یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4 (80%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم بپرسم کدوم روش برای عمل قلب جهت باز کردن رگ های مسدود پیشنهاد ميکنيد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمسلم پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشی

  اقای دکتر بنده در نوجوانی متاسفانه به آمپول دیازپام و پرومتازین بصورت وریدی اعتیاد شدید پیدا کردم و به مدت پنج سال این روند ادامه داشت.
  که خدارو شکر ترک کردم.

  باگذشت فواصل زمانی در مصرف تمام رگ های وریدی ، دست بازو و پاهام از بین رفتن و خشک شدن . در حدی که الان یک سرم هم نمیتونن برام وصل کنن.

  بعد از آن جهت تزریق مدتی از کشاله های رانم استفاده وریدی کردم.


  ده سال هستش که ترک کردم و سی پنج سال سن دارم.

  الان احساس خستگی،ضربان بالای قلب و خستگی زود رس با تندتند نفس کشیدن هنگام فعالیت دارم


  آقای دکتر؟
  امکان این وجود داره بوسیله علم پزشکی عروق زیرجلدی از بین رفته دوباره بازسازی بشه؟
  من حتی رگ ندارم ازم خون گرفته بشه برا آزمایش.


  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من شهر همدان هستم پدرم برگر داره دستاش میخواستم بدونم درمان میشه بیارمش اونجا توروخدا جوابمو بدید اگه درمان میشه بیارمش تهران پیش شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربروحید یکشنبه ۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. ببخشید من واسه یه مقطع کوتاه زمانی و در شرایط خاصی ( هوای گرم و خشک ) هنگامی که بدون گرم کردن و آمادگی قبلی شروع به دویدن میکردم ، بعد از مدتی دویدن احساس درد در سمت چپ قفسه سینه میکردم که بعد از استراحت بلافاصله درد از بین میرفت . در همان روزها ، شب ها بعد از انجام تمرین بدنسازی ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هم تردمیل میرفتم( حدود ۲ تا ۳ کیلومتر) که در اون شرایط هیچ گونه دردی نداتشم . فقط در طول روز و در هوای آزاد و گرم این شرایط برایم پیش می آمد. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید و نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرجهانی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید پدر من 13 سال قبل عمل قلب باز انجام دادن. الان حدودا 2 سالی هست که دوباره 3 تا از رگاش گرفته. سیتی انژیو انجام دادن و وقتی نشون پزشک دادن ایشون گفتن با توجه به اینکه یکبار عمل کردن دیگه امکان عمل دوم نیست و چون رگاش خیلی باریکه امکان بالن زدن هم وجود نداره. شما راهی برای باز کردن عروق میتونین بگین یا خودتون عمل انجام بدین یا کسی از همکاراتون رو میشناسین که حاضر باشه همچین کاری بکنه. خیلی ممنون میشم دکتر اگه پاسخ بدین خیلی به کمکتون احتیاج داریم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر