درمان قطعی افت فشار خون (راهکار تجربه شده)

افت فشار خون می تواند سبب سرگیجه و حتی غش کردن فرد شود. در برخی مواقع با افت ناگهانی فشار خون مواجه هستیم. برای درمان قطعی افت فشار خون در منزل یا محل کار چه باید کرد؟

فشار خون پایینی که دارای علائم نبوده و یا علائم خفیفی را ایجاد می کند به ندرت نیازمند درمان است. در صورت ابتلا به علائم، درمان به علت زمینه افت فشار خون بستگی دارد. برای مثال، هنگامی که فشار خون پایین در اثر مصرف دارو ایجاد شده باشد، درمان اغلب شامل قطع مصرف یا تغییر داروها و یا کاهش مقدار مصرف آن ها می باشد.

درمان قطعی افت ناگهانی فشار خون

درمان درمان افت فشار در منزل

در صورتی که علت فشار خون پایین مشخص نبوده و یا درمانی برای آن وجود نداشته باشد، بالا بردن فشار خون و کاهش علائم و نشانه ها هدف قرار داده می شود. بسته به سن، سلامت و نوع افت فشار خون خود برای درمان افت فشار خون می توانید موارد زیر را انجام دهید:

نمک بیشتری مصرف کنید.

به دلیل اینکه نمک فشار خون را بالا می برد، متخصصان معمولا محدود سازی نمک را در رژیم غذایی توصیه می کنند. گاهی این افزایش در فشار خون، بسیار شدید است. این مورد در افراد مبتلا به فشار خون پایین می تواند موردی مناسب باشد. البته، از آنجایی که میزان بیش از حد سدیم مخصوصا در افراد مسن می تواند به نارسایی قلبی منجر شود، قبل از افزایش میزان مصرف نمک در میان گذاشتن این تصمیم با پزشک ضروری است.

آب بیشتری مصرف کنید.

مایعات حجم خون را افزایش داده و به پیشگیری از دهیدراتاسیون کمک می کنند که هر دوی این موارد نیز در درمان افت فشار خون ضروری اند. به کاهش حجم مایعات بدن دهیدراتاسیون گفته می شود.

جوراب واریس بپوشید.

جوراب های کشسانی که معمولا برای تسکین درد و تورم ورید های واریسی استفاده می شوند می توانند به کاهش تجمع خون در پا ها کمک کنند.

دارو

برخی دارو ها می توانند جهت درمان افت فشار خونی استفاده شوند که در هنگام برخاستن بروز می دهد. به این نوع افت فشار خون هایپوتانسیون اورتواستاتیک می گویند. برای مثال، داروی فلودروکورتیزون که حجم خون را افزایش می دهد معمولا برای درمان این نوع از افت فشار خون استفاده می شود.

پزشکان اغلب جهت افزایش فشار خون در حالت ایستاده در افراد مبتلا به هایپوتانسیون اورتواستاتیک مزمن از داروی میدودرین (اورواتن) استفاده می کنند. این دارو با محدود کردن قابلیت گشاد شدن عروق خونی، فشار خون را افزایش می دهد.

روزه و افت فشار خون

فشار خون ۹ روی ۶

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

درمان قطعی افت فشار خون (راهکار تجربه شده)
4.4 (88%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلیلا شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ﷽هـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْْٖٖٓٓ͜͡༊ِِِْْلـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْٖٖٓٓ͜͡?ـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْٖٖٓٓ͜͡ ٍٍْٜٖٖٖٖٖٓٓ༊ِِِِِِْْْـَِْا﷽:
  ﷽هـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْْٖٖٓٓ͜͡༊ِِِْْلـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْٖٖٓٓ͜͡?ـًًًًٍٍٍْْْْْْْْْٖٖٖٖٖٖٓٓٓٓٓٓ͜͡✮ًًًًٍٍٍْْْٖٖٓٓ͜͡ ٍٍْٜٖٖٖٖٖٓٓ༊ِِِِِِْْْـَِْا﷽:
  من 2 ساله قرص لوزان تان 50 مصرف میکنم الان دوماهه مصرفم به یک ونصفی رسیده حالا بعضی وقتا بعداز خوردن قرص یه کمی که گذشت فشارم میره بالا الانم چند بار فشار م رفته رو 8 طپش قلب هم دارم روزی دو قرص پرپرانول 20 میخورم مشکل عصبی هم دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   قدم اول اضطرابتون رو درمان كنيد
   فشار و تپشتون كنترل ميشه
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر بنده فشار خون داشتم ودر مراحل گذشته لوزار 25مصرف داشتم که درسوالات قبلی علت مناسب نبودن لوزار برای من شما لطف کردید قرص امیلودپین5میلی برام تجویز کردید روزانه یکی باسن پنجاه یک سال مدت شش ماه دارم استفاده میکنم از وضعیت فشار خونم در مجموع خودم راضی هستم فقط در یک مورد که با مصرف نیترو کانتین به فاصله پنج دقیقه دوعدد مصرف داشتم علتش هم این بود که فشارم بیست روی هشت بود در مجموع مناسب هستش تا این موقع ولی چند راهنمایی لازم هستش که میخوام بدونم که از عوارض این دارو باشه اول اینکه احساس میکنم به مقداری کم حجم توده ای استخوان بندی من کم شده دوم اینکه صورتم لاغر شده و به طرف استخوانی رفتن پیش میره شکم به مقدار کمی لاغر شده واینکه میتونه موارد بالا از عوارض امیلودپین باشه وسوال دوم چون امیلودپین بلوک کننده کانال کلیسم در عروق هستش این بدان معنانیست که کلیسم در بدنم کم میشه واگه درست هستش میتوانم کلیسم فورت با دوز مصرفی پیشنهادی شما مصرف کنم از اینکه زحمت می کشید و به هموطنان خود کمک ویاری میدید از تون صمیمانه تشکر میکنمازمایش خونم سالم هستش فقط چربی روی خط قرمز انزیم کبدی سالم پروستات سالم کلیه سالم کم خونی ندارم تیرویید سالم اچ پیلوری ندارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرسمیه چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چه غذایی فشار خون را بسیار زیاد بالا میبرد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرفرح شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پسرم18 ساله از سنين چهارده سالگي بدنبال تنش فشار خونش بالا ميره بصورت تصادفي متوجه شدم يني با فشار سنج فشارشو گرفتم سالها گذشت و بهتر شد تا اينکه اخيرا شروع شد بررسي کليوي و اکو و ازمايشات انجام شده مشکلي مشاهده نشده جز هايپر تنشن عصبي لطفا بفرماييد چيکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما به روانپزشك مراجعه كنيد تا اضطرابشون رو درمان كنند
  2. تصویر کاربرفرحشنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 30سالم هست قفسه. سینه یک کم درد داشت و فشارم بالا به متخصص قلبمراجعه تست ورزش و اکو نوارقلب فرمودند مشکلی نیست یک ماه میکذره همچنان فشارم 13روی9 یا 14 روی 10 هست چه کار کنم؟داپلر عروق کلیه هم دادم گفت مشکلی نداره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر