یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من همون بیمار تاکایاسو هستم با سردردای شدید و درد قفسه سینه و خستگی مواجه شدم که خیلی ازارم میده دکتر روماتو برام سنوگرافی کلیه و عروق گردن نوشتم انجام دادم الان نیستن که ببرم پیششون شما نظرتون کدوم عروقم باعث این مشکلاتم شده و ایا عملی در راه دارم یا نه داروهامم ازارام و پرینزلون 5 میلی روزی یک عدد هس فشاررمم پایینه دستتون درد نکنه اگه راهنماییم کنین بازم ممنونم خواهش میکنم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   عروق مغزی سمت چپ دچار تنگی هستند

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز و گرامی ،پدری دارم 85 ساله با اکو قلبی که انجام شد معلوم شد که سه رگ اصلی پدرم کاملا گرفته عمل آنژوگرافی انجام دادیم ولی رگها باز نشد و گفتند که باید عمل باز شود با توجه به سن او آیا عمل حطرناک است چون مااز عمل قلب خیلی می ترسیم در ضمن پدرم راه زیاد می رود ولی نفسش اصلا نمیگیرد ونفس کم نمی آورد فقط گاهی سر گیجه دارد که نمی دانیم برای قلبش است یا چیز دیگر در حال حاضر تحت نظر دکتر قرص مصرف می کند لطفا مارا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   به هر حال عمل در این سن ممکنه ریسک داشته باشه

   باید دید سود یا ضرر عمل بیشتره

   برای اظهار نظر باید بیمار و سی دی آنژیو دیده شود

 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. از بوشهر. بیمار ۶۰ ساله دیابتی با کارکرد ۵۰درصد کلیه زخم پا خوب نمیشه که دلیل اون گرفتگی عروق می باشد . گفتن بعد عمل امکان از کار افتادن کلیه هست راه درمان جایگزین که عوارض کمتری داشته باشه رو معرفی و یا راهنمایی کنید . سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   بستگی به شدت و محل گرفتگی میشه استنت یا بالون گذاشت و یا جراحی انجام داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر كرامت جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر با تشكر از جواب ارسالي شما خدا خيرتون بدهد منظور من اين بود كه آيا بخش اپيكال تحتاني مربوط به عروق ويا رگ مي باشد ضمنا من در فاصله 6 ماه دو بار اسكن انجام داده ام تشخيص اسكن اوليه نرمال ولي اسكن دومي اسكيمي بخش ياد شده گزارش شده است وپزشك معالج سي تي آنژيو تجويز نموده است.ضمنا من هيچ گونه علايم ندارم فقط براي كنترل مراجعه نموده ام داروهاي مصرفي من 1- متورال 50روزي يك چهارم صبح وشب 2- روزي يك ديلتازم 60 نصف صبح وشب 3- لوزارتان 25 نصف صبح وشب مي باشد وديابت نوع 2 مي باشم تحت كنترل با تشكر مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونه به گرفتگی عروق مربوط باشه 

 • تصویر کاربر عبداله سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.بنده 32سال دارم هرسه تارگ قلبم گرفته بود واسه دوتاشون استنت گذاشتم بعدسه ماه که خواستم برم واسه بازکردن رگ سوم حین انژو دیدیم رگهایه قبلی دوباره گرفته فنرزدیم ویک استنت دیگه گذاشتیم رگ سومم هنوز مونده باز بشه خواستم لطف بفرمایید مشکل بنده چیه دکترم گفت پلاویکس رو مرتب نخوردی ولی خدا شاهده خوردم الانم نمیدونم روزی چند پلاویکس بخورم بنظرتون یک دونه مناسبه وچه زمانی.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   معمولا گرفتگی های در سن شما علل ژنتیکی داره

   باید دارو مصرف کنید و ورزش و کاهش وزن و رژیم داشته باشبد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر