دکتر محمد حسین نجفی

هر چیزی که تاکنون در مورد درمان صد در صد فشار خون بالا چه با دارو و چه درمان  قطعی فشار خون با قرص های فشار شنیده اید را کنار بگذارید، چرا که شایعه ای بیشتر نیستند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در پادکست صوتی زیر در این باره بیشتر توضیح می دهند:

 

آیا درمان صد درصد  فشار خون بالا حقیقت دارد؟

این سوال خیلی از بیماران بنده است که آیا به طور مثال آیا دارویی وجود دارد که بلافاصله بعد از تجویز و مصرف آن فشار خون شخص درمان شود؟ هیچگونه دارویی که درمان صد درصد فشار خون را نوید دهد وجود ندارد. پس برای پایین اوردن فشارخون بالا چه میتوان کرد؟

واقعیت این است که انتخاب داروی فشار خون اغلب بر اساس بیماری زمینه ای فرد و یا بر اساس سن انجام می گیرد. به عنوان مثال افراد بالای 55 سال یه گروه داروی فشار خون برای آن ها مناسب است و آن را شروع می کنیم. افراد کمتر از 55 سال گروه دیگری از دارو ها براشون مفید است که آن را شروع می کنیم. اگر شخصی همراه با فشار خون بالا به دیابت مبتلا باشد یا نارسایی کلیه و یا نارسایی قلبی داشته باشد؛ دارویی را تجویز می کنیم که هم برای کنترل فشار خون مناسب باشد و هم جلوگیری از عوارض آن بیماری زمینه ای را در بر داشته باشد.

یا به طور مثال اگر فردی هم فشار خون و هم آریتمی داشته باشد؛ باید دارویی تجویز شود که بر هر دوی این بیماری ها اثر داشته باشد. حتی گاهی اوقات از ابتدای امر با 2 داروی فشار خون درمان رو شروع میکنیم؛ به شرطی که فشار خون بیمار خیلی بالا باشد.

نکته ای که در درمان فشار خون وجود دارد و بیماران باید آن را رعایت کنند این است که باید مصرف نمک خود را محدود کنند؛ زیرا مصرف نمک، درمان فشار خون را با مشکل رو به رو می کند و کار ما را سخت تر کرده و به مصرف بیشتر دارو نیاز است.

تغییر در شیوه ی زندگی به پزشک کمک می کند راحت تر بتواند درمان فشار خون را انجام دهد. به این مفهوم که اگر شخص شروع به پیاده روی و ورزش روزانه کند؛ اگر وزنش کم شود که واقعا در درمان فشار خون مفید است و واقعا کمک کننده است و برای قلب مفید است. اما حتی اگر میزان وزن بیمار کاهش پیدا نکند باز هم در درمان فشار خون بیمار بسیار موثر است.

رژیم های حاوی غلات، سبزیجات و میوه کمک می کند که درمان فشار خون بهتر صورت گیرد.

نهایت امر این است که حتما با هر انگیزه ای که فشار خون بالا باشد – به طور مثال عده ای مراجعه می کنند و میگویند که فشار خون من استرسی است پس نیازی به درمان نیست که این عبارتی غلط است- می تواند آسیب های خودش رو به مغز، قلب، کلیه، چشم و اعضای دیگر بدن می زند؛ پس باید این بیماری هر چه زودتر درمان شود.

پس نهایت امر این است که درمان صد در صدی فشار خون که برای همه ی بیماران در دسترس باشد وجود ندارد و پزشکان بر اساس شرایط بیمار داروها را تجویز میکنند.

درمان فشار خون

علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون

فشار خون نیرویی است که در طی آن خون درشریان های شما جریان می یابد. عوامل مختلفی می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون شما شود و هنگامی که فشار خون به طور مرتب افزایش می یابد خطر ابتلا به پرفشاری خون مزمن را نیز افزایش می دهد که می تواند منجر به مشکلات عروقی، بیماری قلبی و سکته مغزی شود.عوامل دیگری مانند استرس و اضطراب، مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری و مصرف نمک نیز می توانند از عوامل موثر در افزایش ناگهانی فشار خون باشند.

یکی دیگراز عوامل موثر بر افزایش ناگهانی فشار خون، مصرف سیگار است. هنگامی که شما سیگار می کشید، نیکوتین، اثر فوری بر فشار خون شما  می گذارد. نیکوتین تغییرات زیادی درعملکرد مناسب رگ های خونی ایجاد می کند و درسیستم گردش خون  التهاب ایجاد کرده و در نهایت فشار خون را بالا می برد.

مصرف کاهو در فشار خون بالا

سبزیجات می توانند در بسیاری از موارد سبب کاهش فشار خون شوند. سبزیجات اغلب حاوی سطوح بالای نیترات و نیتریت هستند که منابع خوبی از اکسید نیتریک (NO) می باشند. آنها همچنین دارای آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلامت و الاستیک شریانی حمایت می کنند. سبزیجات کنسرو شده نیز تقریبا مانند سبزیجات تازه از میزان شکر، چربی یا نمک پایین برخوردار بوده و همان مزیت را دارند.

کاهش فشار خون با کاهوکاهو از جمله سبزیجاتی است که برای بدن انسان سرشار از مزایای سلامتی است! یک سالاد معمولی با کاهوی ترد و تازه می تواند یک میان وعده سالم و مغذی باشد. کاهو، منبع خوب پتاسیم است و مطالعات نشان داده است که به کاهش فشار خون کمک می کند.

آیا دارچین برای فشار خون ضرر دارد؟

بر طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که مکمل های حاوی دارچین می توانند به طور بالقوه خطرناک باشند، به خصوص برای  افرادی که داروهای استاتین را برای کاهش کلسترول و فشار خون مصرف می کنند. اما مصرف میزان مناسبی از پودر دارچین به عنوان یکی از طعم دهنده های خوشمزه، ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد. مصرف چوب دارچین به صورت روزانه ممکن است فشار خون افراد مبتلا به دیابت را نیز کاهش دهد. برای مصرف دارچین می توانید در رژیم غذایی خود آن را بر روی غلات صبحانه، تخم مرغ و حتی قهوه اضافه کنید.

کاهش قند و فشار خون با چای ترش

تحقیقات در مورد مصرف چای مخصوصا چای ترش نشان داده است که مصرف چای ترش در طی روز به صورت دم کرده تأثیر زیادی بر کاهش فشار خون دارد.

یوگا و فشار خون

مطالعات اخیر نشان می دهد که حفظ عضلات و انعطاف پذیری آن ها، نقش موثری بر سلامت بدن دارد. به عنوان مثال از طریق تمرینات یوگا به طور منظم، انعطاف پذیری شریان ها صورت گرفته و در نتیجه به طور طبیعی، باعث کاهش فشارخون می شود.

تاثیر یوگا در درمان فشار خونمطالعه ای در مجله فیزیولوژی نشان می دهد که  فشار خون افراد ۴۰ ساله و بالاتر، با انجام تمرینات یوگا برای انعطاف پذیری شریان ها، به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

رازیانه برای کنترل فشار خون

رازیانه گیاهی است که در اکثر نقاط اروپا و دریای مدیترانه رشد می کند. دانه های این گیاه در قرون وسطی برای طعم دهی و به عنوان دارو استفاده می شد. امروزه، مصرف دانه رازیانه، نقش مهمی در کاهش فشار خون داشته و گزینه مناسبی در درمان این بیماری به شمار می رود.

درمان فشار خون با دارچین و عسل

عسل حاوی حدود ۸۰ درصد قند و همچنین اثرات پروتئینی، مواد معدنی و آب است. بدن شما به راحتی می تواند عسل را جذب و استفاده کند و این باعث می شود که کربوهیدرات های مفید وارد بدن شوند. تاثیر گذاری دارچین نیز به عنوان ادویه ای بدون قند، در ترکیب با عسل سودمند است. اگر چه مطالعات اولیه نشان می دهد که عسل ممکن است نقش مهمی در کاهش فشارخون داشته باشد، اما هرگز بدون مشورت متخصص فشار خون این درمان را انجام ندهید. پیش از اضافه کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی خود برای کاهش فشار خون با پزشک خود  مشورت کنید، به خصوص اگر در حال  مصرف داروهایی برای کاهش فشار خون هستید.

بابونه و فشار خون

بابونه گیاهی با خواص فراوان است که می تواند در کاهش فشار خون مفید باشد. تاثیر مصرف آن با داروهای فشار خون بالا ، دارای اثر دهی بیشتری است.

کرفس و فشار خون

آب کرفس و فشار خونآب کرفس در درمان فشار خون بالا بسیار سودمند است. شما می توانید کمی آب به ساقه های کرفس اضافه کرده و آن را در درمان پرفشاری خون مصرف کنید.

خواص بهارنارنج بر فشار خون

بهار نارنج تلخ به صورت دم کرده و یا عصاره آن در درمان پرفشاری خون مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره بهار نارنج تلخ حاوی سونفریین است و اثرات سمپاتومیتی سینافین در این عصاره ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

تاثیر زالو درمانی بر فشار خون

تاثیر زالودرمانی بر فشار خونمطالعات مختلف نشان داده است که بزاق زالو حاوی آنزیم های مفیدی است که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. آنزیم های ضد انعقاد موجود در بزاق زالو سبب کاهش گرایش انعقادی خون می شود؛ بنابراین این آنزیم ها نه تنها از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، بلکه باعث می شوند تا لخته ها ی خون از قسمت های دیگر بدن نیز حذف شده و منجر به کاهش قابل ملاحظه فشارهای سیستولیک و دیاستولیک شود.

خواص کاسنی برای کاهش فشار خون

عصاره کاسنی که حاوی فروکتان و نوعی یونولین است، اثرات مطلوبی بر بدن دارد؛ از جمله اثرات آنتی هپرگلیسمی و ضد دردی لیپیدمی و بهبود حرکت روده. مطالعات نشان داده است که  عصاره ریشه کاسنی بر گلوکز خون، متابولیسم لیپید و کاهش فشار خون تاثیر گذار است.

تاثیر مکمل منیزیم بر کاهش فشار خون

مصرف منیزیم کافی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. توصیه می شود که افراد مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های منیزیم را برای کاهش فشار خون خود مصرف کنند.

با توجه به ایمنی نسبی و هزینه پایین، مکمل های منیزیم می توانند گزینه مناسبی برای کاهش فشار خون در افراد با خطر بالا و یا بیماران مبتلا به فشار خون بالا در نظر گرفته شوند. محققان دریافتند که مصرف ۳۶۸ میلی گرم مکمل منیزیم روزانه به مدت سه ماه موجب کاهش فشار خون سیستولیک افراد به میزان ۲ میلی متر جیوه (mmHg) و کاهش فشار خون دیاستولیک می شود.

هویج و فشار خون

هویچ و فشار خونآب هویج دارای آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن و ویتامین A و C است. آنتی اکسیدان ها درعروق خونی باعث محافظت بدن از رادیکال های آزاد می شوند. محققان اعلام کرده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است در درمان فشار خون بسیار موثر باشند.

سیاه دانه برای درمان فشار خون بالا

روغن سیاه دانه در درمان برخی از شایع ترین شرایط خاص، از جمله فشار خون بالا و آسم، کاربرد دارد. سیاه دانه دارای خواص قوی ضد قارچی است که در درمان انواع عفونت ها نیز استفاده می شود. ازجمله مزایای عمده روغن سیاه دانه می توان به کاهش فشار خون بالا اشاره کرد.

عدس و فشار خون

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که مصرف عدس می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش سطح خطرناک فشار خون داشته باشد. تحقیقات جدید نشان داده است که عدس می تواند میزان انقباض رگ های خونی را کاهش دهد. مصرف چربی و نمک بالا می تواند رگ های خونی را مسدود یا منقبض کرده و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا کند. اضافه کردن عدس به رژیم غذایی در رفع این مشکل کمک کننده است.

میوه به و فشار خون

میوه به و فشار خونمیوه” به” یک میوه معطر و متعلق به خانواده Rosaceae است که در خانواده سیب و گلابی نیز قرار می گیرد. این میوه، بومی مناطق گرم و معتدل جنوب غربی آسیا بوده و یک میوه فصلی است که از پاییز تا زمستان در دسترس است . میوه “به”، غنی از پتاسیم بوده و پتاسیم موجود در آن در کاهش فشار خون بالا موثر است.

اسفناج و فشار خون

در مورد مصرف اسفناج به عنوان کاهش دهنده فشار خون ،نظرات مختلفی مطرح است. اما تحقیقات نشان داده است که آب اسفناج به دلیل مواد معدنی و آهن بالا می تواند از فشار خون بالا جلوگیری کند. بهتر است در مصرف برگ اسفناج و اضافه کردن آن به رژیم غذایی برای درمان فشار خون ،با پزشک مشورت شود.

زنجبیل و فشار خون

مطالعات اولیه نشان می دهد که زنجبیل ممکن است کلسترول را کاهش دهد و به جلوگیری از لخته شدن خون نیز کمک کند. مصرف زنجبیل در درمان بیماری های قلبی و انسداد رگ های خونی که به فشار خون بالا و حمله قلبی یا سکته مغزی منجر می شود، موثر و سودمند است. زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اثردهی زنجبیل برای بیماری های قلبی و دیابتی لازم است.

خواص عرق کاکوتی بر فشار خون

خواص عرق کاکوتیعرق کاکوتی به طور گسترده ای در طب سنتی برای درمان بیماری های پرفشاری خون در سین کیانگ، (منطقه مستقل چین) استفاده می شود.

آیا عرق آنیسون در کاهش فشار خون مفید است؟

آنیسون، بومی شرق مدیترانه و یکی از قدیمی ترین گیاهان ادویه ای شناخته شده است. عرق آنیسون در درمان دارویی و غذایی استفاده می شود. آنیسون از خانواده  Apiaceae است که شامل هویج، جعفری، کرفس، رازیانه، گشنیز، زیره سبز و سیلیس است. عرق آنیسون برای درمان پر فشاری خون استفاده می شود اما توصیه می شود که بیماران با فشار خون بالا در مصرف عرق آنیسون احتیاط کرده و یا با پزشک خود مشورت کنند.

آیا درد و ورم معده باعث فشار خون بالا می شود؟

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.2/5 - (102 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت به خیر ، میشه خواهش کنم لطف کنین لیست ازمایش خونی که نیاز هست فردی که فشار خون بالا داره بهم بگین چه مواردی هست ، من و مادرم از راه دور میخوایم با جواب ازمایش و اکوی قلب بیایم خدمتتون ، اگر که تمام اصطلاحات لازم رو بفرمایید من خودم وارد نسخه میکنم ، این هم بگم که مادرم ۶۰ سالشونه اصلا اضافه وزن ندارن فقط سابقه خانوادگی فشارخون بالا دارن ازمایشات یک سال پیششون هم نرمال بوده ولی با این که نصف صبح نصف شب قرص فشار به تجویز دکتر قلب میخورن هم چنان فشارشون حالت عادی ۱۶ هست ، اکوی قلبشونم سالمه ، فقط خواهش میکنم لیست ازمایش خون رو برای برسی فشار خون بفرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   cbc fbs bun cr na k. ca. p. tg chol ldl hdl ast alt tsh esr ua
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قرص آملوپرس در افراد دیالیزی باعث ورم میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بله حتي در افراد غير دياليزي
 • تصویر کاربر طاهره شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون مرسی از اینکه وقت باارزشتون رومیذارید وجواب میدید تشکر ـ دکتر من وقتی قرص ارام بخش میخورم فشارم بالا نمیره ـونمیخام قرص ارام بخش رو مدام بخورم ـ وروزا خوبم فقط،شبا فشارم بالا میره ـ به نظر شما چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خانم عرض كردم
   اضطرابتون بايد درمان شه
 • تصویر کاربر سپيده شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  جناب دكتر همسرمن ٣٥ سالشونه چند ساله كه فشارخون داره اما بدليل ترس از دكتر هيچوقت نتونستيم به پزشك متخصص مراجعه داشته باشيم. لطفا كمكم كنيد كه ايشون چه قرص هايي رو بايد مصرف بكنه؟!؟ فشارخونش بين ١٣ تا ١٧ است و مينيمم روي ٩. خيلي عصبانيه و واقعا اينجوري زندگيمون در خطره. لطفا خواهش ميكنم راهنمايي بفرماييد. باتشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   لوزارتان ٢٥ و فنوفيبرات ٢٠٠ روزي يك عدد
 • تصویر کاربر هاجر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر من 56 سالمه و چند وقتی است فشارخون 12 روی9 و یا 13 روی 9 دارم و ضربان قلبم گاهی تا 95 میرسد دکتر قلب برایم نیترو کسیر 2.6 تجویز کرده وفراموش کردم بگویم برای فشار برای دارو بنویسد .وایا نیترو را استفاده کنم یا نه در ضمن 30 در صد از یکی رگها بسته است . واینکه همش تنگی نفس دارم و فکر میکنم الان نفسم بند میاید و میمیرم با تشکر از شما و خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نيترو لازم نيست
   اضطراب داريد و بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر همچنان علايم داشتيد و فشار بالا بود بايد جهت شروع درمان دارويي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۹ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام هفت سال دارو مصرف میکنم در این ماه چندین بار بستری شده فشار خون نامنظم دارم ما بین 11 الی 20 می باشد تا حالا هیچ دارویی اثر نکرده که ثابت بماند با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام
  براي تنظيم فشار خون از قرص سينوميكس استفاده ميكردم و فشارم بطور كامل كنترل شده بود.با توجه به اينكه اين قرص در داروخانه ها كمياب شده است و پيدا نمي شود قرص جايگزين رو چه قرصي معرفي مي كنيد؟؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مي تونيد از لوزارتان و املوديپين جداگانه استفاده كنيد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲ سال سن دارم ۱سال متوجه شدم فشار دارم داروی والسارتان80 وآملوپرس استفاده میکردم با کاهش وزن و رژیم فشارم کنترل شده بود ولی دوباره فشارم بالا رفته که فقط هر شب فقطآملوپرس میخورم البته من بیشتر فشار مینیمم بالا میره میخواستم ببینم پیشنهاد شما چیه ؟آیا اشتباه کردم داروم ر و قطع کردم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد دارو رو ادامه بديد
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز زنده باشید
  گاهی چند روز پشت سرهم فشارخون من غیر عادی میشه به این صورت که فشار مینیمم بالا میره و فشار ماکزیمم پایین میاد یعنی این دوتا به هم نزدیک میشن . من از سالها پیش میگرنی خیلی شدید هم گاه‌گاه دارم که این وضعیت فشارخون ، منجر به سردردهای خیلی شدید و به ندرت تهوع نیز میشه . 50 ساله و گاه ساعتها میگذره که تحرک چندانی در طول شبانه روز ندارم ولی هر روز مدتی را آرام میدوم . پرسش : 1. چرا فشار ماکزیمم مینیمم به همدیگه خیلی مواقع نزدیک میشن؟( ضمنا چندسال پیش آزمایش که دادم چربی خونم بالا بود) 2. با این وضعیت میگرن و فشارخون ، متادون هم مصرف میکنم آیا مصرف وارنیکلین مشکلی نداره؟ (حدودا چهل روزی میشه که معمولا فشارم پایینه)
  می‌بخشید طولانی شد. زنده باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا فشار مينيمم بالاست
   بهتره مراجعه كتيد
   به روانپزشك هم مراجعه كتيد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   نه اشكال نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما جناب دکتر نجفی
  همسر بنده ۶۲ ساله دارای عارضه های فشارخون و دیابت هستن، که روزانه بنا به گفته دکترشون از قرص های متفورمین و گلی بن کلامید استفاده می کنن، برای فشارخونشون هم از قرص های کاپتوپریل و آاس آ۸۰ استفاده می کردن که فشارخونشون بخوبی کنترل نمی شد و گاهگاهی خون دماغ شدید میشدن،که دکترشون قرص های کاپتوپریل و آس آ رو ازشون قطع کردن و بجاش آملودیپین۵ بهشون دادن که این قرص هم زیاد کنترل فشار خونشون رو کنترل نمی کنه و اکثر اوقات فشارخونشون بالای ۱۵ هستش، باتوجه به اینکه یکی ازشهرهای کرمانشاه هستیم و مسافتمون دوره که خدمتتون شرفیاب شیم ممنون میشم داروی مناسبی براشون تجویز بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   لوزارتان هر ١٢ ساعت اضافه كنيد
   لوزارتان ٢٥ ميلي
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟