یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرجان پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.تورو خدا کمک کنین.بابام 5 عید دچار سرماخوردگی شد.بردیم بیمارستان.گفتن آنفلانزاست.داروهارو دادیم.تاثیری نداشت.دوباره بردیم جای دیگه.بازم هیچی به هیچی.دیروز بردیم میلاد.همه آزمایش و سونوهارو انجام داد.همه چیش خوب بود.فرستادن کلیه.اونم خوب بود.فرستادن ریه.گفتن ریه هاش عفونت کرده.سیگاری هم نیست بابام.ورزشکاره.کشتی گیره.خلاصه گفتن بستری شه.دارو و آمپول دادن.خواستیم بستری کنیم،اما محیط بیمارستان افتضاح بود.گفتیم ببریم شخصی.امروز ساعت 6 صبح تمام لباساش خیس بود.میگفت نمیبینم.استخونای دستش قفل شده بود.داداشم کولش کرد.بردنش لقمان.لقمانم جا نداشت.بردن اورژانس.آشنا پیدا کردیم.دکترا دیدنش.گفتن آمبولی ریه.الان زنگ زدم.داداشم گفت اورژانسیم.سرم زدن.منتظریم تخت خالی شه.دکتر ریه هم دو به بعد میاد.شما نظرتون چیه.تورو قرآن کمکمون کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرarmin پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .
  من آقایی 23 ساله هستم . چند وقتی هست که ساق پای من شروع به درد می کنه و درد بعضا به کناره های پا هم میزنه البته بیش تر در شب ها این اتفاق میفته . درد ها بعضا کم و بعضی وقت ها به ندرت به صورتی که گویا جسم تیزی در ساق پا فرو بره هست که البته این حالت تیر کشیدن خیلی نیست و بیش تر درد هست . علامت دیگری ندارم اما حدود 8 ماهه پیش درد قفسه سینه و دست چپ داشتم که نوار قلب و اکو دادم که دکتر گفتن هیچ مورد خاضی نیست و از استرس هست آزمایش خون هم که داده بودم گفتن خونم کمی غلیظ هست و HGB خونم 17.5 و LDL خونم 148 هست . تست ورزش هم گفتن چون حین فعالیت علائم درد نداشتم چیزی ندادن اون موقع . حالا می خواستم بدونم آیا این درد در پای من علت عروقی دارد یا مشکل از ارتوپت هست ؟ البته از نظر فعالیت بدنی هم کلا کم تحرک هستم .

  با تشکر از شما ....
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرر.نظری شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .پدرم شصت وخورده ای سال سنشون هست دوازده سال پیش عمل باز شدن و الان با انژیو پلاستی متوجه شدن یک رگ پیوندی کاملا گرفته و یک رگ‌دیگرم نیمه گرفته ست دکترشون گفته رگی که کامل گرفته از رکهای پیوندی بوده و فرسوده شده ونمیشه کاریش کرد(ما خیلی نگران این حرف دکتر شدیم درضمن رگ از رگهای فرعی است)و رگ دیگر رو هم انژیوپلاستی باید بکنن سوالم اینه آیا اون رگ فرسوده خطری ایجاد نمیکنه گفته برای اون باید دارو بخوری و فردا کمسیون پزشکی هم قراره پروندشونو ببینه که ایا دارو بخورن یا بالون زده بشه چه اتفاقی میوفته دارم میمیرم از ترس لطفا راهنماییم کنید چکار باید بکنیم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرNoosh جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من ٥٠ سالشه از نظر جثه هم لاغره حدود ٧ماه هست كه عمل باي پس انجام داده و خداروشكر فشاربالا و مسئله ي ديگه اي نداره الان فعاليت سنگين انجام ميده و هرچي بهش ميگيم گوش نميده ، ميخواستم بدونم كه مشكلي پيش نمياد براش ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرولی دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شبها در خواب روی پاهایم گرفتگی ودرد شدید داردچکارکنم؟چکارکنم مرحله بعد کجاست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر