دکتر محمد حسین نجفی

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4.5/5 - (26 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملوک جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمادرمن دارای درد بسیارشدیددرناحیه رگ پا شده است و درطی 2هفته قبل مادرم متوجه شد که بدون هیچ علامتی دارای فشارخون22میباشد ودرروزهای بعد19و21 بعدچندروزکلیه دچارخونریزی شد ودکترگفتندکه به علت فشاربالا وسنگ ریز میباشد حالا دارودادند که اگررگ چربی گرفته بادارو حل بشود همچنین گفتند این نوع فشاربدون علامت است ودرطی سالهابتدریج فشاربالارفته ومامتوجه نشده ایم حالامیخواستم بدانم برای دردپا اسپرین مناسب است یاشمامیفرمایید چه دارویی بخورد واینکه انژیو برودیانه من قزوین هستم ومتاسفانه دسترسی به تهران ندارم باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام.من چهل و هفت سال دارم و یک سال پیش سیگار را ترک کردم. حدود ۱۰ ماه پیش آنژیوگرافی کردم و یک رگم شصت درصد و دو رگم 40 درد گرفتگی دارد ولی دکتر حکمت معتقد بود نیاز به داروی تخصصی ندارم و فقط داروی آسپرین و چربی به من داد.هر شب درد دارم تنگ نفس دارم و چند بار هم تحت مراقبت در اورژانس بودم.شبها بدنم سرد میشود و کلی مشکلات دارم لطفا شما کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماهی هست متوجه شدم که رگ lad قلبم 50 درصد گرفتگی داره دوتا سوال داشتم از خدمتتون اول اینکه با ورزش و ترک سیکار و مصرف دارو این 50 درصد کمتر میشه بعدش میگن چون ریشه رگمه اسنت نمیشه گذاشت ایا درسته؟و اگر احتیاج به عمل باشه چند سال دیگه باید عمل کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  میخواستم بپرسم کدوم روش برای عمل قلب جهت باز کردن رگ های مسدود پیشنهاد ميکنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسلم پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشی

  اقای دکتر بنده در نوجوانی متاسفانه به آمپول دیازپام و پرومتازین بصورت وریدی اعتیاد شدید پیدا کردم و به مدت پنج سال این روند ادامه داشت.
  که خدارو شکر ترک کردم.

  باگذشت فواصل زمانی در مصرف تمام رگ های وریدی ، دست بازو و پاهام از بین رفتن و خشک شدن . در حدی که الان یک سرم هم نمیتونن برام وصل کنن.

  بعد از آن جهت تزریق مدتی از کشاله های رانم استفاده وریدی کردم.


  ده سال هستش که ترک کردم و سی پنج سال سن دارم.

  الان احساس خستگی،ضربان بالای قلب و خستگی زود رس با تندتند نفس کشیدن هنگام فعالیت دارم


  آقای دکتر؟
  امکان این وجود داره بوسیله علم پزشکی عروق زیرجلدی از بین رفته دوباره بازسازی بشه؟
  من حتی رگ ندارم ازم خون گرفته بشه برا آزمایش.


  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام من شهر همدان هستم پدرم برگر داره دستاش میخواستم بدونم درمان میشه بیارمش اونجا توروخدا جوابمو بدید اگه درمان میشه بیارمش تهران پیش شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۳ دی ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. ببخشید من واسه یه مقطع کوتاه زمانی و در شرایط خاصی ( هوای گرم و خشک ) هنگامی که بدون گرم کردن و آمادگی قبلی شروع به دویدن میکردم ، بعد از مدتی دویدن احساس درد در سمت چپ قفسه سینه میکردم که بعد از استراحت بلافاصله درد از بین میرفت . در همان روزها ، شب ها بعد از انجام تمرین بدنسازی ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هم تردمیل میرفتم( حدود ۲ تا ۳ کیلومتر) که در اون شرایط هیچ گونه دردی نداتشم . فقط در طول روز و در هوای آزاد و گرم این شرایط برایم پیش می آمد. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید و نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ دی ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر جهانی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید پدر من 13 سال قبل عمل قلب باز انجام دادن. الان حدودا 2 سالی هست که دوباره 3 تا از رگاش گرفته. سیتی انژیو انجام دادن و وقتی نشون پزشک دادن ایشون گفتن با توجه به اینکه یکبار عمل کردن دیگه امکان عمل دوم نیست و چون رگاش خیلی باریکه امکان بالن زدن هم وجود نداره. شما راهی برای باز کردن عروق میتونین بگین یا خودتون عمل انجام بدین یا کسی از همکاراتون رو میشناسین که حاضر باشه همچین کاری بکنه. خیلی ممنون میشم دکتر اگه پاسخ بدین خیلی به کمکتون احتیاج داریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر .افشاری شنبه ۶ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر باسپاس فراوان، چگونه سی دی انژیوگرافی رابه دست شما برسانیم چون مااهل شهرستان هستیم وفيلم انژیونیزبصورتی ضبط گردیده که به سادگی نميشه پخش کردکه ازتلگرام بفرستیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر درویشی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام‌وقت بخیر اقای دکتر من خیلی استرس دارم و میترسم خدای نکرده واسه خانوادم مشکلی پیش بیاد‌. چیکار کنیم ک دچار سکته قلبی و مغزی نشیم. اخه این بیماری یهویی پیش میاد تو خواب اینا میترسم‌اقای دکتر توروخدا نجاتم‌بدین این فکرو خیال ک نکنه اتفاقی بیفته دیوونم‌میکنه از استرس خاب ندارم همش فکرم درگیره. پدرمم سابقه سکته قلبی دارن و دارو استفاده میکنن میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر