یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرداوری چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.روزتون بخیر.مادربزرگم 75 سال دارند و ده روز پیش قلبشونو در بیمارستان سمنان آنژیو کردند و بعد بالن زدند اما گرفتگی ها باز نشد. بهشون قرصهای رقیق کننده خون مثل پلاویکس و اسپرین دادند اما متاسفانه بعد از ترخیص، مادر بزرگم دل درد شدیدی دارن و عصبی شدن. یه بار به خاطر این مشکلات به اورژانس بیمارستان مراجعه کردند و بعد از آزمایش گفتند چیزی نیست.ایشون دل درد دارند و اشتها ندارن و عصبی شدند..آیا این ها از عوارض داروهاست؟ ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   ممكن است از عوارض دارو باشد
 • تصویر کاربرseyyedbano پنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  لینک گزارش آکو
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   ت
 • تصویر کاربرداود پنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  حدود دو ماه پشت ساق پا گاهی درد در حین راه رفتن دارم.هر چند روز یک بار اتفاق می افته..ایا این نشانه گرفتگی عروقه ساق پا میباشد اقای هستم 47 ساله..با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلامز
   بر اساس معاينه قابل جواب دادن است
 • تصویر کاربرمرضیه چهارشنبه ۲۱ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.مادرم چندین سال سردردمیگرنی دارند.2سال پیش سکته خفیف مغزی داشتند.الان چندهفته هست که سردردشدیددارندوهیچ دارویی جوابگونیست.دکترتشخیص دادندکه رگهای مغزتنگ هستندوداروی میگراساپورت بایداستفاده کنندمه متاسفانه دارونایاب هست.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۱ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   ب
 • تصویر کاربرکمال یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام سوال من این است که رگ پشت کشاله ران سمت راستم دارای درد و به صورتی که احساس گرفتگی می کنم لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   براي جواب نياز به معاينه شما هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر