دکتر محمد حسین نجفی

نکاتی ضروری درباره قرص والسارتان ۸۰

قرص والسارتان ۸۰  برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود.همچنین برای بهبود شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کامل این دارو پرداخته ایم.


 قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

در افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند ممکن است احتمال بسترى شدن در بیمارستان نیز کاهش یابد. قرص والسارتان ۸۰  متعلق به یک دسته ى دارویی به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین هستند. این دارو با شل کردن عروق خونى باعث مى شود تا جریان خون راحت تر جریان یابد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوى کمک می کند.

والسارتان به شکل قرص خوراکی با دوز هاى ۴۰ میلی گرم، ۸۰ میلی گرم، ۱۶۰ میلی گرم و ۳۲۰ میلی گرم در دسترس است. مواد غیر فعال این قرص ها عبارتند از سیلیکون دى اکسید کلوئیدی، کراسپوویدون، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، اکسید آهن (زرد، سیاه و سفید و قرمز)، منیزیم استرات،  میکروکریستال سلولز، پلی اتیلن گلیکول ۸۰۰۰ و دی اکسید تیتانیوم.

قرص والسارتان ۸۰ دوای فشار خون بالا

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون استفاده مى شود . کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از سکته قلبى و انفارکتوس میوکارد را کاهش مى دهد. این دسته ى دارویی و دسته هاى دارویی دیگر آزمایش شده اند و قرص والسارتان ۸۰ مورد تائید قرار گرفته است .

کنترل فشار خون بالا باید بخشی از کنترل ریسک بیمارى هاى قلبی عروقی، از جمله، کنترل چربی، کنترل دیابت، درمان آنتی ترومبوتیک، ترک سیگار، ورزش و محدود کردن مصرف سدیم باشد.  بسیاری از بیماران برای دستیابی به اهداف فشار خون، به بیش از یک دارو نیاز دارند.

داروهای فشار خون متعددى از انواع کلاس های دارویی و با مکانیسم های مختلف در آزمایشات تصادفی برای کاهش بیماری هاى قلبی و عروقى و مرگ و میر ناشى از آن  کنترل شده اند. بزرگترین و مؤثرترین نتیجه سودمند قلبى عروقى، کاهش خطر سکته قلبی است.

سکته قلبیافزایش فشار سیستولیک یا دیاستولیک باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هاى قلبی و عروقی می شود ،  به طوری که حتی کاهش شدید فشار خون بالا می تواند مفید باشد. کاهش خطر نسبی با پایین آوردن فشار خون در هر جمعیتى متفاوت است، بنابراین در افرادی که مستقل از فشار خونشان در معرض خطر بیشترى هستند (به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت یا هیپرلیپیدمی) بیشتر از سایرین است. این افراد از درمان هاى تهاجمی بیشتر سود مى برند.

بعضی از داروهای فشار خون دارای اثرات فشار خون کم ترى در بیماران سیاه پوست هستند و بسیاری از داروهای ضد فشار خون دارای علائم و اثرات دیگری هستند (برای مثال بر روی آنژین، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی و دیابت) هستند. این ملاحظات می توانند انتخاب درمان را آسان تر کنند.ضمن اینکه قرص والسارتان ۸۰ ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهاى فشار خون استفاده شود.

حلال مشکل نارسایی قلبی 

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان نارسایی قلبی استفاده مى شود. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی، قرص والسارتان ۸۰ به طور قابل توجهی نارسایی قلبی را کاهش داد. شواهدى وجود ندارد که قرص والسارتان ۸۰ در صورت استفاده با یک مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین مزایاى بیشترى داشته باشد .

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✅ پرفشاری خون در بزرگسالان

دوز مصرفی والسارتان ، ۸۰ میلی گرم یا ۱۶۰ میلی گرم یک بار در روز است که در صورت استفاده از آن به عنوان یک روش درمانى در بیمارانی که اشکال در حجم خون ندارند استفاده می شود. بیماران نیاز به کاهش بیشترى دارند ممکن است مصرف دارو را در دوز بالاتر شروع کنند.

در عرض ۲ هفته دارو، اثر خود را به طور قابل ملاحظه ای بر روى فشار خون فرد نشان می دهد و معمولا کاهش فشار خون حداکثر بعد از ۴ هفته به دست می آید. اگر نیاز به دوز اضافى در طول روز باشد، ممکن است دوز مصرفى به حداکثر ۳۲۰ میلی گرم در روز افزایش یابد و یا یک داروى دیورتیک اضافه شود. اضافه کردن دیورتیک اثر بیشتری نسبت به دوز بیش از ۸۰ میلی گرم دارد.

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✔ برای بیماران مسن، بیماران مبتلا به اختلال خفیف یا متوسط ​​کلیوی یا بیماران مبتلا به نارسایی کبدی خفیف یا متوسط ​​نیاز به تنظیم دوز اولیه نیست.

✔ قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با سایر داروهای فشار خون تجویز شود.

✔ هم چنین قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

✅ پرفشاری خون کودکان ۶ تا ۱۶ ساله

برای کودکانانی که می توانند قرص بخورند، دوز اولیه ۱٫۳ میلی گرم به ازاى هر کیلوگرم یکبار در روز (تا ۴۰ میلی گرم درکل) توصیه می شود . دوز باید با توجه به پاسخ فشار خون تنظیم شود. دوزهای بالاتر از ۲٫۷ میلى گرم به ازاى هر کیلو گرم (تا ۱۶۰ میلی گرم در کل) یک بار در روز در کودکان ۶ تا ۱۶ ساله مورد مطالعه قرار نگرفته است.

✔ برای کودکان که نمی توانند قرص بخورند، استفاده از سوسپانسیون توصیه مى شود. دوز مصرفى سوسپانسیون نسبت به قرص بالاتر و حدود ۱٫۶ برابر بیشتر از قرص است.

✔ هیچ داده ای در بیمارانی که تحت دیالیز هستند یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه دارند ، وجود ندارد .

✔ مصرف والسارتان برای بیماران کمتر از ۶ سال توصیه نمی شود .

 آماده سازى سوسپانسیون (برای ۱۶۰ میلی لیتر از سوسپانسیون ۴ میلی گرم بر میلی لیتر)

۸۰ میلی لیتر از سوسپانسیون را در بطری شیشه ای که حاوی ۸ قرص والسارتان ۸۰ میلی گرم است اضافه کنید و حداقل ۲ دقیقه تکان دهید و اجازه دهید حداقل ۱ ساعت بماند. سپس مجدد آن را حداقل ۱ دقیقه تکان دهید. ۸۰ میلی لیتر شیرین کننده خوراکی به بطری اضافه کنید و آن را به مدت حداقل ۱۰ ثانیه تکان دهید تا مواد حل شوند.

سوسپانسیون همگن است و می تواند تا ۳۰ روز در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد / ۸۶ درجه فارنهایت) یا تا ۷۵ روز در یخچال (۲-۸ درجه سانتیگراد / ۳۵-۴۶ درجه فارنهایت) در بطری شیشه ای با در بسته نگه دارى شود . قبل از نصرف بطری را به خوبی (حداقل ۱۰ ثانیه) تمان دهید .

✅ نارسایی قلبی

نارسایی قلبیدوز پیشنهادى اولیه والسارتان  ۴۰ میلی گرم دو بار در روز است. مى توان دوز را تا ۸۰ میلی گرم و ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش داد.

✅ پس از سکته قلبی

مصرف قرص والسارتان ممکن است ۱۲ ساعت پس از سکته قلبی شروع شود.  دوز اولیه پیشنهادب ۲۰ میلی گرم دو بار در روز است. ممکن است دوز مصرفی در عرض ۷ روز به ۴۰ میلی گرم دو بار در روز تغییر پیدا کند و سپس با دوز ۱۶۰ میلی گرم دوبار در روز به عنوان دوز نگهدارنده تغییر پیدا کندد. اگر افت فشار خون ناگهانی یا اختلال عملکرد کلیوی رخ دهد، باید به کاهش دوز فکر کرد. ممکن است  والسارتان با دیگر داروهاى  استاندارد پس از سکته قلب، از جمله ترومبولیتیک، آسپیرین، بتا بلوکرها و استاتین ها، داده شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

۳.۴/۵ - (۳۴ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام
  من ۲سال بود فشار خون داشتم والسارتان ۸۰با کنکور ۲،۵میخوردم
  ۱ماه قبل دیگه جواب نمیداد فشارم میرفت بالا،دکترم والزومیکس ۸۰نوشت،خوب شدم،چون کنار قرص رژیم غذایمو درست کردم و هر روز ورزشمو کردم وزنمم ۱۰کیلو کم کردم
  ولی سردرد واقعا پدرمو دراورد،والزومیکسو نصف کردم ولی باز سردرد داشتم،والسارتان ۸۰رو نصف کردم خوردم فرداش،ولی باز سردرد دارم شدید،فشارمم ۱۱ فشار کوچیکمم ۷هست،چیکار کنم قرصامو قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا سردرد بخاطر املودیپین موجود در دارو هست

   والسارتان ۸۰ هر ۱۲ ساعت و اگر سردرد خوب نشد به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام،بنده ۲۹سال دارم،فشار خون دارم،دکترم والزومیکس ۸۰ داده بهم با کنکور۲،۵
  والزومیکس رو صبح ها میخورم کنکور رو عصرها
  الان فشارم بین ۱۱تا۱۲وفشار کوچیکم بین ۷تا۸هست
  ،الان صبح ها سردردو سر گیجه دارم،خواستم ببینم قبلا که والستارن ۸۰میخوردم همونو جایگزین کنم،یا والزومیکسو نصف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   دوز والزومیکس رو نصف کنید و اگر علایم برطرف نشد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محدثه شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر آقای دکتر پدرم متولد سال 1310 میباشند و در شرایطی است تنگی نفسش کاری کرده که خواب وخور نداره خواستم بپرسم آیا آمپول لازیکس ویا فوروزماید میتونه در بهبودی پدرم کمک کنه و در صورت مثبت بودن جواب چگونه ودر چه فواصل زمانی باید انجام بشه ورون از نخوردن ونخوابیدن قوای بدنی کم شده خوردن چه چیزهایی بهش کمک میکنه اولا اشتها برگرده وثانیا بنیه اش برگرده در پایان از همه زحماتی که میکشید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تنگی نفس در زمینه نارسایی قلبی باشه بله

   ولی تنگی نفس گاهی در زمینه گرفتگی عروق و یا مشکلات ریوی هست

   حتما باید به پزشک قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعيدي پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود دو سال است قرص پلاويكس املوپرست والسارتان وهگزال مصرف ميكنم فشارم هم حودود١٢تا١٣روي٨ال٩ ميشه چند روزي هست وارلساكور نميخورم دكتر به من هيدروكلزيد تجويز كرده اونو هم نميخورم چون سرگيجه و ضعف داشتم الان فشارم بين١٢و١٣روي٨تا٩هست بعضي وقتها كمتر ايا ميتونم قر ص پلاويكس رو نخورم يا چطوري قطع كنم در ضمن هيچ نو ع عمل يا بالون يافنري ندارم لطفا راهنمايي كنيد
  ممنون وتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره به چه علتی تجویز شده

   باید بیمار و مدارک دیده شوند تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام..اقای دکترمن ۵۳سالمه..چندساله قرص فشاروچربی واسیویکس میخورم.استنت هم گذاشتم ۷سال پیش..املوبر۵دوعددووالساکور۸۰دوباردرروزمصرف میکنم.
  الان درد عضلانی ودردماهیچه درپاهام دارم ومزمن شده وهم سبک سری وگیجی
  چکارباید بکنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد عصلانی به خاطر قرص چربی هست

   بهتره قطع بشه

   برای سایر موارد باسد معاینه شوید

  2. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   اقای دکترقرص چربی رو قطع کنم.چربی خون بالا نمیره..یامیتونم جاش قرص دیگری مصرف کنم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میشه دوزشو کم کرد یا تغییر داد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعيدي دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتي هست داروي فشار مصرف ميكنم والساكور پلاويكس هگزان امليپرست چند روزي والساكور نميخورم فشرم هم خوبه اشكالي نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اثر دارو که بره مجدد فشار بالا میره

 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر با شرف. بنده سه هفته هست زایمان کردم و در دوماه اخر بارداری فشار گرفتم که با متیل دوپا درمان شد. ولی متاسفانه دکترم بعد زایمان قطع کرد و فشارم یهو رفت بالا دکتر بهم والسارتان۸۰ دادن. ولی من در دوران شیردهی هستم و خیلی نگران نوزادم هستم. خواهش میکنم نام یک دارویی دیگر که بشه جایگزین کرد و بشه در شیردهی مصرف کرد بفرمایید . خواهشمندم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   املودیپین یا کارودیلول مصرف کنید

 • تصویر کاربر ایلیا سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.مادرم حدود دوساله بجای قرص لوزارتان۲۵میلی قرص والسارتان ۸۰ در هر روز صبح نصف و بدضهر هم نصف مصرف میکنه سنش هم ۷۰ سالشه.قرص آملودیپین ۵میلی هم روزی ۱عدد مصرف میکنه سوال من این بجای والسارتان چه قرصی میتونه باچه دوزی مصرف کنه باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   املودیمین رو هر دوازده ساعت مصرف کنند

 • تصویر کاربر احمدزرینی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  حدود یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردم برای فشارخون فشارم همیشه حدود۱۳تا۱۴ روی ۹ بود برام آزمایش خون وسونو نوشت من رفتم سونوگرافی کبد گرید۲ زده وآزمایش خون کلسترول ۲۱۱ بود دکتر برام قرص لیپوفیکس ۲۰ و والسارتان۴۰ هردو شبی یکی فشارم الان خوبه حالا قرصای فشارم تموم شده من باید دوباره به پزشک مراجعه کنم برای کبدم وفشارم یا دارو رو ادامه بدم من تا کی باید داروها رو ادامه بدم کبدم بهتر میشه یا نه سنم ۳۸ ساله وزنم ۸۰ لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   فعلا داروهاتون رو مصرف کنید

   کاهش وزن داشته باشید

   و سه ماه بعد به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر اسداله چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام حدود دو سال است که والسارتان 80 صبح یک عدد و شب یک عدد مصرف می کنم. آیا میتوانم میزان آن را کم کنم. فشارم در محدوده 10/7تا12/8می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میتونید شب رو نصف کنیدو ببینید فشار چه تغییری میکنه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر