درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کمالیان دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ، من حدود سه ماهی میشه متوجه تپش قلب شدم که دکتر رفتم اول برام پراپرونا ول 10 تجویز کردن بعد یکماه علایم خوب نشد و دوزش رو بالا بردن و کردن 20 ،الان حدود دو هفته هست که سرگیجه های خیلی کمی دارم تو مدت روز و گاهی احساس میکنم سرم ،گردنم و پشتم مور مور شده و بیحس ، و با اینکه قرص میخورم تپش قلب رودارم و قفسه سینم درد میکنه مداوم ، و خیلی زود خسته میشم و پقتی حالم خوب نیست دست و پاهام سردمیشه ، البته اینم بگم کم کاری تیرویید هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آیت جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 26سالمه موقعیکه ازجام بلندمیشم یاموقع خوابیدن بیدارمیشم صربان قلبم ب مدت چندثانیه بیشترمیشه درکل ضربانم گاهی اوقات 60ب بالاوتا80و100هم میرسه یعنی نرمال نیس بالاوپایین بارهاهم اکودادم ولی چیزی مشخص نشده خودمم بیماری اعصاب معده ورده دارم گاهگاهی هم دردقفسه سینه ی نقطه ای ونزدیک بازوی چپم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حدیث پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر .من خانمی 35 ساله هستم که مدتی است دچار درد در قفسه سینه سمت چپ شده ام نوار قلب و اکو مشکلی نداشتن .قرص متورال و آ س آ و پنتوپرازول مصرف میکنم . تست ورزش هم انجام دادم که بیشتر از دو دقیقه و نیم نتونستم طاقت بیارم و ادامه بدم در موقع پیاده روی یا فعالیت طپش قلب شدید دارم . ایا لازمه آنزوگرافی قلب انجام بدم .با توجه به اینکه در خانواده ما بیماری قلبی ارثی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده دختری 24 ساله هستم،از 15 سالگی دچار تپش قلب شدم،دو سال پیش دکتری گفتند مادرزادی دچار یه مشکل خیلی خفیف هستم و برام داروی دیلتیازم تجویز کردند،و تاکید داشتند که دیگر به دکتر مراجعه نکنم،بعد از مدتی تپش قلبم شدت پیدا کرد و در کنار اون pvc هم رد میکرد، در حال حاضر اون حالت pvc بیشتر شده
  در یک دقیقه 4 بار دچار pvc میشه.
  تازگی ها زیر دنده سمت چپم درد شدیدی رو احساس میکردم به دکتر داخلی مراجعه کردم و ایشون برام داروی پروپرانول و آلپرازولام و پنتو پرازول تجویز کردند،از وقتی این داروها رو مصرف میکنم حالم خیلی بدتر شده,ضمنا چند جلسه برای کاهش اضطرابم به مشاور مراجعه کردم و ایشون تشخیص دادن که دیگر نیازی به مشاوره ندارم،واقعا این حالت خیلی اذیتم میکنه،نمیتونم زیاد فعالیت داشته باشم،دوروز فعالیت میکنم حتما باید یک روز بخوابم تا برای روز بعد سرحال باشم،با این اوصاف بنده باید چکار کنم؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کدخدازاده پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای نجفی خوبی شوهرم از ترس بیماری قلبی میترسه یه خیابون هم تنهایی خودش بره بیرون واقعا خسته شدم تو 5 سال 40 اکو بیش از 100 نوار قلب و تست ورزش داده میگنش خوبی ولی قبول نمیکنه همیشه باید یکی با ماشین پیشش باشه توروخدا زود جواب بده چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   اگر تهران تشريف دارين ببينمشون
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر