داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

انالاپریل- کاپتوپریل- لوزارتان و والسارتان

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Khaleghi چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز ۵۳ سال دارم دچار فشار خون هستم قرص لوزار ۲۵ نصف صبح و کونکور ۲/۵ نصف شب مصر ف میکنم دکتر چون دیدن فشارم پایین اومده قرص لوزار ۲۵ رو نصف شب اضافه کردن و به جای کونکور متورال دادن البته اونم نصف شب نصف صبح جناب دکتر سوالی دارم ایا من بعد چند سال کونکور رو قطع کنم متورال رو اضافه کنم اذیت نمیشم بعد تفاوت متورال
  و کونکور نمیدونم لطف میکنید از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   از یک خانواده دارویی هستن و میشه به عنوان جایگزین استفاده کرد

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من فشار خون دارم و قرص متورال 50میل و 2.5آمیلو پرس استفاده می کنم فشارم کنترله اما معمولا وقتی پام رو روی پای دیگه میزارم نبض احساس میکنم این نشونه ی چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی آیورت باشه باید اکو شوید

 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  سن ۲۶ سال قد ۱۸۳ وزن ۱۰۰ کیلو
  سونگرافی و اکو قلب پیشرفته و ازمایش کامل خون دادم همه چیزم نرما بود جز چربی خونم کمی از نرمال بالا بوده ۳ ماه فشارم خیلی چک میکنم ولی قلل از این ۳ماه فشارم بالا نمیرفت حداکثر ۱۴.۸ میرفت زمانی که استرس زیاد میگرفتم تا ۱۵ روی ۱۰ میرفت، ولی الان از زمانی که فهمیدم فشار خون تو این ۳ ماه دارم یک لحظه نشده استرس نداشته باشم دایما ذهنم مشغوله ۲ ماه پیش به خودم هولتر ۲۴ ساعت بسته بودم تقریبا میانگین فشارم روی ۱۷ بود ولی تو اون زمان انقدر استرس داشتم که قابل توصیف نیست از اون موقهع به مدت ۱۵ روز قرص ایکسفورج ۵/۱۶ خوردم بعدش خودم قرصامو سر خود قطع کردم فشارم تقریبا نرمال بود چون استرسم کم بود ۱ ماهی بود فشارم بدون این که هیچ قرصی مصرف کنم حداکثر ۱۳روی ۸ بود ولی الان باز استرس فشار خون گرفتم تا ۱۶.۵ روی ۱۰ رفته ولی کلا صبح از خواب بلند میشم فشارم روی ۱۲روی ۸ بیشتر نیست ولی استرس انقدر دارم میترسم هر لحظه برام اتفاقی بیوفته به نظر شما باید چه کار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید به روانپزشک مراجعه کنید 

   با درمان اضطراب احتمالا تا حدی علایم کنترل میشه

   کاهش وزن باید داشته باشید

   اگر علیرغم درمان اصطراب و کاهش وزن فشار بالا بدود باید دهرو استفاده کنید و از نظر علل ثانویه هم بررسی شوید

 • تصویر کاربر Fz چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من شنیدم که قرص لوزارتان ساخت اکتوور سرطان زاست.ومتاسفانه من یکسال هست که از والسارکو 80ساخت اکتوور مصرف میکنم.بشدت نگرانم ومیخوام دارو رو قطع کنم.ایا راهی دیگه ای هست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونید برند دیگه تهیه کنید ولی موارد موجود در بازار در حال حاصر سرطانزا نیستن

 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر. با عرض ادب و احترام و با سپاس از بزرگواری که در حق مردم کشور خود می کنید که قطعا اجر آن را از خدا خواهید گرفت. مردی ۴۲ ساله هستم که به شدت زود استرس می گیرم و دچار اضطراب میشم و از زمانی که بخاطر میارم اینطور بودم بعد از مهاجرت از ایران و دوری از خانواده این شرایط برایم بدتر شده. بیشتر از دو سال پیش در کشور محل زندگی ام به دکتر رفتم و به دلیل بالا بودن فشار خون داروی Twynsta که ترکیبی از آملودیپین ۵ و تلمیزارتان Telmisartan 40 هست رو تجویز کردن حدود ۳ سال پیش زمانی که ایران بودم متخصص قلب بعد تست ورزش و اکو گفت شلی خیلی خفیف دریچه قلب داری که گفت می تونه مادر زادی باشه ولی فشارت مشکل نداره ولی ضربان قلبت بالاست فکر کنم حدود ۱۰۰ یا ۱۱۰ بود و قرص متورال۵۰ رو تجویز کرد و من استفاده نکردم اما دیروز که اینجا رفتم دکتر فشارم رو گرفت ۱۳و خورده ای روی ۹ و خورده ای بود و گفت ضربانت ۱۰۰ هست و بالاست و قرص آتنولول ۵۰ رو داد گفت نصف صبح بخور و نصف شب ‌که هنوز استفاده نکردم ولی خودم فشارم رو خونه گرفتم دیشب ۱۴ و خورده ای رو ۹ بود و ضربانم بالای ۹۰ بود و صبح که فشارم و گرفتم ۱۲ رو ۸ و ضربانم ۸۰ بود یه مشکلی که من دارم تا صدای فشارسنج دیجیتال رو می شنوم خودم احساس می کنم ضربان قلب ام داره می ره بالا یا وقتی میرم مطب دکتر خودم استرس و اضطراب ام رو موقع گرفتن فشار و بالا رفتن ضربان قلب ام رو حس می کنم در واقع هر وقت ضربان قلب ام خوبه فشارم خوبه و هر وقت به دلیل اضطراب و استرس ضربانم می ره بالا فشارم هم می ره بالا یه فکری که باعث ترسم میشه همیشه اینه که اگه فشارم بره بالا و با دارو نیاد پایین چی کار باید بکنم ؟ و این فکر خودش باعث استرس ام تو مطب موقع گرفتن فشارم میشه. ممنون میشم که راهنمایی ام کنید که برای پایین آوردن ضربان قلب ام متورال۵۰ بهتره یا آتنولول۵۰؟ و اینکه آزمایش هورمونی وجود داره که بتونم میزان استرس و اضطراب ام رو و دلیلش رو بفهمم؟ چون پدر من هم فشارش همیشه ۱۸ و بالا بود و چند سال داروی فشار میخورد اما از وقتی دکتر بهش قرص دولووکستین داده و میخوره کلا قرص فشار خونش رو قطع کرده فشارش همیشه ۹ یا ۱۰ روی ۶ هست. می خواستم بدونم اگه دلیل فشار خونم استرس و اضطراب باشه با چه آزمایشی میشه اینو فهمید؟ آیا آزمایش های مثل سطح سروتنین خون و کروم خون به این منظور هست؟ چون من تو غربت هستم ممنون میشم بتوانید بیشتر منو راهنمایی کنید و کمکم کنید . امیدوارم خدا به شما و خونواده تون سلامتی بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   مشکل شما اصطرابیه

   باید به روانپزشک مراجعه کنید و هیچ ازمایشی اصطراب رو تایید یا رد نمیکنه و تشخیص بر اساس شرح حاله

   متورال یا اتنولول هم فرق نداره

   من شخصا متورال رو ترجیح میدم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر