد. از عوارض این روش کبودی، درد و بیحسی محل می باشد که معمولا با دارو قابل کنترل بوده و به زودی بر طرف می شوند.

آسیب عصب که به صورت درد و بی حسی ظاهر می شود، معمولا تا ۶-۴ هفته بر طرف می شود. عارضه جدی که می تواند ایجاد شود، تشکیل لخته در سیستم وریدی می باشد که باید تشخیص و درمان شود و درمان آن داروی ضد انعقاد می باشد.

لیزر داخل عروقی، نارسایی وریدی پا

ب- رادیو فرکوئنسی داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با روش رادیوفرکونسی، دیواره ورید تخریب می شود. گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ جذب شده و باعث تخریب دیواره رگ می شود. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

دکتر مریم تهماسبی متخصص قلب  عروق
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mahsa جمعه ۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  مادرزادی avm پای راست دارم ، ده سال پیش زیاد دکتر رفتیم درمانی امکان نداشت ولی در سایت شما نوشته بود avm درمان دارد ، آیا برای avm پا درمانی هست ؟ درد زیادی دارم و برای رفتن به سر کار مجبورم مسکن بخورم ، درمانی هست که حتی درد پا را کمتر بکند ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله ميشه بست
   تشريف بياريد ببينمتون
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام.روی مچ پام چند روزه کبود شده و متورم و سفت شده.به جایی هم برخورد نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر اكرم دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام -مادرمن متولد 1340 هست قلبش خيلي دردميكنه دكتر دارو داده ولي پاش هم دردشديدي داره وهم خيلي خيلي سرد ميشه مخصوصا شب موقع خواب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مشهودکاری چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  من 4 سال هست که بیماری dvt دارم در هر دو پا 25سالم هست!!در 2 سال اول یک بار در حین مصرف اسپرین(بعد از قطع دوره 6ماهه وارفارین)ترومبوز مجدد ایجاد شد یکبار هم در حین مصرف وارفارین و دلیلش تنگی ivc ونداشتن مادرزادی ورید امبولی ریوی!!!!تشخیص داده شد.الان 2 ساله روزانه یک عدد ریواروکسابان 20 مصرف میکنم خداروشکر ترومبوز جدید ایجاد نشده ولی لخته های قبلی در هردوپا هنوز از بین نرفته و هر ثانیه از زندگی من با درد پا و کشاله ران میگذره.الان مدت 2 ماه هستش که درد و احساس انقباض قفسه سینه و تنگی خفیف نفس دارم.همه جور ازمایشم انجام دادن(اکو.عکس ریه.d dimer. abg)میگن هیچ مشکلی نیست.من از جنابعالی 2 سوال دارم 1.اینه امکان داره درد قفسه سینه و تنگی نفس به dvt یا تنگی ivc من ربطی داشته باشه.
  و اینکه دکترها گفتن که بیماری من درمان نمیشه و مثل دیابت باهات هست ولی میتونی زندگیتو بکنی یعنی وافعا هیچ درمان دیگه ای به جز ریواروکسابان و جوراب واریس برای بیماریه من وجود نداره؟؟
  بی نهایت سپاسگذارم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر ترمه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  شبها موقع خواب نوک انگشتان پام درد میگیرد .گاهی خفیف و گاهی خیلی شدید .اکثر اوقات هم پاهام سردن
  دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد نوار عصب و عضله بگيريد و ويزيت شويد
 • تصویر کاربر زری شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید آقای دکتر درد شدید در کشاله ران دارم که این درد هنگام بلند شدن از جام شروع میشه ومی چرخه توران وباسن وساق پا ونهایتا روی پنجه پا ودر نهایت فشار به اعصابم میاره وعصبی میشم علت رو لطفا بگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا درگيري اعصاب پا هست و بايد با دكتر مغز و اعصاب مشورت كنيد
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام...20 ساله هستم دانشجوی پرستاری
  من حدود یک سال هست ک شب ها پاهام داغ میشه طوری ک نمیتونم بخوابم بین انگشتامم درد میگیره...حتما باید ی فشاری بهش بیارم تا یه کم اروم بگیره...میتونید بگین مشکلم برای چیه؟ایا نیاز ب مراجعه به دکتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا درگيري عصب پا هست
   بهتره با متخصص مغز و اعصاب مشورت كنيد
 • تصویر کاربر azam جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  من حدود سه ساله که پا درد دارم و دکتر قلب و عروق رفتم گفتن که رگ های پام تنگه آقای دکتر من اصلا نمیتونم یه فعالیت سنگین داشته باشم یا پاهایم رو در آب ببرم چون به 24 ساعت نرسیده از شدت درد شدید مجبور میشم برم دکتر و حجامت و بادکش انجام بدم تا دردم کمتر بشه تقریبا ماهی یکبار به این مشکل دچارم. در ضمن برای کمرم که دکتر رفتم بهم گفتم مهره ی پایین کمرم لق شده و بخاطر اونه که پام درد میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا بايد عروق پا باز بشه
   شما بهتره ويزيت شويد
  2. تصویر کاربر azam جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون آقای دکتر یعنی پای من نیاز به جراحی داره و دیگه خوب میشم و با این مشکل روبه رو نمیشم؟
  3. تصویر کاربر azam جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون آقای دکتر یعنی پای من نیاز به جراحی داره و دیگه خوب میشم و با این مشکل روبه رو نمیشم؟
  4. تصویر کاربر azam جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون آقای دکتر یعنی پای من نیاز به جراحی داره و دیگه خوب میشم و با این مشکل روبه رو نمیشم؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
  6. تصویر کاربر azam جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   خیلی ممنون از پاسختون متشکرم حتما میام برای ویزیت شبتون بخیر
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ?
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر B_taheri پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بهروز طاهری هستم 33 ساله و مجرد.
  حدود بیست روز پیش از پشت ران پای چپم درد شدید گرفته بود
  رفتم پزشک عمومی یه سری قرص مسکن و آمپول شل کننده عضله تجویز کرد و گفتش سیاتیک اعصاب هست
  که بعد از یکی دو روز و تجویز امپول درد شدیدی روی ساق پام متمایل به سمت چپ درد شدیدی گرفته بود و تا مچ پام ادامه داشت و هر از گاهی گز گز میکرد
  دوباره رفتم دکتر باز آمپول ضد درد و قرص مسکن تجویز کرد وقتی استفاده کردم کوتاه مدت دردم تسکین و دوباره شروع شد و مخصوصا نزدیک های صبح بشدت پام و باسنم درد میگیره که با شیاف دردمو کنترل میکنم. حالا 12 فروردین رفتم متخصص استخوان و شکستگی آقای دکتر علی پسندی که ازم ام آر آی گرفتن و میگه دیسک کمر خفیف دارم که میزنه به پات و لازم به عمل نیست و یه سری دارو و آمپول تجویز کرد و گفتن اینارو استفاده کن خوب میشی. اما هنوز با استفاده از قرص و آمپول دردم تسکین پیدا نمیکنه و وقتی اثر دارو میره درد شروع میشه. اما یکی دو روزیه از اون درد شدیدم کم شده اما باسن و ساق پام شدیدا میسوزه و گز گز هم کم شده‌.
  آقای دکتر راهنمایی فرمایید ممنون میشم. اجرتون با خدا? در ضمن به متخصص مغز و اعصاب لازم میدونید مراجعه نمایم.؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیرمحمد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام‌ اقای‌ دکتر‌
  چندسالی‌ هست‌ روی‌ پاهای‌ من‌ کبود‌ اخیرا‌ قرمز‌ ومتورم‌ شده‌
  بنده‌ واریس‌ هم‌ دارم‌
  30‌ سال‌ سن‌ و115کیلو‌ وزنم‌ هست
  چه‌ نوع‌ درمانی‌ را‌ شما‌ پیشنهاد‌ میکنین
  ممنون‌ از‌ پاسخگویی‌ وراهنمایی‌ تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  3. تصویر کاربر امیرمحمد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام‌ اقای‌ دکتر
   برای‌ این‌ مورد‌ خودتون‌ چه‌ نوع‌ درمانی‌ توصیه‌ میکنید
  4. تصویر کاربر امیرمحمد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام‌ اقای‌ دکتر
   برای‌ این‌ مورد‌ خودتون‌ چه‌ نوع‌ درمانی‌ توصیه‌ میکنید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر