دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلک شنبه ۱۴ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت پزشک دلسوز و محترم
  از بیماران شما هستم که فشار دیاستولی اکثرا بالای ۸/۵ و ۹ بود و اواخر روی ۱۰
  (صبح و شب نصف قرص متورال میخوردم و روزی نصف تریامترن)
  روزی نصف املو پرس اضافه فرمودین
  فشار خون نرمال شد
  جدیدا چند روزیه فشار سیستولی و دیاستولی ،هر دو از حالت نرمال ۱ شماره پایینتر امده بی حالی ،سرگیجه وسردرد دارم که
  ایجاد اختلال در امور روزمره کرده
  امکانش هست یکی از قرصها رو کم بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام...تریاپترن را قطع فرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   تریامترن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  من ۴۶ سال سن دارم و قصد بارداری دارم حدود ۱۰ سال هست که به علت فشار ۱۳ روی ۹ روزانه امیلوپرس ۵ مصرف میکنم که فشارم ۱۲ روی ۸ کنترل میشه آیا در طول دوران بارداری با مصرف همین دارو مشکلی برای خودم و جنین ایجاد نمی‌شود یا باید از داروی جایگزین استقاده،کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام بله همين دارو مصرف بشه و تحت نظر باشين
 • تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده از سال 98 بخاطر فشار قرص متورال خوردم تا سال 1401
  از 1401 قرص مایوکارمت میخورم
  و اینکه قصد بارداری دارم میخواستم بدونم مشکلی برای خودم و جنین نداره
  دومین بارداریم که سال 97بود بخاطر فشارخون بالا یک هفته زودتر زایمان کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام مصرف اين دارو در بارداري منعي ندارد
 • تصویر کاربر ف چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام همسرم لوزارتان ۲۵ مصرف میکنه فشارش ۱۳ روی ۹ هست الان هم بارداره عمدتا سردرد داره چی مصرف کنه بهتره توی دوران بارداری من شنیدم لوزارتان ضرر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام بله در دوران بارداري ممنوع هست
 • تصویر کاربر Mali پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۳۵ سال دارم حدود یکسال هست متوجه بیماری فشارخونم شدم، وزنم حدود ۹۰ هست. الان صبح و عصر یک عدد لوزار۲۵ و ظهر هیدروکلروتیازید ۵۰ یک عدد مصرف میکنم و فشار خونم کنترل شده هست. آیا میتونم باردار بشم؟ یا نه ؟ بارداری برای خودم یا جنین خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام لوزارتان بايد تغيير كنه
 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم من ۲۸سالشه و ۷ماهه بارداره از دو ماه قبل دچار فشار خون شده دکترش ازمایش دفع پروتیین نوشت مثبت شد ۲۱۴۰ فقط پاهاش ورم داره هیچ چیز دیگه ای نداره این ماه فشارش خیلی میره بالا دکتر دستور بستری داده بیمارستان بستری نکرد میخواستم بپرسم میشه قرص متیل دوپا مصرف کنه دکتر خودش دارو نمیده فشارش ۱۵روی۱۰هست اکثرا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   می توانند مصرف کنند متیل دوپا را ولی بسیار مهم است که متخصص قلب ایشان را ویزیت کند و تحت نظر باشند
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمبتلابه فشارخون بالا هستم وقرص لوزارتان مصرف میکنم والان متوجه شدم که باردار هستم .فشارخون بالاهست چه دارویی پیشنهاد میکنید باتوجه به اینکه بالای چهل سال هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام فعلا متیل دوپا جایگزین شود
 • تصویر کاربر نوروز دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام من قرص والسارتان ۸۰روزی دوبار مصرف میکنم و قرص نیترو گلیسرین ۲/۵روزی دو عدد متاسفانه باعث تاری دید و گرفتگی عضله و بی حسی پای چپم میشود و یبوست شدید پیدا میکنم از راهنمایی حضرتعالی کمال تشکر دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   بتید علت مصرف قرص نیترات مشخص بشه تا بشود توصیه به قطع بکنم
 • تصویر کاربر فاطیما جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام مادر 44 سالش هست و حدود ۲ کمتر هست که بخاطر فشارخون قرص لوزارتان ۲۵ روزانه میخوره و فشارش هنوز بعضی وقتا رو 15 می‌ره خیلی هم رژیم غذاییش رو رعایت می‌کنه و حدود ۲ سال پیش کرونا شدید گرفت ممکنه اثرات کرونا باشه لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام فعلا املوپرس ۵ اضافه شود
 • تصویر کاربر شیما دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من فشار ریه بالایی دارم دوسال پیش اسکن گرفتم ۱۲۰ بود قرص تادافیل و بوزنتان مصرف میکنم غلظت خون هم دارم بیماریم مادرزادیه میخوام بدونم درمان میشم یا نه دکترم گفته با مصرف این داروها بهتر نمیشی فقط نمیزاره بدتر بشی میخواستم نظر شما رو بدونم ممنونم خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام احتمالا ایزن منگر شده و درمان فقط دارویی هست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر