درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقادکترمن ۱۸سالمه و دوماهه گوش راستم صدای خش خش میده وبا ضبضم هماهنگه نوارگوشم گرفتم سالم بود و گوشمن مشکلی نداشت رگ پشت سرم هم درد میکنه و میسوزه وخیلی حساس شده مشکل ازچیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   گاهی جریان خون در رگهایی که از کنار گوش میگذره شنیده میشه و مهم نیست

   اگر زمینه اضطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر هانیه شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 روز پیش)
   من چون به دکترگوش حلق بینی رفتم و نتیجه نداد به رواپزشک مراجعه کردم داروهم دادن اما فقط اروم شدم و استرسم کم شده اما صداگوشم فرقی نکرده به دکترمغزواعصاب یا قلب لازم نیس که برم؟یا باهمین داروهایی دکترروان پزشک تجویزمیکنن به مروز زمان خوب میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   یک اکو انجام دهید

   گاهی صدای ناشی از مشکلات دریچه به گردن انتشار داره

   اگر اکو نرمال بود مشکل مهمی ندارید

  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   یک اکو انجام دهید

   گاهی صدای ناشی از مشکلات دریچه به گردن انتشار داره

   اگر اکو نرمال بود مشکل مهمی ندارید

   در ضمن گا۶ی بندرت کلافه های عروقی در بدن وجود داره البته خیلییی بعید از نظر بررسی از این بابت هم میتونید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

   معمولا mr انژیو انجام میدن

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Nn پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند وقته که داغی بدن شدید دارم طوری که میزنه به مغزم چکاب کامل دادم مشکلی ندارم و اینکه مدتیه کم خواب شدم و اینکه ظهر ها با تپش قلب میپرسم و اصلا نمیتونم بخوابم پشت قفسه سینه م گاهی تیر میکشه و وقتی سمت چپ دراز میکشم نفسم میگیره به نظر شما از قلبمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   ممکنه علایم اضطرابی یا پرکاری تیرویید باشه

   تست تیرویید بدید و اگر نرمال بود به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر
  4 روز هست که همسرم یه دردی مثل سنگینی سر معده دقیقا وسط دنده هاش و تو ناحیه معده حس میکنه
  وقتی راه میره درد شدید تر میشه و تکون میخوره
  ولی وقتی دراز میکشه دردش کاهش پیدا میکنه.
  دیشب به پزشک عمومی مراجعه کردیم و آمپول رانیتیدین تزریق کردن و قرص کلیندینیوم سی و رانیتیدین و پنتوپرازول و شربت آلومینیوم ام جی تجویز.
  ولی هیچکدوم دردش رو کاهش نداد.
  بهشون دمنوش هل و نبات
  خاکشیر و آب ولرم
  آب ولرم و عرق نعنا و نبات هم دادم
  3 روز هم هست سبزیجات و میوه خام استفاده نکردن.
  با روغن زیتون و کمپرس آب گرم هم ناحیه رو ماساژ دادیم.
  ولی همچنان دردش کاهش پیدا نکرده.
  چه علتی داره؟
  خواهش میکنم کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه

   درد قلب گاهی به معده میزنه و با فعالیت بدتر میشه

   فورا به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  ۴۸ساله ساکن یزدهستم .۹سال پیش در بیمارستان افشار ابلیشن شدم ولی طی این ۹ سال ۳ دفعه دیگردچار حمله شدید تپش قلب تا ۲۷۰ ضربه در دقیقه شدم .
  اما به تازگی دچار حمله های خفیف بصورت تیک های مدام ثانیه ای از ناحیه شکم بسمت قلب و نامنظمی ریتم قلب و حالت تهوع و سرگیجه میشوم.
  داروهای تجویز شده توسط پزشک معالجم از طریق عکس ارسال کردم.
  لطفا کمکم کنید از این رنج رهایی پیدا کنم .
  با تشکر فراوان از شما دکتر گرامی

  درصورت امکان جواب پیامکی باشد.سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید مدارکتون دیده شود و نوع اریتمی مشخص شود

   ممکنه مجدد نیاز به ابلیشن باشه

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  تقریبا اکثر روزها با تپش قلب میانگین 80 دارم این روزها بعضی مواقع تا 135 هم رسیده بعد با نفس عمیق و شستن دست و صورت با آب سرد کنترل شده.شبها هم با تپش قلب از خواب بیدار میشم.نمیدونم مشکل از چیه ممنون میشم راهنماییم بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید از نطر پرکاری تیرویی بررسی شوید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و اگر مشکل ادامه داشت مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر