یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

0

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Amir:
  سلام خسته نباشین
  من پدرم تنگی نفس داشت بردیمش دکتر
  اکو و ازمایشاتش سالم بود بعد دکتر آنژیوگرافی نوشت که انجام دادیم بعد مشخص شد که رگهای قلبش مصدود شدن و گفت که باید با فنر باز کنیم
  اگه بریم یه دکتر دیگه ممکنه تشخیص یا نحوه ی درمان فرق کنه و کم خطر تر باشه ؟؟
  ممنون از سایت خوبتون
  خسته م نباشین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  R:
  باسلام خدمت آقای دکتر نجفی من مادرم 18 سال پیش عمل باز کرونر انجام داده و خلاصه کنم که دوباره رگهاش گرفته و 79 سالشه و در اسکن قلب مرحله دوم ایست قلبی کرد و ریتم قلب از 65 به 25 وتابیمارستان و احیا ومراحل گذراند الان روزی 8 عدد دارو مصرف میکند و طبق شنیده هامون از دکترها قلبش بزرگ شده وونصف قلبش از کار افتاده و بعصی دکترها میفرمایند حتما باید آنژیو گرافی انجام بشه وبعضی مخالف این عملند ازشما خواهش میکنم دراین مورد راهنمایی کنید R:
  باسلام خدمت آقای دکتر نجفی من مادرم 18 سال پیش عمل باز کرونر انجام داده و خلاصه کنم که دوباره رگهاش گرفته و 79 سالشه و در اسکن قلب مرحله دوم ایست قلبی کرد و ریتم قلب از 65 به 25 وتابیمارستان و احیا ومراحل گذراند الان روزی 8 عدد دارو مصرف میکند و طبق شنیده هامون از دکترها قلبش بزرگ شده وونصف قلبش از کار افتاده و بعصی دکترها میفرمایند حتما باید آنژیو گرافی انجام بشه وبعضی مخالف این عملند ازشما خواهش میکنم دراین مورد راهنمایی کنید. آنژیو گرافی و عمل دوباره خطرناک وامکانش هست یانه ..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید جناب دکتر .سوالی داشتم راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم .پدرم 72سالش وحدود 15سال پیش سکته کرده واز آن زمان دارو مصرف می کند الان احساس درد کمی درسینه اش احساس می کند باتوجه به اینکه ایشان نارسایی کلیه هم داردطبق فایل موجود.دو مورد از اکو قبلی وجدید رو پیوست می کنم همراه با نوارقلب ایشان +الان دراینجا دکتر می فرماید که یک رگش 90 ورگ دیگر100درصد مسدود وباید آنژیوگرافی وبه طبع بالون و فنراستفاده شود ازجهت دیگر متخصص نفرولوژی هم می فرمایید که اگرانجام بشود دیگر دیالیزی خواهدبودایا امکان نگهداری وضع موجود با دارو میسر است ؟ الان هم داروی نیتروگلسیرین 64صبح وشب لوزارتان 50صبح متوهگزال 475نیز صبح و آ س آ وآتوراستاتین 20را شب مصرف می کند لطفا نظر اصلاحی خود را درخصوص لزوم آنژو گرافی ویا امکان حفظ وضع موجودبادارو بفرمایید ویا درصورت لزوم داروها را تغییر دهید بسیارمتشکر خواهم شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۶ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام آقای دکتر مدارک موجود رو با ربات تلگرام فرستاده بودم که دوباره می فرستم .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   مدارك متاسفانه ارسال نشده
   اكو را ديدم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من از بوشهر پبام میدم. مادربزرگم 75 ساله دو هفته پیش عمل قلب باز داشتن دو رگ بسته بوده. هنوز توی icu هستن و ورم شدید دارن روز بروز هم ورمشون بدتر میشه. خواستم بپرسم علت ورم بدن از جمله دستها، شکم پاها و حتی صورت به چه علت میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر کاظمسالاری پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دومین باره بالای قلبم کنار نوک سینه وسط قفسه سینه داره میزنه درد نداره فقط حالت نبض چن ثانیه یکی چن بار میزنه یک ساعته داره میزنه چون روزی یه بار قهوه میخورم نگرانم لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   مشكلتان قلبي نيست ونگراني ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر