دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۵/۵ - (۴۱ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من الان باردارم فشارم خونم همیشه تو خونه چک میکنم ۹رو ۵ و ۱۰ روی ۷ میشه
  من دوسال دجار حمله های پنیک شدم وقتایی که حمله داشتم فشارم واسه لحظه ای میرفت بالا مثلا ۱۳ بعد دوباره خیلی افت میکرد میشد ۷
  من نزدیک ی سال کاملا حمله های پنیک کنترل کردم ولی الان باردارم ۲۲ هفتم هست و روز پنجشنبه قهوه کافیینی خوردم حس کردم پنیک شدم وقتی که فشارم رو گرفتم اضطراب داشتم فشارم شد ۱۴ رو ۷ ۴ دقیقه دیگه که خودم رو آروم کردم فشارم شد ۱۲ رو ۶ و بعد اون هم مثل همیشه ۹ رو ۵ شد الان هم که فشارم از ۹.۵ بالاتر نرفته
  پزشک زنان گفت به خاطر اضطراب میتونی قرص پروپرانول رو بخوری ولی خب من نخوردم هنوز چون خودم میدونم اگه کافئین نخورم دیگه اینطوری نمیشم
  و اینکه من افتادگی دریچه میترال هم دارم متخصص قلبم ولی گفتن چیز شایع هست و اصلا مهم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام...لطفا مکرر فشار را نگیرید و مصرف کافئین را کنترل کنید
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶ سالمه، ۲،۳ماه کف پام حس داغی میکنم فقط شبا موقع خواب اینجوری میشم پامو ازپتو میارم بیرون ویرجوردنبال خنکی میگردم آیادلیلش فشارخون هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام خیر به تنهایی نمیتونه دلیل فشار خون بالا باشه
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بابت فشار خون ایمی پرامین و روبتا داده چند روزه ای وی اف انجام دادم .اگه لطف بفرمایید قرص بی خطر برای بارداری را بهم معرفی کنید ... بع۱ی وقتها هم طپش قلب هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام...بیزوپرولول از نظر قلبی برای بارداری منعی ندارد
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  چرا دکتر برای فشار خون ۱۴ قرص ایمی پرامین و روبتا بهم داده .لطف کنید قرص جایگزین برای گاهی طپش و گاهی فشار بالا را بهم بفرمایید ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام... برای تحویز صحیح دارو نیاز به ویزیت و رویت ندارک می باشد...
 • تصویر کاربر رباب دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر وخسته نباشید خدمت شما من ۴۳سالمه ۵ سال پیش به دلیل فشار خون بچه ۸ماهه سزارین کردن بچه هم بعد از دو هفته مرد الان هم فشار خونم خوب نشده دوباره حامله شدم خیلی دلم میخواد نگه ش دارم ولی استرس دارم که خودم یا بچه م طوری بشه از سنم هم که بالاست ولی این بچه حکم فرزند اول رو برام داره لطفا راهنمایی کنید ماه اول هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   با سلام...مصرف دارو برای فشار خون...چک های منظم تحت نظر متخصص زنان...
 • تصویر کاربر فقط پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  آیا با وجود فشار خون بالا میتونم باردار شم .سن ۴۰__ ۶ ساله داروی فشار مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   بله...باید داروها تنظیم‌گردد و در صورت نیاز تعویض شود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۴۴ ساله هستم وحدود ۱۲ ساله بابت فشار خون از دارو استفاده میکنم متورال ۴۷.۵ صبح و لوزار ۲۵ شب و فشارم معمولا میزان بود این اواحر با توجه به وزن ۸۳ کیلویی و قد ۱۸۰ سانتی فشار معمولا بین ۹و ۱۰ سیستول و ۶.۵ تا ۸ دیاستول قرار میگیره که به نظرم پایین میاد چند باری هم موقع نشست و برخواست دچار سرگیجه شدم که خیلی زود حتی به دقیقه نرسیده رفع شده دستگاه فشار سنج پرومکس دیجیتال بازویی هم تو مانیتورش صربان نامنظم نشون میده که معمولا ضربان بین ۷۰ تا ۹۰ متغیر هست با این اوصاف آیا بنده نیاز به پیگیری دارم یا خیر ؟ درخصوص قرصها آیا نیاز به تغییر دوز یا نوع قرص هست ؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام..مکرر فشار و نبض را نگیرید...ادامه درمان دارویی
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۹سال سن دارم و فشارخون دارم روزانه صبح یک عددهیدروکلروتیازیدوشب یک عدد قرص املوبرمیخورم می‌خوام برای بارداری اقدام کنم آیا این قرص ها مانع بارداری میشودیاخیروایادربارداری ضرردارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   ادامه آملولر و د حد امکان قطع هیدروکلرتیازید
 • تصویر کاربر شراره یکشنبه ۸ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  دکتر برام سوالتان80 تجویز کردیک هفته خوردم فشاذم اومد روی،10 دیگه نخوردم.بعد از دوهفته دیروز دوباره رو12بود خوردم فشارم اومد پایین روی9عصر دوباره13شد. ایا بخاطر قع دارو بوده که. کم وزیاد شده.. وباید دوباره خوردنش رو شروع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام روزانه چهل م گ والسارتان مصرف نماييد
 • تصویر کاربر حاجي دوشنبه ۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام ايا كسي كه فشار خون بالا معمولا14يا15 دارد ميتواند مشروبات الكلي مصرف كند؟
  من قرص فشار خون و تپش قلب هم ميخورم ايا مشروبات الكلي با خوردن اين قرصا خطرناك است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام مشروبات الکلی باعث نوسان فشار می شوند و نباید به همراه داروهایی مصرف شوند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر