زندگی من با دیابت یا بیماری قند

دیابت یا بیماری قند از جمله بیماری هایی است که بر نحوه استفاده بدن از قند خون تأثیر دارد. 

گلوکز برای سلامتی شما حیاتی است زیرا یک منبع مهم انرژی برای سلول هایی است که عضلات و بافت های شما را می سازند و همچنین سوخت (غذای) اصلی برای مغز شماست.

گلوکز برای سلامتی شما حیاتی است زیرا یک منبع مهم انرژی برای سلول هایی است که عضلات و بافت های شما را می سازند و همچنین سوخت (غذای) اصلی برای مغز شماست.

اگر شما دیابت دارید مهم نیست از کدام نوع است؛ زیرا به این معناست که شما مقدار زیادی گلوکز در خون خود دارید. اگر چه علت های متفاوتی باعث ایجاد دیابت می شود. وجود مقادیر زیادی قند در خون میتواند مشکلات جدی برای سلامتی شما به وجود آورد.

انواع دیابت کدام است؟

دیابت مزمن شامل دو نوع است:

۱- دیابت نوع ۱

۲- دیابت نوع ۲

۳- پره دیابت

۴- دیابت حاملگی

میزان قند خون نرمال چند است؟

آزمایش قند خون بصورت ناشتا بعد از زمان ۱۰-۱۲ ساعت که چیزی نخورید و ننوشید انجام میشود. میزان نرمال قند خون در حالت ناشتا بین ۷۰-۹۹ میلی گرم بر دسی لیتردر افراد سالم میباشد. نتیجه ی قند خون نرمال که بصورت تصادفی انجام میشود بین ۷۰ الی ۱۴۰ میباشد. پیش دیابت زمانی تشخیص داده میشود که دو آزمایش قند خون ناشتا میزان ۱۰۰-۱۲۵ میلی گرم بر دسی لیتر را نشان دهند و یا دو آزمایش بررسی قند خون در هر زمانی از روز میزان مساوی یا بیشتر از ۱۴۰ و کمتر از ۲۰۰ را نشان دهند. اگر ۲۰۰ را نشان دهند فرد مبتلا به دیابت است. میزان A1C در افراد نرمال کمتر از ۵٫۷% و در افراد پیش دیابتی ۵٫۷-۶٫۴% و در مبتلایان به دیابت بیشتر از ۶٫۵% میباشد.

تفسیر آزمایش قند خون

تست قند خون ناشتا
نرمال ۱۰۰ کمتر از
پیش دیابتی ۱۰۰-۱۲۵
دیابت یا بالاتر ۱۲۶
تست قند خون لحظه ای یا تصادفی
نرمال ۱۴۰ کمتر از
پیش دیابتی ۱۴۰-۱۹۹
دیابت ۲۰۰ بیشتر از
A1C
نرمال ۵٫۷% کمتر از
پیش دیابتی ۵٫۷-۶٫۴%
دیابتی ۶٫۵% بیشتر ا

علت بیماری دیابت چیست؟

برای درک بیماری قند نخست باید بدانید که گلوکز نرمال در بدن چگونه تصفیه می شود. انسولین یک هورمون است که از یک غده که در پشت و زیر معده است ترشح میشود که پانکراس نامیده می شود.

-پانکراس انسولین را داخل گردش خون ترشح می کند.
-ترشح انسولین در بدن باعث ورود قند به داخل سلول می شود.
-انسولین مقدار قند خون را کاهش می دهد.
-زمانی که قند خون پایین می افتد، ترشح انسولین از پانکراس کاهش می یابد.

گلوکز (قند) منبع انرژی برای سلولهایی است که عضلات و سایر بافت ها را می سازند. گلوکز از دو منبع بزرگ تأمین می شود:

۱-غذای جذب شده در گردش خون با کمک انسولین وارد سلولها میشود.
۲-کبد شما گلوکز را هم ذخیره میکند و هم میسازد.

-زمانی که سطح گلوکز شما پایین است مانند زمانی که شما مدتی چیزی نخورده باشید، کبد گلیکوژنهای ذخیره شده را به گلوکز تجزیه میکند تا سطح گلوکز را در حد نرمال نگه دارد.

بر اساس آخرین معیارهای انجمن دیابت آمریکا تشخیص بیماری قند با ثبت یکی از موارد زیر قطعی است:

-ثبت حداقل یک میزان قند خون تصادفی بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر به همراه علایم کلاسیک دیابت (پرنوشی، پرادراری، پرخوری)
-قند ناشتای پلاسمای بالاتر یا مساوی ۱۲۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (ناشتا به معنای هشت ساعت عدم مصرف هر نوع کالری قبل انجام آزمایش است)
-هموگلوبین A1C بالای ۶٫۵٪
-نتیجه آزمایش تحمل قند ۷۵ گرمی خوراکی دوساعته بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

علایم دیابت چیست؟

علائم بیماری دیابت به این که قند خون شما چقدر بالاست بستگی دارد. بسیاری از مردم به خصوص افراد مستعد بیماری قند یا دارای دیابت نوع ۲ در ابتدا بدون علامت هستند اما در تیپ ۱ نشانه ها به سرعت ظاهر می شود بعضی از علائم و نشانه های دیابت نوع  ۱ و ۲ شامل:

۱-تشنگی
۲-تکرر ادرار
۳-گرسنگی شدید
۴-کاهش وزن قابل ملاحظه
۵-وجود کتون ها در ادرار (کتون: کتونها توسط عضلات و چربیهایی در حال از بین رفتن تولید شده زمانی که (عضلات و چربی) انسولین کافی در دسترس نداشته باشد).
۶-خستگی
۷-زود رنجی
۸-تاری دید
۹-طولانی شدن زمان بهبود زخمها
۱۰-عفونت های مکرر مثل لثه یا پوست و عفونت واژن

هر چند که دیابت نوع ۱ میتواند در هر سنی ایجاد شود ولی معمولاً در کودکی یا در دوران نوجوانی بروز میکند. دیابت نوع ۲ که نوع شایع هست در هر سنی میتواند بروز کند اگر چه در افراد بالای ۴۰ سال شیوع بیشتری دارد.

پیش دیابت یا پره دیابت چیست؟

افرادی که قند خونشان از افراد نرمال بالاتر و از بیماران دیابتی پایین تر است دچار حالت پیش دیابتی هستند.  تحقیقات نشان میدهند که بیشتر این افراد در طی ۱۰ سال دیابت را بروز خواهند داد. اگر یکی از شرایط اختصاصی زیر را دارید برای آزمایش بررسی وضعیت پیش دیابتی اقدام نمایید:

 • اگر اضافه وزن دارید و سنتان بالای ۴۵ است
 • اگر اضافه وزن دارید و سنتان زیر ۴۵ بوده ولی برای یکی از حالت های زیر سابقه ی خانوادگی دارید: دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، نژاد آمریکایی- آفریقایی بودن، بومیان آمریکا،نژاد اسپانیایی و آسیایی بودن، سابقه ی دیابت بارداری، تولد نوزادی با وزن ۹ پوند معادل ۴۵۴ گرم یا بیشتر.

  داروهای ضد دیابت

  داروهای خوراکی دیابت همراه با ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب تجویز می شوند. برخی از این داروها در ترکیب با سایر داروها ویا با انسولین مصرف می شوند تا بهترین نتیجه را در کنترل قند خون اعمال کنند. این راهنما اطلاعات کلی درباره ی داروهای خوراکی دیابت ارائه می دهد. این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در رابطه با داروها بدست آورید. داروها را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید، سوالات ویژه و نگرانیهایتان را با پزشک درمیان بگذارید.

  ۱- سولفونیلورها Sulfonylureas

  ۱

  این نوع از داروهای خوراکی دیابت از طریق تحریک پانکراس به ترشح انسولین گلوکز خون را کاهش می دهند.

  ۲- بیگوانیدها Biguanides

  (®Metformin (Glucophage®, Glucophage XR®, Glumetza®, Fortamet®, Riomet

  این داروها میزان گلوکز تولیدی توسط کبد را کاهش می دهد. این دارو همچنین نحوه ی عملکرد انسولین در بدن را بهبود می بخشد و سرعت تبدیل کربوهیدارت به قند را کاهش می دهد.

  ۳- Thiazolidinediones

  ۳

  این داروها سبب ارتقا مسیر عملکردی انسولین می شوند که در طی آن انسولین نقش خود را از طریق کمک به ورود گلوکز به سلولهای ماهیچه ای، چربی و سلولهای کبد اعمال می کند.

  ۴- مهار کننده های آلفا گلوکوزیداز Alpha-glucosidase inhibitors

  ۴

  این داروها گلوکز را از طریق به تاخیر انداختن شکستن کربوهیدراتها کاهش می دهند و جذب گلوکز در روده کوچک را کاهش می دهند. این داروها بعضی آنزیم ها را نیز از فعالیت باز می دارند تا پروسه ی هضم آنزیم ها کند شود.

  ۵- Meglitinide

  ۵

  این داروها نیز گلوکز خون را از طریق تحریک پانکراس  برای ترشح انسولین افزایش می دهند.

  ۶-  DPP-4 inhibitors یا مهار کننده های DPP-4

  ۶این داروها سبب می شوند تا پانکراس انسولین بیشتری بعد از هر وعده ی غذایی  ترشح کند، همچنین گلوکز ترشح شده از کبد را نیز کاهش می دهند.

  ۷- SGLT2 inhibitors یا مهار کننده های SGLT2

  ۷

  این نوع از داروهای خوراکی دیابت بر کلیه ها اثر کرده و قند اضافی را از بدن حذف می کنند.

  ۸- Bile acid sequestrant

  ۸

  داروهای خوراکی دیابت ، کلسترول و قند خون را در بیماران دیابتی کاهش می دهند.

  ۹- آگونیست دوپامین  Dopamine agonist

  ۹این داروها مقدار گلوکز ترشحی بوسیله ی کبد را کاهش می دهند.

  بهترین زمان ورزش برای دیابتی ها

ورزش را به آهستگی شروع کنید و به آرامی آن را افزایش دهید. هدفتان را ۳۰ دقیقه در پنج روز از هفته قرار دهید و یا به همان مقدار که پزشک توصیه میکند ورزش کنید. ۳۰ دقیقه را به سه قسمت ۱۰ دقیقه ای بعد از صرف سه وعده اصلی غذایی توصیه تقسیم کنید. افرادی با دیابت تیپ ۲ باید به انجام ورزش استقامتی ۳ روز در هفته ترغیب شوند.

نکات لازم برای حفظ سلامت در حین ورزش

– برای اینکه خطر افت قند خون کاهش یابد قبل از شروع ورزش قند خونتان را اندازه بگیرید، اگر بالای ۲۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر بود و کتون در قند خون وجود داشت فعالیتتان را تا زمانیکه سطح آن به زیر ۲۵۰ برسد به تاخیر بیندازید. اگر قند خونتاان زیر ۱۰۰ بود احتمالا شما نیاز به یک میان وعده قبل از شروع فعالیتتان دارید.

– بهترین زمان ورزش ۳۰ دقیقه الی یک ساعت بعد از خوردن وعده ی غذایی میباشد.

– پاهایتان را از نظر وجود تاول یا هرنوع زخم دیگری قبل و بعد از ورزش بررسی کنید.

– اگر داروی کاهش فشار خون مصرف میکنید یک چیز شیرین مانند قرص گلوکز یا شکلات را با خود همراه داشته باشید.

– ۵-۱۰ دقیقه برای گرم کردن و فاز آرام کردن بدن صرف کنید.

– قبل، بعد و در حین ورزش آب بخورید.

– سعی کنید در حین انجام ورزش با یک نفر همراه شوید.

– سطح قند خونتان را بعد از ورزش نیز بررسی کنید برای مثال برخی افراد قند خونشان بعد از ورزش تا ۲۴ ساعت پایین باقی میماند.

– کارت شناسایی دیابت را بهمراه داشته باشید.

دیابتی ها چه بخورند؟

محاسبه کربوهیدرات شامل مشخص کردن مقدار کربوهیدرات مناسب برای فرد در هر وعده غذایی  در کل روز است، در این رابطه خواندن برچسب مواد غذایی برای دانستن کل مقدار کربوهیدرات موجود میتواند کمک کننده باشد. برای مثال صبحانه ای شامل یک تکه نان تست با یک قاشق غذا خوری کره ی بادام زمینی، یک موز نصفه، و یک فنجان شیر مساوی با خوردن ۳ واحد کربوهیدرات یا خوردن ۴۵ گرم کربوهیدرات میباشد. ( ۱ وعده مساوی ۱۵ گرم کربوهیدرات میباشد.) متخصص تغذیه در محاسبه ی میزان کربوهیدرات مصرفی به شما کمک میکند و شما خواهید دانست در هر وعده ی غذایی چه مقدار کربوهیدرات باید مصرف کنید.

در هر زمانی که کربوهیدرات مصرف میکنید بیشترین اثر بر قند خون شما اعمال خواهد شد، در نتیجه به سهم غذایی کربوهیدرات در هر وعده توجه داشته باشید. بدنبال سبزیجات، میوه ها و غلات( نان و برشتوک حاوی غلات هستند و غلات بعنوان اجزای اصلی اینها عنوان میشود) غذاهایی مانند ماکارونی غنی شده، برنج قهوه ای، لوبیا ها باشید. میوه ها و سبزیجات تازه یا کنسروها و مواد فریز شده ی بدون شکر را استفاده کنید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من ۳۷ساله هستم الان ۲۰روز هست که کتف ودست سمت چپم درد شدید میکنه ک ب نوک انگشت وگردن هم میزنه ؛ام ارای گرفتم گردنم مشکلی نداره ممکن است مشکل قلبی باشد ؟ لطفا راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بعيده
   ولي بهتره معاينه شويد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز خسته نباشید وقت بخیر آقای دکتر چند وقت پیش تست ورزشمو فرستادم گفتید باید پیوسته باشد ببینم بگم من هم 14 برگ بود تست ورزشم که سعی کردم در 5 عکس بفرستم بهتون نگاه کنید اکوی قلبمو شمام مثل دکتر متخصصم گفتید هیچی نیست برو روانپزشگ فورا اضطرابه حتی متخصص قلبمگفت پانیکه اضطرابه ولی همش ترس دارم از ورزش کار موندم میخاستم تست ورزشمو ببینید بگید من میتونم برم مثل همیشه فوتبالمو کوه نوردیمو ورزش شدیدم کنم هیچ مشگلی ندارم...؟ جواب شمابه من ارامش میده ممنونم منو ببخشید اذیت میدم دست بوسم سایتون کم نشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   تستتون خوبه
   ميتونيد ورزش كنيد
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم استاد عزیز...آقای دکتر اکوم که نرمال بود گفتید دیدیدو...تست ورزشمم دیدید پس در این صورت من مشگل قلبی ندارم وپیگیر روانپزشگودرمان اضطرابم وپانیک باشم ومحدودیت ورزشی فعالیتی ندارم؟
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم استاد عزیز...آقای دکتر اکوم که نرمال بود گفتید دیدیدو...تست ورزشمم دیدید پس در این صورت من مشگل قلبی ندارم وپیگیر روانپزشگودرمان اضطرابم وپانیک باشم ومحدودیت ورزشی فعالیتی ندارم؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   بله درسته
  5. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   فدای شما دست مهربان و روی ماهتونو میبوسم
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم
  7. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   میدونم آقا دکتر سرتونودرد میارم باعث آذار شدم ولی یجورایی وسواس شدم.....آقا دکتر شما که تستمو دیدید گفتید تستتون خوبه منظور تست ورزشم نرماله؟ آزمون 92 درصد بود تست ورزش مشگلی ندارم شدیدم ورزش کنم فوتبالموادامه بدم من بعد حمله پانیک از همچی موندم....منو ببخشید بسیاری از حرفا شما کلی منودرمان کرد آرامش داده ممنونم
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله نرماله و ورزشتونو ادامه بديد
   و به روانپزشك مراجعه كنيد
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر صفرزاده چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من قبلا از شما سوال کرده بودم و شما هم جواب داده بودید جا داره ازتون تشکر کنم که وقت میگذارید و جواب ما رو میدید اقای دکترمن به خاطر دردهای شکمی و قفسه سینه به متخصص داخلی و گوارش مراجعه کردم پس از انجام ازمایشات و اندوسکپی دکتر به من گفت زخم معده دارم و باید هشت دوره دارو مصرف کنم الان یک ماه ونیمه که دارم دارو مصرف میکنم همراه با قرص اهن ولی با این وجود من هنوز درد قفسه سینه دارم فکر میکنم از نظر قلبی حالم بدتر شده چون هر وقت از پله بالا میرم عرق میکنم توانی که پانزده تا پله برم بالا رو ندارم بعضی وقتا طپش قلبم به حدیه که توی گلو احساسش میکنم توی یک ماه گذشته درد شدید قفسه سینه همراه با سبکی سر بهم دست داد این حالت دو بار از یک ماه گذشته بهم دست داد و حالا هم درد فک قسمت بالا و پایین سمت راست دارم که باید مسکن بخورم دردم اروم بشه اقای دکتر من با وجود این همه مشکل هنوز دکتر قلب نرفتم ایا مشکلات من قلبیه در ضمن من 28 سالمه ببخشید که زیادشد وزیاد سوال پرسیدم ممنون میشم اگه جواب سوالهایم را بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بايد توسط متخصص قلب و روانپزشك ويزيت شويد
 • تصویر کاربر امیری چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  با سپاس از جواب جنابعالی ، در سئوال قبلی ما عرض نمودیم که مادر آنژیو شد و الان تا سه ماه باید دارو بخورد چون انسداد نداشت و خدا را شکر سکته نداشته بود و فشار ایشان هم همیشه پایین است. ببخشید آقای دکتر ، ما می خواستیم بدانیم که آیا زرد شدن رنگ پوست، بی حالی، سنگینی زبان، دلهره و ... از عوارض دارو ها است و باید به دکتر ایشان بگوییم که داروهایش را عوض نماید؟؟؟ دکتر ایشان گفته اگر تا 3 ماه بعد خدای ناکرده، ای اف ایشان بالا نرفت باید پیوند قلب یا جراحی نماید یا ضربان ساز استفاده نماید. سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بدون معاينه بيمار نميشه اظهار نظر كرد
   بعيده ولي به هر حال بهتره بيمار مجددا ويزيت شوند
 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تازه فنر گذاشتم چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   هر دارويي كه پزشكتون تجويز كرده
   فرد به فرد فرق ميكنه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر