یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان شنبه ۲۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  دایی بنده که ساکن یکی از دهات زنجان هستش ، هر روز مقدار بسیار زیادی سیگار میکشه و متاسفانه تریاک هم استفاده میکنه ، سه هفته پیش قلبش نامنظم کار کرده و سریعا آوردنش زنجان و بستری شده و توی رگهای قلبش فنر گذاشتن دکترها، الان دیگه سیگار نمیکشه ولی تریاک کماکان متاسفانه استفاده میکنه? و بعید هم هستش که بخواد ترک کنه
  خواستم با این شرایط بفرمایید که داییم برای تقویت قلب و ریه هاش که توی این چند سال (15 سال) همش دود بهشون داده چیکار کنه
  داییم همش 40 سالشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر09167438027 پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  گرفتگی عروقتریگلیسیرید خونم بالاست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرملوک جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمادرمن دارای درد بسیارشدیددرناحیه رگ پا شده است و درطی 2هفته قبل مادرم متوجه شد که بدون هیچ علامتی دارای فشارخون22میباشد ودرروزهای بعد19و21 بعدچندروزکلیه دچارخونریزی شد ودکترگفتندکه به علت فشاربالا وسنگ ریز میباشد حالا دارودادند که اگررگ چربی گرفته بادارو حل بشود همچنین گفتند این نوع فشاربدون علامت است ودرطی سالهابتدریج فشاربالارفته ومامتوجه نشده ایم حالامیخواستم بدانم برای دردپا اسپرین مناسب است یاشمامیفرمایید چه دارویی بخورد واینکه انژیو برودیانه من قزوین هستم ومتاسفانه دسترسی به تهران ندارم باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من چهل و هفت سال دارم و یک سال پیش سیگار را ترک کردم. حدود ۱۰ ماه پیش آنژیوگرافی کردم و یک رگم شصت درصد و دو رگم 40 درد گرفتگی دارد ولی دکتر حکمت معتقد بود نیاز به داروی تخصصی ندارم و فقط داروی آسپرین و چربی به من داد.هر شب درد دارم تنگ نفس دارم و چند بار هم تحت مراقبت در اورژانس بودم.شبها بدنم سرد میشود و کلی مشکلات دارم لطفا شما کمکم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماهی هست متوجه شدم که رگ lad قلبم 50 درصد گرفتگی داره دوتا سوال داشتم از خدمتتون اول اینکه با ورزش و ترک سیکار و مصرف دارو این 50 درصد کمتر میشه بعدش میگن چون ریشه رگمه اسنت نمیشه گذاشت ایا درسته؟و اگر احتیاج به عمل باشه چند سال دیگه باید عمل کنم ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر