درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  برای درمان اختلالات اظطرابی با ظهور علایم قلبی مثل ضربانات نابجا و تپش مصرف ایندرال بصورت 12 ساعته توصیه شده است. این مصرف تا چه حدی باد ادامه یابد اگر به چند سال برسد مشکلی ایجاد میکند؟
  آیا پس از مدتی مصرف یکبار در روز تاثیر گذار نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   تا زمانی که مشکلتون وجود داره

   خیر مشکلی نیست

   بله

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده یک سال پیش شبانه دچار تپش قلب شدم و هر یک دقیقه احساس میکردم قلبم یکی کمتر یا زیاد تر میزنه جوری بود که فک کردم دارم میمیرم.....رفتم مطب دکتر گفت رفلاکس معدس قلبت سالمه نوار قلبم جواب نمیده چون لحظه ای اتفاق میوفته و حتی گاهی یه هفته مشکلی ندارم اما هر درمان رفلاکسی کردم درمان نشد...اقای دکتر اندوسکپی و ازمایش هلیکوباکتر هم طبیعی بودن اما همچنان یک ساله تپش قلب دارم و احساس بیشتر یا کمتر تپیدن لحظه ای قلبم کم شده اما گاهی اتفاقی یهو این حس دست میده و انگار قلبم یکی کمتر یا بیشتر میتپه در یه لحظه....و اینکه اقای دکتر تست اضطراب هم دادم طبیعی بود و اکثر مواقع احساس پری مری میکنم و اغلب مسموم میشم.....ولی این تپش قلب و احساس یکی کمتر یا بیشتر تپیدن لحظه ای قلبم نگرانم کرده....یه روز کاملا سالمم یه روز تپش قلب دارم یه روز یهو لحظه ای احساس میکنم قلبم یکی بیشتر یا کمتر میتپه....نظر شما از همون معدس یا مشکل قلبی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   اینها بیشتر علایم اصطرابیه

   ولی بهتره از نظر پرکاری تیرویید هم بررسی شوید و هولتر و اکو انجام دهید تا علت دقیقا مشخص شود

 • تصویر کاربر یحیی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  : با عرض سلام.جوانی 22 ساله هستم.پدرم سابقه گرفتگی رگ های قلبی دارد و تا کنون ، دو مرتبه استنت گذاشته اند.مادرم ، بعد از فوت پدرشان ، آریتمی گرفته اند.وقتی که خواب آلود و خسته هستم ، گاهی اوقات تپش قلب می گیرم و سرعت نفسم بالا می رود (البته ، این اتفاق در صورتی رخ می دهد که درحین خواب آلودگی ، حرکت سریعی انجام دهم.مثلا خواب باشم و صدای زنگ درب را بشنوم.از جایم بلند شوم و با سرعت به سمت درب بروم. و یا موقعی که در جای نامناسبی خوابیده باشم و با حالت خواب آلودگی ، جابجا شده و در تختم دراز بکشم.بعد از دراز کشیدن ، احساس تپش قلب می کنم) آیا چنین تپش هایی طبیعی هست و یا به پیگیری نیاز دارد؟ضمنا ، قدم 180 سانتی متر و وزنم 97 کیلو هست و گاهی فشار خونم بالا می رود (البته گاهی)
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ميترا یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد ميخواستم بدونم كه سينوزيت به مانند تب روماتيسمي و گلو درد چركي باعث بيماري دريچه قلب ميشود يا خير
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر AliAkbar یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،بنده ۱۷ سالمه،اقای دکتریه چندسالی هست که وقتی بلندمیشوم چشمانم سیاهی میرود وروزی چندبار اینجور میشوم فقط درحینی که بلند میشوم ووقتی روی پامی ایستم چشام سیاهی میره ویکبار هم باعث شد که به زمین بخورم علتش چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   دچار افت فشار نیشوید

   باید حتما اکو شوید

   باید مراجعه کنید

   نمک غذاتون رو بیشتر کنید

  2. تصویر کاربر AliAkbar دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،اکوانجام داده بودم دکترم گفت مشکلی ندارد وبرای تپش قلبم هولتر وصل کرد جواب هولتر خوب بود ودکتر قرص کونکورملغم2.5دادروزی نصفه ولی هنوز سیاهی چشم دارم علتش چیست؟؟!!
  3. تصویر کاربر AliAkbar دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام، اکوانجام داده بودم دکترم گفت مشکلی ندارد ولی برای تپش قلبم هولتر وصل کردجواب هولتر خوب بود برایم قرص کونکور ملغم2.5داد گفت روزی نصفی بخور ولی تغییری نکردم هنوز سیاهی چشم دارم علتش چیست؟؟!!
  4. تصویر کاربر AliAkbar دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،اکو انجام داده بودم دکترم گفت مشکلی ندارد وبرای تپش قلبم هولتر وصل کرد وگفت جوابش خوب است وبرایم قرص کونکور2.5ملغم داد گفت روزی نصفه بخور ولی هنوز سیاهی چشم دارم علتش چیست؟؟!!
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   در هنگام بلند شدن عروق متقبص میشه 

   برای شما این مکانیسم مختله

   باید بایستید و مدتی به دیوار تکیه دهید و سپس راه بروید

   کنی بیشتر اب و نمک بخورید

  6. تصویر کاربر AliAkbar شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر ببخشید نگران شدم خطرناک که نیست این مشکل؟؟؟؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   معمولا خطرناک نیست

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر