دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوروزی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام من بیمارشما هستم قرص لوزاتن ۵۰ یک عدصبح ونصف غروب مصرف میکنم هفته قبل چک شدم همه چی خوب بود سوال من روز ۲۹ عمل پلک انجام دادم وقرص پردنیزون ۵۰ روزی ۱ مصرف کردم واین دوبار فشارخون من به ۱۵.۶ روی ۹.۵ بالا رفته نگرانم نظر سما برام خیلی مهمه لطفا درصورت امکان راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 1 سال پیش)
   داروی عصر را هم بکنید یک عدد کامل جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب و احترام خدمت شما ببخشید سوالی داشتم و اون اینکه من ساکن شهر بیرجند هستم و چندروز هستش که فشارم نوسان دارند و قبلا با ۳نمونه دارو مرتب ۱۲روی ۸ بود درست ۶سال که دارو استفاده میکنم و ضمنا تقریبا ژنتیکی آدم عصبی ودرون گرا هستم و جدیدا که میبینم فشارم نوسان داره بمحض بستن دستگاه فشار در عرض چند ثانیه دچار استرس و تپش قلب میشم بفشارم بالا رو نشون میده درحالیکه اگه اینطور جریانی پیش نیاد هیچ نشانه ای ندارم وبعضا هنگام بیار شدن از خواب دهانم خشک میشه نه اینکه تشنه باشم و بعضی اوقات بهنگام پیاده روی و صحبت کردن داروهای فشارم لوزارتان ۵۰.پروپروانول ۴۰ وعرض سفید ۵میلی هستش چی پرس بمانم آقای دکتر راهنمایی لطفا .خیلی نگرانم ؟باسپاس .علیرضانجفی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   الان با این توصیفات من صلاح نمیبینم دارویتان زیاد شود بهتر است از همین داروها استفاده کنید و از گرفتن مکرر فشارخون پرهیز کنید
  2. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   باسلام وعرض ادب و احترام خدمت شما ببخشید آقای دکتر باتوجه به توضیحات من اگه محبت کنید و دارویی بصورت موقتی جهت تکمیل درمان برای اظطراب تجویز نمایید ممنون میشم .بیرجندشهر کوچکی هستش و محدود وزیاد پزشکان حاذق نیستن؟ممنونم از لطف تون.علیرضانجفی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بهترین و کم عارضه ترینش کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم است
  4. تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   سلام.وممنونم خداخیرتون بده روزی چند عدد مصرف کنم؟ بطور معمولش خیلی بزرگواری فرمودید دیگه مثل قرصهای فشارخون همیشگی هستش آقای دکتر؟🙏🙏🙏❤❤❤❤❤❤❤😔😔😔😔
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   نه میتوانید زمانی که بهتر شدید قطعش کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر کوثر سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام اگر فشار خون مزمن داشته باشیم ولوزارتان مصرف کنیم وندانیم که باردار هستیم تا یک ماه مصرف کرده باشیم چک کار باید کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   کار خاصی در این مرحله نمی شود کرد دارو باید سریع تر فطع شود
 • تصویر کاربر بیک شنبه ۲۲ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سال ۱۴۰۰ در مراجعه به آقای دکتر نجفی قرص لوزارتان H به میزان نصف قرص تجویز شد، در اوایل سال ۱۴۰۱ بعد از مراجعه مجدد به ایشان مصرف قرص مذکور به چهار برابر (روزانه دو قرص کامل) تجویز شد
  علت؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   حتما فشارها کنترل نبوده
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدآقای دکترمن مریض خودتون هستم قرص لوزارتان ۲۵هر۱۲ساعت بهم دادین باقرص بیزیوپرول ببخشیدالان فشارم همیشه بالای ۱۳هستش میخواستم بپرسم اشکالی نداره صبح هابه جای لوزارتان ۲۵ لوزاتان ۵۰بخورم شبم ۲۵ ممنون میشم پاسخ بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   مشکلی نیست فقط مراقب افت فشار باشید
 • تصویر کاربر مرادی شنبه ۸ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام مادرم خانومی ۷۲ ساله با فشار خون متوسط روو به بالا و نارسایی قلبی EF 35% سابقه عمل قلب باز پیوند ۳ رگ
  سر تنظیم دارو کنترل فشار و داروی کمک به نارسایی قلبیشون خیلی اذیت شدیم
  لیست داروهای که خدمتتان به همراه پرونده عمل جراحی و اخرین اکوکاردیوگرافی که EF 35% گزارش شد به پیوست ارسال گردید
  متاسفانه فشارشون کنترل نمیشه بالا نشون داده میشه فقط در روش سوم که در گزارش مصرف دارویی ذکر شده فشار کنترل میشه ولی عوارض دارویی اذیتشون کرده که پزشک مجبور به عوض کردن دارو شدن که مجدد متاسفانه فشارشون بالا نشون داده میشه
  ضمن اینکه در روش چهارم داروی املودیپین برای بیمار با نارسایی قلبی طبق بررسی که انجام دادم توصیه نشده داروی در اولویت پزشکان نمی باشد نمیدانم چرا تجویز کردن این دارو را چون به شدت هشدار داده شده که برای بیماران با نارسایی قلبی با احتیاط فراوان مصرف شود که این خود جای نگرانی دارد
  ممنون میشم با توجه به وضعیت بیمار راهنمایی بفرمایید چون واقعا دیگه خسته شدیم و فکر نمیکنم در مدت زمان کوتاه اینقدر دارو عوض کردن خوب باشه !
  1. تصویر کاربر مرادی جمعه ۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   گزارش پرونده جراحی
  2. تصویر کاربر مرادی جمعه ۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   گزارش اخرین اکو انجام شده با EF35%
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   اول اینکه املودیپین مصرفش اشکالی در نارسایی قلبی ندارد. پس داروی بدی تجویز نشده است. لطفا بفرمایید الان دقیقا چه دارویی با چه دوزی مصرف می کنند و فشارخون الان در چه بازه ای قرار دارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  پدرم دوسال که دچار بیماری وگنر شده..وچندماه دیالیز کردند... روزی یک عدد پردنیزولون پنج میلی میخوره ونیازمند انسولین رگولار وان پی اچ شده...الان یک هفته است متوجه شدم فشارش بالا رفته
  قبلا صبح یک عدد املودپین پنج میلی وغروب هم یک عدد متوپرول سوکسینات پیوسته رهش میخورد...
  یک عدد املودپین به قرص فشار غروب اضافه کردم بی فایده بود... (چون قبلا دکترش اینطوری تجویز کرده بود) اما الان متوجه شدم ظهر بعد از ناهار تا غروب اگه قرص نخوره خیلی بالا میره
  الان اومدم ساعت دوبعداز ظهر بهش باز املودپین میدم
  ایا خطر داره..؟؟.تازه با این حال فعلا تا نزدیک سیزده تنظیم شده...
  تازه برا اولین باره که Esr و wbc نرمال بودند البته cr نزدیک 2 شده که دکتر نفرولوژی گفت رژیم رو حتما رعایت کنه متاسفانه امروز رفتم مطب دکتر کلیه ش اینقدر شلوغ بود اصلا منشی به حرفم گوش نداد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ تیر ۱( 1 سال پیش)
   الان داروهای فشار را چه چیزی می دهید و هر کدام را چه ساعتی می دهید
  2. تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۳۰ تیر ۱( 1 سال پیش)
   صبح ساعت هشت یک عدد املودپین
   ظهر ساعت دو متوپرولول سوکسینات پیوسته رهش 47/5
   ساعت هشت شب املودپین
   فعلا اینطوری میخوره بهتره ولی گاهی فشارش 14 میشه
  3. تصویر کاربر مینا جمعه ۳۱ تیر ۱( 1 سال پیش)
   صبح ساعت هشت یک عدد املودپین
   ظهر ساعت دو متوپرولول سوکسینات پیوسته رهش 47/5
   ساعت هشت شب املودپین
   فعلا اینطوری میخوره بهتره ولی گاهی فشارش 14 میشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   در این حد فعلا صلاح نمیبینم داروی بیشتری اضافه شود، به مرور فشار بهتر میشود اگر ظرف دو سه هفته ی آینده زیر ۱۴ نیامو ان وقت باید داروی دیگری اضافه کنیم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام چند ماهی هست دست و پاهام و حتی پوست سرم گز گز میکنه بعد در طول روز یکی دو بار گوشهایم داغ میکنه به مدت چند دقیقه و کل پوستم هم به خارش افتاده حتی چشمهایم هم خارش دارد به نظر شما چه بیماری می‌تواند باشد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   بعید است ربطی به مسایل قلبی داشته باشد یک ازمایش کامل از نظر مسایل کبدی بدهید
 • تصویر کاربر ایدین چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده قبلا یک استنت گذاشتم و الان داروهایی که مصرف می کنم رزواستاتین 40روزی یک عدد و پروپرانول 20هر دوازده ساعت یک عدد و والزومیکس روزی یک عدد قرص اسپرین روزی یک عدد اول اینکه خواب شبانه ام ناپیوسته است یعنی بریده بریده می باشد ودوم اینکه فشار خونم اولی بین 12تا 13و دومی بین 8تا 9ودر این وضعیت دچار سنگینی سر و گیجی می شوم ان هم هر چند روز یکبار خواهشمند است راهنمایی بفرمایید با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   قرص هیدروکلروتیازید نصف قرص برای فشار اصافه کنید و الپرازولام شبها بخورید
 • تصویر کاربر sara70 چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یکسال قبل مرده زایی داشتم ک طی پیگیری هایی ک کردم متوجه شدم لوپوس دارم و فشار خون مزمن. مراجعه کردم پزشک برای کنترل فشارم بیزوپرولول ۲.۵ و امیلودیپین ۵ دادن ک با این دو دارو ۱ سال فشار من حتی یکبار هم از ۱۳۰ بالاتر نرفت الان مدتیه قصد بارداری دارم و پزشکم دوتا داروی فشار من رو قطع کردن متیل دوپا ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت تجویز نمودند ک به علت عدم تنظیم فشار هر ۸ ساعت دوز رو افزایش دادن که تقریبا یک هفته ای تنظیم شد الان مجدد سردرد دارم و فشارم ۱۵۰ تا ۱۴۰ هست الان سوالم اینه ایا دو تا داروی قبلی خودم قابل مصرف در بارداری نیستن؟ و ب نظر شما مجدد دوز متیل دوپا رو افزایش بدیم؟ خیلی استرس دارم با توجه ب سابقه تلخ مرده زایی میخوام در این بارداری فشارم کنترل باشه ولی واقعا متیل دوپا تاثیر انچنانی روی من نداره با هر استرسی سریع فشارم تغییر میکنه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   هم بیزوپرولول و هم املودیپین در بارداری قابل استفاده هستند اگر توانسته اند فشارتان را کنترل کنند داروهای مناسبی برای استفاده هستند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر