درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۵ سالمه قدم ۱۶۵ و وزنم ۸۸ کیلو است ، الان یک هفته است که قلبم خیلی محکم میکوبه طوری که صداشو میشنوم اما ضربان قلبم توی حالت استراحت بین ۷۲ تا ۸۰ هست و موقع فعالیت تا ۱۱۰ هم گاهی هست توی این یک هفته که چک کردم ، من دو ۲ هفته پیش با چند تا بیمار کرونایی در تماس بودم ولی هیچ علائمی نداشتم به جز اینکه فقط ته گلوم خشک شده و میسوزه ، تب ندارم ، اکسیژن خونم هم هرروز با دستگاه چک کردم همیشه بین ۹۵ تا ۹۸ متغیر ، این تپش قلب من به کرونا ربط داره؟ خطرناکه ؟ خواهش میکنم بگید چکار باید بکنم چون من نه پولشو دارم که تست کرونا بدم و هم اینکه خیلی میترسم توی این روزا دکتر برم🙏🙏🙏🙏😔😔😔😔
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   بعید است اگر علامت دیگری ندارید فقط طپش قلب نشانه ی کرونا باشد، احتمالن ببشتر نشانگر اضطراب و استرس است، فقط اگر علامت دیگری پیدا کردید مراجعه کنید پزشک ببیند
 • تصویر کاربر حسين شنبه ۵ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما مادرم اروميه پيش دكتر رحيمي قراره ليزر چربي دور قلب انجام بده به خاطر ضربان قلب نامنظم فشار خون هم بالاست عمل سختي نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تگر منظور شما ابلیشن هست اغلب ساده هست ولی با احتمال خیلی کم عوارض داره
 • تصویر کاربر بهاور جمعه ۳ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  پدر من پا و شکم و اندام تحتانی ورم کرده و به سختی نفس میکشه نوار قلب دادن حالا نظرتون چیه دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام نوار قابل رویت نیست ولی حتنا الزامی است امو مارکرد قلب را مشخص نماید
  2. تصویر کاربر بهاور جمعه ۳ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   توی این فایل هم مشخص نیست دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نوروزی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با توجه به آزمایش خون پیوست شده ،میخواستم بپرسم آیا کم خونی خطرناکی وجود داره یا اینکه با دارو رفع میشه ؟
  چون مادرم تپش قلب هم دارن گاهی ، اسکن هسته ای هم نرمال بوده و میخواستم بپرسم خدایه نکرده با توجه به این آزمایش خدایه نکرده سرطان خون نباشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تصویر قابل مشاهده نیست مجددا ارسال کنید
  2. تصویر کاربر نوروزی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پیوست کردم آقای دکتر بابت هر سوال ۲۰هزار تومن میگیره سایتتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   این آزمایش کم خونی را نشان می دهد ولی گلبول سفید خون و پلاکت ها در سطح نرمال هستند که به این معنی است که احتمال سرطان خون اندک است. ولی با این حال در قدم اول برای بررسی علت این کم خونی و تصمیم گیری در مورد درمان های لازم با یک متخصص گوارش مشورت بفرمایید. شاید صلاح به بررسی بیش تر با اندوسکوپی ای کولونوسکوپی باشد. هر چند در این زمینه ایشان باید تصمیم بگیرند. اگر اسکن هسته ای نرمال بوده است در مورد قلبی نگرانی جدی وجود ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بابایی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز. مادر بنده 73 سال سن داردکه چندین سال قبل آرتیمی داشت که به علت پایین بودن ضربان قلبش رگهاش رو سوزاندند حالا ضربان قلبش رو با دستکاه دیجیتال فشارخون در منزل اندازه گیری کردیم زیر 50 میباشددر ضمن تیروئید هم داردحالا خواستم بدونم با توجه به پایین بودن ضربان قلب مشکلی تهدیدش نمیکنه؟ البته نا گفته نماندکه در بهمن سال 97به علت گرفتگی رگهاش براش عمل آنژیوپلاستی انجام دادند
  و دو تا فنر گذاشتند و هم اکنون داروهایی مانندآملو پرس و تیروکسین و نیترو کاردین و آسپرین و نولاکتون مصرف میکنند و گاهی هم قرص کلسیم مصرف میکنند. ممنون میشم زودتر جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام بختر هولتر ريتم بذارن ببينيم تا چه عددي ضربان كاهش پيدا ميكنه و نتيجه بابت گذاشتن باتري گرفته شود
درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر