دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

قرص متورال در بارداری

آیا مصرف متوپرولول یا همان قرص متورال در بارداری  مشکلات  دوران بارداری را افزایش می دهد؟ متوپرولول  میتواند روی وزن جنین تاثیر بگذارد. مصرف متورال در اواخر بارداری ممکن است باعث شود کودک علائمی مانند کند شدن ضربان قلب و قند خون پایین داشته باشد. و مصرف داروی متورال در دوران بارداری حتما باید با دستور  پزشک باشد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای  پایین اوردن فشار خودن بالا  در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

توصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسرا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت
  من هشت ماهه باردار هستم چندوقته‌ تپش قلب دارم به خصوص شب ها اونقدری هست که قشنگ حس میکنم صدای ضربان رو!
  دکتر رفتم اکو گرفت گفت ک دریچه قلب یکم شل هست و یه چیز شایعه‌ و قرص کنکور کو ۲.۵ تجویز کردن و گفتن تا یک ماه بخورم اگ تا چهار پنج روز بهتر نشدم روزی دوتا بخورم
  واسه بچه عوارضی نداره؟ خیلی نگرانم
  ممنون میشم اگ زود پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   اصلاحبا سلام...از نظر قلبی ممعی برای مصرف ندارید و برای جنین مشکلی ندارد...با این حال از پزشک زنان خود مورت بگیرید
 • تصویر کاربر سین دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  من دو ساله فشار خون بالا دارم که هم زمینه ارثی داره و هم زمانی که استرس دارم بیشتر می شه و البته بروز فشار خونم بعد از ابتلا به کرونا بود ،الان روزی دوتا قرص والزدک ۸۰ ۱۲/۵ و روزی دوتا کنکور ۲/۵می خورم. تازه متپجه شدم که یک ماهه باردار هستم ایا مصرف این دوتا قرص برام مضره ؟؟جایگزینش چه دارویی باید مصرف بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   حتما مراجعه به پزشک جهت جایگزینی دارو
 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر مادرم ۷۳ سالشونه اسفند ۹۷ توسط شما آنژیوگرافی بدون بالن و استند شده اند، یکسال پیش هم در مطب تون اکو و.. انجام شدند در حال حاضر فشار صبحگاهی شون طی یک هفته میانگین ۱۵ روی ۷ شده شب ها حدود ۱۴ قرص هایی که شما تجویز کردید متورال ۵۰ نصف صبح و شب، لوزامیکس اچ ۵۰ در ۱۲.۵ روزی نصف مصرف میکنند بهمراه داروهای دیابت و.. برای کنترل فشارشون دارویی اضافه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   لوزامیکس اچ کامل مصرف شود
 • تصویر کاربر هو جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام
  من در تاریخ ۲۴/۴بعداز چند روز درد شدید پا به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونو گفت که لخته خون در ساق پا وجود دارد که بستری شدم بعد از سه روز مرا به دکتر روماتولوژی ارجاع دادن بعداز آزمایش های مکرر گفتن که مشکلی نداری
  حالا امروز رفتم دکتر قلب بعد از نوار قلب واکو دکتر گفت فشار ریه داری الان نگرانم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   .
 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  الان من سه هفتس که فشار عصبی دارم
  خدمت شما رسیدم
  صبح نیم آملودیپن
  عصر کامل لوزار ۲۵
  گاهی هم برای تپش قلب پرپرانول
  که کلا پرپرانول که میخورم رگام اذیت میشه و ورم میکنه
  الان ساق پا حالت واریس طور میشه
  و مویرگا زده بیرون
  از چی میتونه باشه
  از پرپرانول یا از قرصا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   می تواند از عوارض آملودیپین باشد...ویزیت جهت تنظیم مجدد دارو
 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  من فشارخون خیلی بالارفته باخوردن ۳دوزمتیل دوپا ۲دوزهیدرولازین و۲دوز املودپین پایین نیومد الان دکترقلب ۱دوز بیزوپرولول تجویز کرده ضررداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر امین جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من سه هفتس دچار فشار عصبی شدم
  آمولوپرس ۵نیم صبح
  لوزار ۲۵نیم عصر میخوردم
  اومدم خدمتتون و شما قرص ترکیبی آملودیپن ۵با والسارتان ۸۰نصف صبح تجویز کردین
  و دستگاه هم برام ممنوع کردین
  صبح که استفاده میکنم
  برای ظهر سرم سبک و گیجه و دستام گزگر میکنه و حالم بده ناهار رو که میخورم بهتر میشم
  ممکنه به صورت قبل جدا جدا این قرص ها رو صبح و عصر استفاده کنم
  با آملوپرس و لوزار مشکلی نداشتم
  برای ۲۷شهریور وقت هتلر دارم
  فشارم تو مطب با قرص آملو پرس۸/۵و۱۳بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   جدا مصرف نمایید و هولتر شوید‌....
  2. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر لوزار یا والسارتان؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   لوزار ۲۵ کامل یک عدد
  4. تصویر کاربر امین جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   آملوپرس نیم صبح
   لوزار 25کامل عصر
   درسته
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من الان باردارم فشارم خونم همیشه تو خونه چک میکنم ۹رو ۵ و ۱۰ روی 6 میشه
  من دوسال دجار حمله های پنیک شدم وقتایی که حمله داشتم فشارم واسه لحظه ای میرفت بالا مثلا ۱۳ بعد دوباره خیلی افت میکرد میشد ۷
  من نزدیک ی سال کاملا حمله های پنیک کنترل کردم ولی الان باردارم ۲۲ هفتم هست و روز پنجشنبه قهوه کافیینی خوردم حس کردم پنیک شدم وقتی که فشارم رو گرفتم اضطراب داشتم فشارم شد ۱۴ رو ۷ ۴ دقیقه دیگه که خودم رو آروم کردم فشارم شد ۱۲ رو ۶ و بعد اون هم مثل همیشه ۹ رو ۵ شد الان هم که فشارم از ۹.۵ بالاتر نرفته
  پزشک زنان گفت به خاطر اضطراب میتونی قرص پروپرانول رو بخوری ولی خب من نخوردم هنوز چون خودم میدونم اگه کافئین نخورم دیگه اینطوری نمیشم
  و اینکه من افتادگی دریچه میترال هم دارم متخصص قلبم ولی گفتن چیز شایع هست و اصلا مهم نیست من ۳۰ سالمه ۵۲ کیلو هستم و از لحاظ دفع پروتئین هم چک کردم و نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   .
 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من الان باردارم فشارم خونم همیشه تو خونه چک میکنم ۹رو ۵ و ۱۰ روی ۷ میشه
  من دوسال دجار حمله های پنیک شدم وقتایی که حمله داشتم فشارم واسه لحظه ای میرفت بالا مثلا ۱۳ بعد دوباره خیلی افت میکرد میشد ۷
  من نزدیک ی سال کاملا حمله های پنیک کنترل کردم ولی الان باردارم ۲۲ هفتم هست و روز پنجشنبه قهوه کافیینی خوردم حس کردم پنیک شدم وقتی که فشارم رو گرفتم اضطراب داشتم فشارم شد ۱۴ رو ۷ ۴ دقیقه دیگه که خودم رو آروم کردم فشارم شد ۱۲ رو ۶ و بعد اون هم مثل همیشه ۹ رو ۵ شد الان هم که فشارم از ۹.۵ بالاتر نرفته
  پزشک زنان گفت به خاطر اضطراب میتونی قرص پروپرانول رو بخوری ولی خب من نخوردم هنوز چون خودم میدونم اگه کافئین نخورم دیگه اینطوری نمیشم
  و اینکه من افتادگی دریچه میترال هم دارم متخصص قلبم ولی گفتن چیز شایع هست و اصلا مهم نیست من ۳۰ سالمه ۵۲ کیلو هستم و از لحاظ دفع پروتئین هم چک کردم و نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   سوالدتکرار شده...در سوال قبلی پاسخ داده شد...
 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من الان باردارم فشارم خونم همیشه تو خونه چک میکنم ۹رو ۵ و ۱۰ روی ۷ میشه
  من دوسال دجار حمله های پنیک شدم وقتایی که حمله داشتم فشارم واسه لحظه ای میرفت بالا مثلا ۱۳ بعد دوباره خیلی افت میکرد میشد ۷
  من نزدیک ی سال کاملا حمله های پنیک کنترل کردم ولی الان باردارم ۲۲ هفتم هست و روز پنجشنبه قهوه کافیینی خوردم حس کردم پنیک شدم وقتی که فشارم رو گرفتم اضطراب داشتم فشارم شد ۱۴ رو ۷ ۴ دقیقه دیگه که خودم رو آروم کردم فشارم شد ۱۲ رو ۶ و بعد اون هم مثل همیشه ۹ رو ۵ شد الان هم که فشارم از ۹.۵ بالاتر نرفته
  پزشک زنان گفت به خاطر اضطراب میتونی قرص پروپرانول رو بخوری ولی خب من نخوردم هنوز چون خودم میدونم اگه کافئین نخورم دیگه اینطوری نمیشم
  و اینکه من افتادگی دریچه میترال هم دارم متخصص قلبم ولی گفتن چیز شایع هست و اصلا مهم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...لطفا مکرر فشار را نگیرید و مصرف کافئین را کنترل کنید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر