دکتر محمد حسین نجفی

مزایا و خطرات سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق (کامل)


سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق می تواند نیاز به آنژیوگرافی قلب را برطرف کند و در صورتی که باز هم نیاز به جراحی باشد، این جراحی می تواند دقیق تر انجام پذیرد. در ادامه به بررسی آن می پردازیم.


مزایا سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق

آنژیوگرافی توموگرافیک کامپیوتری (CT) یا همان سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق می تواند تنگی ها و انسداد های عروق خونی را جهت انجام درمان های احتمالی آنها شناسایی کند.

سی تی آنژیوگرافی می تواند جزئیات آناتومیکی بیشتری را نسبت به دیگر روش های تصویر برداری مخصوصا در عروق کوچک ارائه دهد.

بسیاری از بیماران می توانند جهت تشخیص مشکلات عروق خونی، تحت سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق قرار گیرند.

سی تی آنژیو قلب و عروق

سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق سریعتر، غیر تهاجمی و دارای عوارض کمتری می باشد.

سی تی آنژیوگرافی روشی مفید برای شناسایی بیماری های شریانی (مانند تنگی عروق خون در قلب)، وریدی و ناهنجاری های ساختاری قلب قبل از پدیدار شدن علائم یا هنگامی که علائم به طور مشخص با بیماری عروق خونی مرتبط نیستند می باشد. همچنین از آنجایی که ماده حاجب به وریدی در بازو تزریق می شود، احتمالا ناراحتی کمتری نیز به وجود می آورد.

پس از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق هیچ گونه اشعه ای در بدن بیمار باقی نمی ماند. اشعه های ایکس که در تصویر برداری های سی نی مورد استفاده قرار می گیرند هیچ عارضه جانبی سریعی ندارند.

خطرات سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق

همواره احتمال ضعیفی جهت ابتلا به سرطان در اثر بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه وجود دارد.  با این حال، مزیت انجام یک تشخیص دقیق معمولا اهمیت بیشتری نسبت به این خطر دارد. مقدار اشعه ای که فرد در معرض آن قرار می گیرد به تعداد عکس هایی که گرفته می شود بستگی دارد.

در صورتی که فرد داروهایی مانند ضد انعقاد ها (رقیق کننده های خون) و داروهای مخصوص دیابت مصرف می کند، ممکن است خطراتی وجود داشته باشد که پزشک آنها را در نظر می گیرد.

عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق

در صورتی که فرد سابقه حساسیت به ماده حاجب دارد، پزشک ممکن است جهت کاهش احتمال بروز واکنش حساسیتی به او توصیه کند که چند ساعت یا یک روز قبل از سی تی آنژیوگرافی داروهای احتیاطی مخصوصی (مانند یک استروئید) را مصرف کند. علائم معمول حساسیتی حالت تهوع، کهیر و گیجی می باشند.

موارد جدی تر نیز می توانند رخ دهند اما احتمال رخداد آنها بسیار کم است. گزینه دیگر، انجام یک آزمایش دیگر مانند MRI است که نیازی به نزریق ماده حاجب ید دار ندارد.

همچنین ممکن است لخته های خونی در دیواره عروق خونی وجود داشته یا این دیواره ها ضعیف شده باشند که در این صورت نیازمند درمان می باشند.

در بیمارانی که در معرض خطر نارسایی کلیوی قرار داشته و قبلا عملکرد کلیوی بینابینی و مرزی داشته اند، تجویز ماده حاجب ید دار می تواند به طور بالقوه ای سبب آسیب بیشتر به عملکرد کلیوی شود.

عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب و عروق

این آزمایش معمولا در اوایل بارداری پیشنهاد نمی شود و زنان باید در صورت هر گونه احتمال بارداری رادیولوژیست خود را از این موضوع مطلع سازند. احتمال خطر واکنش جدی حساسیتی به ماده حاجب ید دار وجود دارد اما این احتمال بسیار نادر است.

همچنین خطر عفونت، خونریزی یا آسیب در ناحیه تزریق ماده حاجب نیز وجود دارد. در صورتی که فرد بسیار نگران خطرات این آزمایش می باشد باید قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کند.

همچنین در جدول زیر مزایا و معایب برخی انتخاب ها در جریان کار آورده شده است:

مورد

مزایا

معایب

استفاده از بیهوشی عمومی

کنترل آپنه (قطع تنفسی) و حرکت  آسیستول آسان را ممکن می سازد

ایجاد پیچیدگی بیشتر

آرام سازی همراه با هوشیاری

پیچیدگی کمترمشکل بودن دریافت نتایج مداوم همراه با تزریق مستقیم به بطن چپ

آدنوزین برای برون ده قلبی پایین

توقف تقریبا کامل قلب بدون بیهوشی عمومی موثر نیست

کاهش کارایی در صورت ابتلا به انقباضات زودرس بطنی (PVC)

تپش سریع بطن راست جهت برون بده قلبی پایین

گردش قدرتمند، کیفیت قابل پیش بینی

ممکن است در صورت عدم بیهوشی عمومی نسبت تاکی کاردی بطنی به فیبریلاسیون بطنی را افزایش دهد

تزریق مستقیم به درون بطن چپ

کیفیت ایده آل در تصاویر عدم نیاز به تزریق ماده حاجب جهت زمانگیری یا timing bolus 

نیاز به برون ده پایین قلبی

 

 

تزریق غیر مستقیم بطن راست یا شریان ریوی

 

نیازی به بیهوشی عمومی یا آسیستول ندارد 

نیاز به تزریق ماده حاجب جهت زمانگیری یا timing bolus کاهش کیفیت تصویربرداری آپنه طولانی و مشکل

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

4.2/5 - (19 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام علیکم.اقای دکتر من 45 سالمه حدود 6 ماه پیش اویل صبح دچار درد قفسه سینه تعرق سرد .درد دست چپ شدم . و به بیمارستان رفتم انجا بعد نوار قلبی برایم استرپتوکیناز تجویز کردن و بعدش حدود 1 هفته در بیمارستان مدنی تبریز مورد ازمایشات گوناگون عکس و اکو وتست ورزش ...برام داروی پلاویکس و اسپرین و اتروستاتین و کاپتوپریل پرانولول تجویز نمودند. واز بیمارستان مرخصم کردند . حدود سه ماه بعد ان قضیه به پزشک بیمارستان خودم (دکتر تابان) مراجعه کردم م برام مجددا تست ورزش 12 دقیقه ای برام نوشتن که بعد از تست گفتن حالت اسکیمی تو نوارت هست.توضیح میدم که موقع تست یک حالت سنگینی ملایم یا دردارام در بازو و شانه چپم ظاهر میشد.ولی سرگیجی و تنگی نفس اینا نبود.و تا اخر تست هم ادامه دادم.بعد اقای دکتر داروی پلاویکسم را قطع کرد و کاپتوپریل 50 را به لیزینوپریل 5 یک تا در روز واسپرین 80 و نیتروگلیسرین یک عد با دوز پایین به همراه اتروستاتین یکعدد با دوز پایین برام تجویز کرد.الان سه ماه از ان روز گذشته بعضی موقع ها موقع دوچرخه سواری یا یک مقدار کار نسبتا سنگین همان حالت درد ملایم بازو و سنگینی یادرد ملایم سینه که زود هم برطرف میشه دارم.و اما سوال من از اقای دکتر اینهست با این اوصاف ایا من نیاز با انزیوگرافی دارم. و یا مریض قلبی در چه مرحله ای باشه اقای دکتر شما براش انزیو تجویزمیکنید.با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 6 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر در جمعه ۱۴ آبان ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من حدود یکسال پیش دچار سکته مغزی شد بعد از انزیوگرافی چون ما در شهرستان زندگی میکردیم گفتن که اگه راهتون به تهران افتاد ببرید تا از پشت گوشش فنر بزنند.
  ما به خاطر مشکلات نتونستیم تهران بیایم. الان میخواهیم این عمل را انجام دهیم.که در گزارش انزیوگرافی نوشته رگ سمت چپ شدید گرفته و رگ سمت راست متوسط به شدید. می خواستم اگه ممکنه من را راهنمایی کنید.
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ آبان ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   قابليت باز كردن رگ وحود دارد
   بفرماييد كجا تشريف داريد تا راهنمايي كنم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  باسلام
  آیا در آنژیو گرافی درصد مرگ ومیر هست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پدرم فردی 48 ساله میباشد که بعد از درد در قفسه سینه و مراجعه به بیمارستان با تشخیص گرفتگی عروق فلب بستری میشود و با تشخیص پزشک معالج که در انژیوگرافی اولیه مشاهده شده سه تا از عروق قلبی گرفتگی دارد در مرحله اول یک رگ را با بالن زدن باز میکنن و دو رگ دیگر که گرفتگی ببشتری داشته را در زمان دیگری که با درد قفسه سینه مواجه شد انژیوگرافی کند و بعد از دوازده روز با درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه میکند و انژیوگرافی میشود و در دو رگ گرفته فنر استفاده میشود بعد از عمل بدن پدرم واکنش داده و دو روز است که تب بالای 38 دارد و در کف دست و پای خود لکه های قرمزی مانند کهیر زده بعد از عمل هم در همان دست پا احساس سری و گزگز داشته.
  علت تب و این لکه ها چه میتواند باشد؟؟؟
  ممنون از لطف و مطالب خوب و اموزنده سایت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   احتمالا استفاده از ماده حاجب يدداري كه در آنژيوگرافي استفاده ميشود يا داروهاي حديدي كه برايشان شروع شده باعث ايجادحساسيت شده است
 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر پدر بنده در حدود 7ماه پیش در یکی از رگهاب قلبشون استنت گذاری کردند و به دنبال آن روحیه شون رو باختند و مدام از میزان بالای داروهای مصرفی گلایه دارند.دکترشون فرموده بودند که بعد از 9ماه برخی داروها و بویژه کلوپیدوگرل رو قطع خواهند کرد و ایشون هم شدیدا منتظر تموم شدن آن 9ماه هستند. میخواستم بدونم بعد از مدت تعیین شده مصرف چه داروهایی معمولا ادامه پیدا میکنه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   اسپرين
   بتا بلوكر
   لوزارتان يا والسارتان
   نيترات در صورت درد سينه
   استانين
 • تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام،ببخشید در جواب سؤالم فرمودین سی دی آنژیو را باید ببینین،چه طوری باید براتون بفرستم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   تلفن مطب روي سايت هست
   لطفا با منشي اينجانب جهت ارسال سي دي هماهنگي لازم رو بعمل آوريد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر