دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریناز جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۲ سالمه .وقتی ک عصبی میشم یا استرس میگیرم سردرد بدی میگیرم جوری ک حس میکنم فشارم رفته بالا داغ میکنم سعی کردم با سرکه سیب اینا یکم ارومش کنم و مسکن ولی نمیخام از الان قرص فشار بخورم راه حل شماچیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام خیر قبل مصرف قرص یک سلام برای تهیه هولتر فشار خون گذاشته شود
 • تصویر کاربر نسیمه جمعه ۲۵ فروردین ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  همسر من ۳۷ سن دارن .ومیگرن شدید داره وهمزمان بادرده میگرن فشار خونش هم بالا میره(درضمن والسارتان۸۰)مصرف میکنه.قرص مسکن هم برای میگرنش زیاد میخوره..میتونه وقتی که درد میگرنش زیاد میشه قرص زیر زبونی که فرمودین بخوره برای کاهش فشار خونش ..ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 11 ماه پیش)
   سلام بله میتونن ولی بدانید هر دردی چه سر درد چه دل درد جه زانو درد میتواند فشار خون را افزایش دهد و باید درمان اولیه ضد درد با داروهایی مه باعث افزایش فشار خون نشود انجام شود
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید 53 ساله هستم حدود 10 ساله مشکل فشار خون دارم ابتدا دو عدد لوزارتان 25 و نصف هیدروکلروتیازید استفاده می‌کردم بعد دارو عوض شد و روزارتان اچ نصف صبح نصف شب با مراجعه اخیر پزشک دارو رو عوض کردن و توصیه کردن لوزارتان اچ داروی خوبی نیست و به جای آن والزومیکس 5 80 حدود یکماهه مصرف میکنم سوال اول اینکه این دارو باعث خستگی و بی انرژی بودن میشه و سوال دوم باعث چاقی نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   خیر باعث چاقی نمی شود ولی خود پایین امدن فشارخون عامل خستگی است که به مرور بهتر خواهد شد و برطرف می شود
  2. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   دکتر جان خشکی دهان و بینی چی اون ایجاد شده آیا به مرور درست میشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   این احتمالا عوارض لوزراتان اچ بوده که با قطع دارو بهتر خواهد شد
  4. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   نه از زمان شروع داروی جدید این مشکل ایجاد شده قبلا نبود الان زبانم زبر و خشک شده چکار کنم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   از عوارض این دارو هم نیست شاید علت دیگری دارد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر کشاورز دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام من هفته پیش سرماخوردگی شدید داشتم آنتی هیستامین سرماخوردگی بزرگسال برم هگزین دیفن هیدرامین آموکسی سیلین با هم خوردم با معده خالی بعد از چند ساعت عرق سرد کردم احساس ضعف کردم استرس گرفتم فشارم رفت ۱۵ رو ۱۰ به دکتر مراجعه کردم بهم قرص کلردیاپوکساید ۱۰ و پروپرانول ۱۰ داد الان اگه بخورم فشارم ۱۲ رو ۸ یا نهایتا ۱۳ رو ۹ هس اگه نخورم تا ۱۵ رو ۱۰ میره وقتی فشارم میره بالاخیلی استرس دارم طوری که پشت شونم میسوزه و بی قراری میگیرم آیا مشکل از قلب هست یا نه سابقه فشار هم نداشتم در ضمن قرص ضد بارداری مارولین هم میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   یک بار نزد متخصص قلب حتما نوارقلب و اکو بکنید تا آن موقع مصرف پروپرانولول را ادامه بدهید مشکل مهمی نیست ولی بهتر است بررسی قلبی بشوید تا خیالتان راحت باشد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۳ سالمه چند ماه پیش دندون عقلم و کشیدم و از چند ساعت بعدش گیجی شدیدی لهم دست داد ک بعد هر وعده غذایی بدتر میشد پلکمم سه ماه میپرید از اون روز الان فشار خونمو میگیرم چند روزه منظم‌نیس صب ۱۳ هست ظهر ۱۱ شب ۱۴ یا گاها ۱۵ ولی همش در حال تغیر دکتر من‌باید چیکار کنم این‌گیجی بعد از غذا بنظرتون فشار خونه؟ درضمن فرقی نمیکنه ک‌مدل غذا چجوری باشه با گوشت یا بی نمک هرر غذای میخورم گیج میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   احتمال فشارخون بالا مطرح است یک بار هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید تا وضعیت نوسانات فشار بررسی شود
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۱ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر مهربان دکتر جان خواستم بدونم عوارض واسارتان بیشتر هست یا کنکور ۵ و ایا بجای نمونا خارجی کنکور امکن دارد ایرانیشو استفاده کرد یا تاثیر همونه و داروی کنکور در کنترل استرسم و سردرد هم تاثیر داره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   کنکور یرای کنترل استرس بهتر اثر می کند اگر نمونه ی خارجی اش را بگیرید بهتر است ولی والسارتان بیشتر روی فشار اثر می کند
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و تشکر از اینکه وقت گرانبهاتون رو در اختیار من گذاشتید من ۳۹ سال سن دارم بیست سال پرفشاری خون دارم در حال حاضر روزی یک عدد قرص متورال ۵۰ و یک عدد آملودیپین‌۵ مصرف میکنم و مشکلی ندارم یک ماه دیگه من ای وی اف میشم و جنین به رحم من منقل میشه آیا مصرف این دو قرص در بارداری ممنوع و اینکه میتونم قرص آملودیپین و متیل دوپا را از شروع بارداری در کنار هم مصرف کنم چگونه توی یکماه میشه قرصی رو قطع و قرص دیگری رو جایگزین کرد آیا کم کم قطع میشه یا یکباره با مثبت شدن تست بارداری قرص رو قطع کنم و قرص دیگری جایگزین کنم ممنون و سپاسگزارم از پاسخگویی شما پزشک ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   هیچ کدام از این دو قرص در باداری ممنوعیت ندارند ولی اگر متخصص زنانتان در مورد متورال احتیاط میکند می شود به جای آن متیل دوپا داد. هر وقت تستتان مثبت شد متورال را به یک روز در میان تبدیل کنید سپس بعد دو افته کامل قطعش کنید و به جایش از متیل دوپا استفاده کنید و حتما در طول بارداری تحت نظر باشید
 • تصویر کاربر ویدا شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۶ سالمه و حدود چهار سال است که روزی یک عدد قرص والسارتان ۸۰ به علت فشار خون بالا میخورم
  علت فشار خون بالای من ارثی است و هم اینکه کمی عصبی هستم و بالافاصله فشارم زمانی که ناراحت و استرسی میشم بالا میره
  برای بارداری دارم اقدام میکنم و بارداری اولم است دکتر قرص والسارتان منو قطع کرده و به جاش روزی یک عدد قرص آملوپرس ۵ و یک عدد قرص متازیرو‌ ۴۷/۵ (متوپرولول ) داده
  از زمانی که این قرص ها رو میخورم خیلی فشارم کم شده و همش بیحالم‌
  ایا در زمان بارداری این قرص ها مجاز هستن ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   بله اینها داروهای بسیار خوبی هستند و برای بارداری خطر ندارند. اگر افت فشار دارید املودیپین را نصف کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید قبل از بارداری خانومم دکتر برای کنترل فشار خون وقلبش قرص بیزوپرولول تجویز کرده بود الان که بارداره این قرص براش مضره یا منعی نداره؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی نیست مصرف کنند
 • تصویر کاربر آسیه پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من باردار هستم و بارداریم 20هفته هست فشارخون من روی 16هست بنظرتون چکار کنم اولین بارداریمه و وزنم زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 سال پیش)
   اولا حتما باید زیرنظر متخصص زنان و قلب فشارتان درمان شود و به هیچ وجه به تاخیر نیفتد. اکو هم لازم است. اما جز این بدانید که فشارخون حاملگی قابل درمان و کنترل است و بهتر است با ارامش و بی نگرانی زودتر پیگیر درمانش شوید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر