دکتر محمد حسین نجفی

قرص والسارتان ۸۰  برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود.همچنین برای بهبود شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کامل این دارو پرداخته ایم.


 قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

در افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند ممکن است احتمال بسترى شدن در بیمارستان نیز کاهش یابد. قرص والسارتان ۸۰  متعلق به یک دسته ى دارویی به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین هستند. این دارو با شل کردن عروق خونى باعث مى شود تا جریان خون راحت تر جریان یابد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوى کمک می کند.

والسارتان به شکل قرص خوراکی با دوز هاى ۴۰ میلی گرم، ۸۰ میلی گرم، ۱۶۰ میلی گرم و ۳۲۰ میلی گرم در دسترس است. مواد غیر فعال این قرص ها عبارتند از سیلیکون دى اکسید کلوئیدی، کراسپوویدون، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، اکسید آهن (زرد، سیاه و سفید و قرمز)، منیزیم استرات،  میکروکریستال سلولز، پلی اتیلن گلیکول ۸۰۰۰ و دی اکسید تیتانیوم.

قرص والسارتان ۸۰ دوای فشار خون بالا

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون استفاده مى شود . کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از سکته قلبى و انفارکتوس میوکارد را کاهش مى دهد. این دسته ى دارویی و دسته هاى دارویی دیگر آزمایش شده اند و قرص والسارتان ۸۰ مورد تائید قرار گرفته است .

کنترل فشار خون بالا باید بخشی از کنترل ریسک بیمارى هاى قلبی عروقی، از جمله، کنترل چربی، کنترل دیابت، درمان آنتی ترومبوتیک، ترک سیگار، ورزش و محدود کردن مصرف سدیم باشد.  بسیاری از بیماران برای دستیابی به اهداف فشار خون، به بیش از یک دارو نیاز دارند.

داروهای فشار خون متعددى از انواع کلاس های دارویی و با مکانیسم های مختلف در آزمایشات تصادفی برای کاهش بیماری هاى قلبی و عروقى و مرگ و میر ناشى از آن  کنترل شده اند. بزرگترین و مؤثرترین نتیجه سودمند قلبى عروقى، کاهش خطر سکته قلبی است.

سکته قلبیافزایش فشار سیستولیک یا دیاستولیک باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هاى قلبی و عروقی می شود ،  به طوری که حتی کاهش شدید فشار خون بالا می تواند مفید باشد. کاهش خطر نسبی با پایین آوردن فشار خون در هر جمعیتى متفاوت است، بنابراین در افرادی که مستقل از فشار خونشان در معرض خطر بیشترى هستند (به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت یا هیپرلیپیدمی) بیشتر از سایرین است. این افراد از درمان هاى تهاجمی بیشتر سود مى برند.

بعضی از داروهای فشار خون دارای اثرات فشار خون کم ترى در بیماران سیاه پوست هستند و بسیاری از داروهای ضد فشار خون دارای علائم و اثرات دیگری هستند (برای مثال بر روی آنژین، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی و دیابت) هستند. این ملاحظات می توانند انتخاب درمان را آسان تر کنند.ضمن اینکه قرص والسارتان ۸۰ ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهاى فشار خون استفاده شود.

حلال مشکل نارسایی قلبی 

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان نارسایی قلبی استفاده مى شود. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی، قرص والسارتان ۸۰ به طور قابل توجهی نارسایی قلبی را کاهش داد. شواهدى وجود ندارد که قرص والسارتان ۸۰ در صورت استفاده با یک مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین مزایاى بیشترى داشته باشد .

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✅ پرفشاری خون در بزرگسالان

دوز مصرفی والسارتان ، ۸۰ میلی گرم یا ۱۶۰ میلی گرم یک بار در روز است که در صورت استفاده از آن به عنوان یک روش درمانى در بیمارانی که اشکال در حجم خون ندارند استفاده می شود. بیماران نیاز به کاهش بیشترى دارند ممکن است مصرف دارو را در دوز بالاتر شروع کنند.

در عرض ۲ هفته دارو، اثر خود را به طور قابل ملاحظه ای بر روى فشار خون فرد نشان می دهد و معمولا کاهش فشار خون حداکثر بعد از ۴ هفته به دست می آید. اگر نیاز به دوز اضافى در طول روز باشد، ممکن است دوز مصرفى به حداکثر ۳۲۰ میلی گرم در روز افزایش یابد و یا یک داروى دیورتیک اضافه شود. اضافه کردن دیورتیک اثر بیشتری نسبت به دوز بیش از ۸۰ میلی گرم دارد.

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✔ برای بیماران مسن، بیماران مبتلا به اختلال خفیف یا متوسط ​​کلیوی یا بیماران مبتلا به نارسایی کبدی خفیف یا متوسط ​​نیاز به تنظیم دوز اولیه نیست.

✔ قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با سایر داروهای فشار خون تجویز شود.

✔ هم چنین قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

✅ پرفشاری خون کودکان ۶ تا ۱۶ ساله

برای کودکانانی که می توانند قرص بخورند، دوز اولیه ۱٫۳ میلی گرم به ازاى هر کیلوگرم یکبار در روز (تا ۴۰ میلی گرم درکل) توصیه می شود . دوز باید با توجه به پاسخ فشار خون تنظیم شود. دوزهای بالاتر از ۲٫۷ میلى گرم به ازاى هر کیلو گرم (تا ۱۶۰ میلی گرم در کل) یک بار در روز در کودکان ۶ تا ۱۶ ساله مورد مطالعه قرار نگرفته است.

✔ برای کودکان که نمی توانند قرص بخورند، استفاده از سوسپانسیون توصیه مى شود. دوز مصرفى سوسپانسیون نسبت به قرص بالاتر و حدود ۱٫۶ برابر بیشتر از قرص است.

✔ هیچ داده ای در بیمارانی که تحت دیالیز هستند یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه دارند ، وجود ندارد .

✔ مصرف والسارتان برای بیماران کمتر از ۶ سال توصیه نمی شود .

 آماده سازى سوسپانسیون (برای ۱۶۰ میلی لیتر از سوسپانسیون ۴ میلی گرم بر میلی لیتر)

۸۰ میلی لیتر از سوسپانسیون را در بطری شیشه ای که حاوی ۸ قرص والسارتان ۸۰ میلی گرم است اضافه کنید و حداقل ۲ دقیقه تکان دهید و اجازه دهید حداقل ۱ ساعت بماند. سپس مجدد آن را حداقل ۱ دقیقه تکان دهید. ۸۰ میلی لیتر شیرین کننده خوراکی به بطری اضافه کنید و آن را به مدت حداقل ۱۰ ثانیه تکان دهید تا مواد حل شوند.

سوسپانسیون همگن است و می تواند تا ۳۰ روز در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد / ۸۶ درجه فارنهایت) یا تا ۷۵ روز در یخچال (۲-۸ درجه سانتیگراد / ۳۵-۴۶ درجه فارنهایت) در بطری شیشه ای با در بسته نگه دارى شود . قبل از نصرف بطری را به خوبی (حداقل ۱۰ ثانیه) تمان دهید .

✅ نارسایی قلبی

نارسایی قلبیدوز پیشنهادى اولیه والسارتان  ۴۰ میلی گرم دو بار در روز است. مى توان دوز را تا ۸۰ میلی گرم و ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش داد.

✅ پس از سکته قلبی

مصرف قرص والسارتان ممکن است ۱۲ ساعت پس از سکته قلبی شروع شود.  دوز اولیه پیشنهادب ۲۰ میلی گرم دو بار در روز است. ممکن است دوز مصرفی در عرض ۷ روز به ۴۰ میلی گرم دو بار در روز تغییر پیدا کند و سپس با دوز ۱۶۰ میلی گرم دوبار در روز به عنوان دوز نگهدارنده تغییر پیدا کندد. اگر افت فشار خون ناگهانی یا اختلال عملکرد کلیوی رخ دهد، باید به کاهش دوز فکر کرد. ممکن است  والسارتان با دیگر داروهاى  استاندارد پس از سکته قلب، از جمله ترومبولیتیک، آسپیرین، بتا بلوکرها و استاتین ها، داده شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

3.4/5 - (55 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام،چندروزه فشارخونم حدود۱۷هست، دکترمراجعه کردم قرص سینومیکس۵/۸۰برام تجویزکرده الان دوروزه مصرف میکنم امافشارم پائین نیامده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام میتونید دوز دارو را دوبرابر کنید

 • تصویر کاربر همایون شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  ده روزه آملوپرس برا فشار خون میخورم .شبها دچار تنگی نفس میشم و نمیتونم بخوبم . چکار کنم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام تنگ نفس ممکنه علل مهم قلبی و ریوی و یا گوارشی داشته باشه باید حتما معاینه شوید و اکو انجام دهید بدون معاینه امکان اظهارنظر دقیق وجود ندارد

 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام دکتور من از سن ۱۵ سالگی تبش شدید داشتم که بخاطر تبشم معاف شدم خیلی به دکترا مراجعه کردم اما انگاری این مندگاره به من میگن شلی دریچه قلب دیگه سالها بهاش کنار اومدم که اواخر حالتای عجیبی پیدا کردم هم قلبم درد می کنه هم سرم درد میگیره نفسم سنگین شده رفتم دکتور از من اوکو گرفت میگه جداره قلبت ضخیم شده فشار خون داری خواستم ببینم این جداره قلب بر اصر چی ضخیم شده چرا فشار خون پیدا کردم و مودام نفسم سنگین شده یه قرصه والسارتان برای یک هفته برام تجویز کرد میگه ببینم نفست بهتر میشه دکتر جان لطفا"راهنمایم کنید ممنون نگرانم فشارم هم ۱۳/۵دهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ضخیم شدن دیواره قلب در اثر علت‌های مختلفی مثل فشارخون،  تنگی دریچه آئورت و یا بیماری مادرزادی ASH  ایجاد میشه

   بدون دیدن بیمار و معاینه نمیشه اظهارنظر دقیق کرد

 • تصویر کاربر naser پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام
  آیا میشود در هروعده به جای مصرف قرص والساکور ۱۶۰ دو قرص والساکور ۸۰ مصرف کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

    سلام بله امکان داره

 • تصویر کاربر نیک سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی
  یکسال هست داروی فشار خون و شش ماه هست پلی پیل وی استفاده می نمایم. فشار خون متعادل هست 12-13 / 8-7 و با سردرد ملایم به توصیه دکتر به دکتر مغز و اعصاب مراجعه نموده وعکس ام آر ای بدون ترزیق گرفته و بعد از مشاهده عکس گفتند همه چیز خوب بوده فقط دو نیمکره نامتقارن هست.
  دکتر سردرد می تواند به دلیل عوارض داروی پلی پیل وی باشد؟
  عکس ام ار آی نیاز برای ارسال هست ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر نیک سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام مجدد
   دکتر توصیه به عکس ام آر ای تزریقی داشتند.
   سپاس
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا پلی پیل باعث سردرد نمی شود

  3. تصویر کاربر نیک سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   دکتر سپاسگزارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   خواعش میکنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اهورا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بمدت یکسال درد سینه دارم به پشت تیر میکشد بدون علایم بالینی و تیپیک قلبی منخصص واسم سی تی آنزیو گرافی نوشت اگه لطف کنید جواب رو میفرستم میخوام بدونم چه دارویی مصرف کنم در ضمن دیاستولم بین ۹تا۱۱ هست ولی سیستول باللا نیست والسارتان میخورم .با توجه به جواب سی تی انزیو و دیاستول بالا چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اسپرین و اتورواستاتین اضافه کنید

   دوز داروی فشار رو کمی بالا ببرید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اسپرین و اتورواستاتین اضافه کنید

   دوز داروی فشار رو کمی بالا ببرید

   عروق کمی گشادی غیرطبیعی داره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  باسلام فشارم 15 برروی 8 می باشد پیش دودکتر رفته ام هر کدام یکی راپیشنهاد داده اند کدوم دارو شون بهتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اکثر موارد فشار بالایگست باید دهرو استفاده کتید

   میتونید با لوزار شروع کنید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتراحتراما اینجانب حدود8سال است که فشارخون دارم طبق دستور بزشک عمومی قرص بروبرانول 20میلی مصرف میکنم وخوب فشارخونم کنترل میکردالان مدتی است که فشارم بالامیرودودوز20میلی جواب نمی‌دهد مصرف راکردم روزی 3بارکه میشود60میلی وفشارم نرمال شده ایامیتوانم روزی یکبارقرص والسا تان 40میلی مصرف کنم ممنون آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.بله میت نید

   ولی بهتره حتما به پزشک قلب مراجعا کنید

 • تصویر کاربر خادمی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  اگر امکان دارد جواب اکاردیوگرافی رابگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر فرخ جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  با سلام .اقای دکتر حدود 2 ماهه قرص پنتاپرازول40 میخورم بصورت کپسول هیچ ناراحتی ویا حساسیت نداشتم حدود 5 روزه کپسول نمیخورم قرص پنتاپرازول میخورم بدنم احساس خارش و بتورات جلدی پیدا کردم ایا از قرص ممکنه باشه ? ایا خطرناکه ? خارش شدید و بتورات جلدی دارم .برای کاهش عوارض چکار کنم . ایا قرص تلفاست برای کاهش خارش و بتورات مناسبه. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مجدد کپسول مصرف کنید و اگر ادامه داشت به متخصص پوست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر