درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،عذر میخوام بنده زیاد مزاحم میشم ،دیشب کل بدنم حالت سرشدگی و وز وز با سرگیجه ،بطوریکه بی حال و ضعیف شدم و با کوچکترین بلند شدن سرگیجه و سیاهی چشم شدید به حدی که احساس مرگ میکردم،بنده سابقه بیماری اضطراب و حملات پانیک و کمی هم علائم افسردگی دارم،به اورژانس رفتم و نوار قلب گرفتن گفتن سالمه،و مشکل سوزش معده زیر ناحیه قلب دارم،یکساله قرص پاروکستین 20 برای پانیک میخورم،که متخصص اعصاب دارو را به 10 میلیگرم کاهش داد،و این علائم پیدا شد،بنده چون خیلی وقته دچار حمله پانیک نشدم،متوجه تشخیص بیماری نمیشم،ولی دکتر اورژانس گفت چون دارو کم شده این علائم ظهور کرده،همچنین سابقه میکروب معده هلو باکتری(600)بودم که با مصرف دارو به 400نزول کرد و بنا به دلایلی پیگیر معده نشدم،ضربان قلبم به 120رسیده بود و پرانول تجویز کردن،به نظر شما قلب من مشکلی نداره؟ممنون و سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه پانیک بوده باشه

   ولی جهت بررسی قلبی و انجام معاینه و اکو باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر عربانی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر نجفی
  شما قرص فلکاینید برای من تجویز کردید من داروخانه ها نداشتند این قرص را و گفتند فقط داروخانه های خاص دارند و من در هشدارهای این دارو خواندم خطرناک است و شروع مصرف باید در بیمارستان باشد من کمی نگران شدم و مصرف نکردم خواستم از شما درباره ی خطرناکی این قرص سوال کنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   دارو ضد اریتمی هست و عوارضی هم داره

   اگر تجویز کردم حتما دلیل موجهی داشته

   با اینحال با فوق eps مشورت کنید

    

 • تصویر کاربر فرهادی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما جناب آقای دکتر نجفی . آزمایش LDL بنده 27 است ، مطلب مفید شما را در ( وب سایت ) مطالعه کردم و بیشتر علائم پایین بودن LDL را از جمله ،تعریق شدید ، خستگی مدام ، افسردگی ، ضربان تند قلب و خشگی پوست وشکنندگی مو ، افزایش اشتها ، تنگی نفس و......دارم .که باعث شده زندگی تلخی را طی کنم همراه با رنج . بنده مرد 51 ساله از تهران مزاحمتان می شوم ..اگر جای درمان بنده است کمکم باشید ، منتظر درمانم هستم ، خدا یاورتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   این علایم بیشتر علایم اضطرابی و افسردگی هست

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من تقریبا از دیماه هست که تپش قلب دارم،هرازگاهی پرانول10 مصرف میکنم ولی موقع کار کتف چپم خیلی درد میکنه و تپش قلبم بیشتر میشه وموقع استراحت نیز قلبم یهو محکم میزنه ،میشه علتش رو توضیح بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   درد کتف معمولا قلبی نیست و عضلانیه

   ممکنه ضربان نابجا یا اریتمی داشته باشید

   باید معاینه شوید و نوار قلب بگیرید تا علت مشخص شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما
  جناب دکتر من ۲۶ سالمه
  حدود ۵ سال پیش به علت مصرف یکبار ماریجونا حالم خیلی بد شد و بعد از اون ۶۰٪ توانایی های جسمیم رو از دست دادم
  نبض شکمم همیشه میزنه مخصوصا زمانی که معدم ترش میکنه یا درد معده میگیرم ...س ونوگرافی کردم مشکل ائورت شکمی نداشتم
  با یه فعالیت عادی و ورزش سریعا تپش قلب میگیرم
  حالت کیجی و منگی تا حدودی بهم دست میده و بعد از اتمام فعالیت انرژیم خالی میشه... در طول روز همیشه کم انرژی هستم
  ورزش نمیتونم کنم خیلی مخصوصا فوتبال
  همیشه نبضم میزنه
  مشکل رفلاکس معده هم دارم
  وقتی فوتبال بازی میکنم ۱۰ دیقه اول خیلی خیلی سخت میشه تنفس برام و بعد از اون راحت تر میتونم بازی کنم
  مشکلم خیلی حاده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   باید جهت بررسی قلب و اکو مراجعه کنید

   اگر هم اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر