خطرات افت فشار خون چیست؟

افت فشار خون و به همراه آن عوارضی مانند: سرگیجه، سردی دست و پا و یا حتی غش کردن می تواند نگران کننده باشد. آیا افت فشار خون برای بیمار خطرناک و جدی است؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی فشار خون پایینی دارند که به این شرایط خاص در علم پزشکی افت فشار خون (Hypotension) می گویند. با این حال زمانی که فشار خون بالا به صورت کاملا ناگهانی تبدیل به فشار خون پایین می شود، ممکن است خطرات و نگرانی هایی برای سلامتی افراد ایجاد کند که نمی توان از آن ها غافل بود.

کم بودن فشار خون یا همان افت فشار خون در افراد ( هایپوتسیون) می تواند نشانه سلامت مناسب و خوب افراد باشد و همچنین در این شرایط معمولا ریسک بروز بیماری های قلبی کاهش می یابد. اما این مورد همیشه صدق نمی کند و استثنا های خاصی نیز وجود دارند. در برخی شرایط و موقعیت ها، کاهش ادامه دار فشار خون پایین افراد یا کاهش ناگهانی فشار خون می تواند منجر به علائم خطرناک و نگران کننده ای شود و حتی مشکلات جدی برای سلامت افراد ایجاد کند.


افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون

هنگامی که میزان فشار خون فردی را اندازه می گیریم، نتیجه دستگاه دو عدد را نشان می دهد: فشار سیستولیک خون و فشار دیاستولیک خون. فشار سیستولیک اولین عدد در نتیجه آزمایش فشار خون شما است که میزان فشار درون شریان های بدن شما را حین پمپاژ خون توسط قلب نشان می دهد. اما فشار دیاستولیک به عنوان شماره بعدی در نتیجه آزمایش فشار خون دیده می شود و میزان فشار درون شریان های خونی شما را هنگامی که قلب پر از خون است نشان می دهد.


آیا افت فشار خون خطرناک است؟

اگر فشار خون شما ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه (mm HG) یا کمتر باشد، این میزان نرمال و عادی در نظر گرفته می شود و خطری شما را تهدید نمی کند. عموما اگر میزان فشار خون پس از اندازه گیری، پایین تر از ۶۰/۹۰ میلی متر  باشد، این میزان کم در نظر گرفته می شود و نام آن هایپوتانسیون است.

برخی افراد گاهی اوقات فشار خونی در محدوده افت فشار خون یا هایپوتانسیون دارند، اما هیچ علائم و مشکلاتی را ندارند و در نتیجه نیازی به درمان نخواهند داشت. اما در موارد شدید و حاد هایپوتانسیون می تواند منجر به کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی شود که باید به مغز انسان برسند که در نتیجه این موضوع، خطرات متعددی افراد را تهدید می کند.

در هر فردی احتمال بروز این شرایط و افت فشار خون بدن ، چه کم کم و چه ناگهانی، وجود دارد اما در برخی افراد به نسبت عموم مردم احتمال ابتلا به هایپوتانسیون بیشتر است. همچنین انواع مختلفی از این بیماری و شرایط خاص آن وجود دارند. به عنوان مثال هایپوتانسیون ارتودنسی ( موضعی) که زمانی رخ می دهد که شما پس از مدتی نشستن یا دراز کشیدن ناگهان بلند شوید و بیشتر در بزرگسالان شایع است.

بدن شما دارای مکانیزم های جبرانی متعددی است که از افت فشار خون شما به هنگام بلند شدن جلوگیری کند. اما در برخی از افراد این ریفلکس ها آنگونه که باید اتفاق نمی افتند و در نتیجه افراد دچار هایپوتانسون ارتدونسی می شوند.


علائم افت فشار که می تواند خطرناک باشد!

برخی از پزشکان و متخصصین مشکل افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون را یک بیماری و شرایط خطرناک در نظر نمی گیرند، مگر اینکه برخی علائم و نشانه ها در آن وجود داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

– سرگیجه

– ضعف و غش کردن

– خستگی

– مشکل در تمرکز کردن و دقت

– حالت تهوع

– پوست سفید و سرد

– تنگی نفس


چه زمانی افت فشار خون ناگهانی اتفاق بیوفتد؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی با مشکل افت فشار خون یا هایپونتاسیون دست و پنجه نرم می کنند اما هیچ علائم خاصی در آن ها بروز نمی کند. اما برای آن هایی که بدنشان به داشتن فشار خون بالا عادت کرده است، افت فشار خون می تواند یک مشکل عادی یا حتی حاد باشد که در نهایت منجر به بروز علائمی که در بالا آن ها را ذکر کردیم شود.پ

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

شروع هایپونتاسیون یا همان فشار خون معمولا زمانی است که:

۱- شما برای یک مدت خاصی در تخت استراحت کرده اید و حالا از جای خود بلند شده و در یک موقعیت عمودی و راست قرار می گیرید.

۲- در ۲۴ هفته اول از بارداری خود هستید.

۳- میزان زیادی خون از دست داده اید.

۴- میزان آب بدن شما کم است.

۵- از مواد دارویی خاصی نظیر دارو های پایین آورنده میزان فشار خون استفاده می کنید، یا از دارو های خاص برای قلب بهره می برید. دارو های بیماری پارکینسون، دارو های ضد افسردگی یا دارو های مربوط به مشکل نعوذ نیز می توانند منجر به کاهش فشار خون و هایپونتاسیون شوند.

۶- با مشکل قلبی خود روبرو می شوید، به عنوان مثال کم کاری تیروئید، بیماری پر کاری تیروئید، بیماری آدیسون ( بیماری مربوط به اختلال غده فوق کلیوی) ، قند خون پایین یا دیابت از جمله این موارد هستند.

۷- با یک عفونت شدید روبرو هستید که وارد جریان خون شما شده باشد.

۸- با آنافیلاکسی که یک عکس العمل شدید و کشنده آلرژیایی است دست و پنجه نرم می کنید.

۹- با یک ماری خنثی دارید که بر روی فشار خون شما تاثیر می گذارد.

۱۰- بدن شما با کمبود یک ماده غذایی مهم نظیر کمبود ویتامین بی ۱۲ یا فولیک اسید همراه است.


چه زمانی برای درمان فشار خون پایین به دارو نیاز داریم؟

اگر میزان و سطح فشار خون شما همیشه در حالت کم و پایین است و هیچ کدام از علائم و مشکلاتی که در بالا آن ها را ذکر کردیم ندارید نیازی به نگرانی نیست. علاوه بر این اگر پس از انجام یک آزمایش خانگی فشار خون متوجه کم بودن غیر طبیعی آن بودید باز هم نیاز به نگرانی نیست، چرا که این کاملا طبیعی است که میزان فشار خون افراد در ساعات مختلف روز افزایش و کاهش یابد. همچنین بدن انسان این توانایی را دارد که بتواند فشار خون بدن را دوباره به سطح مناسب و عادی برساند.

فشار خون وقتی که حس می کنید یک مشکل افت فشار خون بار ها تکرار می شود و از حالت عادی خارج شده است، و یا هیچ توجیه و دلیل منطقی برای بروز آن ندارید، بهتر است به سراغ متخصصین و پزشکان بروید تا از آن ها در این زمینه مشاوره بخواهید.

اگر فشار خون شما به صورت ناگهانی کاهش می یابد و علائم خاصی نظیر گیج بودن را تجربه می کنید باید به متخصص یا پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید و هر چه زودتر به ملاقات وی بروید. آن ها به خوبی می توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات احتمالی و دلایل بروز افت فشار خون را مشخص کنند که از جمله آن ها می توان به خون ریزی داخلی در بدن، عفونت های حاد و شدید و همچنین ری اکشن های آلرژی اشاره کرد.

درمان مربوط به مشکل افت فشار خون یا همان هایپونتاسیون بسته به دلیل بروز آن متفاوت است و برای اشخاص مختلف یکسان نیست. اما از جمله قدم های اولیه و فوری برای درمان و حل مشکل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دراز کشیدن در شرایطی که پا های شما بالاتر از قلب باشد
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • از محرک های بروز افت فشار خون نظیر نشستن طولانی دوری کردن

پس از ارزیابی اولیه و دقیق توسط پزشک معالج و احتمالا انجام برخی آزمایشات و تست های خاص، پزشک شما ممکن است پیشنهاداتی از جمله موارد زیر به شما بدهد:

کاهش فشار خون✅ دوری از مصرف الکل

✅ ایجاد تغییرات خاص در رژیم غذایی خود

✅ ایجاد تغییرات در دارو های مصرفی خود ( احتمالا پایین آوردن میزان دز مصرفی دارو ها)

✅ استفاده از دارو هایی که فشار خون را بالا می برند؛‌ از جمله آن ها می توان به فلادروکورتیزون (فلورینف) و میدودرین (پرو آماتین) اشاره داشت.

✅ پوشیدن جوراب های ساق بلند فشرده و تنگ

افرادی که شوک های مرتبط با هایپونتاسیون را تجربه می کنند باید سریعا خود را به مراکز درمانی برسانند تا متخصصین و پرستاران بتوانند هر چه سریع تر فشار خون مناسب و عادی به نواحی مختلف بدن آن ها را برگردانند و سطح فشار خون بدنشان را بالا و در حد استاندارد برسانند.

این نکته بسیار مهم است که مشخص شود فشار خون پایین شما یک مشکل اصلی و بنیادین است و یا یک مشکل ثانوی به شمار می رود. در حالت اول رفلکس های بدن آن گونه که باید کار نمی کنند. اما در حالت ثانوی فشار خون پایین شما بنا به دلایلی نظیر کم بودن سطح آب بدن یا تاثیرات برخی دارو های خاص است.

برخی از دارو های ضد افزایش فشار خون در بازار می توانند منجر به افت فشار خون در بیماران شوند و میزان دز مصرفی توسط بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی افراد مشخص کردن دلیل ثانوی بروز این مشکل بسیار ساده است، حتی دلیل بروز یک مشکل شدید که می تواند بدون دلیل ثانوی ایجاد شده باشد نیز به راحتی مشخص می شود و به همین دلیل است که می گوییم ملاقات پزشک در این شرایط بسیار مهم است تا بتوانند یک ارزیابی مناسب و دقیق از وضعیت بدن شما داشته باشند.

میزان فشار خون خود در زمان ها و روز های مختلف را اندازه گیری کرده و تاریخچه ای از آن ثبت و نگه داری کنید؛ حتی اگر هیچ گونه مشکل سلامتی و فشار خون خاصی ندارید، تا متوجه شوید که سطح نرمال فشار خون در بدن شما معمولا چه عددی است. چرا که همان گونه که در بالا گفتیم، سطح طبیعی و نرمال فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. و اگر سطح فشار خون شما به صورت مرتب توسط پزشک ارزیابی می شود از وی بپرسید که میزان مناسب و نرمال برای بدن شما که باید به آن برسید چه عددی است.

منبع: everydayhealth

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

خطرات افت فشار خون چیست؟
4.1 (82.86%) 7 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرkorosh چهارشنبه ۲۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر متاسفانه یک مشکل برام به وجوداومده که دکتر های زیادی رفتم نتونستن تشخیص بدن.
  تابستان پارسال در حین عمل خوذارضایی به صورت ایستاده بودم که ناگهان سرم قسمت پیشونی و دو طرف گیج گاه مثل سنگ سفت شد جوري که فکر کردم سکته کردم. در حالت دراز کشیده این حالتم بهتر و بقیه حالات همین حالت بود این حالتم یک ماه موند و دیدم که بدجور سرم سنگينه همش باید دراز بکشم
  متخصص قلب رفتم اکو کردم نرمال بود. متخصص مغزواعصاب رفتم Mri از سرم گرفتن نرمال بود. بعد يه مدت دیدم که صورتم پوست هاش سفت شده و آزمایش خون کامل هم دادم نرمال بود. دچار افت فشار خون میشدم.
  از این موضوع بازم گذشت و کسی نتونست تشخیص بده مشکلم رو ضعف عضله به پاهام هم کشید در حالت ایستاده مثلا پنح دقیقه یک جا ایست میکردم سرم سنگین و پاهام سنگین میشد. دستام هم حالت کرخت ميگیره. ضعف عضلات صورت هم گرفتم و تمام ماهیچه های قفسه سینم درد ميگیره
  دو ماه قبل اکو شدم دکتر گفت بازم نرماله و گفتن که هولتر فشار بده که فشارم 14 تا 16 متغیر بود. این حالت من با خوردن قرص متوهگزال 47.5 بهتر نشد. فشارم پایین مياد با این قرص اما دوتا مشکل پیش اومده اول اینکه با حرکت ناگهانی قلبم ميریزه و تپش قلب میگیریم با اینکه ضربان رو پایین مياره!
  آسپرین 80 تجویز کردن دردم 1 ساعت کم ميشه. جالب اینجا آسپرین 80 رو دفعه اولی که خوردم تمام سفتی ماهیچه هام حوب شد اما از روز های بعد فقط یک ساعت درد سینه ام رو کم کرد و ديگه تاثیری نداشت
  خواهد میکنم کمکم کنید به خدا خسته شدم اينقد دکتر رفتم دارم روز به روز بدتر میشم
  1. تصویر کاربرkoroshیکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   من اکو و نوار دادم دوماه قبل نرمال بود
   تست ورزش هم یک سال قبل دادم که نرمال بود
   دوماه درد قفسه سینه داشتم
   هولتر فشار شدم فشارم 13 ونيم تا 16 در حالت استراحت و با دویست متر راه رفتن 18 روی 12 شده بود
   متخصص برام قرص متوهگزال نوشتن 47.5 نصف صب نصف غروب من این قرص رو میخوردم سوزش قفسه سینه میگرفتم و دردی که در حالت استراحت داشتم هم بهتر نميشد اما فشارم پایین ميومد. متخصص اورژانس گفتن نوار طبیعی و مشکل گوارشی
   مشکلی که دارم اينه که با اینکه این قرص رو میخورم اما دو هفته که با حرکات ناگهانی دچار ریختن قلب میشم مثلا از پله بالا پایین میرم و یک هو روی تخت میپرم. راه هم ميرم حس درد داره قفسه سینم که فشارم رو سریع رفتم اورژانس بعد پنج دقیقه پیاده روی گرفتم 15 روی 8 بود.
   یک ماهم آسپرین 80 مصرف کردم
   الان دلیل این ریزش قلبم که دوهفته به وجود اومده چی ميتونه باشه!؟
   یک سال قبل هولتر نبض شدم که اون موقع هیچ مشکلی نداشتم
  2. تصویر کاربرkoroshیکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   من اکو و نوار دادم دوماه قبل نرمال بود
   تست ورزش هم یک سال قبل دادم که نرمال بود
   دوماه درد قفسه سینه داشتم
   هولتر فشار شدم فشارم 13 ونيم تا 16 در حالت استراحت و با دویست متر راه رفتن 18 روی 12 شده بود
   متخصص برام قرص متوهگزال نوشتن 47.5 نصف صب نصف غروب من این قرص رو میخوردم سوزش قفسه سینه میگرفتم و دردی که در حالت استراحت داشتم هم بهتر نميشد اما فشارم پایین ميومد. متخصص اورژانس گفتن نوار طبیعی و مشکل گوارشی
   مشکلی که دارم اينه که با اینکه این قرص رو میخورم اما دو هفته که با حرکات ناگهانی دچار ریختن قلب میشم مثلا از پله بالا پایین میرم و یک هو روی تخت میپرم. راه هم ميرم حس درد داره قفسه سینم که فشارم رو سریع رفتم اورژانس بعد پنج دقیقه پیاده روی گرفتم 15 روی 8 بود.
   یک ماهم آسپرین 80 مصرف کردم
   الان دلیل این ریزش قلبم که دوهفته به وجود اومده چی ميتونه باشه!؟
   یک سال قبل هولتر نبض شدم که اون موقع هیچ مشکلی نداشتم
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام در صورت نرمال بودن فشار خون،آیا می تواندر سال 4 مرتبه به سازمان انتقال خون ،خون داد ؟ آیا این امر مفید است ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بله ميشود
 • تصویر کاربراحسان جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  آقای دکتر من در مقالات و پروتکل های مرتبط با داروهای فشار خون خوانده ام که داروهای دسته ACEI نسبت به داروهای دسته ARB ارجح تر هستند چون مزایای بیشتری (مثلا پشگيري از سکته مغزي/جلوگیری از انفارکتوس ميوکارد مجدد/ بیماریهای عروق کرونر و ..... ) نسبت به داروهای دسته ARB دارند و صرفا پزشک زمانی سراغ داروهای دسته ARB میرود که داروهای دسته ACEI در بیمار عوارضی مثل سرفه خشک ایجاد نماید؟؟؟
  اولا)
  آیا شما مطلب فوق را تایید میکنید؟؟
  ثانیا)
  اگر تایید میفرمایید پس چرا برخی پزشکان بدون تست کردن داروهای ACE مسقیما میروند سراغ داروهای ARB ??

  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   كاملا صحيح است و گايد لاين هم تاكيد بر همين موضوع دارد
   چون داروهاي جديدتر فرمولاسيون خارجي دارن و فقط در كشور پك ميشوند اثر بخشي بهتري دارند
  2. تصویر کاربراحسانجمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام و سپاس

   !) خود حضرتعالی هم به سبب فرمولاسیون جدیدتر داروهای مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین ARB مستقیما همین داروها را تجویز میکنید یا ابتدائا داروهای مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین ACE را تست میفرمائید؟؟؟

   2) حتی در مواردیکه داروهای ACE کاربرد اختصاصی نظیر نفروپاتي ديابتي و ...... دارند بازهم میشود ARB تجویز کرد یا در این حالات خاص باید همان ACE را تجویز کرد؟؟؟؟

   تشکر
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرسیمارضایی شنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیمار خانمی 40ساله چهار ماه پیش سکته قلبی دلشته یک استنت گذاشته تواین مدت فشارش بیشتر 10یا11روی هفت میباشد مشکل خاصی تو این مدت نداشته اما سه روز پیش تپش قلب گرفت نوار قلبش نوسان داشت علتش چیست؟ فشار10یا11روی 7بعداز سکته
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرحسن یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام و خسته نباشید
  بنده حدود 10 سال است که دچار فشار خون ارثی و عصبی شده ام با 33 سال سن
  داروهای مصرفی بنده والسارتان 160 . پرانول 40 . هیدروکلروتیازید و املو پرس میباشد . اکثر اوقات با مصرف داروهای فوق فشارم روی 13/5 و مینیمم 8/5 میباشد . اما صبحها که از خواب بیدار میشوم فشارم بسیار بالاست حدود 14/5 روی 9/5 . بعد از چند ساعت فشار خود به خود پایین میاید . زمان مصرف داروهایم 6 صبح و 6 بعدالظهر میباشد . لطفا برای فشار صبحگاهیم راهنمایی فرمایید ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   املوپرس چند بار در روز مصرف ميكنيد؟
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر