تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

تشریح کامل نارسایی وریدی پا

نارسایی وریدی به معنی گشادی یا برگشت خون در سیستم وریدی می باشد. در ادامه تمام دانستنی های لازم درباره نارسایی وریدی پا تشریح می شود.

علل نارسایی وریدی پا شامل اختلال دریچه های داخل وریدی و یا سابقه لخته در سیستم وریدی می باشند. اختلالات سیستم وریدی در ۵۰% افراد جامعه دیده می شود. این نارسایی در زنان شایع تر است.

نارسایی وریدی پا

تظاهرات نارسایی وریدی پا

اختلال سیستم وریدی می تواند به اشکال زیر باشد:

۱ – تلانژکتازی – عروق شبکه ای

در اثر نارسایی خفیف سیستم وریدی ایجاد می شوند، که به صورت عروق شبکه ای ریز قرمز- آبی رنگ داخل یا زیر جلدی هستند.

عروق شبکه ای یا تلانژکتاژی، نارسایی وریدی پا

۲ – عروق واریسی

این نوع از بیماری های وریدی، ورید های گشاد و برجسته زیرجلدی هستند که در سطوح اندام دیده می شوند و سایز بیش از۳ میلیمتر دارند.

عروق واریسی، نارسایی وریدی پا

۳ – نارسایی مزمن وریدی

نارسایی مزمن وریدی پا در زنان شایع تر است و به دلیل اختلال عملکرد دریچه های داخل سیستم، و برگشت خون به عقب می باشد. زمانیکه نارسایی وریدی پا شدید باشد، منجر به ورم، تغییرات پوستی و حتی زخم در اندام می شود.

تورم اندام ناشی از نارسایی وریدی، بیماری ها و نارسایی های وریدی

عوامل ایجاد نارسایی وریدی پا

عواملی مثل افرایش سن، سابقه خانوادگی، اختلالات لیگامانی اندام، ایستادن طولانی، زندگی بدون فعالیت و چاقی، سیگار، سابقه ضربه به اندام، سابقه لخته در سیستم وریدی، برخی بیماری های مادرزادی، حاملگی و مصرف داروهای استروژنی باعث افزایش احتمال بروز نارسایی وریدی پا و واریس می شوند.

عوامل پیشرفت نارسایی وریدی پا

عوامل موثر در پیشرفت بیماری ناشناخته است، اما معمولا در کسانیکه نارسایی سیستم وریدی دارند، سرعت و شدت پیشرفت بیماری بیشتر است.

علائم نارسایی وریدی پا

علایم در بیماری های وریدی متغیر است و بستگی به شدت بیماری دارد. علایم این بیماری عبارتند از:

⚠ درد

⚠ احساس سنگینی

⚠ تورم و سفتی اندام

⚠ پوست خشک یا ملتهب

⚠ خارش

⚠ انقباضات عضلانی

⚠ در موارد پیشرفته زخم اندام

نارسایی وریدی پا، تغییرات پوستی ناشی از واریس

درمان نارسایی وریدی پا

درمان بیماری به شدت بیماری بستگی دارد. هدف از درمان، از بین بردن علائم، کاهش تورم، بهبود علائم پوستی و بهبود زخم می باشد.

یک سری اقدامات محافظتی در همه بیماران توصیه می شود که عبارتند از:

۱ – بلند کردن پا

یکی از روش های درمان که به خصوص در موارد خفیف بیماری موثر است و باعث بهبود علایم می شود، بالا بردن پا به مدت ۳۰ دقیقه، ۳-۴ بار در روز است. این اقدامات باعث بهبود خونرسانی به پوست و بافت زیرجلدی شده و باعث کاهش تورم و کاهش التهاب می شود.

۲- ورزش

راه رفتن و خم کردن مچ پا، وزرش هایی ساده هستند که در موارد خفیف بیماری کاربرد دارند.

۳ – درمان فشاری (جوراب واریس )

پایه درمان نارسایی وریدی پا، درمان فشاری با جوراب واریس یا بانداژ اندام است. در این روش، فشار با درجات مختلف روی سطوح مختلف اندام ایجاد می شود.

در مراحل مختلف بیماری، میزان فشار به کار رفته متفاوت است. معمولا فشار مورد نیاز در بیماری های وریدی خفیف بین ۲۰-۳۰ و در موارد شدید بین ۳۰-۴۰ می باشد. با استفاده مرتب از جوراب واریس، درد، ورم و تغییرات پوستی برطرف شده و زخم های اندام بهبود می یابند.

در مطالعات دیده شده است که با استفاده از درمان فشاری، زخم ها تا ۹۷% بهبود پیدا می کنند. علت این تاثیرات، بهبود جریان خون و لنف می باشد. برای تاثیر هر چه بیشتر درمان فشاری، باید جوراب واریس بلافاصله بعد از بیدار شدن بیمار از خواب پوشیده شود و بیمار باید حداقل ۱۶ ساعت در روز آنرا به پا داشته باشد.

جهت تسهیل در پوشیدن جوراب، می توان قبل از پوشیدن، از مرطوب کننده و پودر بچه استفاده کرد. جوراب واریس تا حدی باعث خشکی پوست می شود، لذا بهتر است قبل و بعد از استفاده از جوراب از مرطوب کننده استفاده کرد.

۴- استفاده ار محصولات موضعی

۵-درمان ترکیبی ( درمان زخم و درمان فشاری واریس )

۶- درمان های سیستمیک

در مواردیکه بیماران به درمان های محافظتی جواب نمی دهند یا در کسانیکه این درمان ها را تحمل نمی کنند، کاربرد دارند.

بکار گیری و روش های درمان های تهاجمی کاملا به علایم، شدت بیماری، وجود ریفلاکس (برگشت خون در سیستم وریدی)، انتظارات بیمار، میزان پاسخ به درمان های محافظتی و احتمال پاسخ به درمان های تهاجمی دارد.

عروق شبکه ای

عروق شبکه ای، عروق داخل یا زیرجلدی هستند. درمان در این موارد اغلب جنبه زیبایی دارد. این عروق می توانند با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی (تزریق ماده محرک شیمیایی داخل ورید) درمان شوند. در روش اسکلروتراپی، با تزریق ماده شیمیایی محرک به داخل رگ، تخریب دیواره عروق اتفاق می افتد. این روش دراغلب موارد، نسبت به لیزر ارجح است.

عروق شبکه ای، اسکلروتراپی، نارسایی وریدی پا✳ عروق واریسی

عروق گشاد بیش از ۳ میلی متر زیرجلدی هستند. در این موارد، روش های مختلف درمان وجود دارد که بسته به شرایط بیمار می توان از آنها استفاده کرد. این روشها عبارتند از:

❇ جراحی

در این روش ورید به طور نسبی یا کامل برداشته می شود.

✳روش های گرمایی

در این روش ها، گرما باعث تخریب دیواره عروق می شود. در مورد عروق کوچک سطحی، می توان از لیزر سطحی برای تولید گرما استفاده کرد. اما در مورد عروق بزرگ، از روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی استفاده می شود که کاتتری داخل رگ شده و به روش لیزر یا رادیوفرکونسی گرما ایجاد کرده و دیواره عروق را تخریب می کند.

الف- لیزر داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با استفاده از امواج نوری لیزر، دیواره ورید تخریب می شود. مکانیسم اصلی تخریب دیواره عروق، جذب گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ می باشد. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بیمار به سرعت می تواند فعالیت های محدود انجام دهد و ۴-۳ روز بعد می تواند به سر کار بر گردد. بعد از درمان، بیمار باید جوراب واریس با فشار ۳۰-۲۰ بپوشد. از عوارض این روش کبودی، درد و بیحسی محل می باشد که معمولا با دارو قابل کنترل بوده و به زودی بر طرف می شوند.

آسیب عصب که به صورت درد و بی حسی ظاهر می شود، معمولا تا ۶-۴ هفته بر طرف می شود. عارضه جدی که می تواند ایجاد شود، تشکیل لخته در سیستم وریدی می باشد که باید تشخیص و درمان شود و درمان آن داروی ضد انعقاد می باشد.

لیزر داخل عروقی، نارسایی وریدی پا

ب- رادیو فرکوئنسی داخل عروقی

در این روش، کاتتری باریک به داخل ورید فرستاده شده و با روش رادیوفرکونسی، دیواره ورید تخریب می شود. گرمای تولید شده از طریق امواج لیزر توسط دیواره رگ جذب شده و باعث تخریب دیواره رگ می شود. این کار معمولا در بیمارستان یا کلینیک مجهز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

دکتر مریم تهماسبی متخصص قلب  عروق
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر N.A جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من17 سالسن دارم ،چندوقتی است ورزش را کنارگذاشتهام. ولی دراوقات بیکاری کمی ورزش راه میروم الان چندروزه عضله رانم درد میکند زانوهایم تیر میکشد و پشت پایم درد میکند و راه رفتن و تمام کارهایم رامختل کرده حس گز گز هم میکند وهمه دردی دارد .ضمن اینکه از کفش طبی تحت نظر پاپزشک استفاده میکنم ممنون میشم راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   ممکن است عصب پا درگیر باشد

   جهت معاینه و انجام نوار عصب و عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید...من 24 سالمه الان سه روزه که حالت تهوع دارم که البته هرزگاهی میاد سراغم مثلا وقتی صبحونه میخورم یا از خواب بیدار میشم...سردرد و گردن درد هم دارم...روزای اول گلو درد و گرفتگی بینی نداشتم ولی امروز این علائم هم بهش اضافه شد ولی نه تنگی نفس و نه تب دارم...البته من مشکل معده هم دارم و وقتی دچار حالت تهوع میشم خیلی معذرت می‌خوام اروق میزنم...البته بخاطر کرونا هم خیلییی استرس دارم و قبلا هم سابقه داشتم که بخاطر استرس این علایم بیا سراغم... ببخشید می‌دونم این سوالم مربوط به تخصص و رشته شما نیست ولی پزشکی پیدا نکردم که بتونم ازش سوالمو بپرسم...میشه لطف کنید بگید که آیا اینا علائم کرونا هست یا نه توروخدا راهنمایی کنید دارم میمیرم از استرس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   میتونه باشه یا میتونه نباشه

   متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر هاشمیه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  بمدت هفت سال پای چپم اسپاسم گرفتار
  شده است (نورو پاتی -نورولوزی) ودر راه رفتن میلنگم وپایم یفت وسنگین می باشد
  راه درمانی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   باید با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید 

   در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان وقتتون بخير🌷
  سوال من اينه كه احتمال داره با فشار دادن توسط دست (فشار خارجي)بر روي عروق پيشاني(تقريبا روي شقيقه) اين رگ صدمه ببينه حالت بيرون زدگي پيدا كنه؟؟
  چند روز پيش روي پيشوني من جاي جوش بود با دستم فشار اوردم دقيقا زير دستم وريد بود الان انگار اون رگ حالت بيرون زدگي پيدا كرده
  اين اتفاق ممكنه بيفته؟؟
  اگه جواب مثبته براي اصلاح چيكار بايد كنم؟
  ممنون از راهنماييتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام.خیر 

   چنین چیزی صحیح نیست

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  مدت چهار الی پنج ماه است پشت پاهام هنگام راه رفتن وایستادن زیاد درد دارد با پیاده روی زیاد هم درد کم می شود ولی قطع نمی شود چی دستور می دین دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه عروق پا تنگ باشه

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه عروق پا تنگ باشه

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohsen جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده دوماهه که باشگاه میرم کراتینم مصرف میکنم دو روزه زیر شکمم اتهاب داره و ورم کرده میتونه از کراتین باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام.خیر

   به جراح مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  بهترین درمان برایDvT
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلتم

   درمان dvt داروویی هست

   اما انسداد یا نارسایی وریدی درمانش عیر دارویی و لیزر و استنت هست

 • تصویر کاربر رحمانیان شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام بنده شخصی هستم ۴۹ساله که از سال ۹۴دچار دیابت ازنوع دو وبا علامت زخم پا برام شروع شد متاسفانه درحین زخم درشمال با بی احتیاطی و تماس زخم با آب دریا عفونت و تورم پام شروع شد که منجر به بستری شدن ودرمان از طریق آنتی بیوتیک سفتراکسون وکلیندامایسین وسپرو وریدی شد و این مشکل در طی سال ۹۴شاید چندین بار تکرار شد وهردفعه بااستفاده از این داروها درمان شد وبا کنترل ای اس آرو سی آر پی درمان شد ولی با داپلر رنگی پا عروق مشکلی نداشت ولی ام آر آی پا درگیری استخوانها را نشان میداد تا آنجا که حتی چند تا از بندهای انگشتان پام ازبین رفت ولی قطع نشد چون عفونت کنترل شد وقند با انسولین ویکتوزا و بازهم متاسفانه سال ۹۶مبتلا به سرطان خونی لنف از نوع هوچکین شدم حالا بعداز درمان الان پا از نظر ظاهری تورم وبسیار سنگین کرخت وبی حس و مثل یه گلوله سنگ مخصوصا روی پا میباشد و تحرک رو برام سخت میکنه اگر امکان دار بنده را راهنمایی و کمک کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

   ممکنه در اثر نارسایی قلبی یا کلیوی باشه و ممکنه ورید های پا درگیر باشه

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهراد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  آقای دکتر .مادر من تمام علائم لخته ی خون در پارو داره پای راستش دوبرابر پای چپ شده خواهش میکنم نوبت اورژانسی به ما بدید. امروز پزشک متخصص قلب شهر دیگه ای رفتیم خیلی راحت گفت من کاری نمیتونم بکنم شما باید برید بیمارستان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   با مطب هماهنگ کنید

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  واریس دارم راه درمانش میخواستم آیا با روش تزریق کامل بهبود میشه ودر ایران اینکار انجام میشه وهزینه اون چقدر؟ وکلا بهبودی انجام میشه یا مقطعیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید دید ایا نارسایی وریدی هم وجود دارد یا نه

   کاملا قابل درمان هست

   مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر