خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب برای چه افرادی بیشتر است؟

اگر بخواهیم در مورد عوارض آنژیوگرافی قلب صحبت کنیم، باید بگوییم که انجام آنژیوگرافی از طریق مچ دست در مقایسه با انجام آن از طریق کشاله ی ران عوارض جانبی کمتری را ایجاد می کند.

با این حال برخی افراد، پس از آنژیوگرافی دچار عوارضی می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

حین انجام آنژیوگرافی، ممکن است کمی احساس لرزش قلب و درد خفیف در قفسه ی سینه خود داشته باشید. اگر کاتتر برای شما از طریق کشاله ران وارد شده باشد، ممکن است در همان پا متوجه احساس قلقلک، مور مور شدن و سوزن سوزن شدن شوید.

ممکن است ماده ی حاجبی که طی فرآیند استفاده می شود، باعث احساس گرگرفتگی، تاری دید، ایجاد سرفه یا حتی احساس ناخوشایند در شما شود. این علائم خفیف بوده و سریعا ازبین می روند، اما چنانچه متوجه آن ها شدید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

ممکن است در محلی که کاتتر وارد شریان شده است دچار مقداری کبودی، تورم یا خونریزی شوید. این اتفاق باید بعد از چند روز خود به خود برطرف شود. اگر ادامه داشت، با متخصص قلب یا پرستارتان تماس بگیرید.

عوارض بعد از آنژیوگرافی

خطرات آنژیوگرافی نگران کننده نیست زیرا اساسا خطری وجود ندارد. بیشتر افراد بعد از آنژیوگرافی دچار عوارض خاصی نمی شوند. هرگونه عارضه ای که ایجاد شود، خفیف بوده و به سادگی درمان می شود. با این حال برخی از عوارض آنژیو قلب عبارتند از:

⚠ عفونت بعد از آنژیوگرافی

ممکن است در محل ورود کاتتر دچار عفونت شوید، گرچه این مورد نادر است. ممکن است زخم شما قرمز و متورم شود و طی روزهای ابتدایی بعد از آنژیوگرافی از آن چرک خارج شود. اگر بعد از آن که به خانه رفتید متوجه آن شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید. شما باید در هنگام ترک بیمارستان از آن ها شماره ی تماس بگیرید. ممکن است نیاز به یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک داشته باشید.

⚠ واکنش حساسیتی (آلرژیک) به رنگ

بعضی از افراد به رنگی که در طی آنژیوگرافی استفاده می شود، واکنش حساسیتی نشان می دهند. این اتفاق معمولا بعد از چند روز بهتر می شود، اما پزشک شما برای درمان و پیشگیری از وقوع آن می تواند برای شما داروهایی تجویز کند.

درصورتی که هرگونه حساسیتی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هر نوع حساسیت یا آسم دارید، احتمال بیشتری دارد که به ماده حاجب، واکنش حساسیتی نشان دهید.

⚠ مشکلات کلیه بعد از آنژیوگرافی

از عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب می توان به مشکلات کلیه اشاره کرد؛ به خصوص اگر کلیه های شما نیز به خوبی کار نکنند. قبل از آنژیوگرافی، اگر هرگونه مشکل کلیه ای دارید، به متخصص قلب خود بگویید، زیرا ممکن است از ماده حاجب دیگری استفاده کند.

خطرات آنژیوگرافیدکتر قلب شما می تواند با اطمینان از این که قبل از آنژیوگرافی بدن شما آب کافی داشته دارد، خطر ایجاد مشکلات کلیه ای را کاهش دهد.

همچنین درصورتی که دیابت یا فشار خون بالا دارید، شانس بیشتری برای دچار شدن به مشکلات کلیه ای خواهید داشت. درصورتی که از متفورمین استفاده می کنید (یک داروی متداول برای دیابت)، به پزشک خود بگویید. ممکن است نیاز باشد تا دو روز بعد از آنژیوگرافی استفاده از این دارو را متوقف کنید.

⚠ ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی)

ممکن است در اثر ورود کاتتر به قلبتان یا به دلیل تزریق ماده حاجب، دچار آریتمی شوید. اگر این اتفاق در هنگام آنژیوگرافی ایجاد شود، پزشکتان بی درنگ آن را درمان خواهد کرد.

⚠ تجمع خون زیر پوست (هماتوم)

اگر خون درهنگام آنژیوگرافی از عروق خارج شود، میتواند زیر پوست تجمع یابد. به این اتفاق هماتوم می گویند. ممکن است نیاز باشد که هماتوم را تخلیه کنید. اگر بعد از رفتن به خانه متوجه مشکلی شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید.

⚠ حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی

به صورت خیلی نادر، نوک کاتتر می تواند باعث کنده شدن لخته ی خون یا پلاک چربی از دیواره عروق خونی شود. ممکن است که این لخته یا پلاک چربی عروقی که خون رسانی به قلب یا مغز را بر عهده دارد، را مسدود کند و منجربه حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی شود.

عوارض آنژیوگرافیدر صورتی که شما مشکلات سلامتی دیگری مانند حساسیت یا مشکل کلیه ای دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که به عوارض دچار شوید. پزشک شما در مورد فواید و مضرات آنژیوگرافی با شما صحبت خواهد کرد.

آیا کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند؟

کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند. هدف از آنژیوگرافی کودکان در درجه اول، تشخیص دقیق مشکلات قلبی آنهاست.

آنژیوگرافی کودکان همانند بزرگسالان بوده، اما معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این به دلیل آن است که ممکن است کودکان بی حرکت بودن در هنگام آزمایش را سخت بدانند. اگر کودک شما بیهوش شود، به معنی آن است که هنگام آنژیوگرافی هوشیار نخواهد بود. کارکنان بیمارستان تمام کارهای لازم برای مراقبت از کودک شما در هنگام آنژیوگرافی را انجام خواهند داد.

کارکنان به صورت ویژه ای برای انجام آنژیوگرافی کودکان آموزش دیده اند. آن ها مقدار اشعه ای که به کودک شما تابیده خواهد شد را برحسب جثه ی فرزندان تنظیم خواهند کرد. این به دلیل حساسیت بیشتر کودکان در برابر اشعه است. کارکنان اطمینان حاصل خواهند کرد که نوع ماده حاجب مورد استفاده و کاتتر برای کودک مناسب است.

اگر در مورد انجام آنژیوگرافی برای کودکتان نگران هستید، در مورد عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب با پزشک متخصص قلب صحبت کنید. شما میتوانید از فواید و معایب آنژیوگرافی آگاه شوید و بدانید آیا جاگزینی برای آن وجود دارد یا خیر؟

آیا آنژیوگرافی دردناک است؟

معمولا آنژیوگرافی دردناک نیست. معمولا این فرآیند تحت بی حسی موضعی برای شما انجام می شود. این به معنی آن است که در محل ورود کاتتر دردی احساس نخواهید کرد. اگر نگران یا مضطرب هستید، پرستاران میتوانند به شما قبل از آزمایش آرامش بخش بدهند.

این کار باعث رهایی از نگرانی و اضطراب خواهد شد. حتی برخی از بیماران تصور احتمال مرگ در آنژیوگرافی را دارند! باید بگوییم پرستاران می توانند با شناسایی ریشه این ترس، به بیماران کمک کنند تا به این تصور غلط غلبه کنند.

چرا باید قبل از این فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنم؟

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد چند روز قبل از فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنید. این کار باعث کاهش خطر خونریزی بعد و در هنگام آنژیوگرافی شود. اما بدون مشورت با پزشک استفاده از هرگونه دارو را متوقف نکنید.

وارفارینوارفارین یک داروی ضد انعقاد است، چیزی که باعث کاهش ایجاد لخته ی خون می شود. اگر بیماری مانند فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشید، ممکن است نیاز به استفاده از وارفارین داشته باشید.

اگر دارویی را همیشه مصرف می کنید، آن را به پزشکتان نشان دهید تا در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن قبل از آنژیوگرافی توصیه های لازم را به شما اعلام کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب برای چه افرادی بیشتر است؟
3.7 (73.33%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمجید جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بعد از آنژیوگرافی نوک انگشتان خون مردگی ایجاد شده الان بعدازچندروز بهترشده ولی نوک انگشتان خون خشک شده چیکاربایدکرد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه لخته خون باشه در عروق

   حتما فورا به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربرهیوا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من انژیوگرافی کردن و ۹ روزه بستری هستند به علت خونریزی و تشکیل هماتوم در ناحیه RLQ و اینگوینال راست و ژنیتال و توده هیپودنس ۲۲mاطراف شریان فمورال.هموگلوبین قبل عمل ۱۲.۵ بوده که بعد از ۱ روز به ۱۰.۵ رسیده و درحال حاضر بین ۸.۶ تا ۸.۹ متغیره.لطفا توضیح دهید چه اقدامی لازمه و ایا نگران کننده است
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام اکر سونوگرافی شکم مایع ازاد نداره درمان فقط تزریق خون تحت نظر بودنه
  2. تصویر کاربرهیوایکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   با سلام و سپاس این مقدار کمخونی با تغذیه جبران نمیشه؟چون خون تزریق نکردند و امروز ترخیص شده
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   بیمار باید دقیقا از نظر علایم حیاتی تحت نظر باسه و تجویز خون و مایع صورت بگیره معمولا جراحی نیاز نیست

  4. تصویر کاربرهیواسه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنونم از پاسخگویی و صرف وقتتون
   ببخشید اقای دکتر الان که توخونه هستن کیسه شن استفاده کنیم؟هماتوم ۷۱ سی سی بوده و هنوز ۴۱ سی سی مونده و اون قسمت خیلی سفته برای دفع اون چکار میتونیم انجام بدیم.
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   کیسه شن لازم نیست

   باید صبر کنید خودبخود جذب میشو میتونید از کیسه اب گرم هم استفاده کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرهیوا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مادرم مشکل فشار خون دارن در انجام تست ورزشی دچار مشکل شدند و چند روز بستری شدند و تشخیص دادند که انژیو گرافی لازمه.حین انژیوگرافی‌ رگشون پاره شده و خونریزی داخلی داشته که با فشار دادن کنترلش کردن الان بعد از دو روز هنوز درد زیاد دارن وکبودی و ورم و درد شکم .سونوگرافی و سی تی اسکن انجام دادن و خونریزی نداشته.نظر شما چیه ایا خطرناکه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اگر خونریزی کنترل شده باشه نه

   ولی بدون دیدن بیمار نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربرمهری دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، ببخشید مادر من 70 سالشونه که 4 تیر 98 عمل آنژیوگرافی کردن و عملش هم خیلی خوب بود الان سوالم اینه که آیا به جای داروهای آسپرین 80 ، وراپامیل 40 ، لوزارتان 25 ، و کلوپیدوگرل 75 ، میتونن از پلی پیل استفاده کنن؟ پیشنهاد شما چیست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید و آیا این داروها با پنتوپرازول ، کلونازپام تداخل دارند یا خیر ؟🙏🙏🙏ممنون میشم پاسخ بدین ، سپاس .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خير نميشه
 • تصویر کاربرSoran.185 پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز.مادرم بعد انژیوگرافی که خداروشکر چیزی نشون نداد دچار برادی کاردی با پالس ۴۶ شده.میشه توضیح بدید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر