درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام از دیشب به علت نامعلومی درد ممتدی در سمت چپ قفسه سینه تا کنون احساس می کنم ،این درد با نفس عمیق کشیدن بیشتر می شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام.
  جناب دکتر من پسری ۲۰ ساله هستم ک سابقه هیچ بیماری نداشتم تا ۳ ماه پیش ک خود بیمار انگاری مبتلا شدم و بعد از اون هم افسردگی...
  تقریبا ۲ ماه پیش بود ک تپش قلب گرفتم و بخاطرش پیش پزشک عمومی رفتم ازم نوار قلب گرفت ضربان قلبم بالا بود ازمایش انزیم قلب گرفت خوب بود جوابش بخاطر همین گفت از استرس و من رفتم پیش دکتر اعصاب و روان.
  با این حال گه گاهی تپش قلب میگیرم اللخصوص زمانی ک دلم میگیره میخوام بدونم لازمه پیش متخصص قلب و عروق برم یا ب پرانول و دارو هایی ک دکتر اعصاب داده اکتفا کنم،سپاش گزارم ب خاطر توجه و وقت گزاشتنتون‌.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   پروپرانولول كافي است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام.پسری 24 ساله هستم.چند ماه پیش آزمایش خون دادم که بعد از ازمایش دچار ثپش قلب شدم و احساس غش میکردم و دست و پاهایم سرد میشد.بعد از مدتی با این مشکل رفع شد اما بعد از یک سرماخوردگی شدید دوباره این علایم برگشت و هنگام فعالیت هایی مثل از پله ها بالا رفتن دچار تپش خیلی زیاد میشوم به گونه ای که صدای قلبم را میتوانم احساس کنم و دچار ضعف میشم .همچنین مشکل ورم معده هم دارم.با تشگکر از وقتی که میگزارید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   بهتر است معاينه قلب شده و نوار ديده شود
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام. ایا گاهی اوقات ک نبض میگیرم، متوجه یک وقفه میشویم وبعد ب نرمال برمی گردد طبیعی است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر هميشگي است نوار قلب گرفته شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام . من 26 سالمه و همیشه تپش قلب دارم البته از نوع کوبش ( کوبیدن ) . یعنی تپشم رو توی همه قسمت های بدن احساس میکنم . الان چند روزیه که سوزش و درد در سمت چپ قفسه سینه ام احساس میکنم و موقع دراز کشیدن و یهویی بلند شدن بدتر میشه . چند وقت پیش با نفس عمیق تیر میکشید قلبم ولی الان بهتر شده . زیاد هم سرفه میکنم ...!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  من بیماری ضخیمی عضلات قلب دارم و الانم باطری گذاشتم میخاستم ببینم ایا درمان دارد این بیماری و یا باید تا اخر عمر باطری گذاشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر یکتا چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند وقته احساس میکنم قلبم داره تو دهنم میزنه بعضی وقتا اینقد تپشش تند که با گوشم بدون گوشی پزشکی صداش احساس میکنم ازمایش تیرویید هم دادم مشکلی نداشتم به نظرتون این تپش قلب عادی یا مشکلی هست ؟؟؟؟ (البته اینایی که گفتم همیشگی نیستن )
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   براي تشخيص به پزشك متخصص قلب مراجعه نماييد
درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر