چه موقع درد پشت کتف چپ خطرناک است؟

بسیاری از بیماران در مورد درد در ناحیه پشت کتف سمت چپ نگران هستند. در این ویدیو دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق به شما خواهند گفت که چه موقع درد پشت کتف چپ می تواند نشان دهنده ی بیماری قلبی باشد؟

درد ناحیه کتف معمولا می تواند پیچیده و گمراه کننده باشد چرا که علت بروز آن همیشه مشخص و ثابت نیست. این علامت می تواند نشانه یک مشکل پیچیده و حساس نظیر حمله قلبی ، سرطان ریه و یا یک موضوع ساده نظیر بد خوابیدن و یا حالت بد بدن در حین کار کردن باشد.

علل احتمالی دیگری نیز برای این موضوع وجود دارند که از جمله آن ها می توان به بیماری دیسک دژنراتیو، آرتروز، بیماری کیسه صفرا و یا حتی شینگلز اشاره کرد.

درد پشت کتف چپ

قبل از این که بخواهیم در مورد علائم صحبت کنیم، بسیار مهم است که محل دقیق درد را حتما مشخص کنیم. استخوان شانه که به آن کتف نیز می گویند (scapulae)، استخوان هایی مثلث شکل در ناحیه بالای کمر شما هستند و زمانی که آرنج خود را به سمت پشت می کشید، بهتر دیده می شوند.

این استخوان ها دارای کارکردی متنوع و مهم هستند که یکی از مهمترین آن ها، پشتیبانی حرکات چرخشی در شانه ها است.

درد در ناحیه کتف می تواند علل مختلفی داشته باشد. ممکن است درد به خاطر یک التهاب در همین ناحیه کتف باشد و یا یک مشکل در ناحیه دیگری از بدن که منجر به بروز آن شده است.

این که کدام استخوان شانه (کتف) تحت تاثیر قرار گرفته است، بسیار مهم است؛ چرا که برخی از مشکلات، بیشتر بر روی کتف سمت چپ تاثیر می گذارند؛ در حالی که برخی دیگر کتف سمت راست را با درد همراه خواهند کرد.

علل درد ناحیه کتف چیست؟

درد در ناحیه استخوان کتف می تواند مربوط به التهاب و یا آسیبی باشد که در ناحیه شانه اتفاق افتاده است و شاید مربوط به درد در دیگر نواحی بدن نظیر قفسه سینه و شکم باشد. بنابراین درد در این ناحیه می تواند به سادگی یک درد عادی عضلانی باشد و یا نشانه یک اتفاق خطرناک نظیر حمله قلبی و یا سرطان ریه به حساب بیاید.

درد پشت کتف چپبرخی از مشکلات معمولا استخوان کتف یک سمت خاص – راست یا چپ – را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال بیماری کیسه صفرا می تواند درد را در شانه راست به وجود آورد در حالی که درد در استخوان کتف سمت چپ می تواند مربوط به مشکلات قلبی باشد.
برای تشخیص اینکه مشکلات قلبی ناشی از گرفتگی عروق قلب است، پزشک احتمالا آنژیوگرافی را برای بیمار توصیه نماید. پس از اینکه مشخص شد رگ های قلب دچار گرفتگی هستند، ممکن است پزشک متخصص قلب و عروق، آنژیوپلاستی را از یکی از راه های دست و یا پا بعنوان بهترین راه درمان معرفی نماید.

دکتر نجفی پیشنهاد می دهد همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بدانید. برای خواندن مطلب، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

۱- علل اسکلتی عضلانی

رایج ترین علت بروز درد در استخوان کتف، فشار عضلانی است. استفاده بیش از حد و کوتاه مدت از دست ها و ناحیه بالای کمر می تواند علتی بر این موضوع باشد. این درد می تواند همراه با تجربه درد در گروه های عضلانی دیگر نظیر شانه و یا کمر باشد و البته فقط در ناحیه کتف حس شود. حتی چیزی ساده مثل بد خوابیدن ( به خصوص خوابیدن طولانی مدت بر روی یک طرف از بدن) می تواند عامل بروز درد شما باشد.

در حالت عمومی کشش عضلانی معمولا حس کشیده شدن آن به سمت بیرون را به شما می دهد و اگر اخیرا یک برنامه تمرینی خاصی را آغاز کرده باشید، بیشتر برایتان اتفاق می افتد. بلند کردن اجسامی که به آن عادت ندارید و یا خوابیدن بر روی یک تخت جدید نیز از جمله موارد دیگر هستند. درد طولانی مدت در این ناحیه می تواند مرتبط با مشکلاتی نظیر  فیبرومیالژیا یا سندرم درد مزمن باشد.

دیگر مشکلات عضلانی که می توانند منجر به بروز درد در ناحیه استخوان کتف شوند شامل: مشکل اشک های کتانی روتاتور و یا سندروم نیش دار استخوان کتف می شوند. مورد دوم بیشتر با علائمی نظیر شکستگی و ترک خوردن و بیرون زدگی ناحیه داخلی استخوان کتف شناخته می شود.

بیشتر افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، معمولا علاوه بر درد در شانه، دارای مشکل عدم تعادل در این ناحیه هستند.

برای اطلاع از خدمات کلینیک دکتر محمد حسین نجفی و ساعات حضور پزشکان، روی دکمه زیر کلیک کنید.

کلینیک قلب و عروق دکتر محمد حسین نجفی

مشکلات استخوانی نظیر اصطکاک و کشیدگی معمولا در ناحیه کتف رایج نیستند؛ چرا که استخوان کتف به عنوان یکی از محکم ترین بخش های ساختار بدن شناخته می شود. احتمال این که شما مشکل شکستگی کتف داشته باشید، بدون این که بدانید چه زمانی و در اثر چه حادثه ای رخ داده است خیلی کم خواهد بود.

از جمله علل بروز این مشکل می توان به تصادفات رانندگی اشاره کرد. در صورت داشتن تاریخچه بیماری سرطان، ممکن است بخش استخوانی کتف شما بدون هیچ حادثه ای تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

مشکل پوکی استخوان ممکن است بر روی ناحیه کتف در شانه، شانه ها یا گردن تاثیر بگذارد و در نتیجه آن در ناحیه کتف احساس درد کنید.

آرتروز شانهآرتروز می تواند از چندین روش مختلف در ناحیه استخوان کتف شما درد به وجود آورد. ممکن است استخوان کتف مستقیما در متن این مشکل قرار داشته باشد و یا ممکن است درد کتف شما ناشی از آرتروز در دیگر ارگان ها نظیر قفسه سینه، ستون فقرات، شانه و دنده ها باشد.

در نهایت فشردگی اعصاب در گردن بر اثر دیسک های شکسته شده و یا در رفته و یا تنگی کانال نخاع ممکن است از عوامل بروز درد در ناحیه کتف باشند. در زمینه بیماری دیسک، شما ممکن است در ناحیه گردن احساس بی حسی کنید و یا حس سوزش و مور مور شدن خاصی را در دست های خود داشته باشید.

موقعیت دقیق درد در ناحیه استخوان کتف مربوط به دیسک گردن در حال حاضر مورد تحقیق قرار دارد تا بتواند به پزشکان در تشخیص محل فشردگی اعصاب که به جراحی نیاز دارد کمک کند.

۲- درد پشت کتف با منشا قلب و عروق

با این که درد در کتف به نسبت قفسه سینه کمتر اتفاق می افتد، اما درد استخوان کتف یکی از مواردی است که در افرادی با بیماری قلبی و حمله های قلبی بسیار اتفاق افتاده است.

مشکلاتی نظیر پریکاردیت (التهاب بخش بیرونی عضله قلب) یا تجزیه آئورت، معمولا درد را تنها به استخوان کتف سمت چپ افراد منتقل می کنند.

اگر در مورد علت درد ناحیه کتف خود مشکوک هستید و فاکتور ریسکی مربوط به بیماری قلبی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- شش ها

بخش قابل توجهی از افراد با سرطان مزوتلیوما، درد را در شانه یا استخوان کتف خود احساس می کنند. تومورهای Pancoast یک نوع از سرطان ریه هستند که در بالای ریه ها شکل می گیرند و به جای علائم عادی سرطان، معمولا در شانه، کتف، و دست ها درد را به وجود می آورند.

آمبولی ریهمشکلات ریوی نظیر امبولی پالموناری (لخته های خون در پا ها که به ریه ها می رسند) یا پنوموتوراکس (ریه از کار افتاده) نیز می تواند از علل دیگر باشند.

۴- درد قفسه سینه ( بافت های پوستی و نرم)

شینگلز، یک عفونت به وجود آمده توسط ویروس مشابه آبله مرغان، می تواند علت درد کتف باشد. این درد معمولا حس سوزش و مور مور را دارد. در حالی که در شینگلز معمولا شاهد زخم و قرمزی در ناحیه تحت تاثیر هستیم، درد چند روز جلوتر خود را نشان می دهد و به همین دلیل تشخیص سخت است.

پیشنهاد دکتر محمد حسین نجفی برای مطالعه: انواع درد قفسه سینه چیست؟ برای آگاهی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع درد قفسه سینه

۵- علل مربوط به شکم و لگن

مشکلات بطنی یا حتی لگنی می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند و این کاملا رایج است. آسیب رشته های اعصاب که از ناحیه مفصلی که حفره سینه را از حفره شکم جدا می کند، می تواند درد را در ناحیه شانه یا کتف به وجود آورد. حتی ممکن است پس از عمل جراحی نیز مردم در مورد درد کتف یا شانه خود حرف بزنند. هنگامی که گاز در حین جراحی لاپراسکوپی به حفره بطنی تزریق می شود، معمولا مشکل ناراحتی اعصاب آن ناحیه به وجود می آید.

از جمله برخی دیگر از مشکلات که می توانند منجر به بروز درد کتف شوند می توان به سنگ صفراوی، بیماری زخم معده، ریفلاکس اسید و بیماری کبد اشاره کرد. در این مشکلات، درد انتقالی معمولا کتف سمت راست را تحت تاثیر قرار می دهد. پانکراس بخشی از سیستم گوارشی است، اما مشکل پانکراتیتیس معمولا در ناحیه کتف سمت چپ درد را به وجود می آورد.

۶- سرطان (تومور های بدخیم)

علاوه بر سرطان ریه، دیگر تومور ها در سینه نظیر لیمفوماس یا سرطان ناحیه بطنی نظیر سرطان مری، سرطان شکم، کبد و یا پانکراس نیز می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند. جابجایی استخوانی در ناحیه کتف ممکن است در اثر سرطان سینه، ریه، مری یا مقعد رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین121 جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان.جمعه شب تواتاق نشسته بودم پنجره باز بود هواکمی سردشدمن طرف چپم به پنجره بودوپشتم بادخوردویخ کردوپشتم دردشدیدی گرفت وتاصبح خوابم نبردتایکشنبه رفتم یه متاکاربامول زدم قسمتی ازپشتم دردش ساکت شدبه غیرازیک قسمت ازپشت قلبم وجلوی قلبم.رفتم پیش دکترعمومی نوارگرفت گفت خوبه ولی تشخیصش ورم پرده دورقلبم بود.داروبهم ازیترومایسین.سلکوکسیب.تؤفیلین.دادکه دارم 3روزه مصرف میکنم ولی هیچ تغییری تودردم نکرده.هیچ علایم دیگری غیرازدردهم ندارم.دردممتدکه لحظه ای قطع نشده تاالان.سوالم ازشمااینست که شماتشخیصتان چیست ودرمان.باتشکرفراوان. پوزش ازطولانی بودن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ورم پرده دور قلب علمي نيست و منظورتون شايد التهاب باشه
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و سپاس از حضورتان
  مردی 53 ساله هستم بدون سابقه بیماری قلبی یا ریوی (فقط 7 سال پیش در اکوی چکاپ 16 درصد افتادگی دریچه میترال تشخیص داده شد) از 6 روز پیش بعد از بیدار شدن بین اولین و دومین دنده زیر کتف جب (طوری که انگشت وسط دست راست از زیر بغل به سختی به آنجا می رسد) به اندازه ی یک سکه در کش و قوس های بدن درد احساس می کنم ولی در حالت عادی آرام است. یکی دو بار ار از زل «پیروکسیکام» و کیسه آب گرم بهتر شده ولی خوب نشده.است.( در سونوگرافی 4 سال قبل سابقه دفع سنگ ریزه هم داشته ام) ضمناً چپ دست هستم و مقدار بار سنگین هم جابجا کردم..
  با شرایط کنونی مراجعه حضوری به پزشک مشکل است چه دستور می فرمایید.
  با حترام- محسن از مشهد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام لازم به مرجعه نیست . درد عضلانی استو از مسکنها و متوکاربامول استفاده کنید

 • تصویر کاربر جهانشاه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ۳۸ سال دارم. تقریبا یک ماه هست که درد پشت کتف و گردن دارم . گاها درد و سنگینی سر معده هم احساس می کنم. بعضی وقتها بخصوص شبها قفس سینه هم کمی درد میگیره.البته استرس هم زیاد دارم‌. بنظر شما چکار کنم. چه دارویی استفاده کنم؟ به دکتر قلب یا داحلی کدوم نیاز هست بروم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلا بهتر است برای بررسی قلب یک تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر سینام جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آرزوی سلامتی دارم براتون. من اوایل اسفند کرونا گرفتم و نهایتا خوب شدم. 13 قرص تاوانکس، بیست عدد سفکسین 400 و 6 عدد آزیترومایسین مصرف کردم. بعلاوه ده عدد تامی فلو و کلا چهل عدد هیدروکسی کلروکین و همه اینها بدستور پزشک بوده.
  بیشتر اوقات درحال استراحت بودم و یکمی اواخر وزنم زیاد هم شد.
  سرتونو درد نیارم.. کرونا من طبق عکس رادیوگرافی و تایید دکتر خوب شده. ولی "گاهی" وقتی نفس عمیق میکشم، انتهای نفس ،استخوان ترقوه چپ، تا حدودی کردن و نقطه از کتفم درد میگیره و مثلا نیم ساعت بعدش ازین درد هیچ اثری نیست! شب خواب خوبی ندارم اخیرا و خیلی راحت و بی دلیل بیدار میشم. نیمه شب یبار دیدم چشام قرمز هست و صبحا به تدریج کمار میشه.
  دست راستم رو که میچرخونم، ی جایی صدای ترق میده ولی درد نداره.

  فشارم معمولا نرمال هست، 3-4 بار درمانگاه تو این سه هفته رفتم و اکسیژن خون رو گفتن خوبه ولی تپش دارم نمیدونم چرا. تا قبل از بیماری کرونا، روزانه حدود 1 ساعت یا یه مقداری بیشتر پیاده روی ورزشی داشتم.

  به نظرتون با این وضعیت تردد، اگر روزی یکبار پروپرانانول 10 بخورم ایرادی داره؟ و این علایم آلارم بیماری قلبی هست؟ یا عوارض کرونا و اونهمه قرصی که مصرف کردم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نصرت یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در یک ماه قبل به دکتر مراجعه کردم پس از گرفتن نوار قلب و اکو دیواره قلب ضخیم شده و فشار خون من در هنگام شب بالا رفته و داروهای سینومیکس را به صورت 8 شب و 8 صبح مصرف می کنم و داروی تریامترن اچ تدافارم 5025را در هنگام ظهر مصرف می کنم فشار خونم تنظیم گردیده اما گاهاً قفسه سینه و بازو و بین دو کتف درد ایجاد شده و بدنم گرم می شود و سپس عرق میکند و سرد میشود و این ایجاد درد منو نگران کرده است آقای دکتر چه توصیه می فرمایید البته مدتی است که از یائسگی من سپری گردیده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر