دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون، مقدار نیرویی ست که خون به دیواره های شریان ها وارد می کند. شریان ها، رگ هایی هستند که خون را از قلب به دیگر نقاط بدن حمل می کنند. با هر ضربان قلب، خون درون شریان ها پمپاژ می شود. اگر فشار درون شریان ها بسیار زیاد شود، شما دچار فشار خون بالا می شوید. که پرفشاری خون نیز نامیده می شود. فشار خون بالا می تواند فشار زیادی به اندام های بدن وارد کند و منجر به حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته و نارسایی کلیوی شود.برخی از زنان قبل از بارداری، فشار خون بالا دارند. برخی دیگر برای اولین بار در طول بارداری خود دچار فشار خون می شوند. 

خطرات فشار خون بالا در بارداری چیست؟ فشار خون بالا در بارداری مانند تمام بیماری ها تبعاتی برای مادر وجنین به همراه دارد. که در  این مقاله به بررسی این مشکلات میپردازیم. تقریباً از هر 100 زن (حدود 8 درصد)، در طول بارداری خود نوعی فشار خون بالا را تجربه می کنند. اگر فشار خون بالا دارید، با پزشک خود صحبت کنید. کنترل فشار خون می تواند به داشتن یک بارداری و نوزاد سالم کمک کند. همچنین پزشک شما می تواند راه هایی برای پایین  اوردن فشارخون بالا به شما  معرفی بکند.

عوارض فشار خون بالا بر جنین

خطرات فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا می تواند در طول بارداری مشکلاتی را برای شما و فرزندتان به وجود آورد که عبارتند از:

مشکلاتی که برای مادر به همراه دارد:

_پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری. این شرایط زمانی به وجود می آید که زن باردار فشار خون بالا و علائمی دارد که برخی از اندام های بدن او مانند کلیه ها و کبد ممکن است به طور صحیح عمل نکنند. علائم و نشانه های مسمومیت بارداری شامل وجود پروتئین در ادرار، تغییرات بینایی و سردردهای شدید می شود. پره اکلامپسی می تواند یک مشکل پزشکی جدی باشد. حتی اگر شما پره اکلامپسی خفیف دارید، برای اطمینان از بدترنشدن آن نیاز به درمان دارید.

 پره اکلامپسی بدون درمان می تواند موجب مشکلات سلامتی جدی از جمله آسیب مغزی، آسیب کبد و کلیه شود. در موارد نادر این شرایط می تواند منجر به شرایط خطرناکی به نام اکلامپسی و سندرم HELLP شود. اکلامپسی می تواند موجب تشنج و در نهایت منجر به کما شود. سندرم  HELLP زمانی رخ می دهد که شما مشکلات جدی کبد و خون دارید.  HELLP مخفف همولیز (H)، آنزیم های کبد بالا رفته (EL) و تعدادپلاکت پایین (LP) می باشد.

_دیابت بارداری: نوعی از دیابت است که فقط در زنان باردار رخ می دهد و در آن کودک شما قند بسیار بالایی دارد. اکثر زنان در 24 تا 28 هفتگی بارداری خود باید آزمایش دیابت بارداری انجام دهند.

_حمله قلبی: (که انفراکتوس میوکارد نیز نامیده می شود).

_نارسایی قلبی: این شرایط خطرناک است و زمانی رخ می دهد که کلیه ها عملکرد درستی ندارند و اجازه می دهند مایعات در بدن جمع شوند.

_جداشدگی جفت: در این شرایط خطرناک، جفت قبل از زایمان از دیواره رحم جدا می شود. در این صورت، کودک شما ممکن است در رحم اکسیژن و مواد غذایی کافی دریافت نکند. همچنین شما دچار خونریزی جدی از واژن می شوید.

_خونریزی پس از زایمان (PPH): در این شرایط زن بعد از زایمان دچار خونریزی سنگین می شود. این شرایط خطرناک ولی نادر است و معمولاً 1 روز بعد از زایمان اتفاق می افتد، اما تا 12 هفته بعد از زایمان نیز امکان وقوع آن وجود دارد.

_اِدم ریوی: در این شرایط مایع در ریه ها جمع می شود و منجر به تنگی نفس می شود.

_سکته: در این شرایط خونرسانی به مغز متوقف می شود. سکته در صورتی اتفاق می افتد که رگی که وظیفه خونرسانی به مغز را بر عهده دارد، مسدود  بشود. یا زمانی رخ می دهد که رگ خونی در مغز پاره می شود.

_مرگ مرتبط با بارداری: در این شرایط زن در طول بارداری یا یک سال بعد از انتهای بارداری خود بر اثر مشکلات مربوط به بارداری می میرد.

پروتئین در ادرار

خطرات فشار خون بالا در بارداری برای جنین

_تولد زودرس: در این شرایط تولد کودک بسیار زود و قبل از 37 هفته بارداری اتفاق می افتد. زن باردار مبتلا به فشار خون بالای شدید یا پره اکلامپسی حتی با درمان نیز ممکن است برای جلوگیری از خطرات جدی برای خود و فرزندش نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.

_محدودیت رشد جنین: فشار خون بالا می تواند رگ های خونی در بند ناف را تنگ کند. بند ناف نوزاد را به جفت وصل می کند و اکسیژن و مواد غذایی را از جفت به نوزاد می رساند. اگر فشار خون بالا دارید، جنین شما ممکن است اکسیژن و مواد غذایی کافی دریافت نکند و رشدش آهسته تر شود.

_وزن کم به هنگام تولد: در این شرایط وزن نوزاد کمتر از 2500 گرم می باشد.

_مرگ جنینی: در این شرایط جنین به طور ناگهانی در رحم می میرد.

_مرگ نوزادی. در این شرایط نوزاد در 28 روز اول زندگی خود می میرد.

درمان فشار خون در بارداری

انواع فشارخون در بارداری

فشار خون بالای مزمن:

 این فشار خون بالا قبل از بارداری یا قبل از هفته ی بیستم بارداری رخ می دهد و در زمان زایمان از بین نمی رود. تقریباً از هر 4 زن مبتلا به فشار خون مزمن (25 درصد) در طول بارداری خود دچار مسمومیت بارداری می شوند. اگر در معرض خطر پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری هستید، پزشک می تواند برای پیشگیری از آن برای شما دوز پایینی از آسپیرین را تجویز کند. اگر فشار خون بالای مزمن دارید، پزشک فشار خون شما را در هر معاینه مراقبت بارداری چک می کند. ممکن است لازم باشد فشار خون خود را در خانه نیز بررسی کنید. پزشک ممکن است از سونوگرافی و تست ضربان قلب جنین، رشد و سلامت نوزاد را بررسی کند. 

پزشک همچنین علائم مسمومیت بارداری را چک می کند. اگر قبل از بارداری، برای فشار خون بالای مزمن خود دارو مصرف می کردید، پزشک باید به شما اطمینان دهد که مصرف دارو در طول بارداری منعی ندارد و اگر داروی شما ایمن نباشد، آن را با یک داروی ایمن تر جایگزین می کند. برخی از داروهای فشار خون به نام مهارکننده های ACEو مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین در طول بارداری می توانند به جنین آسیب برسانند.

 فشار خون اغلب در طول نیمه ی اول بارداری افت پیدا می کند. اگر شما قبل از بارداری فشار خون بالای خفیف دارید و برای آن دارو مصرف می کنید، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را کم کند یا ممکن است مصرف دارو را در طول بارداری شما قطع کند. هیچگاه قبل از مشورت با پزشک، مصرف داروی خود را خودسرانه متوقف نکنید. حتی اگر در گذشته داروی فشار خون مصرف نکرده اید، ممکن است لازم باشد در بارداری مصرف آن را شروع کنید.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپا

فشار خون بالای بارداری:

این نوع فشار خون فقط در زنان باردار اتفاق می افتد و بعد از هفته ی بیستم بارداری شروع می شود و معمولاً بعد از زایمان از بین می رود. این فشار خون بالا معمولاً موجب افزایش اندکی در فشار خون می شود، اما برخی از زنان دچار فشار خون بالای شدید می شوند و ممکن است دچار عوارض جدی تری مانند مسمومیت بارداری شوند. پزشک در طول بارداری شما فشار خون و ادرار شما را در هر معاینه مراقبت بارداری شما چک می کند. او ممکن است از سونوگرافی و تست ضربان قلب جنین برای بررسی رشد و سلامت جنین شما استفاده کند و همچنین شمارش حرکات جنین را برای بررسی زمان و تعداد دفعات حرکات جنین شما انجام دهد. 

روش  شمارش حرکات جنین 

 1. روزانه مدت زمانی را که طول می کشد جنین شما ده بار حرکت کند چک کنید. اگر بیشتر از 2 ساعت طول کشید به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. تعداد حرکاتی را که در 1 ساعت احساس می کنید یادداشت کنید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید. اگر تعداد حرکات تغییر کرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

کنترل فشارخون بالا در بارداری

_تمام چکاپ های مراقبت بارداری خود را انجام دهید، حتی اگر احساس می کنید مشکلی ندارید.

_اگر برای کنترل فشار خون به دارو نیاز دارید، هر روز آن را مصرف کنید. پزشک می تواند در انتخاب داروی ایمن برای شما و جنینتان به شما کمک کند.

_فشار خون خود را در خانه چک کنید.

_غذاهای سالم بخورید. از مصرف غذاهای پرنمک مانند غذاهای کنسروی پرهیز کنید. این غذاها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

_فعال بمانید. 30 دقیقه فعالیت در روز می تواند به کنترل وزن، کاهش استرس و پیشگیری از مشکلاتی مانند مسمومیت بارداری کمک کند.

_سیگار نکشید، الکل ننوشید و از مصرف داروهای مخدر خودداری کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1.3/5 - (3 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  من ۳۸ سال سن دارم و ۳۵ کیلو متاسفانه اضافه وزن
  به طور اتفاقی متوجه شدم فشارم ناشتا۱۴/۱ و شب ۱۴/۴ است و بیشتر اوقات سردرد دارم
  نگرانم کرده و نمیدونم تز کجا باید درمان رو شروع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   یک متخصص قلب ببیند اکو کنند و در صورت نیاز درمان دارویی شروع شود
 • تصویر کاربر عبدالرضا چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد - از نظر اینکه خیلی کند شده اند و یواش راه میروند- اگر روزانه حدود یک قاشق مرباخوری " قاووت چهل گیاه" صبح و یک قاشق مرباخوری عصر بخورند - ایا مصلحت میفرمائید ؟ و ایا با فشار خونشان مغایرتی دارد یا ندارد ؟
  از راه دور دستتان را میبوسم
  1. تصویر کاربر عبدالرضا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   قاووت چهل گیاه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اثر خاصی ندارد ولی مشکلی هم ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالرضا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام - چه عاملی باعث میشود ، با خوردن داروهای فشار خون و قرص اکسابین ۱۰ در مادرم - با سن ۸۸ سال و وزن حدود ۵۲ کیلو - فشار دوم بطور ناگهانی بالا برود و بشود ۱۲ ؟ یعنی کل فشار ۱۲×۱۴ با ضربان ۷۸ . در صورتیکه یک هفته قبل از خونریزی سمت چپ مغز ۷/۵×۱۰/۵ بوده . با سپاس دستتان را میبوسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   به هر حال این نشان می دهد که داروهای فشارخونشان کافی نیستند وباید تنظیم بشوند دارو چه استفاده می کنند
  2. تصویر کاربر عبدالرضا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   با سلام مجدد :
   هیدروکلروتیازید ۲۵-صبحها یکعدد
   ریواروکسابان۱۰-ظهرها یکعدد
   والساکور ۸۰-شبی یکعدد
   کارودیلول ۶‌.۲۵ -نصف صبح- نصف شب
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   والساکور را دو بار بدهید اگر بعد یک هفته هنوز علایم کنترل نبود باید داروی دیگری هم اضافه شود
  4. تصویر کاربر عبدالرضا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   با شرمندگی ، اخرین سوال :
   ایا هر چند روز یکبار بهشون ، صبحها یکعدد قرص b.complex میدادم ، میتواند عامل بالا بردن فشار خون بوده باشد ؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   نه اشکالی ندارد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ،وقت بخیر.مامان من ۴۹ سال سن دارند و مبتلا به فشارخون بالا هستند و دارو های بیزوپرولول ۵میل و اکسفورج ۸۰ مصرف میکنند.فشار خون ایشان معمولا در محدوده ۱۳.۵تا ۱۴.۶ میباشد.چندماه پیش ناگهان دچار سردرد در سمت چپ سر پشت گوش شدند که همزمان با آن سمت چپ فک پایین و قلب ایشان هم درد گرفت.بعداز حدودا ۲دقیقه این علائم به طور کامل از بین رفت اما تا شب چند بار همان قسمت سر ایشان درد گرفت که هربار درد خفیف تر و حدودا یک دقیقه یا کمتر طول میکشید و هیچ علائم دیگری همراه آن نبود.روز بعد هم چند بار در طول روز این سردرد تکرار شد با شدت خیلی کمتر ،در سه روز بعد فقط صبح ها یک بار همان قسمت سرشان درد می گرفت که هر بار درد در حد چند ثانیه طول میکشید.آیا این میتواند نشانه حمله ایسکمی گذرا باشد؟ممنون میشم راهنماییم کنید باتوجه به شرایط کرونا امکان مراجعه به پزشک برایمان فراهم نیست
  1. تصویر کاربر سارا جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   جناب دکتردرحال حاضر حدودا سه ماه از آن زمان گذشته و این علائم اصلا تکرار نشدند.آیا موضوع گفته شده خطرناک است ؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   این علایم نشانه ی حمله ی سکته معمولن نیست ولی می تواند بخاطر این باشد که فشارخون هایشان بالا میرود و لازم است که حتمن اصلاح شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من هفده سالمه . چند ماهه که بعد از خستگی شدید یا فشار روحی فشار خونم میاد ۹ روی ۶ و دچار سردرد میشم . این کاهش فشار خون هم معمولا توی یه بازه ی زمانی مشخص که بیش تر شامل صبح تا ظهر هستش اتفاق میفته. چکاپ کامل هم دادم و مشکلی نداشتم فقط اوره خونم پنج شماره پایین تر بود .
  یه نکته ای که باید بهش اشاره کنم اینه که من به خاطر کنکور روزانه بیش تر از ده ساعت مطالعه دارم و به خاطر همین موضوع اغلب اوقات احساس خستگی میکنم . آیا امکان داره که کاهش فشار خون و سردردم با این خستگی در ارتباط باشه ؟ برای جلوگیری از این اتفاق چه کار هایی میتونم انجام بدم ؟
  ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   بله اینها بیش تر بخاطر خستگی و اضطراب بالاست که اینطور می شود می توانید در غذا نمک کافی استفاده کنید و مایعات بخورید اگر باز هم بهتر نشدید داروی فلودروکورتیزون روزانه یک عدد کمک می کند
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام.سال نو مبارك.آقای دكتر من عفونت و ورم معده دارم قرص كلارسین۵۰۰و آموراكس۵۰۰صبح وشب میخورم وقرص بیزوپرولول صبح میخورم و قرص اسپیرونولاكتون ظهر میخورم.معدم بهم ریخته اختلالات خواب دارم شبا درست خواب نمیرم میخاستم بدونم چه قرصی برا خواب بخورم بی ضرر یا خوب باشه نظر شما چیست.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   بهترینش قرص اگوملاتونین است که عارضه ی مهمی هم ندارد
 • تصویر کاربر رز جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام در مطب دکتر فشارخونم ۱۴ بود، اکو و نوارقلب سالم بود اما در ناحیه قلب به سمت راست درد داشتم، متورال ۵۰ نصف صبح و شب دادند با رزورکسین۵ بعد از دوازده روز مصرف دردم دوچندان شده، متورال را قطع کردم پروپرانول جایگزین کردم دردم بهتر شد. آیا پروپرانول با رزورکسین تداخل دارد یا مصرفش بلامانع است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   نه تداخلی برای مصرف ندارند می توانید استفاده کنید یک بار تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دكتر میخاستم بدون قرص ا اس ا۸۰باید هر شب خورد دكتر تجویز كرده .من عفونت معده دارم هر هشت ساعت قرص مترانیدازول میخورم اگه همزمان قرص ا اس ا و مترانیدازول باهم بخورم تداخل نداره مشكلی نداره وقرص قرص روپیكسون.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   هیچ اشکالی ندارد می توانید هر شب استفاده کنید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام کاپتوپریل ۲۵ یکی صبح یکی شب +متورال ۵۰ نصف صبح نصف شب مصرف میکنم ، فشار شب فشار ۱۳ رو ۷ میشه صبح ۱۴ رو ۶ درصورتی که قبلا فشار ۱۶ رو ۹ یا ۱۴ رو ۸ بود چرا فشار دیاستول اینقدر پایین میره ضربان قلب هم ۶۱ میشه از ۷۵ همین دارو ها را چطور استفاده کنم درست شود، اگر دوز متورال کمتر بشه ضربان بیشتر بشه این فشار دیاستول درست میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام داروها مثل قبل ادامه پیدا کنه و این دیاستول اهمیت نداره
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یه سوال دارم
  آیا مشکلات معده و ریفلاکس میتونه فشار خون رو بالا ببره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   بله
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر