درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آیدین یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من ورزشکار هستم رفتم تست ورزش و اکو و نوار قلب.جواب همه عالی و نرمال بود فقط موقع تست ورزش شدیدا استرس داشتم و pvcیک لحظه دیده شد،و ضربان قلبم همیشه بین 68تا80میباشد و در مواقع استرس شدید از 90بیشتر نمیشود.ایا میخواستم ببینم این pvcکه در مواقع استرس و اضطرابم بوجود میاد،مهمه یا اصلا مهم نیست و نیاز به پیگیری داره یا نداره؟ در ضمن ورزشکار رشته قدرتی هستم و شنا و پیاده روی به طور مرتب انجام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   اگر باعث افت کارکرد قلب و علایم نشه مهم نیست

   بهتره هر یک سال ویزیت شوید

  2. تصویر کاربر آیدین یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   میشه علائمی که فرمودین رو بگین
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   تپش قلب  درد سینه تنگی نفس

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام pac ایا میشه ابلیشن کرد؟ تقریبا در هفته دو سه تا ضربان کوبنده قلب حس میکنم پیشنهاد شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   نیازی نیست

   میتونید دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر Hanieh یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Slm khaste nbashid mn 21salem va tpesh ghlbe bali darm vghi esteresi migirm tapeshe ghlbm mire bala va mn khodm seda zaraban ghlbmo mishnvm dr aco greft va goft byd holter vasl koni mn aln holter vasl konm ya na
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   اضطراب باید درمان شه

   به روانپزشک مراجعه کنید

   از نظر کم خونی و پرکاری تیرویید بررسی شوید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده 1 ماهی است که موقع خواب شب قلبم عادی میزنه ولی در هر یک دقیقه یهو یه ضربان جا میوفته و احساس لرزش تو دلم بهم دست میده و دوباره ریتم معمولی رو طی میکنه و مجددا این اتفاق میفته
  این اتفاق زیاد نیست و در هر دقیقه معمولا یه بار این اتقاق میوفته
  نوار دادم ولی موقع نوار این اتفاق نیوفتاد
  اکو پارسال دادم همه چی طبیعی بود ضربانم هم حدود 70تا 90 هست. ولی دکتر گفتن یکم تاکی کاردی هم داری
  چی دستور میدین؟آیا بنده مشکل خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه ضربان نابجا یا pvcباشه

   اما بهتره معاینه بشید و نوار قلب بگیرید یا احیانا هولتر ببندید تا بشه در مورد تشخیص و درمان نظر داد

  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
   جناب دکتر چند درصد PVC یا PAC در مجموع ضربان قلب در 24 ساعت طبیعی است؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   .بله

   ولی اگر ازارتون میده میتونید دارو مصرف کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم‌ جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر سوالی داشتم از خدمتتون آیا لررش معده حتما از آریتمی هست یا موارد دیگر نیز از جمله نفخ معده و اضطراب نیز باعث لرزش،معده میشود چون بنده بعضی اوقات دچار لرزش معده در حد یک ثانیه میشم ولی زود برطرف میشه ضمن اینکه از نظری قلبی مشکلی ندارم ولی اضافه وزن دارم ودر چه زمان اگر اریتمی باشه خطرناکه بنده نصف متورال صبحها میخورم و آقای دکتر از لحاظ درمان خانگی چه گیاه و عرق گیاهی مفید برای اریتمی هست ممنون از پاسخگوییتون دستبوس شمام‌
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونه باشه

   من در نورد گیاهان داروویی نظری ندارم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر