دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام.فشار خون بازوی دست چپ و راستم با هم تفاوت دارد در زمان های مختلف این کار و انجام دادم هیچ وقت یکسان نبودند یکبار گرفتم دست راستم 108 روی 67 و بلافاصله دست چپم 112 روی 73.در یه زمان دیگه گرفتم دست راستم 100 روی 55 و دست چپم 96 روی 62. گاهی فشار دست راستم بالاتر از چپم هست و گاهی برعکس.تعداد ضربان دست راست و چپم هم با هم تفاوت داره حدود 4 تا . ایا من مشکل قلبی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   بين دست راست و چپ اختلاف فشار وجود دارد و طبيعي است ولي نبض در هر دو دست برابر است
   خير مشكلي نداريد
 • تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  با سلام
  برادر من 16 سالش و مشکل بیماری قلبی مادرزادی داره و سه سوراخ کوچیک تو قلبش داره آیا امکان بسته شدن سوراخ ها در آنژیو گرافی وجود داره لطفا راهنمایی بکنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام براساس اينكه سوراخ در كدام قسمت قلب وجود دارد امكان بستن ان از طريق آنژيوپلاستي محتمل است
 • تصویر کاربر یحیی یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 394 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من 73 سالشه مدت یکساله قرص فشار خون میخوره از یک ماه پیش نزد دکتر لطیف متخصص یزد بردیمش بعد از یک هفته بستری در بیمارستان مرتاض و تزریق آمپول تنظیم ریتم قلب دکتر گفت پمپاژ قلبش کم شده و 35 درصد هست و از آن روز به بعد میگوید بدنم خسته هست و دیگر از منزل بیرون نمی آید و خیلی زود خسته میود و مچ پا و انگشتان پایش ورم میکند و هر روز تعدادی قرص مصرف میکند آیا راه درمان مشکل فوق وجود دارد بسیار نگرانم که برایش مشکلی پیش آید خواهشا راهنماییم کنید چکار کنم- پدرم قبلا بسیار روحیه قویی داشت و تا یک ماه پیش شبانه روز فعالیت داشت و یک دفعه زمین گیر شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   لطفا با استاد ارجمند جناب اقاي دكتر سلطاني فوق تخصص نارسايي قلب كه از استوانه هاي متخصصين قلب يزد هستند وقت گرفته تا ايشان را ويزيت نمايند.
   در درمان نارسايي قلب امروزه پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي رخ داده
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  شرمنده اقای دکتر این قرص والزارتان که گفتین خارجیش diovan هست و adovan درسته و osveh هم داره درسته ؟ یا خارجیش فقط همون diovan هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   برندهاي متفاوت خارجي وجود دارد
   ولي مشهورترين آنها ديووان است
 • تصویر کاربر ایمن یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 403 مشاهده پرسش
  شرمنده اقای دکتر میخواستم ببینم میشه کاپتوپریل 50 هر 8 ساعت بدم اگه فشار زیاد بالا رفت من از نیشابورم اقای دکتر مامان بزرگ مریض اقای دکتر وثوقی مقدم هستن من پیش ایشون هستم نوار قلب و اکو و تست ورزش پیش اقای دکتر یاد گرفتم فقط اقای دکتر میشه کاپتوپریل 50 هر 8 ساعت بدم ؟ با تشکر از لطف شما اقای دکتر نجفی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   حداكثر ميزان مجاز مصرف كاپتوپريل ١٥٠
   ميليگرم در روز است
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۶ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 438 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن درنیروگاه عراق کارمیکنم چندروزیست فشارخونم راچک میکنم نه روی چهاراست ولی هیچ گونه سردردحالت تهوع تپش قلب وسرگیجه ندارم ایاخطردارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   فشار نه روي چهار
   فشار پايين تا زمانيكه علامتي نداريد هيچ درماني لازم ندارد.
 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۸ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 406 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  جناب آقای دکتر
  1- برای سنجش فشار خون در منزل جناب عالی فشار سنج عقربه ای را پیشنهاد می کنید یا فشار سنج دیجیتالی بازویی را؟
  2-واینکه برتری فشار سنج های عقربه ایی دوشلنگه بر تک شلنگه چیست ؟کدام بهتراست ؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   اگر امكان و نحوه گرفتن فشار خون توسط فشار سنج جيوه اي وجود دارد ارجح است در غير اينصورت نوع ديجيتال بازويي از برندهاي خوب بازار ارجح است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر