یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر نجفی عزیز. از کرمانشاه مزاحم میشم. 6 سال پیش بدون هیچ سابقه بیماری بطور ناگهانی در حین خاراندن سمت راست گردنم متوجه درد عجیبی شبیه سرما و لمس شدگی منتشر شونده شدم. که این حس عجیب دوید در بازوی راستم تا انتهای انگشتان. و 5 ثانیه طول کشید. بعد ازون دیگه سمت راست گردنم دچار حساسیت به لمس بود طوریکه هر تحریکی براش آغازگر درد بود. به دکترای زیادی مراجعه کردم. اهمیت نمیدادن و میگفتن چیز مهمی نیست مال استرسه و یه مشت قرص اعصاب بهم میدادن بدون هیچ فایده ای. پیش متخصص ها هم میرفتم انواع ام آر آی و آزمایشات خون و نوار عصب و مغز و سی تی اسکن و... رو ازم میگرفتن و میگفتن چیزی توش نیست که توجه رو جلب کنه. و بدین ترتیب سال بسال بر شدت مشکلم افزوده شد. هر چی میگذشت شدت حساسیت به لمسم بیشتر و منطقه درگیر هم وسیع تر میشد. از زیر گردنم شروع شد. بسمت قفسه سینه. و شکم و کمر و پا. بطوریکه الان دقیقأ نیمه راست بدنم دچار آلودینیا و هیپرستزی هست کمی هم به صورت و دست راستم رسیده. حساسترین قسمت و تحریک پذیرترین قسمت همچنان گردنمه و بالای قفسه سینم سمت راست شکمم زیر دنده هام. سالهای اول اصلا بشدت الان نبود. کم کم علاوه بر آلودینیا. هیپرستزی و حساسیت به سرما و باد هم اضافه شد. الان در شرایطی هستم که کوچکترین عوامل بیرونی. محرک دردم هستن. بر خلاف اوایل که مثلا به سرما حساس نبودم. ضمنا یه رگ سفت مثل پلاستیک کنار مچ دست راستمه زیر ورید مدیان بسمت انگشت شصت که بشدت سفت و کشیده شده و نبض تندی داره انگار از یه جا تحت فشاره فکر کنم عصب رادیال باشه اسمش. خیلی خشک و سفت شده. قبل از بیماریم هیچوقت همچین تفاوتی بین دو رگ دست راست و چپم نبوده و این میتونه یه علامت مهم باشه که دکترا بهش توجه نمیکنن. همچنین قدرت نبض رادیال دست راستم یک چهارمه دست چپه! و دیگر اینکه به محض اینکه جایی از بالاتنه م رو بخارونم موهای بدنم و دستم بشدت سیخ میشن!! شرایطی که هیپرستزی من رو تشدید میکنه: سرما.. هوای سرد هیپرستزی و حساسیت و تحریک پذیری پوستم رو 20 برابر میکنه طوریکه با برخورد یه انگشت دردم شروع میشه. فعالیت شدید.. هرچه بیشتر فعالیت کنم و خسته بشم انقباض و تحریک پذیری بدنم شدیدتر میشه یعنی بعد از یه روز خسته کننده فعال هیپرستزیم 15 برابر میشه. استرس و عصبانیت..  استرس و ترس و خشم تحریک پوستم رو ده برابر میکنه. شب هنگام... حساسیت و هیپرستزیم در شب تقریبا 10 برابره اول صبحه. در شب خیلی حساستر هست پوستم. شرایط کنونی من:  در حال حاضر تحمل پوشیدن لباس. استحمام منظم. سرما. خواب صحیح. و هیچگونه فعالیت صحیحی ندارم چون بدنم بشدت تحریک پذیره و به کلی از زندگی و اجتماع ساقط شدم. علامت دیگری که به مشکلم اضافه شده اینکه اکثر اوقات بعد از تحریک پوستم حتا اگر در خواب باشم دستم رفلکس چنگ شدن و باز و بسته شدن غیر ارادی نشون میده. دردی که در بدنم میپیچه بیشتر حس سرما و یخ زدگی هست که اول به دست راستم. بعد شکم و کمرم و پام بعد در صورتم میپیچه و در آخر انگشتام خودبخود باز و بسته میشن و درد تموم میشه. کل درد به 30 ثانیه رسیده. بیشترین درد توی دست راستم میاد. من از ترس تحریک پوستم در هیچ جمعی حاضر نمیشم و در واقع دیگه زندگی برام باقی نمونده. داروهایی که تا کنون مصرف کردم. آلپرازولام. آمیتریپتیلین. فلوکسامین. دولوکستین. گاباپنتین. لایریکا. و... که هیچکدوم سودی بحالم نداشتن الان روزی 1 یا 2 تا گاباپنتین300 میخورم کمی تحریک رو کم میکنه فقط. در حدیکه بتونم بدون تحریک برخورد لباسام راه برم!
  تشخیص های احتمالی که برام مطرح کردن. یه پزشک بسیار دلسوز و محترم که به گفته خودشون عضو انجمن تی او اس امریکا بودن بهم گفتن مریض مثل تو زیاد دیدم کارم تی او اس هست این واسکولار تی او اس یا سندرم خروجی قفسه سینه س. و چون مزمن شده بعلت عدم خونرسانی صحیح به اعصاب سمپاتیکت این هیپرستزی رو ایجاد کرده.  بهم ورزش داد گفت انجام بده قطعا خوب میشی. اما من بعده مدتی که ورزشام نتیجه نداد دیگه ناامید شدم. نوروپاتی حسی. درد مرکزی. درد سمپاتیکی. درد با کامپونت سمپاتیک SMP. سندرم درد منطقه ای دیستروفی سمپاتیکی، و حساسیت شاخ خلفی نخاعی رو هم پزشکان مطرح کردن. من میخوام بدونم آنژیوی عروق یا راه دیگه ای هست که قطعی تایید یا رد کنه من تی او اس دارم یا نه؟ هر تستی باشه انجام میدم بخدا. چون خودمم به این مشکل شک دارم با توجه به ورم رگ دستم. و میخام بدونم چجوری میشه تشخیص قطعی داد که من دچار واسکولار تی او اس هستم یا نه. یک فیزیوتراپ همکارتون تزریق تشخیصی بوتاکس به اسکالن و پکتورالیس رو بهم پیشنهاد کردن. اما ترسیدم. نظر شما چیه دکترجان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد معاينه شويد و همچنين به دكتر مغز و اعصاب مراحعه منيد
 • تصویر کاربرمهرداد سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mehrdad:
  سلام من اگر درتوانم آنژیو پانباشه چه نوع درمانی پیشنهاد میدهد درضمن یک گرفتگی خیلی کوچک روی ساق پاهست ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   مداركتون رو ارسال كنيد
 • تصویر کاربرموسی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، مادر بنده انژیو انجام دادن دکتر گفته که قلب مادرم بیستو پنج درصد کار میکنه وبیشتر رگ های قلبش گرفته و باید عمل قلب باز انجام بدن، میخواستم بدونم عملش خطرناکه؟ ایا امکانش هست خدایی نکرده موجب فوت بشه؟دکتر بادیدن سی دی گفت که سکته ام داشته ،خیلی نگرانم خیلی استرس دارم ممنون میشم ازتون اگه جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام به هر حال عمل قلب مخصوصا با پمپاژ پايين ريسك مرگ هم داره
   ولي معمولا سود عمل از عوارضش بيشتره
 • تصویر کاربردانیال چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب خدمت شما جناب دکتر .میخواستم لطف کنید ی توضیحی در مورد سندرم x قلبی بدین .جوانی 23 ساله هستم انژیو گرافی کرونر شدم ب تازگی ک کاملا سالم بود .ولی درد های قلبی دارم ک دست چپ پشت و گردن و تنگی نفس همراه هست ب من گفتن مبتلا ب سندرم x قلبی هستی اصن نمیدونم چیه یا حتی تشخیص درستی بوده یا خیر .درمانش چیه .سرگردونم اقای دکتر زتدگیم بهم ریخته .ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   يعني رگها بازه ولي عروق خيلي ريز درگيره
   ولي بعيد ميدونم شما درگير باشيد چون براي سن بالاست
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه منيد
 • تصویر کاربرم.الف شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیاتنگی نفس دراکثراوقات مربوط به گرفتگی عروق قلب میشود؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   جواب تست مورد دار گزارش شده
   تنگي خفيف ايورت داريد
   بر اساس نتيجه تست ورزش بليد انژيو شويد
   بهتره ويزيت شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر