تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

نارسایی وریدی به معنی گشادی یا برگشت خون در سیستم وریدی می باشد. در ادامه تمام دانستنی های لازم درباره نارسایی وریدی پا تشریح می شود.

علل نارسایی وریدی پا شامل اختلال دریچه های داخل وریدی و یا سابقه لخته در سیستم وریدی می باشند. اختلالات سیستم وریدی در ۵۰% افراد جامعه دیده می شود. این نارسایی در زنان شایع تر است.

نارسایی وریدی پا

تظاهرات نارسایی وریدی پا

اختلال سیستم وریدی می تواند به اشکال زیر باشد:

۱ – تلانژکتازی – عروق شبکه ای

در اثر نارسایی خفیف سیستم وریدی ایجاد می شوند، که به صورت عروق شبکه ای ریز قرمز- آبی رنگ داخل یا زیر جلدی هستند.

عروق شبکه ای یا تلانژکتاژی، نارسایی وریدی پا

۲ – عروق واریسی

این نوع از بیماری های وریدی، ورید های گشاد و برجسته زیرجلدی هستند که در سطوح اندام دیده می شوند و سایز بیش از۳ میلیمتر دارند.

عروق واریسی، نارسایی وریدی پا

۳ – نارسایی مزمن وریدی

نارسایی مزمن وریدی پا در زنان شایع تر است و به دلیل اختلال عملکرد دریچه های داخل سیستم، و برگشت خون به عقب می باشد. زمانیکه نارسایی وریدی پا شدید باشد، منجر به ورم، تغییرات پوستی و حتی زخم در اندام می شود.

تورم اندام ناشی از نارسایی وریدی، بیماری ها و نارسایی های وریدی

عوامل ایجاد نارسایی وریدی پا

عواملی مثل افرایش سن، سابقه خانوادگی، اختلالات لیگامانی اندام، ایستادن طولانی، زندگی بدون فعالیت و چاقی، سیگار، سابقه ضربه به اندام، سابقه لخته در سیستم وریدی، برخی بیماری های مادرزادی، حاملگی و مصرف داروهای استروژنی باعث افزایش احتمال بروز نارسایی وریدی پا و واریس می شوند.

عوامل پیشرفت نارسایی وریدی پا

عوامل موثر در پیشرفت بیماری ناشناخته است، اما معمولا در کسانیکه نارسایی سیستم وریدی دارند، سرعت و شدت پیشرفت بیماری بیشتر است.

علائم نارسایی وریدی پا

علایم در بیماری های وریدی متغیر است و بستگی به شدت بیماری دارد. علایم این بیماری عبارتند از:

⚠ درد

⚠ احساس سنگینی

⚠ تورم و سفتی اندام

⚠ پوست خشک یا ملتهب

⚠ خارش

⚠ انقباضات عضلانی

⚠ در موارد پیشرفته زخم اندام

نارسایی وریدی پا، تغییرات پوستی ناشی از واریس

درمان نارسایی وریدی پا

درمان بیماری به شدت بیماری بستگی دارد. هدف از درمان، از بین بردن علائم، کاهش تورم، بهبود علائم پوستی و بهبود زخم می باشد.

یک سری اقدامات محافظتی در همه بیماران توصیه می شود که عبارتند از:

۱ – بلند کردن پا

یکی از روش های درمان که به خصوص در موارد خفیف بیماری موثر است و باعث بهبود علایم می شود، بالا بردن پا به مدت ۳۰ دقیقه، ۳-۴ بار در روز است. این اقدامات باعث بهبود خونرسانی به پوست و بافت زیرجلدی شده و باعث کاهش تورم و کاهش التهاب می شود.

۲- ورزش

راه رفتن و خم کردن مچ پا، وزرش هایی ساده هستند که در موارد خفیف بیماری کاربرد دارند.

۳ – درمان فشاری (جوراب واریس )

پایه درمان نارسایی وریدی پا، درمان فشاری با جوراب واریس یا بانداژ اندام است. در این روش، فشار با درجات مختلف روی سطوح مختلف اندام ایجاد می شود.

در مراحل مختلف بیماری، میزان فشار به کار رفته متفاوت است. معمولا فشار مورد نیاز در بیماری های وریدی خفیف بین ۲۰-۳۰ و در موارد شدید بین ۳۰-۴۰ می باشد. با استفاده مرتب از جوراب واریس، درد، ورم و تغییرات پوستی برطرف شده و زخم های اندام بهبود می یابند.

در مطالعات دیده شده است که با استفاده از درمان فشاری، زخم ها تا ۹۷% بهبود پیدا می کنند. علت این تاثیرات، بهبود جریان خون و لنف می باشد. برای تاثیر هر چه بیشتر درمان فشاری، باید جوراب واریس بلافاصله بعد از بیدار شدن بیمار از خواب پوشیده شود و بیمار باید حداقل ۱۶ ساعت در روز آنرا به پا داشته باشد.

جهت تسهیل در پوشیدن جوراب، می توان قبل از پوشیدن، از مرطوب کننده و پودر بچه استفاده کرد. جوراب واریس تا حدی باعث خشکی پوست می شود، لذا بهتر است قبل و بعد از استفاده از جوراب از مرطوب کننده استفاده کرد.

۴- استفاده ار محصولات موضعی

۵-درمان ترکیبی ( درمان زخم و درمان فشاری واریس )

۶- درمان های سیستمیک

در مواردیکه بیماران به درمان های محافظتی جواب نمی دهند یا در کسانیکه این درمان ها را تحمل نمی کنند، کاربرد دارند.

بکار گیری و روش های درمان های تهاجمی کاملا به علایم، شدت بیماری، وجود ریفلاکس (برگشت خون در سیستم وریدی)، انتظارات بیمار، میزان پاسخ به درمان های محافظتی و احتمال پاسخ به درمان های تهاجمی دارد.

عروق شبکه ای

عروق شبکه ای، عروق داخل یا زیرجلدی هستند. درمان در این موارد اغلب جنبه زیبایی دارد. این عروق می توانند با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی (تزریق ماده محرک شیمیایی داخل ورید) درمان شوند. در روش اسکلروتراپی، با تزریق ماده شیمیایی محرک به داخل رگ، تخریب دیواره عروق اتفاق می افتد. این روش دراغلب موارد، نسبت به لیزر ارجح است.

عروق شبکه ای، اسکلروتراپی، نارسایی وریدی پا✳ عروق واریسی

عروق گشاد بیش از ۳ میلی متر زیرجلدی هستند. در این موارد، روش های مختلف درمان وجود دارد که بسته به شرایط بیمار می توان از آنها استفاده کرد. این روشها عبارتند از:

❇ جراحی

در این روش ورید به طور نسبی یا کامل برداشته می شود.

✳روش های گرمایی

در این روش ها، گرما باعث تخریب دیواره عروق می شود. در مورد عروق کوچک سطحی، می توان از لیزر سطحی برای تولید گرما استفاده کرد. اما در مورد عروق بزرگ، از روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی استفاده می شود که کاتتری داخل رگ شده و به روش لیزر یا رادیوفرکونسی گرما ایجاد کرده و دیواره عروق را تخریب می کند.

الف- لیزر داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با استفاده از امواج نوری لیزر، دیواره ورید تخریب می شود. مکانیسم اصلی تخریب دیواره عروق، جذب گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ می باشد. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بیمار به سرعت می تواند فعالیت های محدود انجام دهد و ۴-۳ روز بعد می تواند به سر کار بر گردد. بعد از درمان، بیمار باید جوراب واریس با فشار ۳۰-۲۰ بپوشد. از عوارض این روش کبودی، درد و بیحسی محل می باشد که معمولا با دارو قابل کنترل بوده و به زودی بر طرف می شوند.

آسیب عصب که به صورت درد و بی حسی ظاهر می شود، معمولا تا ۶-۴ هفته بر طرف می شود. عارضه جدی که می تواند ایجاد شود، تشکیل لخته در سیستم وریدی می باشد که باید تشخیص و درمان شود و درمان آن داروی ضد انعقاد می باشد.

لیزر داخل عروقی، نارسایی وریدی پا

ب- رادیو فرکوئنسی داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با روش رادیوفرکونسی، دیواره ورید تخریب می شود. گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ جذب شده و باعث تخریب دیواره رگ می شود. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

دکتر مریم تهماسبی متخصص قلب  عروق
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر نجفی،بنده
  در ماه هشتم بارداری دوم هستم،امروز برای انجام کاری حدود دو سه ساعت بیرون از منزل سراپا بودم و وقتی برگشتم منزل احساس سوزش پشت زانو داشتم داخل اینه نگاه کردم متوجه سه تا تورم دکمه ای شکل تقریبا صورتی در یکی از پاهام شدم که احساس سوزش دارند ،ایا احتمال لخته شدن خون وجود داره ،باید به پزشک مراجعه کنم و درمان لازم دارد یا با استراحت برطرف میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ممكنه
   بايد فورا به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام کف پا راست روی فاسیا پلانتار توده سفتی هست درمان خار پاشنه انجام دادن ولی خوب نشده درد نداشتن ولی الان درد داره ودوتا دیگر زیر سینه پا پیدا شده کوچکوبزرگ میشود و دوتا ناخنها تیرهرنگ شده راهنماییبفرمایید ممنونمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   اندام بايد ديده و معاينه شود
   به اين سكل نميشه در مورد نوع بيماري و علت درد نظر داد
 • تصویر کاربر نیکا شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  پدر من ۸۴ سالشونه و نزدیک سه ساله که بخاطر بیماری Dvt قرص اکسابین ۱۵ استفاده میکنن و چند روز پیش خونریزی شدید معده داشتن و الان بستری هستن
  راستش به تجویز اطرافیان برای کاهش درد دو بار به مقدار خیلی کم تریاک توی چایی حل کردن و خوردن
  میخواستم بدون علت خونریزی معده ممکنه بخاطر مصرف همزمان اکسابین با تریاک باشه؟
  و مصرف طولانی مدت اکسابین خطر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله
   به هر حال داره عوارض داره
   بايد ديد سودش بيشتره يا ضرر و بر اون اساس تصميم گرفت
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده DVTتحتانی پای چپ داشته و مدت زیادی وارفارین با تست INRدارم که رنج مناسب برام بین 4\\1تا8\\1میباشد واریس خفیف هم داشته که الان مدت زیاد شده با توجه به اینکه وارفارین مصرف دارم و داروهای معده شامل دومپریدون پنتوپرازول و برای ارتریت داروهای سلکسیب و گاباپنتن مصرف دارم (به مدت زیادی در حال مصرف هستم)در خصوص کنترل واریس پام چه اقدامات دارویی و سایر موارد درمان میتونم انجام بدم ین 54سال میباشد چربی 230 قند خون 120تست کراتین eGfer 68انزیم کبدی سالم میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد حتما معاينه شويد
   مراجعه بفرماييد
   بايد ديد شدت چقدر هست
 • تصویر کاربر گودرز شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  در ساق پا هم ماهیچه ها سرد میشن و زانوی چپم همینطور لطفا بهم بگین چکار کنم وبچه دکتری مراجه کنم ممنونم من دیابت نوع دو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  پدر من 10سال پیش عمل قلب باز انجام دادن و حدود 3 سال پیش هم پای راستشون رو آنژیو کردن و استنت گذاشتن و پای چپشون رو هم سال گذشته آنژیوپلاستی کردن / ولی از همون موقع احساس گزگز و مورمور شدن داشتن و نمیتونستن خوب راه برن ، الان هم اصلا وضعیت مناسبی ندارن تا چندقدم راه میرن نفسشون میگیره و درد دارن ، مجدد آنژیوگرافی انجام دادیم دکترشون گفتن رگها کاملا مسدود شده و نمیشه کاری کرد ، خواستم محبت کنید راهنمایی کنید چاره ای هست جهت درمان . سپاسگزار محبت شما مرادپور
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   در صورت امكان سي دي انژيو را ببينم
  2. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   بله حتما حضوری خدمت میرسیم ، خیلی لطف کردید.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  بعداز آنژیوگرافی وداشتن استنت تا چه مدت داروی پلاویکس وآسپرین می بایست مصرف شود؟با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   اسپرين هميشه
   پلاويكس حداقل يك سال
 • تصویر کاربر مسيح شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام مدتي در بدنم احساس سردي و مور مور شدن ميكنم مخصوصا در ران ها و از مچ به پايين پاهام چكاب كامل هم دادم فقط كم خوني مختصر و تيروييد كم كار دارم كه داروهام را به طور مرتب ميخورم اما اين سردي پاهام خوب نميشه خيلي اذيتم ميكنه لطفا راهنمايي ام كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   شايد مشكل عروقي يا عصبي پا داريد
   بهتره معاينه و سونو شويد و نوار عصب عضله بگيريد
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خانم تقریبا مسن 60 سال دارای سابقه بیماری روانی و مصرف قرص اعصاب دارند ،دچار بیخوابی تقریبا، مصرف سیگار دارند،فشارخون هم دارند وقرص مصرف میکنند<
  الان مشکل اصلی سردی پا و درد را دارند میخواستم ببینم مرتبط با جنابعالی هست این موضع ارشاد بفرماایید لطفا.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا انسداد عروق هست
   فورا مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  من ٢٩ سالمه و حدود ٣ ماه پيش به شدت خون توي پام لخته شد و ريه هام رو هم پر كرد و امبولي ريه هم كردم ٢٠ روز ccu بستري بودم كه با ازمايشات فهميدن فاكتور 5 نيدلم جهش يافتس ... ارثيه . الان اكسابين ٢٠ ميخورم ولي هر روز استرس دارم كه ايا با خوردن اين قرص بازم امبولي ميكنم و اينكه از كجا بايد بفهمم كه دير نشه و از بين نرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   معمولا با دارو مشكل پيش نمياد
   علايم تنگي نفس
درحال دریافت اطلاعات
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر