دکتر محمد حسین نجفی

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4.5/5 - (26 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب دکتر من سی تی آنژیو انجام دادم و جوابش رو خدمت حضرتعالی ارسال میکنم ممنون میشم جنابعالی هم نظرتون رو در مورد آنژیو بفرمایید.ارادت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر اقای دکتر من بیمار تاکایاسو 29 ساله هستم بیمارستان بستری شدم و برام سیتی انژیو گرفتن به نظر شما جراحی یا عملی هس که انجام بدم همش استرس دارم هر دکتری یک نظری میدن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با جواب سی تی مراجعه کحید به این شکل نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربر خوش شنبه ۲۸ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام پدر بنده چند ساله که مشکل قلبی دارن ودیابت الان 6ماهه که زخم پاشون از قسمت کف پا شروع شده ومنجر به قطع انگشت کوچک پاشده دکترها میگن که دلیل خوب نداشتن وبزرگ شدن زخم والتهاب عدم خون رسانی به پاها بخاطر مشکل انسداد عروق قلبی هست ازیک طرف درحال حاضر بخاطر التهاب پا امکان جراحی قلب نیست مشورت با دکتر بهشتی انجام شده بود تشخیص ایشون عمل قلب باز بود حالا هم زخم پا داره به جاهای بیشتری از کف پاش میزنه وملتهب میشه و واقعا نمیدونیم که چکارکنیم دکترها میگن ممکنه که کف پا قطع بشه
  خواهش میکنم بخاطر حال شدید ایشون سریعتر راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه به این شکل نمیشه نظر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شود

 • تصویر کاربر نوروزی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام مادر من پس از عمل آمبولی ریه شده و به مدت 6 ماه داروی ریورواکسابان استفاده میکرد که بعد از انجام سی تی آنژیوگرافی از ریه دکتر دارو را قطع کرد.. پس از قطع دارو علائمی همچون سرگیجه, حالت تهوع دارد آیا اینها ربطی به قطع قرص دارد؟
  با تشکر از شما...ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من همون بیمار تاکایاسو هستم با سردردای شدید و درد قفسه سینه و خستگی مواجه شدم که خیلی ازارم میده دکتر روماتو برام سنوگرافی کلیه و عروق گردن نوشتم انجام دادم الان نیستن که ببرم پیششون شما نظرتون کدوم عروقم باعث این مشکلاتم شده و ایا عملی در راه دارم یا نه داروهامم ازارام و پرینزلون 5 میلی روزی یک عدد هس فشاررمم پایینه دستتون درد نکنه اگه راهنماییم کنین بازم ممنونم خواهش میکنم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عروق مغزی سمت چپ دچار تنگی هستند

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز و گرامی ،پدری دارم 85 ساله با اکو قلبی که انجام شد معلوم شد که سه رگ اصلی پدرم کاملا گرفته عمل آنژوگرافی انجام دادیم ولی رگها باز نشد و گفتند که باید عمل باز شود با توجه به سن او آیا عمل حطرناک است چون مااز عمل قلب خیلی می ترسیم در ضمن پدرم راه زیاد می رود ولی نفسش اصلا نمیگیرد ونفس کم نمی آورد فقط گاهی سر گیجه دارد که نمی دانیم برای قلبش است یا چیز دیگر در حال حاضر تحت نظر دکتر قرص مصرف می کند لطفا مارا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به هر حال عمل در این سن ممکنه ریسک داشته باشه

   باید دید سود یا ضرر عمل بیشتره

   برای اظهار نظر باید بیمار و سی دی آنژیو دیده شود

 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام. از بوشهر. بیمار ۶۰ ساله دیابتی با کارکرد ۵۰درصد کلیه زخم پا خوب نمیشه که دلیل اون گرفتگی عروق می باشد . گفتن بعد عمل امکان از کار افتادن کلیه هست راه درمان جایگزین که عوارض کمتری داشته باشه رو معرفی و یا راهنمایی کنید . سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بستگی به شدت و محل گرفتگی میشه استنت یا بالون گذاشت و یا جراحی انجام داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر كرامت جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر با تشكر از جواب ارسالي شما خدا خيرتون بدهد منظور من اين بود كه آيا بخش اپيكال تحتاني مربوط به عروق ويا رگ مي باشد ضمنا من در فاصله 6 ماه دو بار اسكن انجام داده ام تشخيص اسكن اوليه نرمال ولي اسكن دومي اسكيمي بخش ياد شده گزارش شده است وپزشك معالج سي تي آنژيو تجويز نموده است.ضمنا من هيچ گونه علايم ندارم فقط براي كنترل مراجعه نموده ام داروهاي مصرفي من 1- متورال 50روزي يك چهارم صبح وشب 2- روزي يك ديلتازم 60 نصف صبح وشب 3- لوزارتان 25 نصف صبح وشب مي باشد وديابت نوع 2 مي باشم تحت كنترل با تشكر مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بله میتونه به گرفتگی عروق مربوط باشه 

 • تصویر کاربر عبداله سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.بنده 32سال دارم هرسه تارگ قلبم گرفته بود واسه دوتاشون استنت گذاشتم بعدسه ماه که خواستم برم واسه بازکردن رگ سوم حین انژو دیدیم رگهایه قبلی دوباره گرفته فنرزدیم ویک استنت دیگه گذاشتیم رگ سومم هنوز مونده باز بشه خواستم لطف بفرمایید مشکل بنده چیه دکترم گفت پلاویکس رو مرتب نخوردی ولی خدا شاهده خوردم الانم نمیدونم روزی چند پلاویکس بخورم بنظرتون یک دونه مناسبه وچه زمانی.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   معمولا گرفتگی های در سن شما علل ژنتیکی داره

   باید دارو مصرف کنید و ورزش و کاهش وزن و رژیم داشته باشبد

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند وقتی است در قیمت روی ران پای راست احساس بی حسی و بعضی اوقات هم داغ میشود و از داخل ذوق ذوق میکند
  انگار خون رد نمیشه و گرفتگی دارد
  در ضمن در همان نقطه هم احساس بی حسی دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درگیری عصبی هست و نه عروقی 

   ولی برای اظهار نظر دقیق باید معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر