خطرات افت فشار خون چیست؟

افت فشار خون و به همراه آن عوارضی مانند: سرگیجه، سردی دست و پا و یا حتی غش کردن می تواند نگران کننده باشد. آیا افت فشار خون برای بیمار خطرناک و جدی است؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی فشار خون پایینی دارند که به این شرایط خاص در علم پزشکی افت فشار خون (Hypotension) می گویند. با این حال زمانی که فشار خون بالا به صورت کاملا ناگهانی تبدیل به فشار خون پایین می شود، ممکن است خطرات و نگرانی هایی برای سلامتی افراد ایجاد کند که نمی توان از آن ها غافل بود.

کم بودن فشار خون یا همان افت فشار خون در افراد ( هایپوتسیون) می تواند نشانه سلامت مناسب و خوب افراد باشد و همچنین در این شرایط معمولا ریسک بروز بیماری های قلبی کاهش می یابد. اما این مورد همیشه صدق نمی کند و استثنا های خاصی نیز وجود دارند. در برخی شرایط و موقعیت ها، کاهش ادامه دار فشار خون پایین افراد یا کاهش ناگهانی فشار خون می تواند منجر به علائم خطرناک و نگران کننده ای شود و حتی مشکلات جدی برای سلامت افراد ایجاد کند.


افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون

هنگامی که میزان فشار خون فردی را اندازه می گیریم، نتیجه دستگاه دو عدد را نشان می دهد: فشار سیستولیک خون و فشار دیاستولیک خون. فشار سیستولیک اولین عدد در نتیجه آزمایش فشار خون شما است که میزان فشار درون شریان های بدن شما را حین پمپاژ خون توسط قلب نشان می دهد. اما فشار دیاستولیک به عنوان شماره بعدی در نتیجه آزمایش فشار خون دیده می شود و میزان فشار درون شریان های خونی شما را هنگامی که قلب پر از خون است نشان می دهد.


آیا افت فشار خون خطرناک است؟

اگر فشار خون شما ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه (mm HG) یا کمتر باشد، این میزان نرمال و عادی در نظر گرفته می شود و خطری شما را تهدید نمی کند. عموما اگر میزان فشار خون پس از اندازه گیری، پایین تر از ۶۰/۹۰ میلی متر  باشد، این میزان کم در نظر گرفته می شود و نام آن هایپوتانسیون است.

برخی افراد گاهی اوقات فشار خونی در محدوده افت فشار خون یا هایپوتانسیون دارند، اما هیچ علائم و مشکلاتی را ندارند و در نتیجه نیازی به درمان نخواهند داشت. اما در موارد شدید و حاد هایپوتانسیون می تواند منجر به کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی شود که باید به مغز انسان برسند که در نتیجه این موضوع، خطرات متعددی افراد را تهدید می کند.

در هر فردی احتمال بروز این شرایط و افت فشار خون بدن ، چه کم کم و چه ناگهانی، وجود دارد اما در برخی افراد به نسبت عموم مردم احتمال ابتلا به هایپوتانسیون بیشتر است. همچنین انواع مختلفی از این بیماری و شرایط خاص آن وجود دارند. به عنوان مثال هایپوتانسیون ارتودنسی ( موضعی) که زمانی رخ می دهد که شما پس از مدتی نشستن یا دراز کشیدن ناگهان بلند شوید و بیشتر در بزرگسالان شایع است.

بدن شما دارای مکانیزم های جبرانی متعددی است که از افت فشار خون شما به هنگام بلند شدن جلوگیری کند. اما در برخی از افراد این ریفلکس ها آنگونه که باید اتفاق نمی افتند و در نتیجه افراد دچار هایپوتانسون ارتدونسی می شوند.


علائم افت فشار که می تواند خطرناک باشد!

برخی از پزشکان و متخصصین مشکل افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون را یک بیماری و شرایط خطرناک در نظر نمی گیرند، مگر اینکه برخی علائم و نشانه ها در آن وجود داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

– سرگیجه

– ضعف و غش کردن

– خستگی

– مشکل در تمرکز کردن و دقت

– حالت تهوع

– پوست سفید و سرد

– تنگی نفس


چه زمانی افت فشار خون ناگهانی اتفاق بیوفتد؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی با مشکل افت فشار خون یا هایپونتاسیون دست و پنجه نرم می کنند اما هیچ علائم خاصی در آن ها بروز نمی کند. اما برای آن هایی که بدنشان به داشتن فشار خون بالا عادت کرده است، افت فشار خون می تواند یک مشکل عادی یا حتی حاد باشد که در نهایت منجر به بروز علائمی که در بالا آن ها را ذکر کردیم شود.پ

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

شروع هایپونتاسیون یا همان فشار خون معمولا زمانی است که:

۱- شما برای یک مدت خاصی در تخت استراحت کرده اید و حالا از جای خود بلند شده و در یک موقعیت عمودی و راست قرار می گیرید.

۲- در ۲۴ هفته اول از بارداری خود هستید.

۳- میزان زیادی خون از دست داده اید.

۴- میزان آب بدن شما کم است.

۵- از مواد دارویی خاصی نظیر دارو های پایین آورنده میزان فشار خون استفاده می کنید، یا از دارو های خاص برای قلب بهره می برید. دارو های بیماری پارکینسون، دارو های ضد افسردگی یا دارو های مربوط به مشکل نعوذ نیز می توانند منجر به کاهش فشار خون و هایپونتاسیون شوند.

۶- با مشکل قلبی خود روبرو می شوید، به عنوان مثال کم کاری تیروئید، بیماری پر کاری تیروئید، بیماری آدیسون ( بیماری مربوط به اختلال غده فوق کلیوی) ، قند خون پایین یا دیابت از جمله این موارد هستند.

۷- با یک عفونت شدید روبرو هستید که وارد جریان خون شما شده باشد.

۸- با آنافیلاکسی که یک عکس العمل شدید و کشنده آلرژیایی است دست و پنجه نرم می کنید.

۹- با یک ماری خنثی دارید که بر روی فشار خون شما تاثیر می گذارد.

۱۰- بدن شما با کمبود یک ماده غذایی مهم نظیر کمبود ویتامین بی ۱۲ یا فولیک اسید همراه است.


چه زمانی برای درمان فشار خون پایین به دارو نیاز داریم؟

اگر میزان و سطح فشار خون شما همیشه در حالت کم و پایین است و هیچ کدام از علائم و مشکلاتی که در بالا آن ها را ذکر کردیم ندارید نیازی به نگرانی نیست. علاوه بر این اگر پس از انجام یک آزمایش خانگی فشار خون متوجه کم بودن غیر طبیعی آن بودید باز هم نیاز به نگرانی نیست، چرا که این کاملا طبیعی است که میزان فشار خون افراد در ساعات مختلف روز افزایش و کاهش یابد. همچنین بدن انسان این توانایی را دارد که بتواند فشار خون بدن را دوباره به سطح مناسب و عادی برساند.

فشار خون وقتی که حس می کنید یک مشکل افت فشار خون بار ها تکرار می شود و از حالت عادی خارج شده است، و یا هیچ توجیه و دلیل منطقی برای بروز آن ندارید، بهتر است به سراغ متخصصین و پزشکان بروید تا از آن ها در این زمینه مشاوره بخواهید.

اگر فشار خون شما به صورت ناگهانی کاهش می یابد و علائم خاصی نظیر گیج بودن را تجربه می کنید باید به متخصص یا پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید و هر چه زودتر به ملاقات وی بروید. آن ها به خوبی می توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات احتمالی و دلایل بروز افت فشار خون را مشخص کنند که از جمله آن ها می توان به خون ریزی داخلی در بدن، عفونت های حاد و شدید و همچنین ری اکشن های آلرژی اشاره کرد.

درمان مربوط به مشکل افت فشار خون یا همان هایپونتاسیون بسته به دلیل بروز آن متفاوت است و برای اشخاص مختلف یکسان نیست. اما از جمله قدم های اولیه و فوری برای درمان و حل مشکل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دراز کشیدن در شرایطی که پا های شما بالاتر از قلب باشد
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • از محرک های بروز افت فشار خون نظیر نشستن طولانی دوری کردن

پس از ارزیابی اولیه و دقیق توسط پزشک معالج و احتمالا انجام برخی آزمایشات و تست های خاص، پزشک شما ممکن است پیشنهاداتی از جمله موارد زیر به شما بدهد:

کاهش فشار خون✅ دوری از مصرف الکل

✅ ایجاد تغییرات خاص در رژیم غذایی خود

✅ ایجاد تغییرات در دارو های مصرفی خود ( احتمالا پایین آوردن میزان دز مصرفی دارو ها)

✅ استفاده از دارو هایی که فشار خون را بالا می برند؛‌ از جمله آن ها می توان به فلادروکورتیزون (فلورینف) و میدودرین (پرو آماتین) اشاره داشت.

✅ پوشیدن جوراب های ساق بلند فشرده و تنگ

افرادی که شوک های مرتبط با هایپونتاسیون را تجربه می کنند باید سریعا خود را به مراکز درمانی برسانند تا متخصصین و پرستاران بتوانند هر چه سریع تر فشار خون مناسب و عادی به نواحی مختلف بدن آن ها را برگردانند و سطح فشار خون بدنشان را بالا و در حد استاندارد برسانند.

این نکته بسیار مهم است که مشخص شود فشار خون پایین شما یک مشکل اصلی و بنیادین است و یا یک مشکل ثانوی به شمار می رود. در حالت اول رفلکس های بدن آن گونه که باید کار نمی کنند. اما در حالت ثانوی فشار خون پایین شما بنا به دلایلی نظیر کم بودن سطح آب بدن یا تاثیرات برخی دارو های خاص است.

برخی از دارو های ضد افزایش فشار خون در بازار می توانند منجر به افت فشار خون در بیماران شوند و میزان دز مصرفی توسط بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی افراد مشخص کردن دلیل ثانوی بروز این مشکل بسیار ساده است، حتی دلیل بروز یک مشکل شدید که می تواند بدون دلیل ثانوی ایجاد شده باشد نیز به راحتی مشخص می شود و به همین دلیل است که می گوییم ملاقات پزشک در این شرایط بسیار مهم است تا بتوانند یک ارزیابی مناسب و دقیق از وضعیت بدن شما داشته باشند.

میزان فشار خون خود در زمان ها و روز های مختلف را اندازه گیری کرده و تاریخچه ای از آن ثبت و نگه داری کنید؛ حتی اگر هیچ گونه مشکل سلامتی و فشار خون خاصی ندارید، تا متوجه شوید که سطح نرمال فشار خون در بدن شما معمولا چه عددی است. چرا که همان گونه که در بالا گفتیم، سطح طبیعی و نرمال فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. و اگر سطح فشار خون شما به صورت مرتب توسط پزشک ارزیابی می شود از وی بپرسید که میزان مناسب و نرمال برای بدن شما که باید به آن برسید چه عددی است.

منبع: everydayhealth

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام...خیلی دوست دارم ببینمتون آقای دکتر واقعا خوشحال شدم جواب منو دادید من مشهد هستم..داستان بیماری من از جایی شروع شد یک یک دکتر به من آنتی بیوتیک تجویز کرد به نام سفازلین ...که خدا به من رحم کرد از اون موقع ریتم بدن من ریخت بهم طوری که تا آلان درگیرم تقریبا الان چهار ماه هست البته نسبت به روز اول بهترم ولی تکلم درستی ندارم خدا نکنه مقداری صحبت کنم به ۲۰ثانیه‌فقط برسه انگار دویدم و حالم بد میشه یک مدت دکتر اعصاب رفتم گفتن شما دچار حملات پانیک شدی ...قرص اعصاب دادن من نخوردم چون ترسیدم خودم با اراده خودم و داروهای گیاهی اون حملات رو به سختی تا حدود ۹۰درصد کاهش دادم ولی تنها این صحبت کردن رو نتونستم خیلی سخته دارم ویتامین و داروهای گیاهی مثل استخودوس و بابونه مصرف میکنم که شبها راحت میخوابم پیاده روی زیاد میکنم خیلی ولی مشکل درد کمرم هست. و درد سینه و تپش که خدا نکنه از پله بالا برم تا صدا و ضربان رو من دارم نمیدونم چمه اون آنتی بیوتیک رو بخاطر عفونت ادراری زدم که الانم رنگ‌منی زرد هست..موندم چکار کنم ولی همینکه صحبت میکنم حالم بد میشه خیلی..آرزوی صحبت کردن به دلم مونده ...من قبلا اپراتور بیسیم ۱۳۳مشهد بودم تکلم‌من در حد عالی بود ولی الان با کوچکترین حرف زدن خسته میشم که تپش قلب میگیرم فشارمو چک کردم موقع حرف زدن که بعد حالم بد میشه فشارم تا۱۴بالا و حتی ۱۶و ضربان ۹۰با کوپش زیاد خیلی حالم بد میشه اگه میتونی کمکم کنید ...یک مدت همون اوایل دکتر بهم‌متورال داد اونم یک چهارم نمیدونم چی بود میخوردم همه چیز خوب میشد حتی صحبت کردن تپشم خیلی کم داشتم یا اصلا هچی ولی متاسفانه نخوردم یکی دوبار فقط ...پرانول دادن خوب بود ولی اثرش مثل اون زیاد نبود فقط چند ساعت پرانول۱۰بود نخوردم چون اذیتم میکرد یک مقداری موندم دکتر جان ...تو به امام رضا کمکم کن ...همه جور به خودم گیر دادم از پروستات گرفته شک کردم تا همه چیز خیلی خرابم ..این دکتر با تجویز آنتی بیوتیکش زندگی منو خراب کرد حتی کارمو از دست دادم با اون که بهترین بودم تو مشهد..الانم فقط میگم خدا کمکم کن ..حالا دستم به دامنت چکار کنم راهنماییم کن کاش مشهد بودی چون دکتری ندیدم آنقدر خوب جواب مریض رو بده خدانگهدار ت باشه علیرضا ۳۷مشهد امام رضا(ع)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مبی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من جریان خونم رو توی رگام احساس می کنم شدید و با فشار که بدنم رو می لرزونه با فعالیت های کوچیک هم گاهی تپش قلب می گیرم. کم خونیم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ممكنه به علت اضطراب باشه
   به هر حال بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من سی سه سال دارم فشار خونم داشتم اما دارو مصرف نمیکردم اما الان فشارم خیلی بالا رفته به بیست رسیده دکتر رفتم با دارو کنترل میکنم اما از روزی که فشارم بالا رفته بود دست پای چپم کمی سوزن سوزن میشه و احساس کرختی و گز گز میکنه خیلی کمه و یک سال میشه که پهلو هام درد میکنه علت درد دست پام و کلیه ام چیه این ازمایش رو دادم ببینید در چه وضعیتی ام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سوال شما پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر لاجوردی شنبه ۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من چهل سالمه و چند ساله ک بیماری قند دارم و با دارو و دکتر رفتن خوب نشدم.الانم ضعف جسمانی پیدا کردم و دستو پام درد میکنه.اگه میتونید کمک کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   شرح حال شما دقيق نيست. شرح حال بهتر و كامل تري بديد يا ويزيت شويد.
 • تصویر کاربر سعیدی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ببخشید به دلیل سرماخوردگی کپسول آموکسی کلاو مصرف میکردم و بعد به علت تب و فشار خون پایین که منجر به سرم در چند نوبت شد(فشار خون ۹ و ۸)دکترها متوجه شدند که آنفولانزا داری و قرص تاوانکس مصرف کردم اما بعد از استفاده دو عدد از قرصها مجددا به علت فشار پایین مراجعه کردم و آزمایش خون گرفتم.ESr در آزمایش ۳۵ بود و دکتر به مدت دو روز در بیمارستان بستری ام کرد و آمپول سفتریاکسون به شکل سرم در سه نوبت بهم زدند و بعد دو روز خودم رو مرخص کردم. دکتر متخصص عفونی ام بهم قرص سفوروکسیم ۵۰۰ و آزیترومایسین ۵۰۰ داد و گفت ۱۲ ساعتی بخور که من به علت اینکه تب نداشتم و استرس فشار خونم داشتم نخوردم.مجددا به علت فشار پایین ۹ به بیمارستان مراجعه کردم و esr مجدد گرفتم که ۲۷ شد. در ضمن هموگلوبین هم در آزمایشم پایین بود که قرص آهن نوشت که هر شب میخورم. الان مجدد داروهای سفوروکسیم خوردم و دکتر گفت آزیترومایسین ۵۰۰ رو روزی یکی بخور که هنوز اینو نخوردم اضطراب دارم که با این داروها فشارم بره پایین لطفا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   تكراري
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر