یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4 (80%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحاندصفا شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام؛ جناب دکتر من روی پاهام زیر پوست دچار خون مردگی و کبودی خودبخود میشدم ک طی چند آزمایش دکتر گفت دچارشکستگی عروق خونی هستی.
  الان ی مدت هست پام درد میکنه از ماهیچه ی پا فشار میدم کمی تسکین پیدا میکنه
  و دکتر رفتم معاینه کرد و گفت چیز خاصی نیست و سلوکسیب 100داد
  ولی دو روزه مصرف میکنم باز درد و سوزش دارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  تشکر خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   علل عصبي و عروقي مطرحه
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرتنهایی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دستهام یخ میزنه بعدش استخانهای دستم درد میکنه مخصوصا دست چپم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   شما حتما بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرمحمدعسگری جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، طی شبانه روز احساس دلهره و استرس و اضطراب شدید دارم از اینکه سکته قلبی یا گرفتگی عروق دارم، تیر کشیدگی چند ثانیه در قلب، پایین قلب وناحیه بین سینه و کتف دارم، سن ان 21 و ورزش بدنسازی کار میکنم
  1. تصویر کاربرمحمدعسگریجمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   دکتر در ادامه سوال بالا. در دست چپم، چندروزی، هست درد احساس میکنم. پیش متخصص قلب هم رفتم نوار گرفت گفت نرماله، فقط همینطور ک در سوال بالاهم گفتم احساس گرفتگی و تیر کشیدگی دارم نظر شما چیه آقای دکتر؟
  2. تصویر کاربرمحمدعسگریجمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   دکتر در ادامه سوال بالا. در دست چپم، چندروزی، هست درد احساس میکنم. پیش متخصص قلب هم رفتم نوار گرفت گفت نرماله، فقط همینطور ک در سوال بالاهم گفتم احساس گرفتگی و تیر کشیدگی دارم نظر شما چیه آقای دکتر؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   مشكل اصلي شما اضطراب و شايد پانيك هست و قلبي نيست
   بايد بلافاصله به روانپزشك مراجعه كنيدو دارو مصرف كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمهین جمعه ۵ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام.پدرم یکی از رگای قلبش کمی گرفتگی داشت با آنؤیو متاسفانه جواب ندادن و گفتن باید فنر استفاده کنی.میخواستم ببینم نحوه فنر به چه شکل؟یکی از رگای قلبش حدود 5 میلی گرفتگی داره.ایا تشنج با گرفتگی قلب ارتباط داره؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   فنر را داخل گرفتگي ميزارن و گرفتگي باز ميشه
   سوال دوم خير
 • تصویر کاربرساراعلوی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.مادرمن 10سال پیش عمل قلب باز انجام داده و بعد از اون هم 1بار انزیو انجام داده.الان بازم بعد 7سال از اخرین آنزیو اسکن قلب گرفتگی نشون داده.قبلا متورال میخورد ک جدیدا دکتر بهش لوزارتان داده.آیا بنظر شما داروهای بی کیفیت باعث عدم کارکرد درست میشه؟یعنی باید داروی خارجی بخوره؟اتوروستاتین هم میخوره.امروز دکترش املودیپین تجویز کرده .آیااین همان کارایی اتوروستاتین رو نداره؟
  و اینکه بااین وضعیت گرفتگی عروق .کاندید جراحیpcnlکلیه م هست.آیا میشه ریسک عمل کلیه رو پذیرفت؟قبل ازاینکه انزیو انجام بده؟اصلا کشش داره قلب برای خونریزی عملpcnl؟چندتا دکتر ویزیت کردن هرکسی یه چیزی میگه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر