تشریح کامل نارسایی وریدی پا

نارسایی وریدی به معنی گشادی یا برگشت خون در سیستم وریدی می باشد. در ادامه تمام دانستنی های لازم درباره نارسایی وریدی پا تشریح می شود.

علل نارسایی وریدی پا شامل اختلال دریچه های داخل وریدی و یا سابقه لخته در سیستم وریدی می باشند. اختلالات سیستم وریدی در ۵۰% افراد جامعه دیده می شود. این نارسایی در زنان شایع تر است.

نارسایی وریدی پا

تظاهرات نارسایی وریدی پا

اختلال سیستم وریدی می تواند به اشکال زیر باشد:

۱ – تلانژکتازی – عروق شبکه ای

در اثر نارسایی خفیف سیستم وریدی ایجاد می شوند، که به صورت عروق شبکه ای ریز قرمز- آبی رنگ داخل یا زیر جلدی هستند.

عروق شبکه ای یا تلانژکتاژی، نارسایی وریدی پا

۲ – عروق واریسی

این نوع از بیماری های وریدی، ورید های گشاد و برجسته زیرجلدی هستند که در سطوح اندام دیده می شوند و سایز بیش از۳ میلیمتر دارند.

عروق واریسی، نارسایی وریدی پا

۳ – نارسایی مزمن وریدی

نارسایی مزمن وریدی پا در زنان شایع تر است و به دلیل اختلال عملکرد دریچه های داخل سیستم، و برگشت خون به عقب می باشد. زمانیکه نارسایی وریدی پا شدید باشد، منجر به ورم، تغییرات پوستی و حتی زخم در اندام می شود.

تورم اندام ناشی از نارسایی وریدی، بیماری ها و نارسایی های وریدی

عوامل ایجاد نارسایی وریدی پا

عواملی مثل افرایش سن، سابقه خانوادگی، اختلالات لیگامانی اندام، ایستادن طولانی، زندگی بدون فعالیت و چاقی، سیگار، سابقه ضربه به اندام، سابقه لخته در سیستم وریدی، برخی بیماری های مادرزادی، حاملگی و مصرف داروهای استروژنی باعث افزایش احتمال بروز نارسایی وریدی پا و واریس می شوند.

عوامل پیشرفت نارسایی وریدی پا

عوامل موثر در پیشرفت بیماری ناشناخته است، اما معمولا در کسانیکه نارسایی سیستم وریدی دارند، سرعت و شدت پیشرفت بیماری بیشتر است.

علائم نارسایی وریدی پا

علایم در بیماری های وریدی متغیر است و بستگی به شدت بیماری دارد. علایم این بیماری عبارتند از:

⚠ درد

⚠ احساس سنگینی

⚠ تورم و سفتی اندام

⚠ پوست خشک یا ملتهب

⚠ خارش

⚠ انقباضات عضلانی

⚠ در موارد پیشرفته زخم اندام

نارسایی وریدی پا، تغییرات پوستی ناشی از واریس

درمان نارسایی وریدی پا

درمان بیماری به شدت بیماری بستگی دارد. هدف از درمان، از بین بردن علائم، کاهش تورم، بهبود علائم پوستی و بهبود زخم می باشد.

یک سری اقدامات محافظتی در همه بیماران توصیه می شود که عبارتند از:

۱ – بلند کردن پا

یکی از روش های درمان که به خصوص در موارد خفیف بیماری موثر است و باعث بهبود علایم می شود، بالا بردن پا به مدت ۳۰ دقیقه، ۳-۴ بار در روز است. این اقدامات باعث بهبود خونرسانی به پوست و بافت زیرجلدی شده و باعث کاهش تورم و کاهش التهاب می شود.

۲- ورزش

راه رفتن و خم کردن مچ پا، وزرش هایی ساده هستند که در موارد خفیف بیماری کاربرد دارند.

۳ – درمان فشاری (جوراب واریس )

پایه درمان نارسایی وریدی پا، درمان فشاری با جوراب واریس یا بانداژ اندام است. در این روش، فشار با درجات مختلف روی سطوح مختلف اندام ایجاد می شود.

در مراحل مختلف بیماری، میزان فشار به کار رفته متفاوت است. معمولا فشار مورد نیاز در بیماری های وریدی خفیف بین ۲۰-۳۰ و در موارد شدید بین ۳۰-۴۰ می باشد. با استفاده مرتب از جوراب واریس، درد، ورم و تغییرات پوستی برطرف شده و زخم های اندام بهبود می یابند.

در مطالعات دیده شده است که با استفاده از درمان فشاری، زخم ها تا ۹۷% بهبود پیدا می کنند. علت این تاثیرات، بهبود جریان خون و لنف می باشد. برای تاثیر هر چه بیشتر درمان فشاری، باید جوراب واریس بلافاصله بعد از بیدار شدن بیمار از خواب پوشیده شود و بیمار باید حداقل ۱۶ ساعت در روز آنرا به پا داشته باشد.

جهت تسهیل در پوشیدن جوراب، می توان قبل از پوشیدن، از مرطوب کننده و پودر بچه استفاده کرد. جوراب واریس تا حدی باعث خشکی پوست می شود، لذا بهتر است قبل و بعد از استفاده از جوراب از مرطوب کننده استفاده کرد.

۴- استفاده ار محصولات موضعی

۵-درمان ترکیبی ( درمان زخم و درمان فشاری واریس )

۶- درمان های سیستمیک

در مواردیکه بیماران به درمان های محافظتی جواب نمی دهند یا در کسانیکه این درمان ها را تحمل نمی کنند، کاربرد دارند.

بکار گیری و روش های درمان های تهاجمی کاملا به علایم، شدت بیماری، وجود ریفلاکس (برگشت خون در سیستم وریدی)، انتظارات بیمار، میزان پاسخ به درمان های محافظتی و احتمال پاسخ به درمان های تهاجمی دارد.

عروق شبکه ای

عروق شبکه ای، عروق داخل یا زیرجلدی هستند. درمان در این موارد اغلب جنبه زیبایی دارد. این عروق می توانند با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی (تزریق ماده محرک شیمیایی داخل ورید) درمان شوند. در روش اسکلروتراپی، با تزریق ماده شیمیایی محرک به داخل رگ، تخریب دیواره عروق اتفاق می افتد. این روش دراغلب موارد، نسبت به لیزر ارجح است.

عروق شبکه ای، اسکلروتراپی، نارسایی وریدی پا✳ عروق واریسی

عروق گشاد بیش از ۳ میلی متر زیرجلدی هستند. در این موارد، روش های مختلف درمان وجود دارد که بسته به شرایط بیمار می توان از آنها استفاده کرد. این روشها عبارتند از:

❇ جراحی

در این روش ورید به طور نسبی یا کامل برداشته می شود.

✳روش های گرمایی

در این روش ها، گرما باعث تخریب دیواره عروق می شود. در مورد عروق کوچک سطحی، می توان از لیزر سطحی برای تولید گرما استفاده کرد. اما در مورد عروق بزرگ، از روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی استفاده می شود که کاتتری داخل رگ شده و به روش لیزر یا رادیوفرکونسی گرما ایجاد کرده و دیواره عروق را تخریب می کند.

الف- لیزر داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با استفاده از امواج نوری لیزر، دیواره ورید تخریب می شود. مکانیسم اصلی تخریب دیواره عروق، جذب گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ می باشد. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بیمار به سرعت می تواند فعالیت های محدود انجام دهد و ۴-۳ روز بعد می تواند به سر کار بر گردد. بعد از درمان، بیمار باید جوراب واریس با فشار ۳۰-۲۰ بپوشد. از عوارض این روش کبودی، درد و بیحسی محل می باشد که معمولا با دارو قابل کنترل بوده و به زودی بر طرف می شوند.

آسیب عصب که به صورت درد و بی حسی ظاهر می شود، معمولا تا ۶-۴ هفته بر طرف می شود. عارضه جدی که می تواند ایجاد شود، تشکیل لخته در سیستم وریدی می باشد که باید تشخیص و درمان شود و درمان آن داروی ضد انعقاد می باشد.

لیزر داخل عروقی، نارسایی وریدی پا

ب- رادیو فرکوئنسی داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با روش رادیوفرکونسی، دیواره ورید تخریب می شود. گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ جذب شده و باعث تخریب دیواره رگ می شود. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

دکتر مریم تهماسبی متخصص قلب  عروق
تشریح کامل نارسایی وریدی پا
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمعين جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،دو سال پيش بعد از ورزش سنگين روزانه و مدام بمدت ٢٠ روز احساس بي حسي ملايم در يكي دو نقطه از ناحيه بيروني ساق پا داشتم و چون هيچ اذيتي نداشت بي خيالش شدم ،ولي الان قريب دو ماه هست كه از سوزش شديد در صورت برخورد و فشار و كشيدگي رنج ميبرم زماني كه ايستادهام و راه ميروم هيچ مشكلي ندارم در ضمن ورزش هم نمي كنم،ايا به اعصاب محيطي صدمه وارد شده؟ايا درمان خانگي برايش متصور است؟ از چه نوع دارو و يا درماني ميتوانم استفاده كنم؟ راهنمايي شما موجب امتنان و سپاس گزاريست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   باید معاینهدشوید

   به این شکل نمیشه نطر داد

 • تصویر کاربررضا چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اخیرا رگ ساق پای راست من دچار گرفتگی شد بعد از مراجعه به دکتر برای آزمایش سونوگرافی داپلر رنگی اندام تحتانی نوشت و بعد از ذریافت نتیجه و ارائه به دکتر گفتند چون سطحی است نیازی به درمان نداره ولی چون شما 10 سال پیش یک mi داشتید بعد از آزمایش gfr کلیه 30 قرص آکسابین 20 نوشت .
  لذا جناب دکتر من 10 سال است که داروهای قلبی میخورم از جمله قرص آسپرین بچه از اینکه این قرص ها را هم اگر بخورم احتمال خونریزی مغزی بیشتر میشه ترسیدم و نمیخورم من 56 سال دارم ضمن اینکه واریس در هر دو پای من تا کمی بالاتر از زانو وجود دارد...نتیجه سونوگرافی و آزمایش کلیه ضمیمه میباشد...جناب دکتر لطفا راهنمائی فرمایید.. آیا قرص آکسابین 20 را ذر صورتی که آسپرین مصرف میکنم بخورم یا بدلیل ترومپوز سطحی نیازی به درمان نیست یا همین آسپرین کافی است ؟؟متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   میتونید مصرف نکنید

   البته بهتره حداقل بک ماه مصرف کنید

 • تصویر کاربردانیال جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در سونوگرافی کالر داپلر هر دو نوع dvt سطحی و عمقی قابل مشاهده هست؟
  علائم بیمار در هر دو نوع سطحی و عمقی شبیه به هم هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   خیر

    

   عمقی ورم و درد میده

   سطحی ورم نمیده

 • تصویر کاربربلقیس چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من واریس پا دارم ولی دکتر اورتوپد میگه ربطی به ورم پا ندارد سونوگرافی رفتم گفت گرفتگی رگ داریداسپرین داد علت ورم پا هام چیست چون راه میرم خیلی ورم میکند باید به کدام دکتر مراجعه کنم برای ورم پا با تشکر فراوان از گرگان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   واریس میتونه باعث ورم بشه
   باید مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهسا شنبه ۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر نجفی،بنده
  در ماه هشتم بارداری دوم هستم،امروز برای انجام کاری حدود دو سه ساعت بیرون از منزل سراپا بودم و وقتی برگشتم منزل احساس سوزش پشت زانو داشتم داخل اینه نگاه کردم متوجه سه تا تورم دکمه ای شکل تقریبا صورتی در یکی از پاهام شدم که احساس سوزش دارند ،ایا احتمال لخته شدن خون وجود داره ،باید به پزشک مراجعه کنم و درمان لازم دارد یا با استراحت برطرف میشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه
   بايد فورا به پزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر